Kdy jet do Thajska?

Užívat si bílé písky ostrova Ko Samet, bary v dvousetmetrových odstupech na pobřeží Phuketu nebo velkoměstský ruch exotického Bangkoku by chtěl snad každý. Požitek může být ještě větší, když do zvolené oblasti vyrazíme v období nejnižšího výskytu srážek, nejžhavějšího slunce nebo nejbohatšího kulturního programu. Takže kdy jet do Thajska?

Kdy letět do Thajska

V severním, severovýchodním a středním Thajsku se střídají tři roční období. Jde o teplé období, období dešťů a studené období. Tato tři roční období vytváří zdejší monzuny. V jižním Thajsku jde o pouze dvě roční období.

 • Teplé období: Toto roční období je charakteristické velmi vysokými teplotami a stejně tak vysokou vlhkostí. Pro některé cestovatele je tak návštěva Thajska v tomto období prakticky nesnesitelná. Pokud ale milujete vysoké teploty, pak jsou pro vás měsíce od března do května doslova jako stvořené pro návštěvu. Zajímavostí je, že svátky a festivaly, které se v tomto období konají, jsou úzce spjaty s vodou.
   
 • Období dešťů: Od června do října je v Thajsku období dešťů. Protože je půda přirozeně kyprá a mokrá, nabízí ideální podmínky pro sázení rýže. Toto období je ideální pro návštěvu nejrůznějších thajských festivalů, kterých zde rozhodně není málo. Období dešťů je úzce spjato s monzuny. Před těmi jsou chráněné pouze provincie Nakhon Si Thammarat a Songkhla a ostrov Ko Samui. Prší tady obvykle v odpoledních hodinách, ani ranní deště ale nejsou výjimkou.
   
 • Studené období: Pod pojmem „chladné období“ si rozhodně nepředstavujte teploty, které by byly nižší než 30 stupňů Celsia. Chladnější období tady trvá od listopadu do března. Thajsko i jeho přidružené ostrovy jsou po vydatných deštích krásně zelené, jsou proto doslova pastvou pro oči. Toto období je ideální pro návštěvu Thajska. Protože to místní moc dobře ví, upravují úměrně oblíbenosti také ceny ubytování. Pokud se sem vydáte v období vánočních svátků, počítejte s cenami, které jsou zhruba o 30 % vyšší, než obvyklé ceny. Spousta hotelů navíc pořádá povinné a zvlášť placené gala večeře, které připadají na 24. a 31. prosince.

národní park Thajsko

POČASÍ V THAJSKU
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 32 33 34 35 34 33 32 32 32 31 31 31
Průměrná teplota vzduchu: noc °C 20 23 24 26 25 25 25 24 24 24 23 20
Průměrná teplota vody °C 26 27 27 28 28 28 28 28 28 27 27 27
Průměrné měsíční srážky (mm) 9 30 36 82 165 153 168 183 310 239 55 8

Festivaly v Thajsku

Jen málokterá země má tolik svátků a slavnostní, jako právě Thajsko. Datum jednotlivých svátků je proměnlivé a většinou určované lunárním kalendářem. Spousta svátků je spojena s náboženstvím, řada z nich oslavuje také současného krále a jeho rodinu. Pokud vyjde termín svátku na sobotu či neděli, posouvá se obvykle na nejbližší pracovní den. A nutno podotknout, že oslavy jsou v Thajsku opravdu bujaré. Jaké svátky a festivaly patří k těm nejzajímavějším?

Rap Bua festival

 • 31. 12. - 1. 1. se slaví v Thajsku Nový rok. Čínský Nový rok se slaví ještě o něco později – konkrétně tedy na přelomu ledna a února.
 • Asi ten nejvýznamnější thajský svátek vychází na 13.- 15. 4. V toto datum se slaví Thajský Nový rok, s nímž je neodmyslitelně spjat Songkran Festival. Jak už jsme zmínili výše, také tento svátek je úzce spjat s vodou. Děti vodou stříkají z maličkých pistolek, na alegorických vozech jsou velké kádě s vodou a nezřídka kdy okolní přihlížející osprchuje i hasičská stříkačka.
 • 10. 5. Thajci slaví Visakha Bucha Day. Je to připomínka narození Buddhy, jeho osvícení a rozplynutí se v nirváně.
 • Po celém Thajsku jsou konány kázání a procesí. 8. 7.se slaví další neméně významná svátek -  Asalha Pucha Day. Jde o oslavu Buddhova kázání.
 • 10. 11. Thajci slaví Loy Krathong - vyjádření díků „Matce vod“. Tento festival provází rituál pouštění malých košíčků se svíčkou, vonnými tyčinkami a mincí po vodě. Tyto košíčky symbolizují odcházející období dešťů a zároveň všeho zlého ze života Thajců.
 • březnu se slaví Kite fights festival, kde se konají soutěže v pouštění draků.
 • Zajímavá svátek připadá také na třetí víkend v listopadu, kdy se slaví Surinský svátek slonů, který se koná v ulicích Surinu a jedná se o největší shromáždění slonů v oblasti jihovýchodní Asie.

Více informací o kultuře Thajska ZDE.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie