(JAR) - důležité info před cestou

Jihoafrická republika patří k nejvyspělejším zemím afrického kontinentu. Hlavním lákadlem tohoto státu jsou národní parky, kterých je zde celkem třináct. Největším zážitkem je tu pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Na setkání s krásnými savci i nebezpečnými šelmami tu nikdo dlouho nečeká. Území JAR ukrývá enklávu, samostatné království Lesotho.

Politické uspořádání

Jihoafrická republika je v současnosti parlamentní republika s prezidentem v čele. V 15. století zde odstartovala kolonizace a JAR obývali Holanďani, Němci a nakonec Britové. JAR se účastnila 2. světové války, po ní zvítězil ve volbách režim sympatizující s hnutím apartheidu. Až v roce 1961 získala země nezávislost.

Státní vlajka Jihoafrické republiky

Vstupní formality

Ke vstupu na území JAR potřebují Češi platný cestovní pas. Při pobytu kratším než 90 dnů nepotřebujete vízum, při delších návštěvách se ohledně nich obraťte na zastupitelské úřady JAR u nás. Nezletilé osoby s sebou musí mít rodný list nebo jeho úředně ověřenou kopii se jmény obou rodičů, listina musí být také přeložena do angličtiny. Pokud s nezletilým cestuje jen jeden rodič, potřebuje k tomu písemný souhlas druhého rodiče (dokument musí být rovněž v angličtině) a kopii jeho cestovního dokladu.

  • Zjistěte si před cestou, kdy jet do JAR.

Očkování a lékař

Doporučená (nikoli povinná) jsou očkování proti hepatitidě typu A a B. Lékařská péče je v JAR kvalitní a snadno dostupná.

Vlajka

Základem pro dnešní vlajku JAR je vlajka nizozemská – červený, bílý a modrý vodorovný pruh. Vodorovné písmeno Y značí snahu o sbližování jednotlivých skupin země. Více barev na vlajce zase znamená rozmanitost a odlišnost těchto skupin.

Náboženství

Většina obyvatel Jihoafrické republiky je křesťanská (68 %), 28,5 % obyvatel vyznává původní kmenová náboženství, 1,5 % tvoří muslimové, 1,4 % hinduisté. Zbytek vyznává jiná náboženství.

Jazyk

Základním jazykem pro dorozumění je pro turisty v JAR angličtina. Úředních jazyků je však celkem jedenáct. Kromě angličtiny, která je na 4. místě mezi nimi, jde o afrikánštinu, dále jazyky isiZulu, isiNdebele, isiXhosa, Sependi, Sesotho, Setswana, siSwati, Tschivenda a Xitsonga.

Měna

Jihoafrická republika má svou vlastní měnu, je jí jihoafrický rand (zkratka ZAR). 1 ZAR = 100 centů. Snadno zde vyměníte dolary a eura, bez problémů si vyberete peníze z bankomatu nebo zaplatíte kartou (mimo tržiště). Jeden ZAR odpovídá asi 2,5 Kč.

Gramotnost

Gramotných je asi 86,4 % obyvatel Jihoafrické republiky.

Důležitá telefonní čísla

Záchranná služba a hasiči v JAR mají číslo 10177, policie 10111, pomoci se dovoláte i na čísle 112. Informaci o jiných telefonních číslech získáte na 1023.

Doba letu

Z Prahy do Jihoafrické republiky trvá cesta letadlem 16-24 hodin v závislosti na vybraném spoji.

Časový posun

V období středoevropského času je v JAR posun +1 hodina, v době letního času není posun žádný.

Počasí

Většina území JAR má subtropické podnebí. Při pobřeží je středozemské a ve vnitrozemí suché podnebí. Velké rozdíly jsou mezi teplotami v západní a východní části země. Na západě je suché teplé léto s teplotami kolem 25°C, na východě je v létě vlhko, teploty dosahují 35°C a v zimě 20°C. Ve vyšších nadmořských výškách i mrzne. Jakmile dojde na deště, jsou většinou krátké a prudké. 

Nápoje a strava

Ve většině měst a rezervací je voda z vodovodní sítě pitná. Balenou vodu lze koupit v marketech a obchodních centrech. Stejně tak potravu. V místních restauracích se také dobře najíte.

Nákupy

Vše potřebné můžete nakoupit v supermarketech a obchodních centrech. Na trzích a u stánků se suvenýry a jiným zbožím smlouvejte, vyplatí se to.

Doprava

Po Jihoafrické republice lze pohodlně cestovat vlakem, ale i autem nebo autobusem. Zpevněných silnic je tu dost. Při cestování autem se držte na hlavních silnicích a odpočívejte na benzínových stanicích, nikoli na samotě. Nedoporučuje se zastavovat stopařům nebo lidem s porouchaným autem – může to být lest. V zemi také fungují státní aerolinky a je zde i mnoho soukromých leteckých společností.

Elektrické napětí

V Jihoafrické republice jsou elektrické zásuvky tzv. starého britského standardu s jedním větším zemnícím kolíkem a se dvěma menšími kolíky. Poslouží vám adaptér na britskou normu. Napětí je 220 V a 50 Hz.

Další informace

JAR je považována za zemi s nejvyšším počtem demonstrací, které jsou důsledkem nedobrých životních podmínek pro mnoho občanů. Jedním z nich je například ekonomická nerovnost mezi bělochy a černochy. I z toho důvodu je v JAR vyšší míra drobné kriminality – turisté by si měli dávat pozor na své osobní věci a nenosit příliš viditelně drahé šperky.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie