Dovolená Kanada

Kanada nás už odjakživa fascinovala svou okouzlující přírodou, jedinečnými národními parky, množstvím jezer a vodopádů, ale i ledovci a divokými průsmyky. Své příznivce si získala i její města, z nichž některá hostila třeba olympijské sportovce. Za zmínku jistě stojí i nespočet historických a významných budov, kterými jsou jednotlivé části Kanady doslova prošpikované. Hledáte-li místo plné kontrastů, je Kanada jasnou volbou.

Zajímavá místa

Kanada je plná pozoruhodných míst, která si zaslouží vaši návštěvu a obdiv. Jde nejen o kouzelné národní parky bohaté na typickou kanadskou faunu a flóru, ale také nespočet pulzujících měst, která jsou doslova prošpikována významnými historickými památkami i budovami, které rozhodně stojí za povšimnutí. Zapomenout nesmíme ani na proslulá kanadská jezera nebo zdejší hory nabízející jedinečné výhledy do údolí. Co v Kanadě určitě navštívit a kdy? Čtěte dál a dozvíte se to.

Budova parlamentu, Victoria, Kanada

Města a čtvrti

Součástí Kanady je několik měst, která se mohou pochlubit nějakým tím „nej“. Prvním z nich je Toronto – nejlidnatější město Kanady a zároveň hlavní město provincie Ontario. Toronto najdeme v jižní části provincie, na severozápadním břehu stejnojmenného jezera.

Hlavním městem Kanady je ale nikoli Toronto, nýbrž Ottawa – šesté největší město Kanady a druhé největší provincie Ontario. Město leží na stejnojmenné řece a obývá ho asi 880 000 obyvatel. Málokdo ví, že Ottawa byla prapůvodně pouze malou vesnicí jménem Bytown. Až v roce 1855 získala statut města a byla vybrána královnou Viktorií jako město předsedající kanadské vládě.

Za zmínku jistě stojí i Montreal – druhé největší kanadské město, největší město provincie Québec a druhé největší frankofonní město na světě. Historická číst Montrealu svým vzhledem připomíná starou Francii s bazilikou Notre Dame. Součástí města jsou samozřejmě i k nebi sahající mrakodrapy a jedinečné vyhlídky.

Během svých toulek Kanadou nezapomeňte navštívit ani olympijský Vancouver, který naleznete v jihozápadní části kanadské provincie Britská Kolumbie.  Nikomu pravděpodobně neuniklo, že to byl právě Vancouver, který hostil XXI. zimní olympijské hry.

A u Britské Kolumbie ještě chvíli zůstaneme. Její součástí je i metropole Victoria, v jejíž blízkosti se nachází proslulý maják Fisgard Light z roku 1860 i překrásná botanická zahrada Butchart Gardens.

Horské štíty, lesy a průzračné jezero ve Skalistých Horách

Kromě Victorie stojí za návštěvu i „ město totemů Duncan. Duncan obývá kmen Cowichan a pochlubit se může rovnou dvěma světovými „nej“. Jedním z nich je nejširší totem a největší, 36 m dlouhá hokejka.

Patříte-li mezi milovníky zimních sportů, neopomeňte návštěvu města Whistler, které je zároveň součástí lyžařského střediska Whistler-Blackcomb v kanadské provincii Britská Kolumbie. Středisko ročně navštíví na 2 000 000 osob, takže tady může být během hlavní zimní sezóny poměrně velká tlačenice.

Milujete-li horské treky, zamiřte do města Banff, které je významným sportovním a turistickým střediskem a ideálním výchozím bodem pro trek do nejvýznamnějších parků v kanadské části Skalistých hor. Jeden z nich – Mount Revelstoke se nachází nedaleko stejnojmenného města.

Pokud vás láká historie nejstarší finanční korporace v Severní Americe - Společnosti Hudsonova zálivu, vydejte se do Kamloops – místa, které bylo v historických dobách jednou z nejvýznamnějších základen této společnosti. Nedaleko něj se nachází indiánská rezervace, pevnost Kamloops i stará soudní budova či historický parní vlak č. 2141. Součástí města je i muzeum, jehož expozice se zabývá zdejší komunitou indiánů.

Zmínit musíme i Quesnel – místo, které v roce 1860 zažilo slavnou Zlatou horečku. Dodnes tuto historii připomínají budovy Hudson Bay Company, stará pošta z roku 1867, Cornisch wheel nebo noblesní Bohanon House.

Panorama přístaviště města Vancouver

Významné budovy a historické památky

Každý, kdo navštíví hlavní město Kanady, jistě zamíří k proslulé budově parlamentu. Pokud je vaším cílem Toronto, nezapomeňte si vyjet na vyhlídkovou věž CN Tower. Ve Vancouveru zase stojí za návštěvu historická nálevna U tlučhuby Jacka, proslulé parní hodiny i budova kongresového centra Canada Place.

Již výše jsme zmínili, že v Kamloops – nejvýznamnější základně Společnosti Hudsonova zálivu můžete obdivovat stejnojmennou pevnost, indiánskou rezervaci a muzeum, jehož expozice je věnována zdejší komunitě indiánů i starou soudní budovu či historický parní vlak č. 2141.

Jezero Moraine v NP Banff v kanadské Albertě

Příroda, národní parky a scenérie

Kanada má co nabídnout také milovníkům nezkrotné a divoké přírody a okouzlujících scenerií. Třeba takový Vancouver Island při jihozápadním pobřeží kanadské provincie Britská Kolumbie nabízí neuvěřitelně bohatý reliéf, obří skalní masivy, fjordy, zálivy i tajemné úžiny. Milovníci rostlin a květin rozmanitých barev, tvarů i vůní ať zamíří do botanické zahrady Butchart Gardens nedaleko Victorie.

Samostatnou kapitolou jsou ale kanadské národní parky. Začneme třeba parkem Pacific Rim, kterému kralují téměř neprostupné deštné pralesy, obří jezera, která mohou turisté prozkoumávat za pomocí pestrobarevných loděk. Rozloha zdejšího chráněného území činí 511 km2, přičemž 221 km2 zahrnuje ochranu mořských ekosystémů a 290 km2 ochranu ekosystémů suchozemských.

Další z národních parků – Jasper je součástí Skalistých hor (někdy též označované jako hory Skalnaté). Park najdeme v provincii Alberta, severně od Národního parku Banff a západně od Edmontonu. Jeho součástí je třeba proslulý ledovec Columbia Icefield, ledovec Athabaska, ale najdete tady i horké prameny, jezera, vodopády a samozřejmě hory. Za zmínku jisté stojí také hora Whistler s nádhernými výhledy na horské štíty Skalistých hor. Se sousední Blackcomb ji spojuje oblíbená lanovka.

Dalším ze skvostů je národní park Banff. Během jeho průzkumu si nenechte ujít návštěvu jezer Peyto, Louise Lake a Moraine Lake. Nabízí se zde i možnost vyjet lanovkou až na vrchol Sulfur Mountain. Po náročném dni si můžete dopřát relaxační koupel v termálních pramenech. Za návštěvu jistě stojí i národní park Yoho se Smaragdovým jezírkem, vodopády Takakkaw a spirálové tunely pod Průsmykem kopajícího koně.

Neméně kouzelný je i národní park Glacier, který zahrnuje dva hřebeny již zmíněných Skalistých hor a více než 130 jezer. Mnozí ho označují za ráj pěší turistiky. Pokud tuto aktivitu vyznáváte, rozhodně byste neměli NP Glacier během svých toulek minout. Součástí parku je třeba průsmyk Roger, kterému kralují obří cedry a jedlovce.

Dalším národním parkem je Mount Revelstoke, který najdete na jihozápadě Kanady, v provincii Britská Kolumbie. Jeho rozloha činí asi 260 km2 a sousedí s výše uvedeným parkem Glacier. Součástí parku je pohoří Monnashee a majestátný průsmyk Eagle Pass.

Náš výčet parků a rezervací zakončíme rezervací Mt. Robson, kde si můžete vychutnat jedinečné vyhlídky na nejvyšší horu kanadských Rockies.

Podzim ve Skalistých Horách v kanadské Albertě

Jezera, vodopády a další vodní plochy

Kanada je mnohými označována za zemi tisíců jezer. Kanadská jezera totiž zaujímají dohromady asi 400 tisíc km2, což je zhruba 4 % rozlohy země. Mezi nejznámější jistě patří jezero Ontario, které je nejníže a nejvýchodněji položené jezero v systému Velkých jezer v Severní Americe. Zároveň jím prochází hranice mezi Kanadou (provincie Ontario) a USA (stát New York). Jeho rozloha činí asi 19 000 kilometrů čtverečných. Známé je i jezero Peyto, které je proslulé svou inkostouvou modří. Opomenout nesmíme ani jezera Louise Lake a Moraine Lake, které nabízí neuvěřitelné výhledy na okolní horské scenerie i jiskřivou hladinu vody, jejíž barva se mění v závislosti na počasí i denní době. Není se čemu divit, že jsou tato jezera v neustálém obklopení turistů, kteří zde pořizují úchvatné fotky.

Za zmínku jistě stojí také jezero Maligne, které je součástí národního parku Jasper. Jezero je dlouhé 23 km a je tak nejdelším přírodním jezerem ve Skalistých horách. Vodou je zásobováno z ledovcového pole Brazeau, proto se jeho barva mění z modré na tyrkysovou. Neméně kouzelné je i jezero Pyramid Lake s vyvěrajícími horkými prameny.

Kromě jezer stojí za zmínku také úžina Straight of Georgia. Během plavby úžinou a při troše štěstí se můžete setkat s vládci oceánu – dravými kosatkami či velrybami.

V Kanadě však najdete také nespočet okouzlujících vodopádů. Jedním z nich jsou i vodopády Takakkaw, které najdete v národním parku Banff. Kouzelné jsou také vodopády Bow Falls, které mají zvláště v zimě své nezapomenutelné kouzlo.

Výhled na centrum a zelený park v městě Toronto

Další zajímavosti

Kromě přírodních anebo historických zajímavostí však existují i atrakce, které jsme do žádné z výše uvedených skupin nedokázali zařadit. Přesto jde o místa, která byste měli poctíti svou návštěvou.

Prvním z nich je maják Fisgard Light z roku 1860, který je součástí Britské Kolumbie. Notoricky známou je i lanová dráha Peak 2, která spojuje vrcholy Whistler a Blackcomb a zároveň drží dva světové primáty. Jde o nejdelší úsek (3 km), v němž visí lana bez podpory, a kabiny, které se v nejvyšším bodě vznášejí 436 m nad zemí. Pohled z ptačí perspektivy do údolí je v podání lanové dráhy prostě nezapomenutelný. Takhle lanovka, kterou najdete také pod označením Peak2peak Gondola, se navíc probojovala mezi deset nejkrásnějších lanových drah světa.

Další raritou je nepochybně také světoznámé sportovní středisko Whistler, které bylo dějištěm XXI. zimních olympijských her. Nádherné horské městečko nabízí perfektní podmínky pro lyžování. Najdete zde totiž 3280 hektarů lyžařských terénů, které jsou obsluhovány 37 vleky. A když už jsme u těch vleků, tak musíme zmínit, že součástí střediska je i nejdelší souvislý systém vleků na světě.

Poslední raritou je luxusní panoramatický vlak Rocky Mountaineer, prostřednictvím kterého můžete vidět zasněžené vrcholy třítisícovek, ledovce, blankytně modré hladiny jezer, dunící vodopády i skaliska střídající hluboké lesy. Vybírat si můžete ze čtyř okouzlujících tras a několika cestovních tříd, přičemž nejkratší trasa spojuje města Vancouver a Whistler a trvá tři hodiny. Několikadenní jsou pak vyjížďky z Vancouveru do národních parků Jasper, Banff nebo Calgary.

Doporučené zájezdy

Mohlo by se vám líbit

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie