Kdy jet do USA

Poradit turistovi, kdy jet do Česka, je jednoduché. Se Spojenými státy je to ale složitější, protože zasahují hned do několika časových a podnebných pásem. Zatímco se v jeden okamžik brodíte sněhem na Aljašce, váš známý může popíjet drink v plavkách na některé z pláží na Havaji. Podívejte se, které lokality jsou ideální pro návštěvu během jednotlivých měsíců.

Kam v lednu

Jestli nechcete lednové dny trávit v kanceláři nebo v některých evropských střediscích, vydejte se do Spojených států. Zejména nadšence oslní lesk světoznámého střediska Aspen, ale na své si tu přijdou i začátečníci, a to jak na lyžích, tak na snowboardu. Můžete se tady také podívat na šílence zapojené do zimní varianty X-Games, her plných adrenalinu a napětí. V lednu zde panují skvělé sněhové podmínky, takže dost váhání!

Kam v únoru

Když se zima ještě nepouští svého žezla, vydejte se do poznávat sjezdovky i jiné skvosty střediska Jackson Hole ve Wyomingu, které je podle odborníků a spousty objektivních ukazatelů nejlepším střediskem pro všechny možné kategorie lyžařů a snowboardistů od dětí, které teprve objevují krásy zimního sportování, až po naprosté machry, kteří už tyto krásy dávno znají.

Jestli chcete vyměnit prkna za nějaký jiný sport, můžete se pustit do víru Super Bowlu, finále amerického fotbalu, jímž v tomto období žije spousta Američanů.

Koneckonců v Chicagu zase vítají automobilové fanoušky perfektně naleštěné karoserie, a to na Chicago Auto Show, což je největší akce tohoto typu v Severní Americe. Buďte u toho, až se budou velké a uznávané automobilky chlubit svými produkty!

Kam v březnu

Březen je ideálním obdobím pro návštěvu známého a populárního Grand Canyonu. Zimní slevy už se vás sice netýkají, ale na druhou stranu se ušetříte náporu turistů, který Grand Canyon začnou zanedlouho dobývat. Obecně je na přelomu února a března i dále na jaře nádherný západ a středozápad USA, mimo to se sem můžete i s některými cestovkami dostat za zvýhodněné ceny.

Polovina března, konkrétně 17. březen, patří samozřejmě oslavám svátku sv. Patrika. V New Yorku se můžete zapojit do průvodu o 150 tisících lidí, který tradičně jde po Páté Avenue. Pestré oslavy si můžete užít i v Chicagu, kde každoročně barví řeku na zeleno!

Milovníci počítačových her se vydávají na začátku jara do San Francisca, kde se koná Independent Games Festival, a co víc, v Los Angeles dochází touto dobou k předávání Oscarů při The Academy Awards.

Kam v dubnu

Určitě do plážového ráje, na Havaj. Ono je v něm sice stále krásně, ale na druhou stranu – v dubnu tu jen velmi málo prší a hurikánová sezóna ještě nezačíná (na Havaji sice nebývá nikterak výrazná, ale i tak má turista hned lepší pocit). Havajské ostrovy vám učarují svou krásou a pestrostí, prožijete jedinečné dny na pláži Waikiki nebo na jiných oblíbených místech.

Pláže v San Diego jsou už v dubnu horké jako na konci léta.

Mekka jazzu – New Orleans – také ožívá hlavně v dubnu. Koná se zde totiž Jazz & Heritage Festival, tedy festival jazzové hudby. Tato akce se obecně řadí k těm největším kulturním akcím v celém městě. Aby ne – ušní bubínky posluchačů zde oblažují hudebníci až na 14 pódiích!

Kam v květnu

Orlandu na jihovýchodě USA je krásné teplo pořád, ale v květnu má toto místo své kouzlo především proto, že zde není tolik turistů. Nejrůznější zábavní parky a jiné atrakce jsou v obležení celých rodin v dubnu po dobu jarních prázdnin, ale v květnu, kdy americké děti zase usednou do lavic, najednou nikde nestojíte neskutečně dlouhé fronty.

V Miami zase květnu vévodí móda, a to na akci Miami Fashion Week. Pokud tedy chcete poznat něco z nejnovějších modelů špičkových návrhářů, Miami si rozhodně vezměte do hledáčku.

Jestliže obdivujete úchvatné newyorské mrakodrapy, pak jste dost možná slyšeli o tzv. Manhattanhenge, jak Američané nazvali přírodní úkaz, kdy se slunce v určitých fázích květnových a červencových dnů nachází velmi nízko nad obzorem, což v kombinaci s mrakodrapy působí velkolepě. Snadno tu vznikne dopravní zácpa, protože tento jev si chce zdokumentovat snad každý.

Kam v červnu

V červnu si můžete z celých Spojených států vybrat jakoukoli lokalitu a nikdy neuděláte chybu. Na Aljašce se otepluje, mezi 15. červnem a 15. červencem bývá celá oblast nejkrásnější a nabízí nádherné pohledy na zvířata i zelenající se přírodu, pobřeží New Yorku ožívá, v Chicagu se koná velký bluesový festival, jenž potěší všechny milovníky dobré hudby nejen hudbou samotnou a přítomnými legendami, ale také nulovým vstupným. V červnu to zkrátka žije všude, stačí si jen vybrat.

Chicago je město kultury, průmyslu i designu.

Kam v červenci

V červenci si můžete užívat pobyt na Aljašce, která se turistům otevírá se všemi svými krásami a kouzelnou přírodou, nebo se můžete vydat do nádherného San Francisca, kde přes léto jen minimálně prší a teploty se pohybují kolem příjemných 20°C, což je pro poznávání města ideální.

Patříte-li k obdivovatelům komiksů, rozhodně nezmeškejte Comic-Noc International v San Diegu. Jde o největší akci věnovanou komiksům v Americe.

Na hudbu a poznávání pestré historie láká v červenci Filadelfie, kde si můžete při příležitosti oslav Dne nezávislosti (4. červenec) poslechnout známé kapely bez placení jakéhokoli vstupného. Stejně tak můžete objevovat nejrůznější oblíbené atrakce, jako například Independence Hall, kde byla v roce 1776 podepsána Deklarace nezávislosti, i méně známá zákoutí.

Kam v srpnu

Na východě USA, v Nové Anglii, začíná v srpnu podzim. Ač to zní neuvěřitelně, už v této době zde listí začíná předvádět svou barevnou hru a až do listopadu rozhodně stojí tento koutek USA za návštěvu. Takovou podzimní letargii v době, kdy v Evropě až nepříjemně pálí slunce, si můžete dokonale užít.

Kam v září

Září v USA jistojistě rozzáří dny především národní parky v Utahu a Coloradu. Přes den panují třicetistupňové teploty, večer je to na svetr a zážitky odsud z tohoto období jsou nepřekonatelné. V září můžeme doporučit také skalnaté brány v Arches nebo červené pískovce v Monument Valley.

Milovníkům filmů by neměl ujít poněkud skromnější filmový festival nezávislých filmů, jenž se koná v Buffalu. Ač nejde o příliš známou akci, její pestrostí a obsahem budete jistě překvapeni.

Jestli máte rádi spíše design, neváhejte a navštivte v září Detroit, kde se koná festival nezávislého a experimentálního designu Severní Ameriky. Tady se dá kreativita a designové pojetí světa krájet!

Yellowstone vás očaruje mnohými přírodními kouzly.

Kam v říjnu

Co takhle navštívit Los Angeles tak nějak jinak a neplahočit se po městě v horku? Podívejte se do něj v říjnu, kdy je zde o dost příjemněji a ke všemu mnohem méně prší.

Skvělou volbou pro podzim je také Údolí smrti, které vás okouzlí svou nádherou, ale i dvěma fakty – můžete zde stát na nejsušším místě světa a zároveň na nejnižším místě amerického kontinentu. Teploty, které obvykle nepřesáhnou 20°C, vám zajistí velmi pěkné výlety.

Kam v listopadu

V listopadu turisté často ve všech pádech skloňují Yellowstonský národní park. Sice se zde mohou setkat s první sněhovou pokrývkou a teploty vyžadují o jednu vrstvu oblečení navíc, ale právě onen sníh dodává celému parku nenapodobitelné kouzlo. Hluboké lesy a jezera s průzračnou vodou vás ani v listopadu nenechají chladnými.

NY se na vánoce rozzáří velkolepým světelným orchestrem.

Osobitým listopadovým kouzlem nejednoho nadchne i New York, který sice lze navštěvovat po celý rok, ale díky příjemným teplotám můžete bez většího omezení projít město. V tomto období se sem také lidé hojně vydávají na nákupy.

Čtenáře potěší knižní veletrh v Miami, zvaný Miami Book Fair International. Návštěvník tu může kromě další spousty návštěvníků potkat i vynikající autory a objevit nová díla. To by bylo, abyste zde nenačerpali inspiraci pro další čtení!

Kam v prosinci

A samozřejmě New York. Tentokrát v předvánočním a pak i vánočním hávu, díky němuž se město mění v naprostou pohádku. Tolik světel a kouzelné atmosféry si jen těžko užijete někde jinde. Kromě toho – nechat si při prosincové návštěvě města ujít pompézní silvestrovské oslavy, to by bylo neodpustitelné, takže se na ně podívejte, nejlépe z lodi.

Navštivte náš specializovaný portál Amerika.cz.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie