Dovolená na ostrově Big Island

Největší ostrov Havajského souostroví je zároveň třetím největším ostrovem v Polynésii hned po ostrovech Nového Zélandu. Převážná část ostrova připomíná spíše měsíční krajinu a najdeme tu i dosud činné sopky – jedna z nich, Mauna Kea, by mohla být nejvyšší horou světa, kdybychom ji měřili ode dna oceánu. A ostrov nabízí i další pozoruhodná místa.

Více o jedinečném sopečným parku na ostrově, kde se Mauna Kea nachází, se dozvíte v tomto článku.

Hlavní město

Hlavním a zároveň největším městem Big Islandu je Hilo. K nejznámějším obrázkům této oblasti patří ty, na nichž dominují vulkány Mauna Kea a Mauna Loa nebo zdejší astronomické observatoře. Nachází se zde dokonce i univerzita, kde se studenti astronomii přímo věnují. Pro turisty je však zajímavější tradiční Merrie Monarch Festival, týden trvající akce, na níž nechybí tradiční tanec hula a také zdejší hudba.

Jen se už zabořit do té písečné nádhery, že? Havaj je prostě rájem na zemi

Další zajímavá města na ostrově

Hakalau – malá vesnička s bohatou historií založenou na plantážích s cukrovou třtinou vás překvapí starým zachovalým železničním mostem vedoucí do stejnojmenné zátoky, dále zdejším hojným pěstováním tropického ovoce, kávy a rozmanitých rostlin. Vidět může také trosky starého mlýna, který poničila vlna tsunami v roce 1946. Přímo vedle vesnice se nachází přírodní rezervace, kterou můžete ve vybrané dny navštívit.

Kapa’au – na samém severu ostrova stojí malá starobylá vesnička, kterou všichni zdejší znají jako domov krále Kamehamehy Velikého, sjednotitele všech Havajských ostrovů pod jednu vládu – tu jeho. Každý rok na jaře se zde konají oslavy, průvod a hrají se nejrůznější hry právě v upomínku na tohoto krále.

Nejlepší pláže

Kde si nejlépe zasurfovat

Kahaluu Beach Park – pláž Kahaluu a její bezprostřední okolí je oblíbeným místem pro veškeré vodní radovánky, speciálně ji mají rádi milovníci šnorchlování a surfování. Po příjemně stráveném čase ve vodě nebo na prkně může každý využít skvělého místa na piknikování.

Pine Trees – sem jezdí spousta surfařů jen tak strávit zbytek dne ve vodě a na pláži, ale spřízněné duše tu potkáte i o víkendu. Stejně jako na Kahaluu Beach, i zde je ideální místo na piknik – proč nespojit dvě příjemné věci do jednoho dne?

Kam nejlépe vyrazit s dětmi

Hapuna Beach – o této pláži se často hovoří jako o jedné z nejkrásnějších v celých Spojených státech. Aby také ne – jde o pěknou klasickou pláž, jakou známe z amerických seriálů, a je naprosto ideální pro celé rodiny a pro úžasné dny strávené společně na jemném písku a dováděním ve vodě.

Punalu’u Beach – chcete strávit den na pláži s černým pískem? Pak vyrazte třeba na Punalu’u Beach na jihovýchodě ostrova. Tento zážitek budete mít dlouho v paměti.

Green Sand Beach – Abyste svým dětem ukázali, že písek nemusí být jen žlutý nebo bílý (nebo koneckonců černý), zamiřte za pískem nazelenalým na jih Big Islandu. Písek svou barvu získává díky přítomnému kameni olivínu a roli hraje také množství minerálů na tomto místě. Do vody však choďte jen za příznivých povětrnostních podmínek.

Na Big Islandu můžete „ulovit“ nádherné západy slunce

Co dělat na Big Islandu

Možností, jak se zabavit a co všechno zkusit a navštívit, je na Big Islandu nepřeberné množství. Pro každého je tu něco.

Když chci za nákupy

Keauhou Shopping Center – v tomto obchodním centru v Keauhou najdete snad všechno, na co si vzpomenete. Šperky, drogerie, specializované obchůdky, několik kin a restaurací vám zajistí program, z něhož jistě odnesete nějaký ten suvenýr. Podobně můžete nakoupit i v Puainako Town Shopping Center.

Konna Coast Shopping Center – za nízkými cenami rozhodně zamiřte sem, v tomto centru pořídíte neskutečné množství věcí, kterou jistě udělají radost, za nižší částky než jinde. V nabídce je oblečení, obuv, elektronika a další druhy zboží.

Když chci za zábavou

Kohala Zipline – v Hawi není nikdy nouze o adrenalin, tedy alespoň nikdy v otevírací době zdejší zipline dráhy a lanového parku. Pokud tuto zábavu máte rádi, rozhodně se obohaťte o zážitek z Havaje. A jestli jste nic takového ještě nevyzkoušeli, využijte jedinečné šance udělat to v rámci exotické dovolené!

Pu’uhonua O Honaunau National Historic Park – za nezvyklým názvem se skrývá naprosto skvostné místo, které vám vypoví mnohé o historii obyvatel Havajských ostrovů. Park leží na pěkném místě zátoky Honaunau a odnášet si odsud budete silné vzpomínky.

Když chci za kulturou

Pacific Tsunami Museum – v Hilo můžete vidět nejrůznější exempláře týkající se jevu tsunami, expozice mapuje různé události napříč časem a místy a ukazuje jeho ničivé dopady.

Island Breeze Luau – místo jako stvořené pro barevné show a úchvatná představení plná napětí i pobavení. V příjemném venkovním prostředí je k dispozici občerstvení, například čerstvě pečené maso a lahodné drinky nejrůznějších barev a chutí.

Míst, kde se konají taková vystoupení, je na Big Islandu hodně – jmenovat můžeme Gathering of the Kings Luau, Waikiloa Beach Marriott Sunset Luau nebo Haleo Luau.

Když chci za jídlem

TJ’s BBQ by the Beach – milujete grilované speciality? Pak se vydejte na dobré jídlo do této restaurace v Kailua-Kona, kde si 99,9 % hostů vždy pochutná. A navíc za velmi příjemné peníze.

Ulu Ocean Grill and Sushi Lounge – havajská, americká a asijská kuchyně, sushi a rozmanité mořské plody. Milovníci těchto kuchyní a pokrmů si tu přijdou na své, lepších míst, kde ochutnat nějakou místní specialitu, je opravdu málo. Podnik se nachází v Kailua Kona a nabízí příjemné prostředí uvnitř i venku.

Hawaiian Style Cafe – za pravou americkou, havajskou a polynéskou kuchyní se vydejte právě sem, do městečka Waimea. Jsme si jisti, že odsud neodejdete zklamaní, ať už si dáte slaný nebo sladký pokrm.

Útesy pokryté tisíci lety ztvrdlou lávou jsou neuvěřitelně fotogenickou záležitostí

Když chci za nočním životem

My Bar Kona – příjemný bar s širokou nabídkou alkoholických i nealkoholických nápojů a míchaných drinků si vás získá úžasnou atmosférou a milou obsluhou. Kromě posezení u drinku můžete v tomto podniku pod blikajícími světly protančit klidně celý večer.

Huggo’s on the Rocks – pěkné posezení s výhledem na pláž a vody oceánu, vynikající míchané drinky a velmi dobré občerstvení dělají z tohoto podniku jeden z nejoblíbenějších na celém ostrově. Vyrazte do něj, jakmile se ocitnete v Kailua-Kona.

Národní parky

Big Island sice vypadá trochu jako měsíční krajina, ale zároveň má i přírodomilcům co nabídnout. Po zdejších národních parcích a rezervacích se linou rozmanité stezky, která každého návštěvníka zavedou na ta nejkrásnější místa.

Hawaii Volcanoes National Park – v západní části ostrova se rozkládá národní park, jehož dominantou je bezesporu aktivní sopka. Ve dne z kráteru vychází dým, jakmile se setmí, můžete pozorovat oranžovou žhnoucí lávu. Projít se můžete po vychladlé lávě a projít si Lava Tube, tunel lávou vytvořený. Další zajímavostí je mini deštný prales a několik zastávek, z nichž se dají pořídit krásné fotky.

Na známé observatoři na Big Islandu se budete cítit, jak kdybyste seděli Bohu na ramenou

Nejlepší místa pro trekking

Mauna Kea Summit – vyšplhat na vrchol sopky Mauna Kea byste měli, máte-li aspoň nějakou fyzičku. Mauna Kea je totiž je zvláštní tím, že měří přes 10 tisíc metrů, ale pouze 4 tisíce metrů vyčnívá nad mořskou hladinu (tu, podle níž určujeme nadmořskou výšku). Kdybychom její výšku měřili už ode dna oceánu, byla by tou nejvyšší horou na světě. Nevadí. Vylezte sem za krásným pohledem dolů, často pod sebou uvidíte i mraky. Dostat se sem můžete sami nebo s výpravou.

Kilauea Iki Trail – po této 4 míle dlouhé a středně obtížné stezce dojdete deštným pralesem až ke kráteru a lávovému jezeru. Chcete-li důkaz, že i na Havaji můžete zažít dobrodružství, neváhejte a zamiřte sem!

Navštivte náš specializovaný portál Amerika.cz.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie