Dovolená v Tanzánii

Přírodními podmínkami pestrá africká země patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím na černém kontinentu, proto dovolená v Tanzanii představuje cíl mnoha výletníků mířících do teplých krajů. V zemi na východním pobřeží druhého největšího kontinentu si však lze vedle žhnoucího slunce užít třeba i horské výšlapy v teplém oblečení.

Proč jet do Tanzanie

Pokud máte rádi plážové lokality, kam se lze z domova vydat autem, kde stánkaři rozumí češtině, a kde se celý týden nehnete z cílové oblasti, pak zvolte raději jiné místo. Důvod, proč jet do Tanzanie, je něco zažít, poznat vzdálený kus světa, vydat se ke kořenům do lůna divoké přírody. Na zážitky z této země se jen tak zapomenout nedá!

Co dělat v Tanzanii

Na dotaz „co dělat v Tanzanii během dovolené“ existují tři klasické odpovědi. První a druhá z nich se týká plážových radovánek a poznávání bohaté historie ostrova Zanzibar. Můžete si užít pohodu uprostřed jeho bělostných písků nebo při potápění v průzračných pobřežních vodách, pokud se vydáte na výlet na tento nedaleký ostrov, který nabízí zcela jiný pohled na Tanzanii. O tom ale blíže na stránce dovolená Zanzibar.

Vnitrozemí nabízí třetí alternativu, tedy výstup na mohutné a na Afriku chladné kopce, jimž vévodí nejvyšší bod černého kontinentu hora Kilimandžáro. Třetí odpověď je nasnadě, do této části světa se totiž jezdí především na safari s divokými zvířaty a exotickou krajinou. Tanzanie oplývá mnoha národními parky, které to umožňují. V rámci naší nabídky se můžete podívat například do Serengeti a Aroshi, či do kráteru Ngorongoro. Můžete také vidět životadárná jezera Nakuru nebo Manyara.

Čím si zpestřit dovolenou v Tanzanii

Vnitrozemí nabízí další, trochu aktivnější možnost toho, jak si zpestřit dovolenou v Tanzanii. Představuje jí výstup na mohutné a na Afriku chladné kopce, jimž vévodí nejvyšší bod černého kontinentu hora Kilimandžáro. K ní se můžete vydat s našimi zkušenými průvodci, pokud se rozhodnete nasednout na letadlo a vydat se směrem k nejvyššímu vrcholu Afriky.

Kdy jet do Tanzanie

Odpovědět na to, kdy odjet do Tanzanie na dovolenou, není jednoduché. Ať už ale jedete za relaxací, výlety do hor nebo na safari, nejvíce asi oceníte, pokud se vyhnete větším dešťům. Ideální dobu pro to představují měsíce od května do září.

POČASÍ V TANZANIE
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 27 28 26 26 26 25 24 24 25 25 26 27
Průměrná teplota vody °C 26 29 30 29 28 27 26 25 26 26 28 29
Průměrné měsíční srážky (mm) 89 56 153 401 255 68 48 47 50 97 226 194

Zajímavá místa Tanzanie

Tím nejproslulejším je bezesporu Serengeti, domov statisíců zeber, buvolů, ale také slonů, žiraf a divokých kočkovitých šelem. Vedle jedné z největších přírodních rezervací Afriky patří k velkým lákadlům země také kráter Ngorongoro, místo, kde se při sopečné erupci kdysi propadla země a vytvořila unikátní uzavřený prostor s řadou pozoruhodných živočišných a rostlinných druhů. Opomenout se nesluší ani národní park Arosha, již zmíněné Kilimandžáro a další zajímavá místa v Tanzanii.

Suvenýry

Suvenýry v Tanzanii jsou velmi podobné suvenýrům v Zanzibaru. Opět zde nakoupíte překrásné malované obrazy, vyřezávané sošky, typické látky, ale i mušlové náhrdelníky, výrobky z kokosových ořechů anebo naplaveného dřeva. Zastavíme se, ale u obrazů. Ty zdejší jsou charakteristické jednoduchostí a barevností, cenu určuje velikost obrazu, ale vše se dá usmlouvat.

Tašky a oblečení na tržišti

Myslete také na to, že v Zanzibaru neexistují žádná větší nákupní střediska anebo obchodní centra. Suvenýry proto musíte nakoupit na místních trzích (horší kvalita než ve specializovaných turistických obchodech) či maličkatých obchůdcích, speciálně vytvořených pro prodej suvenýrů, které spadají do tzv. „bílé zóny", čemuž pochopitelně odpovídá také cena.

Obraz tváří žen

Ze Zanzibaru si můžete kromě výše zmíněného odvézt také figurky a šperky z místního mahagonového dřeva a samozřejmě také koření, kterým je Tanzanie společně se Zanzibarem proslulá. Za zmínku stojí také sošky makonde nebo umění místních malířů zvané tinga tinga.

Kultura

Spojenou republiku Tanzanii tvoří Zanzibar a Tanganika, které leží ve východní části Afriky. Proto je zde kultura velmi podobná jako v Zanzibaru. Kultura v Tanzanii byla ovlivněna hlavně britskou, perskou a rabskou kulturou. Nemalý podíl má také kultura indická, portugalská a africká.

Razíte do hlavního města kultury Stone Town? Pak se připravte na bludiště plné klikatých uliček, kruhovitých věží, vyřezávaných dřevěných dveří, zvýšených teras a nádherných mešit. A u dveří ještě chvíli zůstaneme. Těch opravdu starých se tady zachovalo okolo pětiset. V domech byly postaveny vždy jako první a symbolizovaly moc a postavení majitele domu. Nejstarší dveře mají čtvercový tvar, novější jsou inspirovány Indií, v horní části jsou dveře tvarované do oblouku. Mezi další významné kulturní, historické a umělecké památky patří Dům zázraků, Gulianův most a palác anebo Livingstonův dům.

Pohled na město Stone Town z moře

Za zmínku jistě stojí také tradiční tanzanská jídla a nápoje. Kuchyně je tady ovlivněna indickou kuchyní, navíc spousta restaurací je vlastněna indickými Tanzanci. Na ulici tak běžně dostanete indické čapatí, které je zde pojídáno jako příloha i hlavní jídlo. Slouží i jako příbor, většinou se jí rovnou rukama, takže plackou se nabírá omáčka z fazolí nebo chutney. Ve stáncích zakoupíte také nejrůznější druhy ovoce (dle sezóny). Nejčastěji jde o banány, papáju, mango anebo ananas.

U pobřeží najdete nespočet rybích specialit a plodů moře (např. mečoun, tuňák, barakuda, chobotnice, mušle). Pokud patříte mezi vegetariány anebo vegany, budete to mít v Tanzánii poměrně těžké. Místní totiž věří v maso, které jim dodává potřebnou energii a sílu. I přesto tady ale narazíte na spoustu luštěnin, kaší a ovoce a zeleniny, ze které díky vlivům Indie místní kuchaři umí vykouzlit perfektní pokrm.

Lívance

Zmínit se musíme alespoň okrajově o etiketě. Také zde 99 % obyvatel vyznává Islám, čemuž je potřeba podřídit chování a oblékání na dovolené. Minišortky, minisukně, minišaty na ramínka, tílka a výstřihy, odhalená ramena a kolena, to všechno je pro muslimy nepřijatelné. Koupání bez plavek nebo nahoře bez je zakázáno zákonem. Trestná je také konzumace alkoholu na veřejnosti (netýká se pochopitelně hotelů a luxusních dovolenkových resortů). Projevy vzájemné náklonnosti (objímání, líbání) na veřejnosti jsou nežádoucí. Pokud jste pozváni do místní rodiny, přineste s sebou malý dárek (třeba CD s českou hudbou, čokoládu apod.).

Co je nutné vědět před dovolenou v Tanzanii

Bouřlivé politické veletoče obvyklé v mnoha afrických zemích se tomuto státu dlouho vyhýbaly, i proto patří k turisticky vyhledávaným lokalitám. Před cestou do Tanzanie i tak nesmíte podcenit přípravu, zejména co se týká získání víza a očkování. Podrobnější informace získáte na stránce shromažďující praktické informace o Tanzanii, kde se dozvíte například toto:

  • Anglicky se lze bez potíží dorozumět i při jednání s úřady (úřední jazyky).
  • Vstupní vízum je možné vyřídit na letišti po příletu do země (formality pro vstup do Tanzanie).
  • V Tanzanii existuje povinné očkování na žlutou zimnici (očkování do Tanzanie).
  • Za jeden tisíc tanzanských šilinků si nekoupíte ani jeden dolar (měna).
  • V nouzi je lepší nespoléhat na státní nemocnice, ale spíše na ty soukromé (zdravotnictví).
  • Kam se obrátit v případě potíží v této zemi (bezpečnost).
,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie