Dovolená Vietnam

Vietnam, země obestřená bohatou kulturou tolik odlišnou od té naší, země plná nádherných, z televize a internetu známých míst, ale i neznámých a náhodou objevovaných kouzelných zákoutí, je čím dál častějším cílem zvídavých turistů. Zjistěte důležité informace o zemi a ideální dobu na návštěvu Vietnamu a podívejte se, jakou dovolenou si zde můžete užít!

Co dělat ve Vietnamu?

Do Vietnamu jezdí turisté především kvůli památkám a bohaté historii, ale země jinak láká i na svou krásnou přírodu a pláže. Co tedy dělat ve Vietnamu během dovolené? Podívejte se na náš seznam a vyberte si sami!

Poznávání památek a historie – pestrá a o historii hovořící místa jako například Hanoj, Da Nang, Ho Či Minovo město a spousta dalších, se oblibě turistů skutečně těší. Chcete-li se něčemu přiučit a poznat zdejší kulturu, vydejte se na některá z nich!

Výlety přírodou – pokud máte radši než památky přírodu, nebo chcete její návštěvu s památkami nakombinovat, vydejte se do některého z národních parků, na nejvyšší horu Vietnamu Fan Si Pan, do rezervace Can Gio či do známé zátoky Halong. Nádherné chvíle můžete strávit také na zdejších skutečně nádherných plážích.

Nádherné moře a exotika láká v létě i zimě.

Vodní sporty ve Vietnamu – víte, že ve Vietnamu u pláží jsou ideální podmínky pro vyzkoušení či provozování vodních sportů? Opravdu. Využijte této možnosti při dni stráveném na některé z pláží.

Kam Jet?

Vietnam je docela veliký, proto pro vás máme tipy, kam se v něm vydat a na co se zaměřit.

Nha Thrang

Načerpejte ve zdejších zdech ten onen pověstný duchovní klid Východu.

Nádherné pláže, to je doména oblasti Nha Trang. Oblíbená plážová destinace poskytuje možnost strávit nádherné dny u moře, ale také nabízí svou pěknou architekturu, ukázky kultury a skvělé příležitosti k nakupování. Zjistěte více o tom, proč turisté Nha Trang milují!

Phan Thiet

Slyšeli jste už o Čamských věžích nebo klášteře na hoře Tá Cú? Určitě ano. A pokud se vám líbí na obrázcích, zamiřte do oblasti Phan Thiet, kde tyto, ale i mnohé další architektonické a kulturní památky spatříte naživo. Podívejte se, co ještě vás v oblasti Phan Thiet čeká!

Phu Quoc

Že si Phu Quoc snadno zamilujete, to není třeba dvakrát připomínat.

Phu Quoc bychom mohli popsat jako plážový ráj s bílým pískem a palmami nad hlavami turistů i jako ráj pro milovníky nočního života nebo pro vášnivé turisty, které přitahuje například národní park Phu Quoc. Samozřejmostí jsou skvostné památky, jako například jedna z nejstarších pagod na ostrově i jiné. Oblast Phu Quoc nabízí spoustu možností cestovatelům jakéhokoli ražení!

Suvenýry

Ve Vietnamu můžete nakupovat prakticky na každém rohu a není tu vlastně nic, co byste ve zdejších obchůdcích anebo obřích nákupních centrech nesehnali. Proto si na nákupy vyčleňte jeden, ideálně dva dovolenkové dny. A co všechno si odtud můžete přivézt jako připomínku?

Téměř všichni turisté opouštějí Vietnam s balíčkem (či vícero balíčky) kávy a čaje. Mezi nejoblíbenější značky patří Arabica, Elephant, Green nebo Robusta a Moca Bourbon. Pokud si odtud chcete kávu odnést, nakupujte je spíše než u pouličních prodejců a ve velkých obchodních centrech ve specializovaných obchůdcích přímo u plantáží. Pokud máte vůči kávě výhrady anebo si spíše raději pochutnáte na kvalitním zeleném čaji, pak pro vás bude Vietnam pravým a nefalšovaným rájem. Nakoupit zde můžete kvalitní i ty méně kvalitní odrůdy za různé ceny. Koupit si tady můžete čaj s příměsí lotosového květu, jasmínu, ženšenu, zázvoru nebo oolongu. Mezi oblíbené značky čajů patří Than Nguyen a Blao.

Čajové lístky

Zajímavým suvenýrem jsou také místní kosmetické a lékárenské výrobky. Vietnam je prakticky po celém světě znám svými léčivými mastmi, tinkturami, kapkami nebo maskami a balzámy. Přivézt si jich odtud můžete, co jen hrdo léčí a okusit jejich zázračné vlastnosti na vlastní kůži. Za zmínku jistě stojí i zdejší afrodiziaka, které jinde na světě neseženete.

Krásným suvenýrem a zároveň připomínkou vaší dovolené jsou perly a perleťové šperky , které není zakázáno vyvážet. Pozor si dávejte ale na pravost perel a perlových šperků. Vždy by ho měl dokládat odpovídající certifikát. Spoustu obchodů s perlovými suvenýry najdete na ostrovech Fukuok, Katba, v Nyachanga.

Ženy jistě nepohrdnou perlami a textilními suvenýry. Můžete si tady nechat ušít šátek, šál anebo dokonce šaty. Odvézt si můžete i výrobky z pravého hedvábí nebo bambusové klobouky a lakované zboží. Umění výroby lakovaných předmětů do Vietnamu přivezli Číňané. Lak, vyrobený z pryskyřice škumpy voskové, má v surovém stavu bílou barvu, ale po umístění do železné nádoby do dvou dnů ztmavne.

Barevné látky

Při nákupu počítejte také s tím, že budete muset smlouvat. Smlouvání je tady normální a nikoho nepohoršuje. Ba právě naopak. Vždy začněte na částce nižší než je 50% nabízené ceny a vzhůru stoupejte jen po malých částkách. Nenechte se odradit naříkáním o počtu dětí a chudobě prodávajícího. Je to jen strategie útočící na vaše city a pod cenou vám výrobek stejně nikdo neprodá. Pozor si ale dávejte na to, abyste při smlouvání nekřičeli. Vždy jednejte slušně a nezvyšujte hlas.

Kultura

Vietnam je překrásnou zemí mnohých možností a příležitostí. Nesmírně důležitá je ale i zdejší kultura a etiketa, kterou je potřeba dodržovat. Tím, co je pro Vietnamce na prvním místě, je jejich rodina. A to jak ta blízká, tak i vzdálená. Rodinu tady kladou na první místo. Na to druhé pak vzdělání. Pro všechny Vietnamce je zcela zásadní úsměv na tváři bez ohledu na to, co si o vás myslí anebo jak se jim zrovna dneska vede. Respektujte to a napodobte je.

Příď lodi ve tvaru draka

A s úsměvem a zdejší kulturou také neodmyslitelně souvisí i tradiční vietnamský pozdrav. Tradiční vietnamský způsob pozdravu vypadá tak, že vás vezmou za ruce a mírně se předkloní. Vy byste v této pozici měli udělat to samé. V žádném případě se však neuklánějte tak, abyste se dotkli hlavy druhé osoby. Počítejte také s tím, že Vietnamci jsou značně pověrčiví a pověr zrovna nemají málo. Pro turisty je jistě zajímavou pověra, která říká, že byste se neměli vydávat na delší cestu žádný třetí den v měsíci. V této souvislosti platí ještě další pověra, která říká, že z cesty byste se neměli pro změnu vracet ani sedmý den v měsíci.

Pro Vietnamce jsou typické také nejrůznější veselky, oslavy a bujaré hodování. I takové narození potomka a dokonce úmrtí někoho v rodině, jsou vždy velkou společenskou událostí, které se zúčastní všichni členové dané rodiny a to i ti, kteří momentálně nežijí v rodné domovině. Velký důraz je kladen také na svatby, které jsou ve Vietnamu obzvlášť bohaté a veselé. A to i ve chvíli, kdy je rodina nevěsty chudá. Na oslavy se tady zkrátka peníze vždycky najdou.

A s oslavami je neodmyslitelně spojeno také dobré jídlo a pití. Ve vietnamské kuchyni je z velké části zastoupena zelenina, ovoce, bylinky, rýže a maso. Tradiční vietnamská jídla jsou pestrá, výrazná s poměrně nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem sacharidů. Je potřeba počítat s tím, že stravování je pro Vietnamce velmi důležitou každodenní událostí. Během jídel se setkávají s ostatními členy rodiny, s nimiž probírají ty nejdůležitější otázky na pořadu dne.

Hovězí polévka

Mezi základní suroviny vietnamské kuchyně patří rýže a rybí omáčka. Také čerstvá zelenina, ovoce a bylinky s kořením jsou samozřejmostí. Mezi nejznámější vietnamská jídla patří rýže (Com), nudle (Bun) na několik způsobů, vše s bohatou přílohou zeleniny, rolky, závitky (Banh cuon, Goi cuon, Nem cuon, Nem ran) se zeleninou či jinou přílohou, masová jídla Bun Cha – (grilované maso s nudlemi a zeleninou), Bo kho (dušené hovězí se zeleninou a nudlemi), vietnamské bagety Banh Mi, rýžový lepkavý koláč Banh Chung a rýžové koláčky Banh beo, vietnamský salát Goi (kuřecí, vegetariánský, krevetový…) nebo placičky Bahn xeo.

Pokud ve Vietnamu nechcete budit zbytečný rozruch a pohoršení, osvojte si také základní zásady zdejší etikety. Ve stylu oblékání byste měli respektovat místní zvyky – to znamená nechodit přespříliš odhalení. Obzvláště při návštěvě chrámů se doporučuje zahalit ramena a kolena, za samozřejmost se považuje, že si zujete boty. Nahota je naprosto nevhodná – dokonce i na pláži.

Pokud vás místní pozvou k sobě domů anebo si s vámi domluví schůzku, buďte přesní a ideálně přijďte o několik minut dříve. Nikdy nesměřujte své nohy k čemukoli sakrálnímu (obzvláště ne k sochám Buddhy), myslete na to především při návštěvě chrámů (raději si ve svatyni stejně jako domorodci klekněte, tak zajistíte, aby Vaše chodidla směřovala od oltáře). Pokud si v dané situaci nebudete vědět rady, dělejte to, co místní a nešlápnete vedle.

Doporučené zájezdy

Mohlo by se vám líbit

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie