Kdy jet do Peru

Ačkoli Peru náleží do tropického pásma, kromě vyprahlých pustin se tady setkáte i s tropickými pralesy a zasněženými vrcholky hor. Země je zkrátka místem nezaměnitelných kontrastů, které učarují každému bez rozdílu. V zemi navíc panují poměrně značné teplotní rozdíly. Za vším ale hledejte přírodu a její rozmary.

Třeba západní svahy And a pobřeží jsou díky vlivu Humboldtova proudu v průběhu roku suché. Srážek si tady obecně příliš obávat nemusíte. Častější jsou sice ve vnitrozemí, přesto tady však během roku nespadne více než 45 mm. Zcela odlišný je ale východ Peru, kde přeci jen o něco víc prší.

Roční úhrn srážek činí úctyhodných 2 800 mm, takže pokud sem míříte, vybavte se kvalitní pláštěnkou. Co se týče teplot, ty jsou stálé prakticky během celého roku. V létě činí průměrná teplota asi 26°C a v zimě kolem 16°C. Opět ale záleží na tom, kde se zrovna během svých toulek nacházíte.

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 20 21 21 22 22 21 21 21 22 23 23 22
Průměrné měsíční srážky (mm) 131 62 72 15 2 1 6 3 9 132 45 74

Kdy se do Peru vypravit?

Hlavní sezóna je tady ovlivněna počasím. Počítejte proto s tím, že během července a srpna se Peru potýká již tradičně s nejvyšším počtem návštěvníků. Pokud se chcete vyhnout davům a ještě si užít trochu toho sluníčka a minimum srážek, vydejte se do Peru v květnu anebo červenci. Období sucha ale trvá až do října.

Plánujete navštívit zdejší horské masivy anebo proslulou stezku Inků či amazonskou džungli? Vypravte se sem v zimním období. Sice vás mohou trápit srážky, promočené oblečení ale bude vykoupeno prakticky nulovým výskytem komárů. V hlavní sezoně vám tihle krvežízniví okřídlenci dají pořádně zabrat.

Období sucha trvá v Peru od května, do října. Naopak období dešťů vás zastihne během měsíců listopad, prosinec, leden, únor, březen a duben. Každé období má však něco do sebe, takže Peru můžete navštívit téměř celoročně. Je ale důležité zvolit správnou oblast.

Když cestujete po pobřeží

Vydáváte-li se na toulky peruánským pobřežím, vydejte se sem od listopadu do března. Tehdy si totiž užijete dostatek slunečních paprsků a horké dny. Naopak od dubna do listopadu tady bývá poměrně chladno a koupání si tak příliš neužijete.

Ulice vedoucí k mostu Vzdechů v Limě.

Když cestujete do And

Chystáte se na průzkum And? Pak i vás může počasí nepříjemně zaskočit. Proto je potřeba jejich návštěvu důkladně naplánovat. Mějte na paměti, že v letním období (čili v období od prosince do března) tady panuje období dešťů. Naopak sušším obdobím jsou měsíce duben až září. V noci vás ale může překvapit nepříjemně nízká teplota.

Cesta vedoucí na Machu Picchu.

Když cestujete do džungle

Toužíte prozkoumat krásy a tajemství džungle? Pak počítejte s tím, že období dešťů nabývá ve zdejší džungli zcela nových rozměrů. Tady teprve doopravdy poznáte, co je to vlhko a dusno. Ideální doba pro průzkum zdejších pralesů je tedy od června do srpna.

Největší leknín na světě - Victoria regia.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie