Nový Zéland – informace o zemi

Starý prales na Novém Zélandu je tajuplným místem

Nový Zéland - Maori Aotearoa (Země dlouhého bílého mraku) je souostroví dvou velkých a několika malých ostrovů, ležících na jižní polokouli v jižním Tichém oceánu, asi 2 250 kilometrů východně od Austrálie. Rozlohou je srovnatelný s Velkou Británií nebo Japonskem. Po dlouhém letu čeká na návštěvníky země, která nabízí pestrou škálu přírodních zajímavostí: členité pobřeží s mnoha ostrovy, vysoké hory s nikdy netajícím sněhem, brčálově zelené kopce poseté tisíci ovcemi, termální gejzíry a koupaliště, sopky i jeskyně. Mimo několika velkých měst plyne život na Novém Zélandu pomalu a i díky tomu si návštěvník vychutná atmosféru jedné z nejkrásnějších zemí světa.

Politické uspořádání

Nový Zéland je konstituční monarchií, členem britského Společenství (The British Commonwealth of Nations) a nezávislým státem. Převažuje zde parlamentní forma vlády a hlava státu je totožná s hlavou státu Spojeného království. Tu zde zastupuje generální guvernér Nového Zélandu.

Raritou a jistou zajímavostí je i skutečnost, že Nový Zéland společně s Cookovými ostrovy, Niue, Tokelau a Rossovou dependencí tvoří Novozélandské království. Co se týče politického systému, ten je založen na tzv. Westminsterském systému, k němuž ale náleží mnohé a poměrně významné modifikace.

Parlament Nového Zélandu je jednokomorový a obvykle čítá na 120 členů. Tito členové jsou voleni na období tří let. Od roku 1996 je zde používán personalizovaný poměrný volební systém, který nahradil systém relativní většiny. Zajímavostí tohoto systému jistě je skutečnost, že každý občan disponuje při volbě dvěma hlasy. Těmi odděleně hlasuje pro individuálního kandidáta v rámci svého jednomandátového volebního obvodu a stranickou kandidátku v jednom celostátním obvodu. Ústředním a hlavním rozhodovacím tělesem systému vládnutí je kabinet (podobný jako naše vláda).

Pozoruhodná je i skutečnost, že Nový Zéland vůbec jako první zavedl volební právo žen a to už v roce 1893. Poslední zajímavostí, kterou by bylo dobré zmínit, je skutečnost, že ústava Nového Zélandu je nepsaná, přesto však celoplošně dodržovaná.

Vstupní formality

Cestujete-li na Nový Zéland za poznáním nebo odpočinkem a vaše cesta nepřesáhne období tří měsíců, nejsou zde vyžadovány žádná speciální víza ani dokumenty. Potřeba je pouze pas, který bude platný ještě tři měsíce po návratu zpět do rodné země. V případě, že se na Nový Zéland vydáváte za prací a plánujete zde pobývat více než tři měsíce, je třeba si opatřit vízum. O vízum jednoduše zažádáte na nejbližším velvyslanectví Nového Zélandu. Při vstupu do země počítejte také s tím, že zde budete požádáni o předložení zpáteční letenky. Zároveň je nutno se prokázat dostatečným objemem finančních prostředků (obvykle je vyžadováno cca 1000 NZD na osobu a měsíc). Jestliže zde hodláte získat pracovní povolení, musíte předložit doklady o nabídce zaměstnání.

Milford Sound patří mezi jedny z nejkrásnějších přírodních scenerií. Vidět jste ho mohli třeba ve filmu Pán prstenů.

Očkování a lékař

Při cestách na Nový Zéland není vyžadováno žádné povinné očkování. Pokud však do země cestujete, překontrolujte si váš očkovací průkaz, popřípadě se nechte opětovně přeočkovat. Co se týče doporučených očkování, patří mezi ně třeba hepatitida typu A a B. Před cestou byste neměli vynechat ani očkování proti tetanu, jež by mělo být povinné pro každého cestovatele.

Co se týče lékařské péče, tak je na Novém Zélandu na poměrně vysoké úrovni, přesto zde však zdravotnictví funguje na trochu jiném principu, než jsme z České republiky zvyklí. V první řadě je potřeba zjistit, zda máte nárok na státem hrazenou zdravotní péči. Tento nárok mají nejen občané Nového Zélandu, ale také lidé, kteří zde mají platné pracovní povolení aspoň na 2 roky.

V případě, že jedete na Nový Zéland s vízem Working Holiday, nárok na hrazenou zdravotní péči nemáte. Mnoho osob se také mylně domnívá, že v případě, kdy nárok na hrazenou zdravotní péči má, získá vše zadarmo. Tady pozor – taková obyčejná návštěva lékaře vás vyjde zhruba na 30 až 60 dolarů.

Lékař buď zjistí co vám je, nebo vás pošle do nemocnice, či na specializované vyšetření. Máte-li nárok na státní zdravotní péči, většinu těchto věcí již budete mít zdarma. Problémem jsou ale dlouhé čekací lhůty, které většinu pacientů naženou do soukromých nemocnic, které rozhodně zdarma nejsou. Obecně jsou ceny zdravotních zákroků na Novém Zélandu poměrně dosti vysoké. Finančně náročné jsou nejen návštěvy stomatologů, ale také některé základní operace (o těch složitějších ani nemluvě). Proto je dobré se před cestou odpovídajícím způsobem pojistit, případně si sjednat pojištění přímo na Novém Zélandu (doporučujeme u pobytů na delší dobu).

Vlajka

Oficiální vlajka Nového Zélandu v současné podobě byla přijata 24. března 1902. Tvořena je modrým obdélníkem, v kantonu je umístěn Union Jack – symbol Spojeného království – připomínající vazby Nového Zélandu na britskou korunu. Vlajku dále tvoří čtyři různě velké červené hvězdy. Hvězdy jsou uspořádány do souhvězdí Jižního kříže. Kromě Nového Zélandu je vlajka používána také na ostrovech Tokelau a v Rossově dependenci. Zajímavostí je i skutečnost, že se rok co rok vedou obsáhlé debaty o nové podobě novozélandské vlajky. Ve hře je například motiv Silver Fern, který je tvořen stříbrným/bílým listem kapradiny (Cyathea dealbata) na černém pozadí. Silver Fern je neoficiální vlajkou Nového Zélandu, přičemž ho používá i řada novozélandských sportovních týmů.

Mount Cook je nejvyšší horou Nového Zélandu

Náboženství

Nový Zéland je pestrou směsicí národů. Původními obyvateli byli přitom Maurové, kterých je nyní na Novém Zélandu pouhopouhých 15 procent. Většina bílého obyvatelstva je potomky po anglických, skotských a irských přistěhovalcích. Nejrozšířenějším náboženstvím je křesťanství, zastoupené především anglikánskou, presbytariánskou a katolickou církví. Po příchodu misionářů vzniklo mezi maorskými kmeny mnoho variací křesťanského náboženství, které jsou provázané s původními maorskými zvyky.

Jazyk

Oficiálním a úředním komunikačním jazykem Nového Zélandu je angličtina a maorština, kterou ale dnes hovoří jen málokdo.

Měna

Oficiální měnou Nového Zélandu je Novozélandský dolar (NZD). Průměrný kurz měny novozélandského dolaru je asi 15.0530 Kč.

Gramotnost

Asi 99 % obyvatel Nového Zélandu je gramotných.

Důležitá telefonní čísla

Národní směrové číslo (country code) Nového Zélandu je 64. Pro policii, záchrannou službu a hasiče existuje jednotné telefonní číslo 111, na které lze volat zcela bezplatně.

Doba letu

Nový Zéland je od Prahy vzdálen asi 18 211 kilometrů. Přibližná doba letu (při průměrné rychlosti 800 km/h) je tedy stanovena na 22 hodin a 42 minut.

Časový posun

Oproti našemu časovému pásmu je na Novém Zélandu o 12 hodin více.

Počasí a podnebí

Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, na severu až subtropické, na jihu spíše chladnější mírné. Roční období jsou zde oproti severní polokouli obrácena. Nejtepleji je od prosince do února, podzim je v březnu až květnu a zima od června do srpna. Jaro přichází v září a končí v listopadu. Klima je podobné jako v Evropě, ve vzduchu je ale nesrovnatelné více vlhkosti.

  • Více se dozvíte na stránce Kdy jet.

Nápoje a strava

Novozélandská kuchyně je zčásti ovlivněna kuchyní maorskou a kuchyní přistěhovalců (především z Asie). Značné oblibě se těší lokální potraviny y, k nimž patří zejména vinná réva, maso, mléčné výrobky a mořské plody. Dříve zde byl patrný vliv britské kuchyně, z jejíhož sevření se ale snaží Novozélanďané v posledních letech aktivně vymanit.

Mezi nejoblíbenější druhy masa patří bezpochyby jehněčí naložené v aromatických bylinkách. Jako přílohu k němu obyvatelé Nového Zélandu volí nejčastěji syrovou, v páře či ve vodě vařenou zeleninu. Oblíbená je ale i zelenina pečená nebo grilovaná. K jehněčímu masu se obvykle podává lahodná mátová omáčka anebo mátové želé. Jistou alternativou jsou i pikantní omáčky z tropického ovoce. Strávníci Nového Zélandu ale nepohrdnou ani kuřecím masem, vepřovým a zvěřinou, která se tady chová ve velkém na obřích farmách. Samozřejmostí jsou i nejrůznější druhy ryb a mořských plodů.

A u ryb ještě chvíli zůstaneme. Protože jsou jich vody Nového Zélandu plné, servírují se nejen jako hlavní chody, ale i jako lahodné předkrmy. Velmi oblíbený je například terakihi – ryby naložené v citronové šťávě a servírované na kokosovém mléku.

Pokud na Nový Zéland cestujete, nevynechejte tradiční maorskou hostinu, která se skládá z masa (často z mořských živočichů). Jídlo je připravováno v přírodní zemní peci, které se říká „hangi“. Tato pec sestává z jedné obří jámy, do které se položí nahřáté kameny a na ně jídlo ve speciálně upravených plátěných sáčcích. Tyto sáčky jsou následně pokryty listím a mokrými textiliemi. Pec je následně zasypána zeminou a jídlo se v ní tímto neobvyklým způsobem dusí.

Z klasických pokrmů stojí jistě za zmínku i Venison – uleželé maso pečené zprudka na grilu. Maso je následně servírováno s pikantními omáčkami z tropického ovoce. Tradičním novozélandským pokrmem je i kumara – jehněčí maso, zapečené se sladkými bramborami a zeleninou.

Nepotrpíte si na klasiku? Skočte si na něco dobrého ke stánkům na ulici. Asi nejznámější je klasika v podobě smažené ryby s hranolky. Vynechat nesmíte ani ochutnávku ústřic a mušlí. Skvělé jsou třeba mušle toheroa, které se vyhrabávají dřevěnými lopatkami z písku na plážích. Ve stáncích samozřejmě neuniknete ani klasice v podobě hamburgerů, hranolek a mléčných koktejlů.

Máte-li chuť na něco sladkého, určitě si pochutnáte na místní zmrzlině. Ochutnejte zejména její ovocnou variantu. Ovoce se do zmrzliny totiž povětšinou přidává z místních farem, proto může být její cena o něco vyšší, než u nás. Za zmínku stojí i zmrzlina s příznačným názvem „Honey Pokey“, která je vanilková a posypaná kousky karamelu vyrobeného ze sladkého sirupu. Ze zákusků se těší velké oblibě dort Pavlowa (dort pečený z bílkového sněhu, zdobený čerstvým kiwi a šlehačkou).

K dobrému jídlu ale nepochybně patří také dobré pití. Začněme proto dobrým vínem. Mezi ty nejznámější odrůdy patří nepochybně Chardonnay, Pinot Noir a Avignon Blanc. Z piva můžete ochutnat třeba Steinlanger nebo Black Mac.

Nákupy

Vše potřebné lze koupit v obchodních centrech a supermarketech. Na většině navštívených míst je možnost zakoupit typické suvenýry. Pokud se nebudete každý den stravovat v restauracích anebo pouličních fast foodech, jistě budete hledat nějaký cenově dostupnější supermarket. Najdete ho pod označením PAK´nSAVE, Countdown, Foodtown, Woolworths nebo Warehouse.

Doprava

O velikosti Nového Zélandu jsme se již zmínili výše. Pravdou zůstává, že jeho rozloha je zhruba čtyřikrát větší než rozloha České republiky. Z toho logicky vyplývá, že budete muset překonávat větší vzdálenosti, chcete-li procestovat toto okouzlující místo křížem, krážem.

Jako ideální varianta se samozřejmě jeví osobní vůz. Pravdou ale je, že stejně jako v mnoha dalších zemích, ceny benzinu rostou a Nový Zéland není výjimkou. I tak je tady benzin výrazně levnější než u nás. Všechny cesty (s výjimkou několika horských cestiček) jsou ve výborném stavu. Provoz je tady velmi plynulý a řídký, čemuž samozřejmě nepovídají i zdejší limity. Padesátka je ve městě maximum. Místní ale padesát jezdí pouze ve výjimečných případech. Většinou si to i po obcích „drandí“ stovkou. Pokud si zde hodláte vypůjčit standardní vůz pro menší počet osob, mimo sezónu se pohodlně vejdete do limitu 30 dolarů na den.

Mnohem pohodlnější je ale samozřejmě cestování letadlem. Na Novém Zélandu fungují následující letecké společnosti: Air New Zealand, Great Barrier Airlines, Mountain Air, Qantas, Stewart Island Flights. Jste-li limitování rozpočtem, poohlédněte se po nízkonákladových leteckých společnostech, které povětšinou provozují pravidelné lety z Austrálie. Mezi ně patří třeba společnost Virgin Blue nebo JetStar.

Samostatnou kapitolou je doprava trajektem. Tu budete pravděpodobně nuceni využít ve chvíli, kdy se budete přesouvat mezi Severním a Jižním ostrovem. Tento spoj zajišťuje společnost Interislander. Interislander vlastní 3 trajekty, které nabízejí kvalitní přepravu z Wellingtonu na Severním ostrově, do Pictonu na Jižním ostrově.

Pokud byste po Novém Zélandu chtěli cestovat vlakem, myslete na to, že jde o ten vůbec nejméně ekonomický a efektivní způsob. Největší železniční společností je Tranz Scenic, která sice nabízí několik tras, ale cestování po železnici je chaotické i pro místní, natož pak pro turisty. Počítejte ovšem s tím, že jízdné je na železničních tratích je opravdu vysoké, proto většina lidí volí dopravu autobusovou.

Autobusová přeprava totiž patří na Novém Zélandu mezi tu cenově nejdostupnější a nejpohodlnější. Mezi největší autobusové přepravce patří Atomic Shuttles, který zajišťuje dálkovou přepravu po Jižním ostrově, Guthreys Express – operující na severní části Severního ostrova, InterCity (největší dopravce na Novém Zélandu) nebo Naked Bus, který platí za levnějšího a prostšího přepravce.

Obyvatelé

V roce 2016 obývalo Nový Zéland asi 4,693 milionů lidí. Obyvatelstvo tvoří ze 79 % běloši evropského původu, 10 % jsou Maoři, 4 % potomci obyvatel tichomořských ostrovů a 7 % má asijské předky. Téměř 88 % obyvatel žije ve městech. Po druhé světové válce přišlo do země mnoho imigrantů z Holandska a jeho rozpadajících se kolonií.

Během posledních desetiletí sílil příliv obyvatel z polynéských ostrovů a z Asie. Proto dnes na Novém Zélandu najdete široké spektrum různých prolínajících se kultur. Není se proto divit, že také oficiální jazyky jsou na Novém Zélandu dva – maorština a angličtina. Protože se však maorština nesměla dlouhou dobu používat, dnes jí mluví zanedbatelné procento obyvatel Nového Zélandu.

Zelená údolí s pasoucím se dobytkem, zurčivé potůčky, ale i zasněžené vrcholky hor. Tohle všechno na vás čeká na Novém Zélandu.

Elektrické napětí

Napětí na Novém Zélandu je 240 V (50 Hz). Pozor ale na elektrické zásuvky, které se od evropského typu liší. Proto je potřeba cestovat s adaptérem (typ I).

Další informace

Mějte na paměti, že před přistáním na Nový Zéland vám v letadle budou letušky či stevardi rozdávat příletové karty s otázkami, které se týkají obsahu vašich zavazadel a kde jste v poslední době pobývali a cestovali. Jedna ze sekcí se týká jídla. Všechno jídlo, které s sebou na Nový Zéland přivážíte, musí být deklarováno.

Obecně platí, že sem nesmíte dovážet čerstvé ovoce a zeleninu, maso a ryby. Naopak můžete dovézt komerčně připravené a zabalené jídlo, které je trvanlivé a neotevřené (např. čokoláda, sušenky atd.). Všechno jídlo ale musíte deklarovat v příletové kartě, takže i to, které si myslíte, že je povolené. Další omezení platí také pro rostliny nebo rostlinné produkty.

Do této skupiny spadají květiny, semena, cibuloviny, dřevo, kůra, listy, ořechy, zelenina, části rostlin, bambus nebo stébla. Uschlé květiny od první lásky anebo kytku, kterou jste dostali od rodičů na letišti, raději nechte v České republice. Velmi podobná omezení platí také pro dovoz zvířat nebo zvířecích produktů (pozor například na med!).

Doporučené zájezdy

Mohlo by se vám líbit

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie