Nový Zéland – důležité informace před cestou

Starý prales na Novém Zélandu je tajuplným místem

Nový Zéland - Maori Aotearoa (Země dlouhého bílého mraku) je souostroví dvou velkých a několika malých ostrovů, ležících na jižní polokouli v jižním Tichém oceánu, asi 2 250 kilometrů východně od Austrálie. Rozlohou je srovnatelný s Velkou Británií nebo Japonskem. Po dlouhém letu čeká na návštěvníky země, která nabízí pestrou škálu přírodních zajímavostí: členité pobřeží s mnoha ostrovy, vysoké hory s nikdy netajícím sněhem, brčálově zelené kopce poseté tisíci ovcemi, termální gejzíry a koupaliště, sopky i jeskyně. Mimo několika velkých měst plyne život na Novém Zélandu pomalu a i díky tomu si návštěvník vychutná atmosféru jedné z nejkrásnějších zemí světa.

Vstupní formality

Cestujete-li na Nový Zéland za poznáním nebo odpočinkem a vaše cesta nepřesáhne období tří měsíců, nejsou zde vyžadovány žádná speciální víza ani dokumenty. Potřeba je pouze pas, který bude platný ještě tři měsíce po návratu zpět do rodné země. V případě, že se na Nový Zéland vydáváte za prací a plánujete zde pobývat více než tři měsíce, je třeba si opatřit vízum. O vízum jednoduše zažádáte na nejbližším velvyslanectví Nového Zélandu. Při vstupu do země počítejte také s tím, že zde budete požádáni o předložení zpáteční letenky. Zároveň je nutno se prokázat dostatečným objemem finančních prostředků (obvykle je vyžadováno cca 1000 NZD na osobu a měsíc). Jestliže zde hodláte získat pracovní povolení, musíte předložit doklady o nabídce zaměstnání.

Milford Sound patří mezi jedny z nejkrásnějších přírodních scenerií. Vidět jste ho mohli třeba ve filmu Pán prstenů.

Očkování a lékař

Při cestách na Nový Zéland není vyžadováno žádné povinné očkování. Pokud však do země cestujete, překontrolujte si váš očkovací průkaz, popřípadě se nechte opětovně přeočkovat. Co se týče doporučených očkování, patří mezi ně třeba hepatitida typu A a B. Před cestou byste neměli vynechat ani očkování proti tetanu, jež by mělo být povinné pro každého cestovatele.

Co se týče lékařské péče, tak je na Novém Zélandu na poměrně vysoké úrovni, přesto zde však zdravotnictví funguje na trochu jiném principu, než jsme z České republiky zvyklí. V první řadě je potřeba zjistit, zda máte nárok na státem hrazenou zdravotní péči. Tento nárok mají nejen občané Nového Zélandu, ale také lidé, kteří zde mají platné pracovní povolení aspoň na 2 roky.

V případě, že jedete na Nový Zéland s vízem Working Holiday, nárok na hrazenou zdravotní péči nemáte. Mnoho osob se také mylně domnívá, že v případě, kdy nárok na hrazenou zdravotní péči má, získá vše zadarmo. Tady pozor – taková obyčejná návštěva lékaře vás vyjde zhruba na 30 až 60 dolarů.

Lékař buď zjistí co vám je, nebo vás pošle do nemocnice, či na specializované vyšetření. Máte-li nárok na státní zdravotní péči, většinu těchto věcí již budete mít zdarma. Problémem jsou ale dlouhé čekací lhůty, které většinu pacientů naženou do soukromých nemocnic, které rozhodně zdarma nejsou. Obecně jsou ceny zdravotních zákroků na Novém Zélandu poměrně dosti vysoké. Finančně náročné jsou nejen návštěvy stomatologů, ale také některé základní operace (o těch složitějších ani nemluvě). Proto je dobré se před cestou odpovídajícím způsobem pojistit, případně si sjednat pojištění přímo na Novém Zélandu (doporučujeme u pobytů na delší dobu).

Mount Cook je nejvyšší horou Nového ZélanduJazyk

Oficiálním a úředním komunikačním jazykem Nového Zélandu je angličtina a maorština, kterou ale dnes hovoří jen málokdo.

Měna

Oficiální měnou Nového Zélandu je Novozélandský dolar (NZD). Průměrný kurz měny novozélandského dolaru je asi 15.0530 Kč.

Gramotnost

Asi 99 % obyvatel Nového Zélandu je gramotných.

Důležitá telefonní čísla

Národní směrové číslo (country code) Nového Zélandu je 64. Pro policii, záchrannou službu a hasiče existuje jednotné telefonní číslo 111, na které lze volat zcela bezplatně.

Doba letu

Nový Zéland je od Prahy vzdálen asi 18 211 kilometrů. Přibližná doba letu (při průměrné rychlosti 800 km/h) je tedy stanovena na 22 hodin a 42 minut.

Časový posun

Oproti našemu časovému pásmu je na Novém Zélandu o 12 hodin více.

Počasí a podnebí

Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, na severu až subtropické, na jihu spíše chladnější mírné. Roční období jsou zde oproti severní polokouli obrácena. Nejtepleji je od prosince do února, podzim je v březnu až květnu a zima od června do srpna. Jaro přichází v září a končí v listopadu. Klima je podobné jako v Evropě, ve vzduchu je ale nesrovnatelné více vlhkosti.

  • Více se dozvíte na stránce Kdy jet.

Nákupní centra

Vše potřebné lze koupit v obchodních centrech a supermarketech. Na většině navštívených míst je možnost zakoupit typické suvenýry. Pokud se nebudete každý den stravovat v restauracích anebo pouličních fast foodech, jistě budete hledat nějaký cenově dostupnější supermarket. Najdete ho pod označením PAK´nSAVE, Countdown, Foodtown, Woolworths nebo Warehouse.

Doprava

O velikosti Nového Zélandu jsme se již zmínili výše. Pravdou zůstává, že jeho rozloha je zhruba čtyřikrát větší než rozloha České republiky. Z toho logicky vyplývá, že budete muset překonávat větší vzdálenosti, chcete-li procestovat toto okouzlující místo křížem, krážem.

Jako ideální varianta se samozřejmě jeví osobní vůz. Pravdou ale je, že stejně jako v mnoha dalších zemích, ceny benzinu rostou a Nový Zéland není výjimkou. I tak je tady benzin výrazně levnější než u nás. Všechny cesty (s výjimkou několika horských cestiček) jsou ve výborném stavu. Provoz je tady velmi plynulý a řídký, čemuž samozřejmě nepovídají i zdejší limity. Padesátka je ve městě maximum. Místní ale padesát jezdí pouze ve výjimečných případech. Většinou si to i po obcích „drandí“ stovkou. Pokud si zde hodláte vypůjčit standardní vůz pro menší počet osob, mimo sezónu se pohodlně vejdete do limitu 30 dolarů na den.

Mnohem pohodlnější je ale samozřejmě cestování letadlem. Na Novém Zélandu fungují následující letecké společnosti: Air New Zealand, Great Barrier Airlines, Mountain Air, Qantas, Stewart Island Flights. Jste-li limitování rozpočtem, poohlédněte se po nízkonákladových leteckých společnostech, které povětšinou provozují pravidelné lety z Austrálie. Mezi ně patří třeba společnost Virgin Blue nebo JetStar.

Samostatnou kapitolou je doprava trajektem. Tu budete pravděpodobně nuceni využít ve chvíli, kdy se budete přesouvat mezi Severním a Jižním ostrovem. Tento spoj zajišťuje společnost Interislander. Interislander vlastní 3 trajekty, které nabízejí kvalitní přepravu z Wellingtonu na Severním ostrově, do Pictonu na Jižním ostrově.

Pokud byste po Novém Zélandu chtěli cestovat vlakem, myslete na to, že jde o ten vůbec nejméně ekonomický a efektivní způsob. Největší železniční společností je Tranz Scenic, která sice nabízí několik tras, ale cestování po železnici je chaotické i pro místní, natož pak pro turisty. Počítejte ovšem s tím, že jízdné je na železničních tratích je opravdu vysoké, proto většina lidí volí dopravu autobusovou.

Autobusová přeprava totiž patří na Novém Zélandu mezi tu cenově nejdostupnější a nejpohodlnější. Mezi největší autobusové přepravce patří Atomic Shuttles, který zajišťuje dálkovou přepravu po Jižním ostrově, Guthreys Express – operující na severní části Severního ostrova, InterCity (největší dopravce na Novém Zélandu) nebo Naked Bus, který platí za levnějšího a prostšího přepravce.

Zelená údolí s pasoucím se dobytkem, zurčivé potůčky, ale i zasněžené vrcholky hor. Tohle všechno na vás čeká na Novém Zélandu.

Elektrické napětí

Napětí na Novém Zélandu je 240 V (50 Hz). Pozor ale na elektrické zásuvky, které se od evropského typu liší. Proto je potřeba cestovat s adaptérem (typ I).

Další informace

Mějte na paměti, že před přistáním na Nový Zéland vám v letadle budou letušky či stevardi rozdávat příletové karty s otázkami, které se týkají obsahu vašich zavazadel a kde jste v poslední době pobývali a cestovali. Jedna ze sekcí se týká jídla. Všechno jídlo, které s sebou na Nový Zéland přivážíte, musí být deklarováno.

Obecně platí, že sem nesmíte dovážet čerstvé ovoce a zeleninu, maso a ryby. Naopak můžete dovézt komerčně připravené a zabalené jídlo, které je trvanlivé a neotevřené (např. čokoláda, sušenky atd.). Všechno jídlo ale musíte deklarovat v příletové kartě, takže i to, které si myslíte, že je povolené. Další omezení platí také pro rostliny nebo rostlinné produkty.

Do této skupiny spadají květiny, semena, cibuloviny, dřevo, kůra, listy, ořechy, zelenina, části rostlin, bambus nebo stébla. Uschlé květiny od první lásky anebo kytku, kterou jste dostali od rodičů na letišti, raději nechte v České republice. Velmi podobná omezení platí také pro dovoz zvířat nebo zvířecích produktů (pozor například na med!).

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie