Dovolená na ostrově Maui

Základní informace

Druhý největší z osmi hlavních Havajských ostrovů bezpochyby potěší, ba dokonce nadchne všechny milovníky exotické přírody. K nejpopulárnějším atrakcím patří kráter sopky Haleakala, národní park Iao Valley – jedno z nejmokřejších míst na světě, nádherné pláže i členitá sopečná krajina. Kromě toho ostrov nabízí ideální místa pro šnorchlování, potápění, surfing a jiné vodní hrátky.

Hlavní město

Hlavním městem ostrova Maui je Wailuku, ale to je chápáno spíše jako kulturní centrum. Roli průmyslového centra hraje Kahului. Wailuku je na naše poměry docela malé městečko s 15 tisíci obyvateli, které bylo na počátku 20. století nejnavštěvovanějším místem na ostrově, do té doby, než i na jiných místech začaly vznikat nejrůznější resorty. Během roku se ve městě konají rozmanité kulturní i sportovní akce a stále to v něm žije.

Potápěči a šnorchlisté se budou cítit ve zdejších vodách jako v nebi.

Více o zajímavých místech státu Havaj se dozvíte na Amerika.cz

Další zajímavá města na ostrově

Kahului – průmyslové centrum ostrova Maui se pyšní větší rozlohou i větším počtem obyvatel než hlavní město ostrova. Je v něm vše, co si s městy spojujeme – obchody, obchodní centra, trhy, zajímavá místa připomínající historii, kulturní zařízení a další.

Lahaina – už v názvu města (v překladu „nemilosrdné slunce“) se odráží zdejší velmi horké a suché klima. Až do roku 1845 byla Lahaina metropolí Havajských ostrovů, místní přístav byl dokonce první, odkud se vydávali rybáři na lov velryb. Přes rok žije ve městě asi 11 tisíc lidí, ale v hlavní turistické sezóně se jich tu pohybuje asi 4x tolik. Každého návštěvníka zaujmou zachovalé historické stavby nebo symbol města – gigantický fíkovník připomínající misionáře, kteří zde dříve sloužili. Kromě toho je Lahaina místem s nejdražšími nemovitostmi na Havaji, což o její popularitě hodně vypovídá.

POČASÍ NA MAUI
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 23 23 24 24 25 26 26 27 27 27 25 24
Průměrná teplota vody °C 25 24 24 25 25 26 26 27 27 27 26 25
Průměrné měsíční srážky (mm) 78 90   52 38 43 57 34 61 80 124 87

Pohlednicové fotografie zde pořídíte na každém druhém rohu.

Nejlepší pláže

Kde si nejlépe zasurfovat

Honokahua Bay Beach – leží nedaleko resortu Kapalua na severozápadě ostrova a její druhé jméno je Fleming Beach. V odpoledních hodinách si zde surfaři a vyznavači boogie boardingu vychutnávají krásné vlny. Pláž je sama o sobě velmi pěkná, navíc pokud si s sebou vezmete dobré boty, můžete dojít na stezku Mahana Ridge Trail nebo vystoupat na lávové útvary příznačně pojmenované jako Dragon’s Teeth nacházející se opodál.

Makena State Park – pláže nabízející skvělé prostředí pro milovníky surfování leží i na jihu ostrova v Makena State Park, patří sem Big Beach a Little Beach. Vlny sem lákají především pokročilejší a zdatnější surfaře, někdy dosahují takové razance, že se nedoporučuje v nich plavat. Budete-li se chtít projít, ze severu Big Beach vede stezka na Little Beach, na pláž, kterou si oblíbili nudisti a hippies.

Kam nejlépe vyrazit s dětmi

Napili Bay Beach – jen kousek od místa Kapalua se rozprostírá nádherná pláž, přesně taková, jakou vídáte v katalozích cestovních kanceláří. Jemný písek, v létě mírné vlnky, slunce a palmy. Ideální pro všechny, kteří chtějí strávit příjemný den na pláži, a to i s dětmi. Jsou zde i skvělé podmínky pro šnorchlování.

Mokapu Beach – zaplavat si, šnorchlovat a užít si pěkný den u vody můžete i na Mokapu Beach u městečka Wailea. Ráno se zde bezvadně šnorchluje, skvělé je i velmi mírné svažování do vody. Ideální pláž na plavání a pobyt pro celou rodinu.

Wailea Beach – skvěle se můžete s bavit i na Wailea Beach, kde panují výborné podmínky pro plavání, šnorchlování nebo paddle boarding. V odpoledních hodinách tu však bývá větrno. Pokud si koupíte alespoň jeden drink v některém z hotelových resortů, můžete pobývat u bazénu, který k němu patří.

Trekking je další parádní aktivitou, kterou na Maui můžete provozovat. Podívejte na ty kopce

Co dělat na ostrově Maui

Objevování přírodních krás, kultury, historie nebo koupání a nakupování, to je jen výběr z toho, co všechno můžete dělat na Maui. Přesvědčte se sami.

Když chci za nákupy

Maui Mall – nedaleko přístavu v Kahului si na své přijde každý, kdo rád nakupuje. V obchodní centru Maui Mall najdete vše, co potřebujete i chcete, kromě obchodů také restaurace, kino a zábavní zónu Fun Factory, v níž se může vyžít celá rodina.

Shops at Wailea – nákupní centrum ve městě Wailea přitahuje turisty jako magnet, protože se řadí k těm naprosto nejlepším příležitostem k nakupování na celém ostrově. Seženete zde vše, na co si vzpomenete – oblečení, obuv, šperky, umělecká díla, dárečky a suvenýry, nechybí tu obchody známých značek ani restaurace, v nichž se můžete během nakupování občerstvit.

Queen Ka’ahumanu Center – jedno z největších klasických nákupních center na ostrově Maui najdete v Kahului. Jeho součástí je nespočet obchodů, restaurace a také kino. Kromě toho se zde čas od času konají taneční nebo hudební vystoupení přímo na chodbách, můžete si tak při nakupování užít i trochu kultury.

Když chci za zábavou

Maui Golf & Sports Park – nádherný park s bazénem, v němž se můžete projet na šlapadle, minigolf, velká trampolína, na níž se skáče s jištěním, lezecká stěna – to vše na jednom místě, v krásném prostředí s dřevěnými chodníčky a palmami. O zábavu tu není nouze, ať už se sem vydáte ve dvou, s partou nebo s celou rodinou.

Fishpipe Hawaii – zaběhejte si, zaskotačte si, prostě se vydovádějte, ať je vám pět nebo padesát let. Fishpipe je barel podobný zorbingové kouli, uvnitř je trocha vody a vy v ní můžete provádět takřka cokoli. Aby toho nebylo málo, fishpipe se otáčí! Tuto atrakci najdete ve městečku Wailea.

Když chci za kulturou

Burn’n’Love – chcete si poslechnout Elvise Presleyho? Žádný problém, tuto show má na starosti bavič, který ho velmi věrně napodobuje. Pro každého návštěvníka je to skutečně jedinečný zážitek, přitom k němu stačí málo. Mít rád rock’n’roll!

Maui Arts & Cultural Center – mnoho výstav, koncertů, divadel i jiných společenských a kulturních akcí můžete zažít v kulturním centru v Kahului. V krásném vnitřním i venkovním prostředí areálu vám bude dobře za každé situace.

Zeleň působivou stránkou celého ostrova.

Když chci za jídlem

Mama’s Fish Housetento podnik si právem vysloužil ocenění Travellers‘ Choice za rok 2015. Nabízí totiž báječné posezení pro všechny věkové kategorie včetně malých dětí, obsluhuje zde výhradně milý personál a jídlo je zde skvostné, ať už si vyberete z mořských plodů nebo jiných havajských specialit. Restaurace se nachází v místě zvaném Paia, na severu ostrova.

Cuatro Restaurant – americká a havajská kuchyně i mořské plody, to je doménou další z nejoblíbenějších restaurací na Maui. Tato se nachází ve městě Kihei, na jihozápadním pobřeží ostrova. Jídlo vždy nádherně vypadá a úžasně chutná, ať už si vyberete cokoli. Vzhledem k otevírací době je ideální zajít si sem na večeři.

Flatbread Company – jakmile dostanete chuť na nějakou americkou či italskou specialitu, konkrétně třeba na pizzu, neváhejte a vydejte se do Flatbread Company v Paia. I zde se pohodlně nají celá rodina včetně malých dětí, je zde příjemné posezení a kromě vynikajícího jídla tu hraje velkou roli i pestrá nabídka baru.

Když chci za nočním životem

South Shore Tiki Lounge – až se budete v Kihei rozhodovat, co s načatým večerem, zamiřte do South Shore Tiki Lounge, kde vám namíchají vynikající drinky a díky uvolněné atmosféře se naladíte na velmi příjemnou, havajskou vlnu. Mimo to se zde dá i dobře najíst.

Hyatt Regency Maui Grotto Bar – tento bar je skutečnou perlou ostrova Maui. Najdete ho totiž v jeskyni obklopené vodou. Netradiční podnik navíc pořádá spoustu kulturních akcí, hraje živá hudba a často zde tancují krásné havajské tanečnice.

Národní parky

Na každém z Havajských ostrovů najdeme nějaký ten národní park a Maui není výjimkou. Ba naopak, dá se tu najít spousta nádherných míst, nejspíš nemusíme dlouze připomínat kráter Haleakala. Parky jsou protkané stezkami, takže není divu, že jsou častým cílem turistů, kteří hledají místo pro kratší procházku i delší trek.

Iao Valley State Park – tento národní park se nachází nedaleko Wailuku a patří k nejoblíbenějším atrakcím na Maui. Nabízí totiž pohledy na nádhernou krajinu, přírodou tesané skály stojící už tisícovky let, hustý deštný prales i nádech nadpozemského rázu – s touto oblastí jsou spojováni někteří bohové, kteří patří do zdejší mytologie. Důležité je vědět i to, že místo patří k těm nejdeštivějším na světě.

Takovýchto míst na Maui naleznete nespočet. Konec trasy Pipiwai Trail.

Nejlepší místa pro trekking

Haleakala National Park – tento národní park se rozprostírá na téměř 135 km2 a více než polovinu plochy tvoří dokonalá divočina. Nejnavštěvovanějším místem parku je samozřejmě 3 kilometry široký a téměř 800 metrů hluboký kráter sopky Haleakala, na který se dá z tábora pod ní dostat dvěma stezkami. Druhou částí parku je část zvaná Kipahulu a rozkládá se o něco níže. Celý park je pokryt bujnou vegetací a žije zde nespočet druhů zvířat.

Wai’anapanapa State Park – krásný pobřežní státní park s nízkými útesy a s bujnou vegetací si získá každého, kdo si chce užít dny kempováním, pikniky, rybařením nebo turistikou. Součástí parku je 3 míle dlouhá a středně obtížná stezka Ke Ala Loa O Maui.

Pipiwai Trail – tato stezka nabízí nenáročnou, zhruba tříhodinovou chůzi i se zastávkami na občerstvení. Během výletu po stezce zavítáte na spoustu krásných míst, na jejím konci čeká úchvatný vodopád. Turisté si tu stezku velmi pochvalují.

Navštivte náš specializovaný portál Amerika.cz.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie