Kdy jet do Zimbabwe

Zimbabwe, dříve Jižní Rhodesie, leží v tropickém pásu. Je však ovlivňováno nadmořskou výškou a vnitrozemskou polohou. Oproti jiným africkým státům je také spíše chladnější. Na severu Zimbabwe převládá vliv monzunů, jih země se nachází převážně v oblasti pasátů.

Průměrná teplota nejteplejšího měsíce října nepřevyšuje většinou 23°C, v nejchladnějším měsíci červnu se průměrná teplota pohybuje mezi 12 až 15 °C. V Harare se průměrné teploty pohybují mezi 22 °C až 14 °C. V údolí řeky Limpopo a Zambezi jsou teploty poněkud vyšší a oscilují okolo hranice 32 až 38 °C.

Stejně jako v jiných částech Afriky se tady střídá období dešťů a sucha. Období bohaté na srážky čekejte během měsíců listopadu až března. Na zem tu spadne přibližně 500 až 1 000 mm srážek ročně. Východní hory porostlé stálezelenými lesy jsou na srážky nejbohatší. Naopak nejméně jich je v oblasti na jihu země a podél řeky Limpopo.

Počasí v Zimbabwe v jednotlivých měsících

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 30 30 30 30 28 26 26 28 32 33 32 30
Průměrné měsíční srážky (mm) 213 173 101 39 11 5 1 3 5 30 100 186

Leden

Leden a prosinec jsou v Zimbabwe vůbec těmi nejdeštivějšími měsíci v roce. Na severu země je sice v průměru 30 stupňů, vysoké množství srážek je ale dosti limitující třeba pro prohlídku jednotlivých národních parků. Cesty v nich se totiž promění v bahnité močály.

Únor

Také únor spadá do období dešťů. Na severu země se teploty opět drží okolo třiceti stupňů Celsia. Právě únorem ale začíná ideální období pro návštěvu Viktoriiných vodopádů.

Viktoriiny vodopády v mlze

Březen

Stejně jako únor, i březen doslova vybízí k návštěvě Viktoriiných vodopádů, které se mohou pochlubit nejvyšším průtokem z celého roku. Na severu země se nevyhnete „třicítkám“, na jihu bude asi o čtyři stupně méně.

Duben

Již od dubna přibližně do září je pobyt v Zimbabwe příjemný. Dny jsou tady slunečné, ale chladnější. Na druhou stranu se nemusíte obávat limitujících veder, které vám mohou překazit výsledný dojem z prohlídky krás, které Zimbabwe nabízí. Během dubna se také připravte na to, že místní obyvatelé slaví nejvýznamnější svátek roku – Den nezávislosti.

Květen

Také během května se slaví jeden z nejoblíbenějších svátků – Den práce. Stále můžete navštívit Viktoriiny vodopády, které se mohou pochlubit největším průtokem a kromě toho se vydat také do měst Masvingo, Bulawayo, Harare, Gweru, Kwekwe, Mutare a Chinhoyi, kde vás překvapí příjemné klima, minimum srážek a dostatek slunečního svitu.

Trhy ve městě Bulawayo

Červen

Srážky v červnu jsou na svém minimu. Průměrně jich tu spadne asi 5 mm. V měsíci červnu dosahuje maximální teplota asi 22 stupňů Celsia. Minimální teploty pak mohou spadnout na 12 stupňů. Červen zároveň patří mezi nejchladnější měsíce. Pokud se chcete přeci jen ohřát, vydejte se k řece Limpopo.

Červenec

Červenec a srpen patří mezi měsíce, které jsou ideální pro pozorování divokých zvířat, ale také pro rafting nebo kanoistiku na Zambezi.

Lev z NP Hwange

Srpen

Stejně jako v červenci, také v srpnu je počasí doslova jako stvořené pro pozorování divoké zvěře uvnitř jednotlivých národních parků a adrenalinové sporty. Vyzkoušejte třeba rafting nebo kanoistiku. Připravte se také na oslavy Dne hrdinů, které se v Zimbabwe slaví 11. a 12. srpna.

Září

Září je předposledním měsícem, kdy si můžete užít poklidné pozorování afrických zvířat v rámci safari na jihu a východu země. Průměrné teploty oscilují okolo 28 stupňů a srážek je zde stále minimum. Obecně od května do září jsou tady dny suché, slunečné a chladné s teplotami 15–20 °C, v noci ale může teplota klesat až k nule.

Zebry v NP Hwange

Říjen

Na severu země je v říjnu opravdová výheň. Průměrné teploty se tady pohybují okolo 34 stupňů a srážky jsou stále na svém minimu. Vyhněte se proto řece Limpopo, která je obecně nejteplejším a nejsušším místem v Zimbabwe.

Listopad

V Zimbabwe začíná období dešťů a teploty začínají klesat. Maxima v tomto měsíci dosahují 30 stupňů. Minimální teploty se pak pohybují okolo dvaceti stupňů Celsia. Průměrný úhrn srážek činí během měsíce listopadu asi 112 mm. Jde o ideální dobu pro návštěvu města Harare.

Prosinec

Také prosinec patří do období dešťů. V Zimbabwe může spadnout asi 345 mm srážek během 14 dnů. Teploty se na severu země pohybují okolo 30 stupňů, na jihu je asi o čtyři stupně méně. Jde o ideální dobu k průzkumu zdejších památek.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie