Kdy jet na Nový Zéland

Castlepoint, bílý maják a léto na Severním ostrově na Novém Zélandu

Plánujete návštěvu Nového Zélandu? Pak budete pravděpodobně zvažovat, jaké období je pro návštěvu tohoto okouzlujícího kousku země ideální. Stejně jako u nás, se i na Novém Zélandu střídají čtyři roční období – jaro, léto, podzim a zima. Protože však země leží na jižní polokouli, jsou oproti té severní obrácena v opačném pořadí.

Pravdou je, že Nový Zéland má turistům a cestovatelům co nabídnout během celého roku. Žádné „špatné“ období pro návštěvu Zélandu proto neexistuje. Na paměti byste ovšem měli mít, že většina místních si vybírá dovolenou mezi prosincem a lednem, což jde ruku v ruce s přeplněnými letovisky i vyššími cenami.

Velmi podobná je i situace během Velikonoc a školních prázdnin. Pokud tedy plánujete návštěvu Nového Zélandu během některého z výše uvedených období, rezervujte letenky s dostatečným předstihem.

AUCKLAND - Severní ostrov
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Vzduch °C 23 23 22 19 17 14 13 14 16 17 19 21
Srážkové dny 3 5 3 5 6 6 6 6 4 4 4 4
CHRISTCHURCH - Jižní ostrov
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Vzduch °C 22 21 19 17 13 11 10 11 13 16 18 19
Srážkové dny 2 2 2 2 3 3 3 2 2 2 2 2
WELLINGTON - Severní ostrov
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Vzduch °C 19 19 18 16 13 12 11 11 13 14 16 18
Srážkové dny 3 3 3 4 5 5 6 5 4 4 3 3
DUNEDIN - Jižní ostrov
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Vzduch °C 19 19 17 15 12 9 9 11 13 15 17 18
Srážkové dny 4 3 3 3 3 3 3 2 2 3 3 3

Po zimě příroda ožívá barevnými tóny a zurčícími potoky. Nový Zéland se během jara probouzí.

Minimum teplotních výkyvů, ale časté změny počasí

Co se týče počasí, počítejte s tím, že obecně vás nečekají žádné extrémní výkyvy teplot. V létě se tady teploty pohybují okolo dvaceti stupňů, v zimě se jen výjimečně setkáte s mrazíky (a to pouze na horách). Severní ostrov Nového Zélandu má zhruba o 5 až 10 stupňů Celsia víc, než ostrov jižní, který je tím pádem ideálním místem pro milovníky zimních sportů.

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že počasí je tady poměrně nevyzpytatelné a změnit se zde může několikrát za den. Větší pravděpodobnost nečekaných a razantnějších změn počasí na vás samozřejmě čeká v horách, ani nížiny však nejsou těchto změn úplně uchráněny. Počasí je zde ovlivněno přímořským klimatem, což jde ruku v ruce s větrem a náhlými změnami, o nichž jsme se ostatně již zmínili výše.

Příroda se během podzimu zbarví do červeno-žluta. Jde o ideální dobu pro cestování a poznávání přírodních i kulturních památek.

Pokud bychom se podívali na jednotlivá místa Nového Zélandu, třeba v Aucklandu je podobné počasí jako v České republice s tím rozdílem, že tady v zimě nemrzne a tudíž ani nesněží. Zato v Queenstownu, který se nachází na jihu jižního ostrova, je o 5 až 10 °C méně. Tady už se sněhových přeháněk dočkáte, takže není od věci navštívit nějaké to vyhlášené zimní středisko.

Počasí na Novém Zélandu během jednotlivých ročních období

  • Novozélandské jaro: Novozélandské jaro připadá na měsíce září, říjen a listopad. Krajina Nového Zélandu se zbarví smaragdovou zelení, kam jen lidské oko dohlédne, kvetou pestrobarevné stromy a květy. Stráně jsou plné jehňat, vzduch voní rozkvetlými narcisy a zvonky, ale počasí vás může sem tam potrápit svou nevyzpytatelnou proměnlivostí. Proto buďte připraveni na lehké jarní deštíky. Patříte-li mezi milovníky zimních sportů, vyrazte na Jižní ostrov a užijte si pořádnou lyžovačku.Město Queenstown a nedaleké horské štíty navečer v zimě
  • Novozélandské léto: Novozélandské léto zažijete během měsíců prosinec, leden a únor. Jde o hlavní turistickou sezonu, takže počítejte s vyššími cenami letenek, jídla i ubytování. Dobré proto je, pokud si ubytování domluvíte dopředu. Pro letní sezónu je typický ruch na zdejších plážích, které ožívají pod náporem turistů a místních. Na moře vyráží lodě a stromy jsou plné čerstvého, chutného a lahodného ovoce.
  • Novozélandský podzim: Podzimní měsíce připadají na březen, duben a květen. Teploty na Novém Zélandu nejsou příliš vysoké, proto vybízejí k turistice a poznávaní přírodních i kulturních krás a zdejších rarit. Na severu se vám sejde lehké oblečení, ale vybavte se i deštníky nebo pláštěnkami pro případ nečekané podzimní spršky. Asi nejkrásnější je podzimní příroda v Queenstownu, Centrálním Otagu a Christchurch.
  • Novozélandská zima: Zima Nový Zéland uchvátí během měsíců červen, červenec a srpen. Pokud jste limitováni rozpočtem, jde o ideální dobu pro návštěvu tohoto okouzlujícího kousku země. Lyžujete rádi? Vyrazte do Queenstownu, na Mount Hutt, nebo do Canterbury, kde si můžete užívat perfektních lyžařských podmínek. Protože je zde však počasí poměrně nestálé, žádné zázraky nečekejte.
,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie