Kdy jet do Kanady

Pláž North Rustico na ostrově Prince Edwarda v Kanadě

Kanada je druhým největším státem světa a její rozloha je bez špetky nadsázky šokující. Obecná odpověď na to, kdy jet do Kanady tudíž neexistuje. Na jednotlivé části Kanady se proto musíme zaměřit poněkud detailněji. V úvodu zmiňme, že stejně jako v České republice i v Kanadě existuje čtvero ročních období.

Každé období ale začíná v různých místech a provinciích odlišně. Určujícím faktorem je proto zeměpisná šířka. Místa, která jsou položena severněji, budou logicky chladnější než ta na jihu. Podnebí a klima je tady ale rozděleno do několika pásem a celkově zde panuje chladnější počasí, než na které jsme zvyklí u nás. Jak ale vypadá počasí v jednotlivých částech Kanady? Pojďme se na ně blíže podívat.

Červené útesy blízko East Point Lighthouse na ostrově Prince Edwarda

Kdy navštívit sever Kanady?

Sever Kanady, který se nachází v arktickém klimatu, dosahuje průměrné roční teploty okolo 0°C. Ovlivňován je Severním ledovým oceánem, což se projevuje nejen na podnebí a množství srážek, ale zejména teplotě. Není výjimkou, že v zimě tady klesají teploty k úctyhodným -45 stupňům Celsia. Je proto potřeba počítat s tím, že zimy v Kanadě jsou poněkud dlouhé a drsné.

Do nejsevernějších částí země je proto ideální vycestovat během června, července, srpna anebo září (tzv. hlavní sezóna). To proto, že zde panují mírnější teploty, silnice jsou sjízdné bez větších obtíží a řeky splavné. Během toulek kanadskou přírodou oceníte jistě i skutečnost, že dny jsou v tomto období dlouhé a slunečních paprsků je během dne dostatek.

Během léta se tady konají i početné festivaly, které si rozhodně zaslouží vaši návštěvu. Hlavní sezóna, mírné teploty, ale i prázdniny místních a konání společenských akcí ovlivňuje množství turistů, kteří sem přijíždí, i ceny ubytování, dopravy a služeb, s čímž je potřeba počítat.

Scénický výhled na tzv. Castle Moutain v parku Banff

Kdy navštívit jih Kanady?

Jih země charakterizují mírná léta a tuhé zimy. I přesto, že se města v této oblasti nachází v nižší zeměpisné šířce než Česká republika, počítejte s tím, že jsou tady delší a silnější než u nás (přeci jen Kanadou prochází šest časových pásem!). I přesto jde o nejteplejší a zároveň ty nejvíce zalidněné oblasti z celé Kanady.

Třeba během nejteplejšího července dosahuje průměrná teplota na jihu příjemných dvaceti stupňů Celsia. Do míst na jihu Kanady se tedy můžete vydat celoročně. Za zmínku jistě stojí i přelom měsíců září a říjen, kdy tady začíná tzv. Indian Summer (podobné našemu babímu létu). V tomto období se stále můžete těšit z velkého množství denního světla i slunečních paprsků.

Výjimkou ale nejsou i situace, kdy vás vrzy z rána anebo pozdě večer překvapí první přízemní mrazíky. Navštívit Kanadu během Indian Summer se ale vyplatí nejen z důvodu mírného počasí, ale také pro pestré zbarvení okolní přírody, která v tomto období hraje doslova všemi barvami.

Jezero u lesa v Algonquin v jižním Ontariu

Kdy navštívit východ a západ Kanady?

Většina turistů míří na východní pobřeží Kanady, jehož součástí jsou provincie Ontario či Québec. Kromě množství kulturních i historických památek a bohatých nákupních možností je součástí těchto provincií také několik národních parků a rezervací, díky nimž můžete ochutnat tu pravou kanadskou divočinu.

Pokud cestujete do východní či západní části země, připravte se na to, že tady jsou zimy mírnější a léta teplejší. Počítat ale musíte také s vyšším množstvím srážek. Nejvíce srážek zde zažijete pochopitelně během zimy, nejméně pak v létě.

Pokud chcete minimalizovat počet propršených dnů, opět můžeme k návštěvě doporučit hlavní sezónu, která zde trvá od června do září. Pokud ale do Kanady zamíříte mimo hlavní sezónu, nižší teploty a srážky vám vykompenzují menší množství turistů a přijatelnější ceny

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie