Vietnam - důležité info o před cestou

Vietnam, celým názvem Vietnamská socialistická republika, je země se strhující historií, s kulturním vlivem Číny a Indie, s nádhernými a drsnými horami i jemnými vlnkami Jihočínského moře. Právě rozmanitost krajiny, kulturní bohatství i úžasné lidové zvyky a svátky přitahují do Vietnamu turisty z celého světa.

Vstupní formality

Ke vstupu na území Vietnamu je třeba mít platné vízum, které si mohou čeští občané vyřídit v Praze. Toto vyřízení trvá týden.

Očkování a lékař

Před návštěvou Vietnamu, respektive jeho turistických center, nemusíte řešit žádné speciální očkování. V případě, že budete potřebovat lékařskou pomoc, najdete v turistických centrech vždy kvalitní zdravotnická zařízení.

Pokud se chystáte mimo turistická centra, je lepší nechat se očkovat proti žloutence typu A a B, chřipce, tetanu, encefalitidě, břišnímu tyfu a tuberkulóze. V horských oblastech se můžete setkat s malárií.

Vydejte se prozkoumat krásu Vietnamu ze všech stran.

Politické uspořádání

Vietnam je socialistická republika v čele s prezidentem. Země byla svého času pod nadvládou Číny, poté byla francouzskou kolonií, následně prošla nadvládou Japonska. Vietnam byl jeden čas rozdělen na dvě části, v roce 1976 však došlo opět ke spojení a vzniku jednotné země. Od té doby je Vietnam nezávislý.

Jazyk

Úředním jazykem Vietnamu je vietnamština, jako druhá řeč je zde rozšířena angličtina a domluvíte se zde i francouzsky. Vyskytuje se i čínština a khmerština, mon-khmerština a malajština.

Měna

Vietnam má svou vlastní měnu zvanou dong (d). Sekundární měnou jsou americké dolary, směnit tu můžete i euro a také zde lze používat většinu platebních karet. Jedné české koruně odpovídá asi 1 000 d.

Nádhernou zelení Vietnam přímo oplývá.

Gramotnost

Asi 94 % obyvatel Vietnamu je gramotných.

Důležitá telefonní čísla

Záchranná služba ve Vietnamu má telefonní číslo 115, policie 113.

Doba letu

Průměrná doba letu z Prahy do Vietnamu je asi 15 hodin, s mezipřistáním.

Časový posun

Oproti našemu časovému pásmu je ve Vietnamu +6 hodin, v období letního času +5 hodin.

Počasí

Sever Vietnamu se nachází v subtropickém pásmu, jih v tropickém. Počasí závisí na tom, kde se právě nacházíte a v jakém období. Zimy v horách jsou kruté a mrazivé, v nižších polohách se průměrná roční teplota pohybuje mezi 21°C na jihu a 27°C na severu.

Na počasí má vliv i monzunové proudění. Zimní monzun ze severovýchodu působí od října do března, v jeho důsledku je na severu země vlhká a studená zima. Na jihu je v té době teplo a sucho. Na jihu Vietnamu se střídají dvě období – období dešťů (květen-listopad) a období sucha (prosinec-duben). V červnu až srpnu je zde nejdeštivěji, horko a dusno bývá hlavně v březnu až květnu.

  • Více se dozvíte na stránce Kdy jet.

Nápoje a strava

Vietnamská kuchyně je velmi pestrá. Její nepostradatelnou součástí je samozřejmě rýže a zelenina. Chcete-li si dopřát některou z místních lahůdek, ochutnejte také ryby či mořské plody a jarní závitky. Jistě vám učaruje i dostupné ovoce, které možná neznáte – například longan nebo durian.

Doporučujeme nepít vodu z kohoutku a raději se spolehnout na balenou vodu. Tu seženete v každém obchodě a samozřejmostí je i v hotelech a restauracích.

Nákupy

Nakupování si ve Vietnamu můžete užít dosyta, pochopitelně především ve velkých městech, například v  Nha Trang, Ho Či Minově městě nebo Hanoji. K dispozici budete mít samostatné obchody i nákupní centra. Přivézt si odsud můžete oblečení, obuv a nejrůznější dárečky a suvenýry pro sebe i své blízké.

Vietnamci jsou milí a pohostinní.

Doprava

Po Vietnamu se dá docela pohodlně cestovat autobusem, protože právě autobusy jezdí téměř všude. Skvělé je také půjčit si motorku nebo moped. Počítejte však s tím, že obyvatelé Vietnamu se často neřídí předpisy, jezdí do jednosměrek nebo po chodníku. Dobré je také vědět, že silnice v odlehlejších oblastech nebývají v dobrém stavu.

Dobře se tu jezdí i vlaky, i když je jejich tempo trochu pomalejší. Nejvyužívanější tratí je Hanoi – Sapa nebo Hanoi Hue. Poměrně nízké ceny dovolují místním i turistům využívat také vnitrostátní letecké dopravy. Zejména na jihu země můžete dodnes využít svezení rikšou.

Obyvatelé

Elektrické napětí

Napětí se pohybuje mezi 220 a 240 V a zásuvky jsou velmi podobné těm českým. Na pokojích v hotelu i v jiných ubytovacích zařízeních obvykle najdete více druhů zásuvek a některá bude pravděpodobně vyhovovat. Adaptérem ale nikdy nic nezkazíte a budete mít jistotu.

Vlajka

Podklad vlajky je červený, na něm je žlutá pěticípá hvězda. Hvězda jako celek symbolizuje jednotu národa, každý cíp pak znázorňuje jednu vrstvu obyvatelstva – intelektuály, rolníky, dělníky, obchodníky a vojáky. Vlajka v této podobě vznikla už na počátku 40. let 20. století, ale používat se začala až v roce 1945. Do roku 1955 měla hvězda plnější tvar, od roku 1955 už se dále neměnila.

Náboženství

Přes 80 % obyvatel Vietnamu je bez vyznání, asi 9 % se hlásí k buddhismu, necelých 7 % ke křesťanství, vyznavači Hoa hao tvoří 1,5 %, Cao Dai 1,1 % a necelé 1 % jsou muslimové.

Na co si dát pozor

Po Vietnamu se můžete pohybovat libovolně s výjimkou zakázaných vojenských zón a horských oblastí, které obývají menšiny – do nich smíte jen s vietnamským průvodcem nebo s povolením. Vietnam je obecně bezpečná země. Dávejte si však pozor na hygienu, která je zde poněkud horší – zvláště se to týká konzumace pokrmů a nápojů.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie