Kdy jet do JAR

Chcete se vydat za krásami a zajímavostmi Jihoafrické republiky, ale nevíte, kdy je tu nejpříznivější počasí a pro kterou oblast byste se měli rozhodnout v konkrétním měsíci? Dozvíte se to právě zde.

Počasí

Protože leží JAR na jižní polokouli, vládne zde opačné roční období než u nás. Území Jihoafrické republiky se rozkládá především v subtropickém pásmu, na pobřeží je středomořské klima a ve vnitrozemí kontinentální suché. Sever země zasahuje do tropů.

Přírodní jezírko u Kapského města

Na západě JAR čekejte suché a teplé léto s teplotami okolo 26°C, v zimě okolo 7°C. Východ je teplejší a vlhčí, v létě se zde teploty pohybují kolem 35°C a v zimě kolem 20°C. Ve vyšších polohách i mrzne. Obecně je nejostřejší slunce mezi 11. a 15. hodinou.

Léto je tu tedy od října do března, zima od dubna do září. Právě jihoafrická zima s nižšími teplotami je vhodná pro turistiku a outdoorové aktivity. Od listopadu do března je zde období dešťů, od července do října období sucha. Do JAR se však můžete vypravit kdykoli, stačí jen mít jasno v tom, co chcete vidět a dělat. Lidé sem nejčastěji létají od poloviny prosince do konce ledna, ale řídit se tím nemusíte.

POČASÍ V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 25 23 23 21 20 19 20 21 23 24 24 25
Průměrná teplota vody °C 24 25 25 24 22 21 20 20 20 22 23 23
Průměrné měsíční srážky (mm) 12 8 17 47 84 82 85 71 43 29 17 11

Leden

Leden je ideální čas na návštěvu Kapského města a Garden Route – části pobřežní oblasti na jihovýchodě země.

Únor

V únoru bývá v Jihoafrické republice hodně turistů, jde o pravděpodobně nejvytíženější měsíc. Je tu horko, ale na pobřeží vás příjemně zchladí vánek od moře.

Březen

V březnu je skvělé navštívit Kalahari Transfrontier Park. Na rozdíl do ostatních parků a rezervací si pobyt zde užijete už v tomto měsíci a období, kdy je nejlepší se sem vydat, trvá do září.

Duben

V dubnu je ideální měnit destinace v zemi. Na spoustě míst je totiž horko a vlhko, jinde zase ne tolik. Báječné období třeba pro návštěvu Krugerova národního parku.

Květen

V květnu začíná především období vhodné pro návštěvu národních parků. Pokud chcete sledovat zvířata nebo prozkoumávat krásy přírody, vaše chvíle by měla přijít právě teď. Toto období trvá do září.

Červen

Příjemné až nižší teploty a ve vyšších polohách sníh – přesně to si můžete na jihu Afriky užít v červnu. Pokud se vám tato myšlenka líbí, není co řešit.

Červenec

Hermanus a Plettenberg Bay jsou dvě místa, na nichž můžete v průběhu července pozorovat velryby jak ve vodě, tak při pobřeží, kde touto dobou přicházejí na svět mláďata. Na severu země je během července tepleji, takže pokud na vás bude na jihu chladno, vydejte se tam.

Srpen

Srpen znamená pro tuto část Afriky jaro a část území se začíná zbarvovat přibývajícími květy. Srpen je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí strávit dovolenou na túrách a poznáváním zajímavých míst. Stolová hora v tomto období přímo vyzývá k návštěvě.

Stádo slonů hrající si u řeky

Září

Chladnější rána a večery kompenzují příjemně teplé dny. Během září je vhodné pohybovat se napříč regiony, abyste nezažili jen horko, nebo jen chladno.

Říjen

Je čas na pořádné africké teplo! Jestli si chcete užít relax u moře, pak startuje právě vaše sezóna. Jen pozor na sever země, tam v tuto dobu dost prší.

Listopad

K listopadu patří zejména v Krugerově národním parku a KwaZulu odpolední bouře a deště. Na jihu máte ještě pořád šanci zahlédnout velryby při pobřeží a také je dobrý čas k výletu do vnitrozemí, než zde začnou teploty prudce stoupat.

Prosinec

V prosinci tady poznáte pravou turistickou sezónu. Většina ubytovacích kapacit je plná a také organizované výlety si musíte rezervovat s velkým předstihem, tím spíš, že od poloviny prosince jsou tu prázdniny. Na jihu je v tomto období sucho a horko, na severu se můžete potýkat s dešti.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie