Dovolená Indie

Přehled článků, které jsme o této zemi publikovali v rubrikách o cestování na webech:

Zájezdy Indie

Klasický okruh Indií

Klasický okruh Indií

30. 03. - 06. 04. 2018

39 990,-
Goa - riviéra Orientu (Indie)

Goa - riviéra Orientu (Indie)

26. 01. - 03. 02. 2018

35 990,-

Indie mapa

Jedna z kolébek lidské kultury láká cestovatele na svůj pestrý život, dech beroucí historické památky, duchovní prostředí spjaté s hlubokými filozofickými myšlenkami i nezaměnitelnou přírodu.

Zajímavá místa

Některá místa rozhodně nesmíte coby turisté při svých toulkách tímto subkontinentem minout. Tady je jejich výběr.

Města a vesnice

Jako celek rozhodně stojí za návštěvu města Alsisar, Bíkánér, Jaipur, Dillí a Leh, jejichž historická centra i modernější čtvrti vám nabídnou věrohodný pohled na život v Indii. Dalšími místy, která ledacos napoví, jsou například scénická vesnice Dha han, jejíž obyvatelé jsou s největší pravděpodobností potomky vojáků Alexandra Makedonského.

K oblíbeným a významným kulturním památkám v Indii patří například folklórní osady Stongdey a Sani usazené v nádherné zanskarské krajině. Budete si tu připadat jako v jiném světě. Jako další můžeme uvést Fatéhpúr Síkrí, malé město v indickém státě Uttarpradéš, které nechal vystavět Akbar Veliký a dodnes je nádhernou ukázkou mughalské architektury. Jeho historická hodnota je tak vysoká, že je město od roku 1986 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Paláce a chrámy

Palác větrů Hawa Mahal stojí uprostřed starého města Jaipur ve státě Rádžastán a pochází z konce 18. století. Jde o nápadnou, patnáct metrů vysokou pětipatrovou budovu z červeného a růžového pískovce s téměř tisícovkou balkónků, které měly umožnit ženám z králova harému vyhlížet v horku dolů na ulici, aniž by je někdo spatřil. Stavba údajně symbolizuje Krišnovu korunu.

Chrám Bharat Mata ve Váránasí je zajímavý především tím, že se v něm nachází uctívaná obrovská plastická mapa tesaná do mramoru, které se říká Matka Indie. Chrám byl vysvěcen za přítomnosti Gándhího.

Chrámy a paláce Bundélů u městečka Órčha, které jsou už asi 300 let opuštěné, vás vtáhnou do svého vlastního světa. Stavby dodnes působí nedobytně a vzbuzují pokoru a úctu.

Chrám bohyně Lakšmí na čedičovém pahorku nabízí turistům možnost seznámit se se středověkým bundulským malířstvím.

Z dalších chrámů jmenujme třeba chrámy Kandarija Mahadéva, Višvanáthova a chrám Lakšmana, které provokují erotickými reliéfy, jimiž jsou zdobeny. Chrámy pocházejí z 10. a 11. století a dodnes jsou lidmi obdivovány.

Kromě paláců a chrámů, kterých je v Indii požehnaně, jsou pro tuto zemi specifické tzv. gháty, dlouhá schodiště vedoucí od řeky až k paláci, který se nachází strmě nad ní. Pojmenování nesou podle konkrétního paláce, významné události, osobnosti nebo božstva. Zmínit můžeme třeba ghát Dasaswamedh nebo ghát Manikarnika ve Váránasí.

Zcela okouzlující je v Indii Puškar. Tady se konají největší velbloudí trhy, mají tu slané jezero, ale především sem turisté jezdí obdivovat jeden z mála chrámů na světě zasvěcený Bráhmovi – právě jemu totiž údajně upadl lotosový květ a na místě, kam dopadl, se vytvořilo slané jezero, kolem něhož vzniklo městečko.

Pevnosti

Červená pevnost se nachází v Novém Dillí a její původ se datuje do 2. pol. 17. století. Její název vypovídá o tom, že byla postavena z červeného pískovce. Dnes patří k nejnavštěvovanějším dokladům mughalské architektury. Dříve v ní sídlil sultán, dnes zde najdeme muzeum. Od roku 2007 je pevnost pod ochranou UNESCO, což svědčí o její hodnotě.

Pevnost Ámbér najdeme nedaleko města Jaipur. Až do 18. století byl tento opevněný palác sídlem vládnoucího rodu. Původní pevnost se zde podle zdrojů vyskytovala dokonce už v 11. století, postupně docházelo k jejím rozšiřování a zdokonalování.

Pevnost Džúnágarh pochází z 16. století a je součástí města Bíkánér. Obdivuhodně zdobené paláce jsou chráněny hradbou dlouhou 986 m, která má 37 strážních věží, a vodním příkopem.

Nad městem Džódphur stojí pravděpodobně nejmohutnější rádžasthánská pevnost – Mehrángarh. Zajímavá je i tím, že je vysoká 125 m a tyčí se na vysoké skále nad městem. Zdejší komnaty dnes slouží jako muzeum.

Náboženská místa

Páteční mešita se nachází v Dillí nedaleko Červené pevnosti a byla založena už v roce 1638. Každý pátek se tu k modlitbě schází i 25 tisíc věřících.

Největší minaret v Indii, Kutub Mínár, stojí v Dillí a je součástí komplexu Kutub. Dosahuje výšky 72,8 m, jeho základna je široká 14,3 m a na vrcholu má průměr jen 2,75 m. Minaret zde byl stavěn od konce 12. století až do 2. pol. 14. století a k jeho výstavbě byl použit materiál ze zničených hinduistických svatyň. Hlavním materiálem je rudý pískovec, o čemž svědčí barva minaretu. Komplex Kutub zahrnuje i další stavby, které jsou pěknou ukázkou indické architektury 12. století.

Klášter v Lamayuru patří k těm nejrozsáhlejším a pochází z 11. století. Obdivovat na něm lze třeba krásnou výzdobu s výjevy z legend a buddhismu.

Příroda a scenérie

Dekánská plošina ve střední části Indického subkontinentu zaujímá rozlohu asi 1 milión km2 a jde o území, které bylo až do druhohor spojeno s Madagaskarem. Pro tuto oblast jsou typické stolové hory se stupňovitými stráněmi, které známe jako Dekánské trapy.

V Indii se můžete pokochat také pohledem na horské pásmo Annapurna. To je dlouhé 55 km a jeho nejvyšší hora, Annapurna I, dosahuje nadmořské výšky 8 091 m. Celkově je 10. nejvyšší horou planety.

Dalším přírodním skvostem Indie, který nesmí uniknout vaší pozornosti, je Národní park Ranthambhór. Je totiž tvořen úchvatným pralesním porostem a turisté se sem často jezdí podívat na tygry, ale také na život zdejších obyvatel. Jeho rozloha činí 1 334 km2.

Průsmyk Khardung La je nejznámější indický silniční průsmyk. Nachází se v nadmořské výšce 5 359 m a turisté ho obdivují pro nádherné scenérie, které místo nabízí. S podobným úspěchem se setkávají také průsmyky Fotu La a Kanji La, Taglang La, Lachlung La, Baralacha La, Rohtang La nebo sedlo Pensi La. Nádherné je také údolí Nubra.

Pozornost právem přitahuje i ledovec Darung Drung, horké prameny v Panamiku či písečné duny v okolí vesnic Hundur a Deskit.

Poutní místa a jiná zajímavá místa

Astronomická observatoř Džartar Mantar v Novém Dillí je opředena svým nezaměnitelným kouzlem. Její název totiž překládáme jako „kouzelné přístroje“ a jejich podoba je vskutku zvláštní. O nebeských tělesech tu měli spoustu informací, přestože zde pracovníci nepoužívali tak sofistikované nástroje, jaké už byly v té době v Evropě. Přístroje jsou tu postavené z malty a kamene.

Mauzoleum Tádž Mahál je monumentální pomník, který nechal vystavět truchlící vdovec, indický mogul Šáhdžahán, na památku své ženy. Stavba je dnes symbolem Indie, ročně uvítá až 8 miliónů návštěvníků a v roce 2007 se dokonce umístila na seznamu Nových sedmi divů světa. Budova vysoká 73 metrů je zvláštní i tím, že mění svou barvu v závislosti na denní době – ráno je její barva narůžovělá, večer bílá a v noci, když na ni dopadají měsíční paprsky, působí dojmem, že je zbarvena do zlata.

Mramorový pomník Džasvant Tháda ve městě Džódhpur připomíná osobnost Džasvanta Singha II., který se zasloužil o přívod vody do této původně vyprahlé krajiny. S vodou sem přišel rozkvět, úspěch a bohatství.

Bez zajímavosti nezůstává poutní místo Sárnáth, kde Buddha pronesl první kázání po svém osvícení, a poutní místo Kušingar, kde Buddha zemřel.

Rádž Ghát je místo velmi silných emocí. Byl zde zpopelněn Gándhí, který je dodnes považován za jednu z nejdůležitějších osobností nejen pro Indii, ale i pro zbytek světa. Najdeme zde černý náhrobek zdobený oranžovými afrikány.


Poraďte se s námi

Zaujala Vás tato destinace a potřebujete více informací? Chcete pomoci vybrat zájezd, který bude vyhovovat vašim požadavkům? Nebo chcete udělat nabídku na míru?
Poraďte se s námi!
ESO travel je specialista na exotickou dovolenou Indie.

Vyhledávání zájezdů

Rozšířené hledání

Fulltextové vyhledávání

Katalogy ESO travel Newsletter Dovolená 2018 - Novinky emailem Facebook

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o.

Města a příroda západu USA

06. 05. - 17. 05.

Města a příroda západu USA

54 990,-

57 990,- Kč

Poznejte ikony Ameriky: San Francisko, Los Angeles, Las Vegas. Přidejte Grand Canyon...

Národní parky Thajska s pobytem u moře

08. 03. - 24. 03.

Národní parky Thajska s pobytem u moře

58 890,-

61 990,- Kč

Přírodní krása nedotčené džungle a malebných ostrovů v kontrastu s...

Argentina - Uruguay - Brazílie - Paraguay

13. 03. - 25. 03.

Argentina - Uruguay - Brazílie - Paraguay

91 990,-

99 990,- Kč

Ucelená kombinace tří zemí, poznáte život na pampě, vodopády Iguacu, uvidíte...

Okruh Vietnamem a Kambodžou

18. 03. - 29. 03.

Okruh Vietnamem a Kambodžou

58 890,-

61 990,- Kč

Ve Vietnamu se Mekong přezdívá na řeku Devíti draků, v Kambodži se jí říká...

Nejlepší z Jižní Afriky

16. 03. - 25. 03.

Nejlepší z Jižní Afriky

65 990,-

71 990,- Kč

Atraktivní zájezd, který je díky délce trvání oblíben zejména mezi klienty...

Mexiko to nejlepší z Yucatánu

02. 02. - 12. 02.

Mexiko to nejlepší z Yucatánu

62 490,-

69 490,- Kč

Program vhodný pro milovníky kombinovaných zájezdů. Po velmi atraktivním okruhu...

Velký okruh severním Thajskem

22. 02. - 10. 03.

Velký okruh severním Thajskem

59 790,-

62 990,- Kč

Vydáte se po stopách thajského národa. Bývalá hlavní města Ayutthaya a...

Americký západ - zlatý okruh

01. 05. - 16. 05.

Americký západ - zlatý okruh

66 990,-

71 990,- Kč

Vysoká horstva, strhující krajina rudých skal, úchvatný Yosemite či třpytivá...

To nejlepší z Kuby

12. 02. - 23. 02.

To nejlepší z Kuby

59 990,-

65 990,- Kč

Koloniální architektura Havany a Trinidadu a přírodní krásy oblasti Viňales i...

Vietnamem od severu k jihu

30. 03. - 14. 04.

Vietnamem od severu k jihu

68 990,-

71 990,- Kč

Cesta zemí s pohádkovými přírodními scenériemi a kulturním dědictvím, které...

Velký okruh Kubou

05. 02. - 17. 02.

Velký okruh Kubou

71 990,-

79 990,- Kč

Během tohoto okruhu poznáte celý ostrov včetně východní provincie Santiago de...

Velký okruh Jižním Thajskem

01. 03. - 17. 03.

Velký okruh Jižním Thajskem

61 690,-

64 990,- Kč

Pulsující moderní metropole Bangkok v kontrastu se scénickými korálovými...

Napříč Jižní Afrikou

15. 03. - 30. 03.

Napříč Jižní Afrikou

79 990,-

86 990,- Kč

Kapské Město, Cape Point, divoká zvířata či pestrá směs obyvatel. Lákadla...

Copyright © 1994 - 2018 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena Aira GROUP, Outsourcing IT

Exotická dovolená | Dovolená first minute | Exotické zájezdy | Zimní dovolená | Dovolená last minute | Kuba last minute | Thajsko last minute | Amerika: zájezdy USA

ttg ocenění

Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK prosubsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.

Esotravel na Facebooku 100 nej ocenění

Esotravel » Dovolená » Dovolená Indie