Kdy jet

Pokud se chcete podívat do Vietnamu, ale nevíte, kdy vyrazit, aby vám přálo počasí, jste na správném místě. A jste tu správně i v případě, že chce vědět, jaké svátky se kdy slaví a kdy byste měli navštívit konkrétní oblasti.

Počasí

Sever Vietnamu se nachází v subtropickém pásmu, jih v tropickém. Počasí závisí na tom, kde se právě nacházíte a v jakém období. Zimy v horách jsou kruté a mrazivé, v nižších polohách se průměrná roční teplota pohybuje mezi 21°C na jihu a 27°C na severu.

POČASÍ VE VIETNAMU (Jižní Vietnam)
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 29 30 31 33 34 33 32 31 31 30 30 29
Průměrná teplota vody °C 24 25 25 26 27 27 27 27 27 26 25 25
Průměrné měsíční srážky (mm) 15 3 13 43 221 330 315 269 335 269 114 58

Na počasí má vliv i monzunové proudění. Zimní monzun ze severovýchodu působí od října do března, v jeho důsledku je na severu země vlhká a studená zima. Na jihu je v té době teplo a sucho. Na jihu Vietnamu se střídají dvě období – období dešťů (květen-listopad) a období sucha (prosinec-duben). V červnu až srpnu je zde nejdeštivěji, horko a dusno bývá hlavně v březnu až květnu.

Na poznávání památek a kultury se hodí celý rok, pamatujte však, že na přelomu roku jsou takřka všude delší fronty.

Tohle krásné koupaliště najdete v Ho Či Minově městě.

Leden

V lednu je báječné vydat se na jih země, kde jsou pro Evropany vyloženě letní teploty. Na severu je v tu dobu velmi nevlídno – prší, tvoří se mlhy a celkově to spíš připomíná český říjen nebo listopad. Leden je ideální pro výpravu do dřívějšího Saigonu, nyní Ho Či Minova města. V tomto období je tu úžasně živo, město hraje všemi barvami, najdete tu spoustu pouličních krámků, příjemných kaváren a můžete si naplánovat krásné vycházky.

Mezi 21. lednem a 20. únorem se slaví lunární Nový rok a Vánoce. V tuto dobu máte ideální příležitost ochutnat některou zdejší lahůdku, například slaný koláč z rýže, fazolí a tučného masa zamotaný do zelených listů a zpevněný bambusovými třískami.

Únor

V únoru se na jihu otepluje, a to až tak, že to může být nám Evropanům nepříjemné. Na severu je v tuto dobu vlídněji, ale musíte počítat s občasnými dešti. Únor je ideální pro návštěvu nejstaršího vietnamského národního parku Cuc Phuong centrální části severního Vietnamu. Největším lákadlem tohoto místa jsou zvířata, která jinde na světě nežijí, a úchvatné jeskyně.

K únoru neodmyslitelně patří Slavnost černých tváří v Lang Son. Jde o silně eroticky laděnou oslavu rozmnožování. A na začátku února vás neminou ani oslavy založení Vietnamské komunistické strany.

Březen

Na jihu Vietnamu je v tomto období kolem 35°C, proto se v březnu vydejte na sever nebo centrálního Vietnamu, kde se teploty pohybují kolem příjemné dvacítky. Chybu neuděláte, když se vydáte ke známé zátoce Ha Long s typickými vápencovými ostrůvky.

Vietnam je přírodním skvostem na Zemi.

Duben

V dubnu je na jihu země stále příliš horko a na severu příjemně, kolem 25°C. Věnovat se proto můžete severu a centrální části Vietnamu, zavítejte třeba do Danangu.

Každý rok se ve Vietnamu 30. dubna slaví Den vítězství, protože 30. dubna 1975 kapitulovala Jihovietnamská vláda a dvě části Vietnamu byly spojeny v jednu zemi.

Květen

Květen je stále vhodný pro objevování centrální části Vietnamu, na sever i jihu už totiž přichází období dešťů. U moře panují teploty od 20 do 35°C, které v noci radikálně klesají. Dobrou volbou je v tomto období návštěva města Nha Trang či posvátného místa u Čamských věží, k nimž se chodí modlit hinduisti a buddhisti.

Stejně jako u nás, i ve Vietnamu je 1. května Svátek práce. Devatenáctý květen zase patří oslavám narození Ho Či Mina.

Červen

Červen je skvělý pro návštěvu centrální a severní části země. Na jihu totiž bývá hodně přes 30°C a k tomu se přidává značná vlhkost vzduchu. Za cíl si můžete dát například město Hué.

V červnu se ve Vietnamu slaví narození Buddhy, a to 8. den 4. lunárního měsíce. Jde o jeden z největších svátků v zemi, pořádají se průvody a lidé se scházejí v buddhistických chrámech.

Červenec

Vietnam je v červenci poměrně nevlídný. Na jihu je totiž stále horko, v centrální části země a na severním pobřeží začínají bouře s tropickými lijáky. Pokud se přesto chcete do Vietnamu v tomto období vydat, odcestujte do vnitrozemí v severní části země.

Na 5. den 5. lunárního měsíce připadá letní slunovrat a jeho oslavy. Často se pálí lidské sochy a figuríny, jejichž duše mají sloužit v boží armádě smrti.

Srpen

Srpen je ve Vietnamu stejný jako červenec. Jsou tu krátké a vydatné přeháňky, občas delší deště. Navíc je velmi vlhký vzduch, což pro běžného Evropana není moc příjemné.

Pro milovníky pěších túr se ve Vietnamu taky najdou zajímavá místa.

Září

V září se nedoporučuje vydávat se do centrálního Vietnamu, kde jsou běžné větrné bouře a záplavy. To však rozhodně neplatí o Hanoji, kam se můžete směle vydat a pořádně si svůj pobyt užít.

Budete-li se v září pohybovat po Vietnamu, jistě spatříte oslavy Národního dne (2. září). Připomíná se Deklarace nezávislosti Vietnamské demokratické republiky Ho Či Minem.

Říjen

V říjnu už je ve Vietnamu vše úplně jinak. Na severu končí období dešťů, bývá kolem 27°C, na jihu panují teploty okolo 30°C. Občas se mohou spustit prudké lijáky, které však brzy ustanou. Když vynecháte centrální část země, v níž budou na denním pořádku bouře a dost možná i záplavy, může být vaše poznávání bezvadné.

Listopad

Zatímco na severu probíhá klasická zima a v centrální je větrno a deštivo, na jihu Vietnamu je krásně a teploty se šplhají až k 35°C. Toto období je ideální například pro návštěvu Ho Či Minova města nebo jakékoli jiné atrakce v jižní části země. Skvělé období pro pěkné chvíle u moře.

Projížďka po vodě může být nádherným zpestřením při objevování tajů této exotické země.

Prosinec

Prosinec na severu Vietnamu Evropan hravě zvládne v kalhotách a mikině, ale Vietnamci, kteří nejsou na tak nízké teploty moc zvyklí, se venku pohybují v zimních bundách, někdy dokonce při poklesu teploty pod 10°C zavírají školy a úřady. Lepší je proto jet na jih, kde je kolem 30°C a stejně jako v listopadu, i ke konci roku můžete strávit nádherné okamžiky na pobřeží.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie