Dovolená na Zanzibaru

Zanzibar ve zkratce

potápění pláže a letoviska Paje Nungwi Kendwa Pongwe Jambiani

město Stone Town mohutná pevnost mešity perské lázně katedrála

místní speciality tradiční tanec přítulné opice proslulé "spice tour"

Asi nikoho nepřekvapí, že většina turistů na Zanzibar cestuje kvůli jeho čarokrásným plážím. Každá pláž je v něčem jiná, všechny jsou ale nadčasově krásné. Pokud zamíříte do letoviska Paje, vyzkoušejte si adrenalinové dovádění ve vlnách. Nungwi v sobě kombinuje tradiční a nadčasovou atmosféru, Kendwa láká na pláže, které nejsou příliš dotčené odlivem, takže se tady můžete koupat prakticky nepřetržitě. Pongwe nabízí více soukromí a Jambiani tyrkysové vody, které vypadají jako dílo zkušeného grafika. Patříte mezi milovníky potápění a dalších vodních sportů? Pak zamiřte na severovýchod ostrova, který nabízí ideální podmínky pro průzkum života pod hladinou. Čekají vás bohaté korálové útesy, pestrobarevné podmořské stěny a hejna rybek, které se hemží všemi barvami. Pokud nemáte vlastní vybavení, není problém si ho vypůjčit ve větších turistických letoviscích (např. Nungwi, Kendwa, Matemwe a Paje).

Na všechny pláže se dostanete po 60 – 120 minutách jízdy z města Stone Town, kde se snoubí africké, arabské, indické a perské vlivy. Nejznámější město ostrova ožívá se setměním. Ochutnejte místní speciality od pouličních prodejců, kteří lákají na nízké ceny, nebo obdivujte tanec místních. Během dne pak můžete navštívit mohutnou Starou pevnost, kterou postavili Ománští Arabové, Palácové muzeum nebo Dům divů. Dalšími zajímavými zastávkami jsou krásné mešity Aga Khan a Ijumaa, perské lázně Hamamni, které jsou zároveň prvními veřejnými lázněmi na Zanzibaru a anglikánská katedrála Slave Memorial.

Se Zanzibarem jsou neodmyslitelně spjaty také proslulé spice tour. Během nich zjistíte, jak roste černý pepř, skořice nebo třeba vanilka. Společnost vám budou dělat přítulné opice a průvodci, kteří vám odhalí největší tajemství voňavého ostrova.

Co dělat na Zanzibaru

Na Zanzibaru se fantazii meze nekladou. Můžete si užívat sluníčka a vody na bělostných plážích, pobavit se ve městě, pořizovat suvenýry nebo ochutnávat místní dobroty.

Když chci za nákupy

Memories of Zanzibar – sem rozhodně vyrazte za suvenýry a dárečky z cesty, kterou právě podnikáte. Ať už budete chtít něco v upomínku pro sebe, nebo pro své blízké, tady si rozhodně vyberete. Bubínky, misky a mísy, trička a jiné upomínkové předměty vás úplně pohltí.

Darajani Bazaar – pokud jste se někdy chtěli podívat na tradiční bazar, na Zanzibaru si tento sen můžete splnit. Na tržišti s nezaměnitelnou atmosférou seženete snad všechno, na co si jen vzpomenete.

Když chci za zábavou

Creative Solutions Center – zavítejte do centra, kdy si sami můžete vyzkoušet práci se sklem, tvorbu soch z něj nebo kreslení na papír i na zeď! V Creative Solutions Center k tomu všemu dostanete i pěknou instruktáž.

Cheetah’s Rock – tohle není obyčejná zoologická zahrada. Tady si můžete na zvířata sáhnout a ke všemu mít pocit, že je tím potěšíte. Zvířata v Cheetah’s Rock jsou totiž z různých důvodů zachráněna z divočiny a hýčkána. Užít si je můžete vybrané tři dny v týdnu.

Dive Time Zanzibar – pokud se chcete pod dozorem instruktora naučit potápět, šnorchlovat nebo vyzkoušet scuba diving, nenajdete k tomu lepší místo než Dive Time Zanzibar.

Když chci za kulturou

Palace Museum – zatoužíte-li po zážitku kulturního rázu, vydejte se do Kamenného města třeba do Palace Museum (Beit al-Sahel). Je bohužel docela zchátralé, ale jistě vám poslouží k tomu, abyste si udělali obrázek o životě zdejšího sultána.

The Beautiful Eyes – v Kamenném městě rovněž najdete galerii The Beautiful Eyes. Prostřednictvím fotografií zde vystavených můžete proniknout do života místních. Z některých fotografií budete jistě unešení, od jiných budete možná odcházet s rozpaky.

Festivaly

Kultura v Zanzibaru byla ovlivněna kulturou britskou, perskou, arabskou, indickou, portugalskou a africkou a její neodmyslitelnou součástí jsou místní festivaly. Ten nejvýznamnější Festival of the Dhow Countries probíhá v červenci a předvádí se zde to nejlepší ze svahilské umělecké scény včetně zanzibarské oblíbené hudby známé jako Taarab. Festival doprovází obří trhy, býčí zápasy, závody kánoí ale také velkolepý ohňostroj na závěr. Díky jeho slávě a rozmanitosti se sem sjíždí umělci z celého světa.

Barevně oblečení muži s holemi

Když chci za jídlem

Tea House Restaurant – v Kamenném městě stojí místními i cizinci oblíbená restaurace Tea House Restaurant. To, co dělá atmosféru tohoto podniku tak jedinečnou, jsou nízké stolečky a posezení na polštářích přímo na zemi. Ochutnat zde můžete africkou a perskou kuchyni, na své si zde přijdou i vegetariáni. Restaurace je perfektní jak pro romantické příležitosti, tak pro oběd či večeři s celou rodinou.

Mr. Kahawa – tento podnik najdete v městečku Paje na východním pobřeží ostrova, a to přímo na pláži. I tady vás uchvátí skvělá atmosféra, možnost posezení na židlích i na zemi, pod širým nebem, pod palmami i střechou z přírodních materiálů. Hlavním lákadlem je zdravá strava, bezlepkové pokrmy a kavárenské speciality. Podnik je vhodný pro všechny věkové skupiny a příjemné jsou zdejší nízké ceny.

Kirikú Happy Restaurant – v této restauraci v městečku Kendwa vás zase ihned zaujmou pestrobarevné zdi, které mají úžasnou schopnost rozproudit toky myšlenek a konverzaci. I zde je několik druhů sezení, je jen na vás, zda si vyberete klasickou židli nebo posezení na zemi. Ochutnat tu můžete celou škálu pokrmů – africkou, evropskou, středomořskou a italskou kuchyni, mořské plody či vegetariánskou stravu.

Když chci za nočním životem

Dharma Lounge – jedním z nejoblíbenějších klubů na celém Zanzibaru je Dharma Lounge v Kamenném městě. Můžete si tu dát lahodný drink a pak se oddat tanci. Nebo jen tak příjemně relaxovat za poslechu hudby.

Obama Beach Zanzibar – v severní části ostrova můžete za nočním životem vyrazit na Obama Beach. Milá obsluha, dobré drinky a tanec si tu můžete užívat až do ranních hodin.

Gueréza červena – ojedinělý opičí druh, který se pohybuje jen na Zanzibaru

Zajímavá místa na ostrově

Kizimkazi – tato původně rybářská vesnička bývala hlavním městem ostrova, a to až do 17. století. Už proto byste se o její návštěvu neměli ochudit. V blízkosti vesnice najdete zříceniny mešity Shirazi Dimbani s datem 1107 – pokud je to opravdu rok jejího vzniku, pak ji můžeme považovat za nejstarší mešitu ve východní části Afriky. Z vesnice se vydejte na pozorování delfínů, s nimiž si můžete i zaplavat.

Nejlepší pláže

Kde si nejlépe zasurfovat

Surfing není na Zanzibaru příliš rozšířený. Vyzkoušet ale můžete Zanzibar North ReefsBongoyo Island nebo Oyster Bay Beach Break.

Kam nejlépe vyrazit s dětmi

Nungwi - na severu ostrova leží malé městečko Nungwi. Samo o sobě není příliš zajímavé, ale pláž, jež se nachází v jeho bezprostřední blízkosti, vás nadchne. Jakmile na ni vstoupíte, budete mít pocit, že jste došli do ráje. Je skvělá na odpočinek, koupání i všelijaké vodní aktivity, například šnorchlování. Zdržte se i na večer – na pozorování západu slunce z této pláže nikdy nezapomenete.

Kendwa - tuto pláž najdete na severozápadě ostrova, kde se tak krásných pláží, jako je Kendwa, nachází jen hrstka. O to víc je ceněná a vyhledávaná.

Kizimkazi - poblíž vesnice, která byla dlouho hlavním městem ostrova, najdete úžasnou pláž, kterou můžete mít i sami pro sebe nebo se o ni můžete dělit jen s několika málo lidmi, když se vám poštěstí. Milujete-li šnorchlování a potápění, bude se vám tu líbit.

Kiwengwa a Pongwe - na východě Zanzibaru najdete pláže, které jsou pro Zanzibar tak typické. Bílý písek se postupně svažuje a azurová voda oceánu vás naprosto ochromí. Při odlivu je pláž nádherně široká, což je důvod její oblíbenosti. I tady se vám může stát, že ji budete sdílet jen s hrstkou dalších lidí.

Národní parky

Na Zanzibaru jsou čtyři národní parky a rezervace. Jejich návštěvu doporučujeme. Jde o Kichwele Forest Reserve, Masingini Forest, Jozani Forest a Muyuni Forest.

Jozani Forest – tato přírodní rezervace vám umožní nahlédnout do několika vegetačních pásem a při troše štěstí zde spatříte guerézu červenou, druh opice, která žije jen na Zanzibaru. Kromě nebojácných opic, které se vám dost možná povede i vyfotit, zde můžete spatřit antilopy či kočkodany. Projít se můžete po naučné stezce.

Masingini Forest – zde na vás čekají nejen vzácné druhy zvířat, ale i stromů. Vodu z této rezervace využívá celé staré město v Zanzibaru, už tím je toto místo důležité. Spatřit tu můžete spoustu pramenů.

Hlavní město

Metropolí ostrova, kulturním i ekonomickým centrem je Zanzibar Town (Město Zanzibar). Nachází se na západním pobřeží ostrova a žije v něm něco přes 200 tisíc lidí. Jeho historickému centru se přezdívá „Kamenné město“, ale příznačnější by bylo označení „korálové“. Město bylo totiž údajně postaveno ze schránek korálů.

Kamenné město je spleť úzkých klikatících se uliček s kamennými domy, které zde začaly vznikat ve druhé třetině 19. století. Pozoruhodná je kamenná připomínka se sochami otroků na místě, kde se s nimi v minulosti opravdu obchodovalo. Spatřit zde můžete také zahrady porostlé palmami, krásně vyřezávané dveře u domů a nespočet bizarních úkazů, v nichž se mísí arabský, africký a indický svět a díky nimž je Kamenné město pod ochranou UNESCO.

Suvenýry

Suvenýry koupíte v Zanzibaru prakticky na každém kroku. Zvláště, nacházíte-li se v oblastech, které jsou závislé na cestovním ruchu (například Moshi či Arusha). Tady také existují speciální obchody zaměřené pouze na prodej suvenýrů. Poznáte je třeba podle toho, že místní prodejci jsou převlečeni do kostýmů „typického Afričana" anebo ve vás alespoň vyvolávají dojem, že takto má Afričan správně oblečen být. Spousta obchodů má navíc „svého" Masaje, s nímž se mohou turisté zadarmo vyfotit.

Slunce

Zmíněné obchody patří do tzv. „bílých koridorů", čemuž ovšem odpovídajíc také ceny. Z typických suvenýrů můžeme jmenovat například korálkové šperky, trička s africkými motivy, řezbářské výrobky z naplaveného či surového dřeva nebo třeba mušlové náramky. Při nákupu si ale dávejte pozor na chráněné druhy měkkýšů, ty ze země nelze vyvážet.

Zajímavou kratochvílí, jíž se budou věnovat zejména dámy, je nákup látek. V Zanzibaru si můžete koupit jejich tradiční látky známé pod označením kitenge a kanga. Tyto látky pak mohou posloužit jako šaty anebo sukně. Líbit se vám jistě bude také bižuterie ze skořápek kokosových ořechů.

Skořice a hřebíček

Klasikou je ale zanzibarské koření. Čichněte si ke zdejšímu hřebíčku, určitě vám ani vzdáleně nepřipomíná ten, který máte doma ve spíži. Pro milovníky map je povinností ručně malovaná mapa Zanzibaru od Giovanni Tombaziho. Pozor jen na trofeje zvířat, kůži a chráněné měkkýše kosti, které je zakázáno ze země vyvážet.

Tradiční jídla a pití

A kultura Zanzibaru je spojená také s dobrým jídlem a pitím. Zanzibarská kuchyně vychází z kuchyně tanzanské a jejím základem je maso s bramborami nebo rýží, či kukuřičnou kaší. Skladba jídel je ovšem ovlivněna také britskou, perskou, arabskou a africkou kulturou. Je tak velmi bohatá, pestrá a chutná. Na zanzibarském svátečním stole nesmí chybět hovězí, kozí nebo skopové maso, dušené s bramborami a zeleninou. Jako koření se přidává hřebíček a kardamom.

oblíbených jídel obyvatelé Zanzibaru konzumují pochoutku zvanou „nyama choma", což je kozí maso na grilu. Protože je ale Zanzibar ostrov s bohatým mořským bohatstvím, v jídelníčku nemohou chybět ani ryby a mořské plody. Zanzibarskou specialitou je vaření chobotnice v kokosovém mléce. Jako příloha k jídlům patří kořeněná rýže „byriany", curry a sambudaa.

Rýžová směs s paprikou a česneky

Během festivalů anebo tradičních svátků a významných oslav zde místní konzumují tzv. pilaf připravovaný na obří pánvi, z níž jí všichni společně. Jako dezert se tady podávají banány, mango, ananas – to vše zapečené v troubě. Oblíbeným nápojem je šťáva z čerstvého ovoce, čaj, ale i čistá voda. Z místních piv se v Zanzibaru konzumuje Safari Lager nebo dovážené Löwenbräu.

Etiketa

A se stolováním úzce souvisí také etiketa. Je potřeba vzít na vědomí, že Zanzibar je velmi konzervativní muslimskou zemí. Mimo turistické pláže se tedy oblékejte vhodně, zvláště ženy by mely zapomenout na odhalené nohy, paže a vůbec „výstřední" oblečení. Obecně jsou zde lidé ale pohodoví a velmi přátelští a to jak mezi sebou, tak k turistům.

Samotný ostrov patří pod správu státu Tanzanie, o níž si můžete přečíst na stránce dovolená Tanzanie.

 

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie