Dovolená Japonsko

Japonsko mapa

JAPONSKO - zasněžená hora Fudži a rozkvetlé sakury, tak vypadá Japonsko na kýčovitých obrázcích. Pod nimi se stejně jako na tvářích gejši pod silnou vrstvou líčidla skrývá pravý obrázek: vyspělá technická společnost se silnými dávnými tradicemi. Víra ve vodníky a strašidla, pracovitost, smysl pro krásu, harmonii a kolektivnost.

Japonsko si i dnes uchovává některé starobylé zvyky. I v dnešní moderní době dříme v Japoncích duch dávných samurajů, kdy je lépe než ztrátu tváře volit krutou smrt při obřadu harakiri. Osudy jako z her tradičního divadla kabuki.

Porozumět životu Japonců není snadné. Naopak zamilovat si krásu japonských ostrovů snadné je. Historické hrady Ósaky, poklidné chrámy Kjóta, rozeklané štíty hor. Japonsko - moderní země s vlastní tváří.

Kdy jet do Japonska?

Do Japonska můžete zamířit celoročně. Ideální období pro návštěvu je ale jaro, kdy se budete kochat překrásně rozkvetlými stromy sakur nebo podzim, kdy vás naopak překvapí přívětivější ceny, bohatší možnosti ubytování a stálé počasí.

  • Pokud do Japonska zamíříte od března do května, počítejte s větším množstvím turistů, kteří zde obdivují již zmíněné kvetoucí sakury. Počasí je tady poměrně stálé, protože jde však o nejlepší čas pro návštěvu Japonska, mějte na paměti, že se tady budete potýkat s mírně vyššími cenami než mimo hlavní sezónu.
  • Rozhodnete-li se navštívit Japonsko od června do září, počítejte s větším množstvím deštivých dnů. Do poloviny září vás dokonce mohou potrápit tajfuny. Většina bouří ale zanikne dřív, než dorazí na pevninu. Vydat se do Japonska na podzim není vůbec špatný nápad. Rána jsou sice chladnější, počasí je ale poměrně stálé a ideální pro prohlídku památek.
  • Během zimy, která v Japonsku trvá od prosince do března, se nesetkáte s tak nízkými teplotami jako u nás, oproti létu jsou tady ale teploty přece jen citelně nižší. Pokud patříte mezi milovníky zimních sportů, vydejte se do japonských ski středisek, kde si užijete spoustu zábavy. V nížinách se ale sněhu nedočkáte. Pokud tady přeci jen napadne, roztaje do dvou dnů.

sopka Fudzi

Kam jet - zajímavá místa:

Počasí: teplota a srážky

JAPONSKO: POČASÍ (Tokio)
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 8 9 12 17 22 24 28 30 26 21 16 11
Průměrné měsíční srážky (mm) 121 137 168 165 246 329 180 296 167 154 146 114

Podnebí

Podnebí Japonska je oceánské, vlhké a monzunové. Jednotlivé oblasti této země mají díky značně protáhlému tvaru výrazně odlišné klimatické podmínky. Počasí v létě je velmi podobné našemu, jen je větší vlhko. Klimatické podmínky jsou na podzim, v zimě a na jaře velmi příznivé, v létě je velké horko (30-38°C).

Nakupování a suvenýry

Hledáte-li zemi, kde můžete do sytosti ukojit své nákupní vášně, pak jste v Japonsku správně. Paleta zboží, které zde můžete nakoupit, je totiž opravdu dechberoucí a ohromující. Levnější než u nás je obvykle elektronika a značkové oblečení (v USA ho ale nakoupíte ještě výhodněji), naopak poměrně drahé jsou kvalitnější suvenýry a anime připomínky. Počítejte s tím, že spousta obchodních domů otevírá až v deset hodin dopoledne a jejich otevírací doba končí v osm večer. Pokud si chcete vychutnat tu pravou nákupní atmosféru, vydejte se na trh Nishiki, který se ovšem uzavírá v 18 hodin. Ve většině obchodů můžete jednoduše platit kartou. Na trzích doporučujeme hotovost.

A co si z Japonska dovézt? Určitě tradiční dárkové předměty a suvenýry, které jsou proslulé svou poetikou a vyznačují se též exotickým nádechem. Nesmírně oblíbené jsou kočičky pro štěstí, jídelní hůlky, lakované krabičky Bento, japonské bytové dekorace, japonské šátky, origami, vějíře, panenky Kokeshi, figurky japonského vodníka Kappa, pokud dáváte přednost sladkým suvenýrům, rozhodně nevynechejte možnost nakoupit Pocky – japonské tyčinky, které vyrábí japonská firma Ezaki Glico Co., Ltd.

figurky - suvenýry

Domů si můžete přivézt také lahvinky rýžového vína – tzv. Saké, a pokud vaše ratolesti ještě stále sbírají Pokémony, pak nezapomeňte navštívit specializované obchody, které se této tématice věnují. Pořídit zde můžete kartičky, samolepky i figurky oblíbených anime postaviček. A když už jsme u těch animovaných postaviček, zapomenout nesmíme ani na proslulou kočku – Hello Kitty, kterou si zamilují zejména slečny.

Pro Japonce je nezbytný látkový kapesník, který nosí vždy u sebe. I ten si můžete dovézt domů v překrásném dárkovém balení. Nesmírně oblíbené jsou také sošky, masky a další ozdobné rukodělné výrobky. Hledáte-li něco netradičního, pak zaměřte svou pozornost na randoseru - tradiční školní aktovku japonských žáčků, která se stala nejnovějším trendy suvenýrem, který se z Japonska vozí.

Z dalších tradičních suvenýrů můžeme jmenovat třeba jukatu, vějíř, meč, furošiki, speciální suši magnetky, které jsou absolutním hitem současnosti nebo trička a další kusy oděvů potištěnými znaky kanji.

Kultura a zvyky v Japonsku

Kultura v Japonsku je kapitolou samou o sobě. V Japonsku žije téměř 127 milionů osob. Lidé jsou v Japonsku nesmírně milí, vstřícní, úslužní, disciplinovaní, zároveň ale také zbožňují a vyžadují morálku a slušné chování. To samé očekávají také od turistů, kteří jejich zemi navštěvují. Pokud Japonce zastavíte a zeptáte se na cestu, rád vám cestu ukáže, případně půjde kousek s vámi. Pokud sám neví, není pro něj problém zeptat se jiného Japonce nebo zajít do restaurace či hospody, kde se poptá na cestu.

Počítejte ale s tím, že i s dobrou znalostí japonské kultury je velice obtížně se zařadit do jejich společnosti, která je velice složitá a i spousta Japonců s tím má problémy. Japonci jsou hrdý a nacionální národ. Nenechte se vyvést tím, že se vám budou Japonci při sebemenší příležitosti klanět. Pokud se jim ukloníte, začnou se klanět ještě víc, což vás může uvrhnout do rozpaků. Základem pro dobrou pozici v dalším jednání, je vzájemné předávání vizitek. Podávají se oběma rukama směrem k partnerovi, který po přečtení stejným způsobem podá svoji vizitku. Rituál může být doplněn malou úklonou.

tradiční oblečení

Zajímavé je, že Japonci nedokáží (snad i nemohou) říkat ne. Pokud položíte Japonci otázku, na kterou by musel odpovědět záporně, dočkáte se přívalu nicneříkajících citoslovcí. Možná vás bude zajímat, že v Japonsku existuje až 17 způsobů, jak zdvořile říci ne. Za nezdvořilé se považuje také pokyvování hlavou na znamení souhlasu při konverzaci nebo tzv. ztráta tváře. Co to znamená v reálu? „Ztrátu tváře“ může pocítit člověk, který byl vystaven osobní urážce, v jehož přítomnosti bylo proneseno něco nevhodného ať formou poznámky, nebo komentáře, dále jestliže se nebere zřetel na jeho postavení, nebo je-li nucen vzdát se hodnot, k nimž má zvláštní vztah.

Co se týče postavení mužů a žen, mužovo postavení je neotřesitelné. Manželka se stará o dům a děti a to až do chvíle, kdy opustí domovinu. Na muži je finanční zajištění domácnosti. Je stále ještě velmi běžné, že manželka svému muži nazouvá i bačkory, naopak on v domácnosti takřka nepomáhá, jeho role je vydělávat peníze a živit rodinu.

Mezi zvyky a obyčeje, které vás možná v Japonsku poněkud zarazí, je srkání a mlaskání při jídle, které je považováno za výraz spokojenosti. Naopak naprosto nepřípustné je umývání se mýdlem ve vaně (mýdlem se smí umývat pouze ve sprše), dávání spropitného nebo smrkání.

Japonské slavnosti

K Japonsku se váže také nespočet slavností, které jsou typické pro jeho jednotlivá města. Například v Kjóto můžete navštívit Gion Macuri. Festival začíná v červenci a trvá celý jeden měsíc. Oblíbený je také Aoi Macuri – průvod v aristokratickém stylu od císařského paláce do svatyně Kamo, který probíhá vždy 15. Května. Zmínit musíme také velkolepý historický průvod, jehož tradice sahá 1000 let do minulosti. Název festivalu je Džidai Macuri a začíná vždy 22. října.

Naproti tomu v Tokiu slaví třeba Sandža Macuri, který probíhá ve čtvrti Asakusa, trvá tři dny a navštíví ho až dva milióny návštěvníků. Probíhá od 19. do 21. května. To festival Kanda Macuri se skládá z mnoha akcí, které trvají po celý týden. Jeho vyvrcholení připadá na nejbližší víkend k 15. Květnu.

To v Ósace slaví Tendžin Macuri – obří festival, který se koná nejen v ulicích Ósaky, ale také na lodích. Festival doprovází ohňostroje a probíhá vždy 24. - 25. července. Neméně zajímavý je také Kišiwada Macuri, který je rozdělený na dva festivaly. Jeden z nich probíhá v v září, druhý v říjnu. Jde o jeden z největších festivalů, kdy jsou městem taženy zdobené lodě tzv. dandžiri.

Jídlo a pití v Japonsku

A s festivaly neodmyslitelně souvisí také dobré jídlo a pití, o které není v Japonsku nouze. Když před vámi někdo zmíní Japonsko, jistě se vám vybaví syrová ryba a hromada rýže. Ve skutečnosti je ale japonská kuchyně mnohem rozmanitější. Jejím základem je již zmíněná rýže, ryby a zelenina. Drtivá většina jídel se vyrábí z čerstvých surovin, které se jen minimálně tepelně upravují. Pokud už k tepelné úpravě dojde, pak jde nejčastěji o smažení, dušení či vaření. Jídla jsou v Japonsku hojně dochucována. Mezi nejoblíbenější dochucovadla patří zázvor, wasabi a sójová omáčka. Velmi ceněná je také chuť umami, kterou rozeznáváme vedle základních čtyř lidských chutí.

Zřejmě tím nejznámějším a nejoblíbenějším japonským jídlem je nepochybně suši, které dnes dostanete prakticky na každém rohu. Kromě klasického suši s rybou můžete ochutnat také suši se zeleninou, masem, mozzarellou a rajčaty nebo čerstvým ovocem. Tradiční suši se ochucuje pikantní sójovou omáčkou a pastou wasabi. Pokud si chcete na suši opravdu pochutnat, vyzkoušejte místní kalifornské rolky, které představují rýži s krabem, lososem či tuňákem, okurkou, avokádem, kouskem wasabi a dalších neméně chutných ingrediencí.

Sushi

Kromě suši si v Japonsku pochutnáte na nespočtu variant čínských nudlí. Nudle jsou obvykle vařené ve vepřovém vývaru, k nim se často přidává vepřové maso, špenát a pórek. Jí se čínskými hůlkami a pozor – voda se z misek srká. A u nudlí ještě chvíli zůstaneme. Kromě klasických čínských nudlí známe také nudle soba, vyrobené z pohanky nebo nudle Udon, které představují pšeničné tlusté nudle nažloutlé barvy.

nudle Udon

Z dalších typicky japonských jídel musíme zmínit plněné taštičky masem a zeleninou, vařené v páře nebo smažené, kterým se říká Gyoza, delikatesu s názvem tempura, kterou tvoří zelenina, mořské plody a ryby obalené podobně jako v trojobalu. Našinec by měl alespoň jednou za život ochutnat netradiční pochoutku Nattó, která sice nezní příliš lákavě, obsahuje však řadu vitaminů a pro tělo důležitých látek. Nattó jsou zkvašené sójové boby světle hnědé barvy. Mají velice ostrý zápach a typicky výraznou chuť. Chcete si spravit chuť nebo něco zakousnout na dlouhé cestě? Kupte si Senbei – rýžové krekry polité sójovou omáčkou a řasou, podobně jako u nás známá „japonská směs”.

Tradiční jídlo natte fazole

 

Pokud si chcete vychutnat přípravu pokrmu přímo u stolu, objednejte si Sukijaki. To se připravuje vařením tence nakrájeného hovězího masa společně s různými druhy zeleniny a dlouhými tenkými nudlemi. Oblíbené je také Jakitori, což jsou vlastně malé kousky kuřecího masa, jatýrek a zeleniny, napíchnuté na bambusovou tyčinku a grilované na rozžhaveném dřevěném uhlí. Za zmínku stojí i Tonkacu, což představuje smaženou vepřovou kotletu v chlebové strouhance. Mnozí ji přirovnávají k našemu tradičnímu smaženému řízku, japonská strouhanka je ale o poznání křupavější a chutnější. Posledním pokrmem, který byste neměli zapomenout na svých toulkách asijskými zeměmi ochutnat, je Šabu-šabu. Šabu-šabu je alternativou švýcarských fondue, kdy se ve velkém kotlíku vaří maso společně se zeleninou. Suroviny si každý u stolu napíchne na hůlku a namáčí v nejrůznějších dipech a omáčkách.

Co se týče japonského pití, určitě ochutnejte místní čaje. Za zmínku stojí jistě sencha, která je typickým zeleným čajem, genmaicha, což je zelený čaj s praženou rýží, mugiča představuje ječmenný čaj, matcha je práškový čaj s trpkou chutí využívaný hlavně v čajových obřadech a jako ochucení cukrovinek. Z alkoholu ochutnejte rýžové víno saké nebo jejich typickou pálenku z brambor Shouču. Máte-li chuť na pivo, ochutnejte některou ze značek Asahi, Sapporo, Kirin nebo Yebisu.

typický čaj Sencha

Co Japonsko nabízí turistům?

Tokyo - město plné paradoxů, na jedné straně moderní budovy s nejdražšími reklamními plochami světa, na druhé straně klidné parky s chrámy a svatyněmi. Pokud budete v Tokyu v neděli, navštivte park Yoyogi. Je to japonská obdoba newyorského Central Parku. Uvidíte tu začínající zpěváky a skupiny, tančící Elvise a lá Japan, muže, co cvičí karate a jiné zajímavosti. Kousek od parku je svatyně Meiji Jingu, kde lze právě v neděli vidět tradiční japonskou svatbu. Za vidění stojí i Imperial Palace, císařský palác, který leží v pomyslném centru Tokya. Ve známé čtvrti Ueno je možné navštívit chrám Kaneidji nebo Tokyjské národní muzeum. Součástí širšího centra je Asakusa, kde naleznete prazáklady Eda (původní jméno Tokya) a obdivuhodný buddhistický chrám Sensodji.

K dalším vyhledávaným památkám se řadí horské lázně Judanaka poblíž Nagana a hrad v Curuoce.

Pokud ovšem toužíte objevit kouzlo původních dob, kdy Japonsko bylo zmítáno nejrůznějšími hrdinskými činy, platí, že čím zapadlejší místo, tím tradičnější způsob života tu naleznete. Můžete to zkusit na západě střední části Honshú v distriktu Noto, nebo v prefektuře Jamagata, cestovatelé doporučují také městečko Shirokawa na ostrově Shikoku.

Japonsko je tvořeno vulkanickými ostrovy, kde naleznate na mohutné horské masívy, krásné pláže i neprostupné lesy. Nádherné jsou národní parky Shikocu - Tóya s mnoha jezery a sopkami a horský Daisecuzan, oba na druhém největším ostrově Hokkaidó.
Japonsko není vyhlášené přímořskými resorty, nicméně především na Okinawě můžete najít příjemné pláže. Dále se můžete koupat v termálních pramenech na Hokkaidó. Zajímavé je také "vnitřní moře", uzavřená vodní plocha při jižním okraji Honshú.

Ceny v Japonsku

Japonskou oficiální měnou je japonský jen. Ceny v Japonsku jsou obecně vyšší než v České republice. Na druhou stranu nejde zas o tak zásadní rozdíly. 

Jak už jsme zmínili výše, ceny jsou tady o něco vyšší než u nás. Například za suši té nejlepší kvality, zaplatíte okolo 1500 jenů (300 Kč), za velkou polévku udon, nebo rámen, která perfektně nahradí hlavní chod, necháte asi 140 Kč. Pivo v plechovce tady stojí cca 220 jenů (45 Kč) a pokud patříte mezi milovníky japonského zeleného čaje, pak vás jistě potěší skutečnost, že ten je na mnoha místech zcela zdarma. Poměrně levný (resp. levnější než u nás) je také vstup do některých památek. Například lístek do chrámového komplexu Kijomizudera v Kjótu stojí 400 jenů (80 Kč), Muzeum Atomové bomby v Hirošimě navštívíte za 200 jenů (40 Kč) a plavba lodí po jezeře Aši-noko s výhledy na Fudži stojí 1000 jenů (200 Kč). Za vstup do Opičího parku Arashiyama Iwatayama v Kjótu zaplatíte 550 ¥ (132 Kč).

  • Za hostel průměrné kvality zaplatíte zhruba 1500-5000 ¥ za osobu (350-1200 Kč), u business hotelů si připlatíte. Vyjdou vás totiž asi na (1200-2400 Kč)
  • Jednorázová jízdenka na tokijské metro vás vyjde cca na 40 – 75 Kč. Za autobus pak zaplatíte zhruba 53 Kč.

Placení a bankomaty

Pokud necestujete mimo hlavní turistická centra, prakticky ve všech restauracích a obchodech zaplatíte platebními kartami VISA a Master Card. Hotovost můžete vybírat z bankomatů Citibank umístěných na poštách a z bankomatů umístěných ve večerkách, tzv. konbini (convenience store,コンビニ), které jsou na každém rohu ve větších městech.

Fudzi

Doporučené zájezdy

Mohlo by se vám líbit

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie