Informace o zemi

Vietnam, celým názvem Vietnamská socialistická republika, je země se strhující historií, s kulturním vlivem Číny a Indie, s nádhernými a drsnými horami i jemnými vlnkami Jihočínského moře. Právě rozmanitost krajiny, kulturní bohatství i úžasné lidové zvyky a svátky přitahují do Vietnamu turisty z celého světa.

Politické uspořádání

Vietnam je socialistická republika v čele s prezidentem. Země byla svého času pod nadvládou Číny, poté byla francouzskou kolonií, následně prošla nadvládou Japonska. Vietnam byl jeden čas rozdělen na dvě části, v roce 1976 však došlo opět ke spojení a vzniku jednotné země. Od té doby je Vietnam nezávislý.

Vstupní formality

Ke vstupu na území Vietnamu je třeba mít platné vízum, které si mohou čeští občané vyřídit v Praze. Toto vyřízení trvá týden.

Očkování a lékař

Před návštěvou Vietnamu, respektive jeho turistických center, nemusíte řešit žádné speciální očkování. V případě, že budete potřebovat lékařskou pomoc, najdete v turistických centrech vždy kvalitní zdravotnická zařízení.

Pokud se chystáte mimo turistická centra, je lepší nechat se očkovat proti žloutence typu A a B, chřipce, tetanu, encefalitidě, břišnímu tyfu a tuberkulóze. V horských oblastech se můžete setkat s malárií.

Vydejte se prozkoumat krásu Vietnamu ze všech stran.

Vlajka

Podklad vlajky je červený, na něm je žlutá pěticípá hvězda. Hvězda jako celek symbolizuje jednotu národa, každý cíp pak znázorňuje jednu vrstvu obyvatelstva – intelektuály, rolníky, dělníky, obchodníky a vojáky. Vlajka v této podobě vznikla už na počátku 40. let 20. století, ale používat se začala až v roce 1945. Do roku 1955 měla hvězda plnější tvar, od roku 1955 už se dále neměnila.

Náboženství

Přes 80 % obyvatel Vietnamu je bez vyznání, asi 9 % se hlásí k buddhismu, necelých 7 % ke křesťanství, vyznavači Hoa hao tvoří 1,5 %, Cao Dai 1,1 % a necelé 1 % jsou muslimové.

Jazyk

Úředním jazykem Vietnamu je vietnamština, jako druhá řeč je zde rozšířena angličtina a domluvíte se zde i francouzsky. Vyskytuje se i čínština a khmerština, mon-khmerština a malajština.

Měna

Vietnam má svou vlastní měnu zvanou dong (d). Sekundární měnou jsou americké dolary, směnit tu můžete i euro a také zde lze používat většinu platebních karet. Jedné české koruně odpovídá asi 1 000 d.

Nádhernou zelení Vietnam přímo oplývá.

Gramotnost

Asi 94 % obyvatel Vietnamu je gramotných.

Důležitá telefonní čísla

Záchranná služba ve Vietnamu má telefonní číslo 115, policie 113.

Doba letu

Průměrná doba letu z Prahy do Vietnamu je asi 15 hodin, s mezipřistáním.

Časový posun

Oproti našemu časovému pásmu je ve Vietnamu +6 hodin, v období letního času +5 hodin.

Počasí

Sever Vietnamu se nachází v subtropickém pásmu, jih v tropickém. Počasí závisí na tom, kde se právě nacházíte a v jakém období. Zimy v horách jsou kruté a mrazivé, v nižších polohách se průměrná roční teplota pohybuje mezi 21°C na jihu a 27°C na severu.

Na počasí má vliv i monzunové proudění. Zimní monzun ze severovýchodu působí od října do března, v jeho důsledku je na severu země vlhká a studená zima. Na jihu je v té době teplo a sucho. Na jihu Vietnamu se střídají dvě období – období dešťů (květen-listopad) a období sucha (prosinec-duben). V červnu až srpnu je zde nejdeštivěji, horko a dusno bývá hlavně v březnu až květnu.

  • Více se dozvíte na stránce Kdy jet.

Nápoje a strava

Vietnamská kuchyně je velmi pestrá. Její nepostradatelnou součástí je samozřejmě rýže a zelenina. Chcete-li si dopřát některou z místních lahůdek, ochutnejte také ryby či mořské plody a jarní závitky. Jistě vám učaruje i dostupné ovoce, které možná neznáte – například longan nebo durian.

Doporučujeme nepít vodu z kohoutku a raději se spolehnout na balenou vodu. Tu seženete v každém obchodě a samozřejmostí je i v hotelech a restauracích.

Nákupy

Nakupování si ve Vietnamu můžete užít dosyta, pochopitelně především ve velkých městech, například v  Nha Trang, Ho Či Minově městě nebo Hanoji. K dispozici budete mít samostatné obchody i nákupní centra. Přivézt si odsud můžete oblečení, obuv a nejrůznější dárečky a suvenýry pro sebe i své blízké.

Vietnamci jsou milí a pohostinní.

Doprava

Po Vietnamu se dá docela pohodlně cestovat autobusem, protože právě autobusy jezdí téměř všude. Skvělé je také půjčit si motorku nebo moped. Počítejte však s tím, že obyvatelé Vietnamu se často neřídí předpisy, jezdí do jednosměrek nebo po chodníku. Dobré je také vědět, že silnice v odlehlejších oblastech nebývají v dobrém stavu.

Dobře se tu jezdí i vlaky, i když je jejich tempo trochu pomalejší. Nejvyužívanější tratí je Hanoi – Sapa nebo Hanoi Hue. Poměrně nízké ceny dovolují místním i turistům využívat také vnitrostátní letecké dopravy. Zejména na jihu země můžete dodnes využít svezení rikšou.

Obyvatelé

Lidé, i přes svoji chudobu, jsou usměvaví a přátelští. Ze strachu se vyhýbají politickým debatám a ze stejných důvodů se někdy obávají pozvat cizince do soukromých domů. Ze zákona Vietnamci nesmí ubytovat cizince ve svém domě. Pokud k návštěvě dojde, je vhodné přinést malý dárek pro pána domu. Jí se hůlkami, v restauracích ale běžně turistům přinesou příbor. Ze společné mísy se jídlo nabírá na soukromé talířky (ne přímo do úst). Na konci pohoštění se podává samotná rýže, pokud by si někdo vzal sousto z této rýže, urazí paní domu (znamená to, že má stále hlad).

Velmi oblíbené jsou pouliční venkovní levné restaurace. Sedí se na miniaturních nízkých židličkách u nízkých stolečků. Při příchodu stačí ukázat na požadované jídlo a přitom také dojednat cenu.

Je nevhodné dotýkat se něčí hlavy, či otáčet k někomu chodidla. Nahota je nepřípustná, chrámy je třeba navštěvovat se zahalenými rameny a koleny a do vnitřní svatyně vstupovat bez bot.

Vietnamci působí chudě, ale pracovitě a skromně. V návštěvníkovi Vietnamu většinou zůstane pocit, že tato země se rychle hýbe dopředu.

Elektrické napětí

Napětí se pohybuje mezi 220 a 240 V a zásuvky jsou velmi podobné těm českým. Na pokojích v hotelu i v jiných ubytovacích zařízeních obvykle najdete více druhů zásuvek a některá bude pravděpodobně vyhovovat. Adaptérem ale nikdy nic nezkazíte a budete mít jistotu.

Další informace

Po Vietnamu se můžete pohybovat libovolně s výjimkou zakázaných vojenských zón a horských oblastí, které obývají menšiny – do nich smíte jen s vietnamským průvodcem nebo s povolením. Vietnam je obecně bezpečná země. Dávejte si však pozor na hygienu, která je zde poněkud horší – zvláště se to týká konzumace pokrmů a nápojů.

Doporučené zájezdy

Mohlo by se vám líbit

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie