Dovolená v Thajsku

Thajsko ve zkratce

písečné pláže průzračné moře noční život buddhistické památky chrámy národní parky mořské národní parky úsměvy noční život thajská kuchyně pivo Singha a Chang tropické ovoce

Když se řekne Thajsko, téměř každý si představí bílé písečné pláže s vysokými palmami sklánějícími se nad průzračným mořem a rušné turistické destinace s pověstným nočním životem. Thajsko je ale také země s velkým množstvím buddhistických památek, starobylých historických měst, rozlehlých národních parků a kouzelné přírody. K tomu všemu skvělá kuchyně, nezbytné thajské masáže i box, a v neposlední řadě emoce a úsměvy dobrosrdečných lidí.

Thajsko je proslulé svými chrámy. Hlavní město Bangkok se pyšní více než tisícovkou těchto staveb, oslepuje nádherou královského paláce, kde se nachází jeden z nejvýznamnějších symbolů Thajska - socha Smaragdového Budhy ve Wat Phra Kaew. Také město Ayuthaya nabízí fascinující podívanou na ruiny zašlé slávy z období největšího rozkvětu říše. Město Sukhotai bylo po dobu 120 let prvním thajským královským městem. A město se starými budhistickými chrámy Chiang Mai je základnou pro výpravy do vesnic horských kmenů.

Za divokou přírodou se vydejte do národních parků, v celém Thajsku se jich nachází více než 200 včetně mořských národních parků, lesoparků a chráněných území. Prvním a dodnes nejnavštěvovanějším národním parkem je Khao Yai, který vznikl již v roce 1962. Při troše štěstí zde uvidíte divoké slony, krokodýly, opice, netopýry, hady i ptactvo. Dalším oblíbeným národním parkem je Erawan, který nabízí jedny z nejkrásnějších vodopádů.

Mezi nejkrásnější pláže Thajska patří nepochybně filmová kráska Maya Bay na ostrově Phi Phi, kterou proslavil Leonardo DiCaprio. Neméně krásné a přesto ne tak slavné pláže najdete i na ostrovech Ko Lanta, Ko Tarutao, Ko Chang nebo Ko Samet. Milovníci adrenalinu a malebných pláží by neměli vynechat pláž Railay Beach na Krabi.

Thajsko není jen o přírodních krásách a památkách, ale také o bohaté thajské kuchyni. Vyzkoušejte tradiční jídla, která vás potěší nejen chutí, ale především cenou. Třeba pravé thajské kari je jen pro opravdové odvážlivce a milovníky pikantních jídel. Všudypřítomná rýže se servíruje s kuřecím i rybou. A nechybí ani sladké tropické ovoce nebo oblíbené pivo Singha a Chang. Zúčastnit se navíc můžete i nejrůznějších kurzů vaření.

Nejoblíbenější destinace

Až budete vybírat zájezd do Thajska, vybírejte pečlivě. Thajsko je zemí mnoha tváří, zemí, kde jeden den můžete brouzdat národními parky a ten druhý prožít na divukrásné pláži. Dovolená v Thajsku může být plná akce, ale i klidná a zaslíbená relaxu.  

 • Hlavní město Bangkok a letovisko Pattaya jsou místa, kam míří nejvíce turistů – je tu nejvíce živo, obrovské množství atrakcí – od historických chrámů v Bangkoku po slavný kabaret Alcazar v Pattaye. Phuket je potom letovisko, kde vás budou hýčkat, stejně tak i v resortech, které leží na souostroví Phi Phi – některé z nich mají i přídomek „eko“ a patří ke špičce na pyramidě luxusu. Výš a výš na žebříčku popularity potom stoupá Ko Samui, dříve destinace zaslíbená baťůžkářům.
 • Krabi i Ko Lanta jsou destinacemi, které jsou zlatým středem – je tu dostatek vyžití, zároveň ale oproti jiným letoviskům mnohem větší klid. Ostrovy Ko Tao a Ko Mook jsou ideálními destinacemi pro potápěče i milovníky ostrovní romantiky. A romantice přeje i Ko Samet. Na ostrově Ko Phangan vás naopak čeká největší plážová party planety (pokud tedy přijedete ve správný čas), na ostrově Ko Chang minimum turistů a pláže jen pro vás.
 • Kde jinde si dopřejete také božský klid? Třeba na ostrově Ko Kood, jež je poměrně novou destinací, Khao Lak je potom pásem klidných pláží na pobřeží. I Ko Ngai je zatím nezasaženo masívním turistickým ruchem, stejně tak „zapomenutý ostrov“ Ko Yao Yai.

Není pro vás destinace tím hlavním kritériem, ale trváte na konkrétním termínu? Mrkněte na last minute zájezdy do Thajska.

Wat Arun chrám v Bangkoku

Kdy jet do Thajska?

listopad prosinec leden únor březen

V severním, severovýchodním a středním Thajsku se střídají tři roční období. Jde o teplé období, období dešťů a studené období. Tato tři roční období vytváří zdejší monzuny. V jižním Thajsku jde o pouze dvě roční období. Nejlepší období pro dovolenou do Thajska je listopad, prosinec, leden, únor, březen.  

Nakupování a suvenýry

safíry, rubíny a zelený jadeid šedozelený porcelán porcelán pěti barev - benčarong vázy, šperkovnice, misky z bambusu slon, Buddha z teaku velmi kvalitní hedvábí šití na zakázku orientální koření sušené chilli papričky thajská rybí omáčka rýžová whisky Mekong

Ihned po tom, co do Thajska dorazíte, budete doslova ohromeni záplavou nejrůznějšího zboží, které je turistům k dispozici. Hledáte-li destinaci, kde jsou na potřeby turistů plně připraveni, je Thajsko jasnou volbou.

Pokud prahnete po tradičních thajských suvenýrech, pak se porozhlédněte po drahých kamenech. Thajsko je totiž světovým centrem pro těžbu, zpracování a obchod s drahokamy. Těží se tady zejména prvotřídní safíry, rubíny a zelený jadeid. Pokud se v kamenech nevyznáte, vždy doporučujeme společnost odborníka. Rozhodně kameny nenakupujte na plážích anebo tržnicích. Pokud si chcete přivézt opravdový originál, zamiřte do center těžby (např. Kanchanaburi, Mae Sot, Mae Sai) nebo do renomovaných obchodů.

Dalším neméně oblíbeným suvenýrem je thajský porcelán. Poznáte ho podle typické šedozelené barvy. Do specializovaných obchodů se dováží z oblasti Sukhothai. Kromě šedozeleného porcelánu můžete narazit také na porcelán pěti barev, který je známý pod označením benčarong.

porcelán z Thajska

Dalším typickým suvenýrem jsou i lakované výrobky, například ručně vyráběné vázy, šperkovnice, misky a jiné předměty z bambusu, koňských žíní a přírodního laku. Zajímavostí těchto výrobků je skutečnost, že jejich výroba trvá mnohdy až půl roku, čemuž odpovídají také ceny.

Mezi typické suvenýry patří také textil. Pokud hledáte opravdu kvalitní hedvábí, Thajsko je jasnou volbou. Hedvábí, které pochází ze severní části Thajska, patří k nejkvalitnějším na světě. Za poměrně zajímavou cenu tady seženete hedvábné košile, kravaty nebo i oblek. Výhodné je také nakupování bavlněného oblečení, které tady pořídíte doslova za pár korun. Vyhlášené je tady i šití na zakázku. Thajci vám během 24 hodin ušijí komplet celý oblek inspirovaný modely světových návrhářů. Aby vám však skvěle padl, počítejte se 2, ideálně pak 3 zkouškami. Vždy si nechte dobré krejčovství doporučit někým zkušenějším a důvěryhodnějším.

Za zmínku jistě stojí také výrobky ze dřeva. Pořídit tady můžete například postavičky slonů a Buddhů nebo výrobky z teakového dřeva.

Slon - suvenýr

Neméně zajímavé jsou také výrobky původních horských kmenů, kterých v Thajsku žije na tři desítky. Jejich příslušníci vyrábí například oděvy z ručně tkaných látek, krásné šperky, ozdoby, tašky přes rameno a různé jiné suvenýry.

Pokud si potrpíte na suvenýry, které se dají sníst anebo vypít, pak vám má Thajsko opět co nabídnout. Oblíbeným suvenýrem je orientální koření, thajská rybí omáčka, sušené chilli papričky, chipsy z banánů a tapioky. Z alkoholu můžeme doporučit například rýžovou whisky Mekong nebo třeba rum z cukrové třtiny. Oblíbeným suvenýrem je i zdejší ovoce. To se ale poměrně brzo zkazí.

Kultura a zvyky v Thajsku

Thajsko je jednou z nejvíce fascinujících zemí na světě, značně odlišnou od našeho západního pojetí světa. Vedle sebe zde žijí nejrůznější kultury, ale i vyznavači odlišného náboženství. Přesto jde o nesmírně harmonickou zemi, kde není pro stres a shon místo. Thajsko je po celém světě proslavené svou pohostinností. Místní se k cizincům chovají opravdu pěkně a jsou vždy připraveni pomoct. Pokud do Thajska zamíříte, stačí, když se budete řídit zdravým rozumem. Místní kultuře a zvyklostem není složité přizpůsobit se. Určitá specifika zde ale přeci jen existují.

Král a vůbec celá královská rodina je v Thajsku alfou a omegou. Thajci ji drží v úctě a to samé vyžadují také od cizinců. Pokud byste královskou rodinu jakkoli urazili, hrozí vám odnětí svobody na 3 až 15 let. Urážka monarchie je navíc tím největším faux pas, kterého se můžete v Thajsku dopustit.

Pokud se nacházíte na festivalu anebo jiné veřejné události, je dobré, když se budete v chování inspirovat ostatními. Počítejte s tím, že před každým promítáním filmu v kině se hraje státní hymna, u které se stojí. Od vás se samozřejmě očekává to samé. Stejně jako úcta ke královské rodině je od vás vyžadována úcta k Buddhovi a veškerým jeho vyobrazením.

Budha

Etiketa

Co se týče společenských pravidel chování, důležitý je pozdrav a zdvořilé poděkování. Při pozdravu si Thajci nepodávají a netřesou rukama. Místo toho sepnou ruce jako při modlitbě, tak aby špičky prstů směřovaly přibližně do výše obličeje, a lehce skloní hlavu. Tento pozdrav se nazývá „vaj“. Zdraví první vždycky mladší osoba, ta starší následně pozdrav opětuje. Thajci jsou velmi slušní a neustále za vše děkují. Dělejte to taky tak. Když si osvojíte slovíčko „khrab“, rozhodně tím nic nezkazíte.

Za hrubý prohřešek je považováno dávat nohu přes nohu a směřovat s ní k druhé osobě, tak aby se jí tato musela vyhnout. Noha je považována za pokorný úd a není vhodné s ní kamkoliv ukazovat. Stejně nevhodné je dotýkat se něčí hlavy. Projevy náklonnosti mezi mužem a ženou jsou ve společnosti nežádoucí. Stejně nežádoucí je rozzlobená či nahněvaná tvář. Ta svědčí o vašem špatném vychování.

Ačkoli jsou zdejší pláže opravdu přenádherné a doslova vybízejí k opalování nahoře bez, nudismus je tady protizákonný. Thajci jsou také velmi čistotní a nedokážou pochopit turisty, kteří jejich zemi navštíví ve starém, špinavém anebo roztrhaném oblečení.

Velmi důležité je také vědět, jak se chovat v chrámech. Vždy si sundávejte boty. Toť pravidlo první. Buddhističtí mniši se nesmí dotknout ženy. Pokud by jim žena chtěla něco předat, musí tak učinit skrze muže. V chrámech není vhodné fotografovat sochy Buddhy nebo před nimi nikterak pózovat. Za hrubý projev neúcty je považováno otočit se s batohem zády k soše Buddhy. Ženy naopak musí respektovat to, že do některých chrámů je jim vstup zakázán.

Jídlo a pití v Thajsku

Pro thajskou kuchyni je typická její rozmanitost a čerstvost potravin, z nichž se jednotlivá jídla připravují. Setkáte se tady také s celou řadou specialit – od různých druhů bylinek a koření, až po hmyz, který je běžným sortimentem v pouličních stáncích.

Pouliční stánky s jídlem

Jisté prvky má thajská kuchyně společné s kuchyní čínskou a indickou. Hlavním rozdílem je ale to, že thajská kuchyně je poněkud pálivější, než obě dvě výše zmíněné. Důraz je zde kladen zejména na rychlou přípravu a vysokou teplotu. Alfou a omegou thajské kuchyně je jednoduchost.

Jaké jsou základní suroviny thajských jídel? 

kuře krevety vepřové maso hmyz palmový anebo sójový olej rybí omáčka rýže rýžové nudle tapiok sójové boby kukuřice taro bazalka chilli kari muškátový oříšek máta zázvor skořice koriandr sezam kurkuma kokos

Mezi základní suroviny, převládající v thajské kuchyni, patří nepochybně rýže a rýžové nudle. Kromě klasické bílé rýže se tady můžete setkat s rýží jasmínovou ale i jejími tmavšími odrůdami. Velice se zde dbá na její správnou přípravu, která spočívá ve třech formách. Rýži v Thajsku dostanete buď vařenou, lepivou anebo smaženou. Mezi další přílohy patří tapiok, sójové boby, kukuřice nebo taro (jde o kořen kolokázie jedlé - velmi rozšířené a chutné potraviny tropických a subtropických oblastí).

Jako základ jídel je považován palmový anebo sójový olej. Pokrmy jsou dochucovány různými druhy bazalky, chilli, kari, cibulí, citrónovou trávou, citrusy, muškátovým oříškem, mátou, zázvorem, skořicí, koriandrem, sezamem, kurkumou, kokosem, ale i oblíbenou rybí omáčkou, která je fermentovaná.

Pad Thai

Jaké jsou nejznámější thajské polévky? 

tom yam tom kha gai kuatiau nam

 • Patříte mezi milovníky tradičních thajských polévek? Objednejte si tom yam – polévku z rajčat, okořeněnou koriandrem, citronelou a chilli papričkami. 
 • Nudlová polévka s různými druhy masa anebo krevetami se nazývá tom kha gai
 • Nudlovou polévku, často se zeleninou nebo masovými knedlíčky, si tady objednáte jako kuatiau nam

Jaké jsou nejznámější bezmasá thajská jídla? 

khao niau nam prik khao niau mamuang khao phat khao tom

 • Zajímavostí je pokrm khao niau, který představuje lepivou rýží, ze které Thajci prsty uhnětou kuličku, kterou namáčejí do různých omáček. 
 • Pokud chcete ochutnat thajskou čili omáčku, dejte si nam prik. Do chilli si budete namáčet syrovou zeleninu a fritované kousky masa.
 • Pokud milujete sladkou rýži, dejte si khao niau mamuang, což je mango s lepivou rýží, oslazené kokosovým mlékem a třtinovým cukrem.
 • Smažená rýže s vajíčky, kousky masa a zeleniny se tady nazývá khao phat.
 • Rýžová kaše, někdy s vajíčkem, může být sladká s hřebíčkem a skořicí nebo slaná s chilli papričkami nese název khao tom

Jaké jsou nejznámější thajská jídla obsahující maso? 

pad Thai bami haeng mu daeng kaeng khiau wan kaeng phanaeng khai phat met mamuang himaphan khao kha práeo khao man khai khao mú yang khao van khai

 • Thajským národním jídlem je Pad Thai. Jde o rýžové nudle na thajský způsob, které se připravují v pánvi wok, s čerstvou zeleninou a s kuřecím masem nebo s krevetami.
 • Mezi typická thajská jídla patří bami haeng mu daeng, což jsou nudle s plátky vepřového masa, kaeng khiau wan, které představuje kari v kokosovém mléce s chilli papričkami.
 • Oblíbené je i kaeng phanaeng - kuřecí kari s krevetami, koriandrem, chilli papričkami a bazalkou, nebo khai phat met mamuang himaphan, což je smažené kuře s kešu oříšky.
 • Pokud si potrpíte na něco opravdu pikantního, dopřejte si khao kha práeo - kuře s pálivou zeleninou. 
 • Jestliže vás pikantní varianta neláká, pak si dejte khao man khai, což je vařené kuře s rýží. 
 • Klasické kuře na grilu se tady jmenuje khao mú yang. 
 • Kuře na kari hledejte pod názvem khao van khai.
 • Máte-li chuť na smažené vepřové maso, kořeněné bazalkou, poručte si mo sap bai kraphao
 • Maso v kokosové omáčce se tady jmenuje pha néng.
 • Jako dezert si můžete dát kokosový puding, který se připravuje studený anebo zapečený. Jeho jméno je sangkhaya.
 • Pokud si potrpíte na saláty, objednejte si yam thale - teplý nebo studený salát z darů moře, podávaný jako předkrm na salátovém listu.

Ceny v Thajsku

V Thajsku se používá Thajský baht (THB), který se dělí na 100 satangů. V oběhu jsou papírové bankovky v hodnotách 20, 50, 100, 500 a 1000 THB a kovové mince v hodnotách 25 a 50 satangů a 1, 5 a 10 bahtů. Nejlevnější kurzy nabízejí malé směnárny a banky, platit je možno i kreditními kartami, většinou však s tříprocentní přirážkou. 

Co se týče samotných cen, ty jsou povětšinou dvojí – jedny pro Thajce a druhé pro cizince. Například litr a půl vody vás vyjde na 11 korun. Za pivo v obchodě zaplatíte padesátikorunu, v restauraci se cena piva pohybuje mezi 50 a 100 korunami. Za jídlo pro jednu osobu tady zaplatíte asi sto korun. Nejlevnější ubytování začíná už na 200 korunách za osobu a noc. Za vstupné do národních parků zaplatíte mezi 200 až 400 korunami. Za vstup do památečních objektů zaplatíte mezi 20 – 100 korunami. Thajci totiž razí pravidlo, že jejich památky by měly být dostupné všem bez rozdílu, čemuž odpovídají také ceny.

měna baht

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie