Dovolená v Austrálii

Austrálie ve zkratce

domorodí obyvatelé kulturní a náboženské zvyky tradiční australské speciality domorodý tanec a tradiční hudba překrásné pláže ostrovy pozorování divoké zvěře překrásné útesy trailové stezky vyhlášené pokrmy víno přírodní krásy národní parky a rezervace

Procházky společně s domorodými obyvateli, objevování kulturních a náboženských zvyků nebo ochutnávka tradičních australských specialit. V té nejvyšší a nejváženější společnosti se naučíte, jak chytat ryby tradičním způsobem, jak si připravit chutnou krmě z toho, co okolní příroda nabízí anebo jak ozdobit tělo či obličej přírodním make-upem. Když se k tomu přidá ještě domorodý tanec, tradiční hudba, házení kopím a vyprávění starobylých příběhů, budete si připadat jako na jiné planetě.

Odpočinek na vás čeká na zdejších překrásných plážích. Oddávat se můžete sladkému nicnedělání a lenošení anebo vyrazte na surf a užijte si pořádnou dávku adrenalinu. Spoustu přenádherných pláží najdete také na sousedních ostrovech. Některé ostrovy nabízí možnost pozorování divoké zvěře, jiné překrásné útesy a trailové stezky. Na dalších ostrovech vás čekají ideální podmínky pro potápění i obří písečné duny.

Vyhládlo vám? Zamiřte do některé z místních restaurací, kde, kde servírují vyhlášené australské pokrmy. Říká se, že když smícháte chutě z celého světa, dostanete australskou příchuť. Lahodné pokrmy doporučujeme zapít zdejším vínem.

Austrálie nabízí nespočet přírodních krás, které můžete obdivovat uvnitř národních parků a rezervací. Za adrenalinem vyrazte na hory nebo k pobřeží, které nabízí ideální podmínky pro pozorovaní velryb, ptáků i tučňáků.

Mapa Austrálie

Kam jet do Austrálie

Sydney

Sydney - místo nejstaršího osídlení australského kontinentu Evropany, jeden z nejpůsobivějších přístavů na světě, je živé a svůdné město mnoha přírodních kouzel, výrazných barev a tvarů, mrakodrapů a plachetnic. Místní obyvatelé se vyznačují ležérností a otevřeností, avšak v porovnání s ostatními Australany jsou módní a totálně závislí na vymoženostech civilizace. A právě pro jejich městskou závislost na pobřežních nemovitostech je to ona sdílná kultura, která se vždy vyrovnávala s vědomím, že to nejlepší v Sydney – pláže, skály, vlnobití a milovaný přístav – jsou tu pro všechny zadarmo. Sydney prošla dobou rozsáhlého omlazení a dnes se zaměřuje spíše na povyšování svých městských scenérií na úroveň srovnatelnou s přírodním půvabem.

A nějaký konkrétní půvabný tip na závěr, dejme tomu právě jeden přírodní a jeden městský, co byste rozhodně neměli v Sydney vynechat? Tak za ten přírodní to určitě bude návštěva nejslavnější pláže celé jižní polokoule - Bondi Beach. Můžete se zde učit surfovat, hrát volejbal v písku, dát si koktejl v baru či prostě uvolněně relaxovat dle své libovůle.

A ten tip ve městě? Tak to je jednoznačně prohlídka sydneyské opery! Fascinující architektonický celosvětový symbol kulturního poselství dalším generacím – uvnitř je 5 činoherních a operních divadel. A když budete u ní stát, tak hned jako na dlani je nádherný výhled na „druhý“ unikátní symbol Sydney – most Harbour bridge, kterému se říká „ramínko na šaty“. 

Sluneční klenot Austrálie – Queensland

Queensland je nekonečným slunečním rájem, tady prostě slunce spát nikdy nechodí! Navíc, kde jinde na celé zeměkouli, to máte tak blízko k slavnému Velkému bariérovému útesu a jeho unikátního podmořského světa než právě ze severovýchodního pobřeží v Queenslandu?

Oblíbené turistické srdce tropické vegetace severu Austrálie – město Cairns – vám pro objevování neuvěřitelných vodních tajemství největšího korálového útesu světa poslouží jako ideální základna. A při cestě na slavný útes se může jet okolo Heart Reef – malebného ostrůvku, kde se dobře šnorchluje, potápí či jezdí na podvodním skútru.

Pokud spíš než sport si více vychutnáte slunění v této tropické australské části země, tak to chce nějakou pláž, ale ne ledajakou, ale pláž, která vás doslova magicky učaruje! Slavná pláž Whitehaven beach na souostroví Whitesundays je bílým písečným diamantem, který tohle dokáže hned na první pohled.

O něco jižněji od Cairns a letoviska Whitesundays leží další známá oblast v Queenslandu - Sunshine Coast (Sluneční pobřeží), která je úžasným odrazovým můstkem na největší písečný ostrov světa Fraser Island. Kromě zajímavé fauny (více než 230 ptáků) a flóry je zde velkým turistickým lákadlem také 80 let starý vrak lodi Maheno!

Suvenýry

Prakticky na každém rohu tady turisty přivítá stánek s nejrůznějšími suvenýry. Co si dovézt z cest po Austrálii? Není toho málo! Mezi nejčastěji prodávané suvenýry patří umělohmotné bumerangy, popelníky vyzdobeny rádoby domorodým uměním či laciná trička s klokany nebo jinými australskými zvířaty. Většina tohoto zboží bohužel bývá vyrobeno v Taiwanu anebo Koreji, takže je potřeba svěřit se do rukou opravdových šperkařů a obchodníků s tradičními suvenýry. Tím vskutku nejtradičnějším je nádherný australský opál, jež se stal národním kamenem. Zakoupit jej můžete ve většině obchodů se šperky, kvalita jeho zpracování je však na různých místech odlišná. Pozor si dávejte na náhrdelníky anebo pytlíčky s mušlemi či korály. Ze země jsou totiž pod přísnou pokutou zakázány vyvážet všechny australské druhy živočichů a rostlin, tvrdé korály i velké mušle – tzv. zévy.

Šperk

Kultura

Kultura v Austrálii je nesmírně rozmanitá. Po dlouhou dobu totiž na kontinentě dominovaly kultury příchozích, tedy především západoevropská a americká kultura. Dnes se pomalu začíná dostávat na povrch i kultura původních obyvatel Austrálie – Aboriginců. Ti zemi obývají po více než 45.000 let, za tu dobu se však změnili jen málo. Snahy o integraci aboriginské populace do australské společnosti selhaly a tak jsou Aboriginci trnem v oku pro spoustu australských obyvatel.

Pokud si chcete přičichnout k tradiční aboriginské kultuře, navštivte cestovní kanceláře jako Ngurrangga Tours ve městě Karratha či Bungoolee Tours v Kimberley. Současné aboriginské umění zaujímá v australské kultuře přední pozice, což dokazuje skvostné nové středisko Godinymayin Yijard Rivers Arts & Culture Centre v Katherine.

Aboriginská kultura

Typické pokrmy - australská kuchyně

Ke kultuře Australanů nepochybně patří také typické pokrmy a australská kuchyně. Ta vychází převážně z kuchyně anglické, ale je podobná také kuchyni novozélandské. Nejvíce je ovlivněna místními surovinami. Díky vhodnému podnebí je v Austrálii nesmírně populární. Oblíbená jsou také jídla domorodých Aboridžínců, bushfood.

Mezi základní pokrmy a oblíbená jídla patří například Lamb shanks - jehněčí nožičky, pomalu pečené ve fazolích, mrkvi, rajčatech a bylinkách, Corned beef - naložené hovězí maso naloženo delší dobu v soli, vařené a podává se s bramborovou kaší a hořčičnou omáčkou, sladké a slané koláče – tzv. Pie, Vegemite - tmavě hnědá pomazánka, která obsahuje převážně kvasnicový extrakt, Damper - tradiční chléb bez droždí, Surf´n´turf - směs masa a mořských plodů podávaná na salátu i zajímavý pokrm Hamdog, který kombinuje hamburger a hot dog. Ze zákusků je oblíbený dort Pavlova, Lamingtons - piškotové kostičky přelité čokoládou a obalené v kokosu nebo Anzac Biscuits - sušenky z ovsa, cukru, kokosu, mouky a másla.

Etiketa - správné chování

Co se týče etikety Australanů, ta je velmi podobná té naší – evropské. Na rozdíl od nás jsou ale Australané neustále usměvaví, příjemní, milí a ochotní pomoci. Jako cizinec velmi rychle navážete kontakty s místními, kteří se o vás budou sami aktivně (ale přesto příjemně) zajímat. Při hovorech anebo návštěvě Austrálie ale myslete na to, že alfou a omegou je pro Australany rovnost. Místní si zakládají na tom, že s každým by se mělo jednat jako se sobě rovným. Na nějaké povyšování či koukání spatra tady nejsou zvědaví a dají vám to případně pořádně najevo. Australský způsob komunikace je tady totiž velmi přímý, bez omáček a vytáček . Zakázáno je vtipkování na účet etnických skupin, a pokud se svými novými australskými přáteli zajdete do hospůdky, myslete na to, že alespoň jedna runda by měla být na vás.

Pokrm

Základní informace

Rozloha: 7.686.850 km2
Pevnina: 7.617.930 km2
Vodní plochy: 68.920 km2
Nejvyšší bod: Mt. Kosciuszko (2.229 m)
Počet obyvatel: 20.090.437
Hlavní město: Canberra
Největší město: Sydney
Měna: 1 australský dolar (AUD)
Úřední jazyk: angličtina

Austrálie - dříve britská trestanecká kolonie vyhlásila nezávislost 1.1.1901. Vzniká australský svaz, který tvoří šest států a dvě teritoria, nadále zůstává členem britského Společenství národů. Přes silné republikánské tlaky je zde 52% obyvatelstva pro zachování společenství. Státním zřízením je konstituční monarchie s vlastní ústavou. Austrálie používá metrický systém. 

Austrálie - praktické informace před cestou

Nepřehlédněte:

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie