Kdy jet Indie

Indie se rozkládá na velkém území, nelze proto jednoznačně říct, které období či který měsíc v roce je pro návštěvu tohoto subkontinentu nejvhodnější. V zásadě můžeme ale zemi rozdělit na několik oblastí, které se od sebe vzájemně liší a každá z nich vyžaduje návštěvu v jinou roční dobu.

Rozlišujeme zde období horka, období monzunů a chladné období. Obecně za hlavní turistickou sezónu považujeme listopad až březen, kdy je v celé Indii relativně příjemně, kromě hor na severu, Himálaje. Vždy je lepší, když jsou turisté připraveni na teplé dny s možností chladnějších nocí.

Období horka je typické teplotami převyšujícími i 40 °C, což je vždy velmi vysilující. S horkem jde ruku v ruce i sucho. Toto období je vhodné pro návštěvu horských oblastí.

období monzunů je země doslova promáčená. Horko vystřídají na začátku června prudké deště, monzun se od jihozápadu posouvá přes celou Indii směrem na sever, kde však deště už nejsou tak intenzivní. Druhý monzun přichází v období října až listopadu. V tomto období obecně není příliš vhodné cestovat.

Období chladu začíná v říjnu, kdy jsou teploty docela příjemné – pohybují se kolem 25 °C. Začíná turistická sezóna, kromě hor na severu se dá cestovat kamkoli.

Himálaj, Kašmír, Dharamsala

Do těchto míst je nejlepší vydat se v období od dubna do října, kdy je jinde horko, avšak zde je příjemně. Do oblasti Dharamsala se vydejte především od května do října, v červenci počítejte s možnými dešti.

Bombaj, Goa a pláže na jihu Indie

Budete-li část dovolené chtít strávit na plážích a v oblasti Bombaje, zvolte si k tomu období od listopadu do března. Buďte připraveni na to, že kolem Vánoc a Silvestra rozhodně nebudete na plážích sami, naopak. Od února do března už ale nápor turistů není takový. Doporučujeme nevydávat se sem od července do října, kdy je moře rozbouřené a na mnoha místech platí zákaz koupání.

Tamil Nadu, Madurai, Chennai

Pro tyto lokality je nejvhodnější období to od prosince do března, na jihu už je tropické počasí, i když nejsou teploty nijak extrémní. Bývá tu však poněkud vlhko.

Sikkim, Darjeeling

Do těchto oblastí je vhodné se vydat mezi březnem a červnem, dále pak od září do listopadu. Ve zbytku roku je zde velmi deštivo.

Dillí, Rádžastán, Váránasí

Tyto oblasti si zasluhují návštěvu především v období od listopadu do března, i zde počítejte s chladnějšími nocemi. Nedoporučujeme návštěvu Dillí během května a června, kdy je zde skutečně ochromující horko a sucho.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie