Dovolená v Barmě/Myanmaru

Myanmar - Barma mapa

MYANMAR (BARMA) - tajemná země, skrývající se ještě stále před okolním světem, země dávných bohatých říší, nedotčené uchvacující přírody a přežívajících folklórních tradic. Myanmar je země miliónů  pagod ze zlata, hor rubínů, ale i prostých chýší z palmových větví.

Myanmar (dříve známý pod jménem Barma) je proti všem předsudkům a přes své vnitřní rozpory pro návštěvníky z ciziny oázou klidu, bezpečí a buddhistické tolerance.

Info před cestou:

Kdy jet do Myanmaru?

Myanmar, chcete-li dříve Barma, leží v tropickém monzunovém pásmu. Chcete-li se vyhnout monzunům a dešti, vycestujte sem na sklonku léta a začátkem podzimu. Během letních měsíců jsou pro Myanmar typické vysoké teploty, ale také velké množství srážek. Pokud se chcete věnovat poznávání místních krás, vydejte se sem od října do brzkého jara. Teploty tady nejsou tak vysoké, jako třeba od února do dubna, kdy v Myanmaru nastává suché období s vysokými teplotami.

Když chcete odpočívat na plážích

Jestliže do Myanmaru cestujete za účelem odpočinku na zdejších plážích, naplánujte svou cestu od února do dubna. To tady vrcholí hlavní „plážová sezóna“. Během tohoto období doporučujeme navštívit letovisko Ngwe Saung ležící pět hodin jízdy od Rangúnu, které nabízí patnáct kilometrů nádherných pláží. Počítejte ale s tím, že ceny tady budou šplhat k maximu. Stejně tak počet turistů bude vyšší, než například na přelomu roku.

Když chcete navštívit památky a festivaly

Ideálním obdobím pro návštěvu myanmarských památek je část roku od října do brzkého jara. Navštívit můžete takové skvosty, jako je zlatá pagoda Schwedagon nebo slavný Zlatý viklan. Pokud toužíte po velkolepých oslavách a festivalech, naplánujte si cestu do Myanmaru na období od Nového roku do dubna, kdy se tady slaví vodní festival anebo na listopad, kdy tady probíhá festival světel.

památky Myanmar

Teplota vody / vzduchu; srážky

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 29 30 31 33 34 33 32 31 31 30 30 29
Průměrná teplota vody °C 24 25 25 26 27 27 27 27 27 26 25 25
Průměrné měsíční srážky (mm) 3 5 8 51 307 480 582 528 394 180 69 10

Nakupování a suvenýry

Hlavním řemeslným střediskem Myanmaru je Mandalaj. Mezi typické suvenýry patří stříbrné výrobky, dřevořezby (zvláště z týkového dřeva), vyřezávané popelníky, krabičky nebo vázy, kamenické práce a sochy, výšivky (kalaga), loutky a výrobky z jadeitu. V některých dílnách můžete vidět i způsob jejich výroby.

Přivézt si můžete také textilní výrobky – tzv. tradiční longyi. Prodavač vám nejdřív prodá vybranou látku a z té vám během několika minut následně ušijí tradiční myanmarskou sukni. Oblíbeným suvenýrem jsou také slunečníky s dřevěnými držadly, které tu nosí místní. Typické pro Barmu jsou i krásně zdobené tapisérie.

památky Myanmar

Spropitné

Spropitné je v Myanmě součástí každodenní reality. Malé částky se nazývají v barmské angličtině „presents“, nemusí se často jednat přímo o finance, ale i o např. balíček cigaret, rtěnku, kuličkové pero.V lepších restauracích a hotelích je obvyklé spropitné 5-10 % z účtované částky, v domorodých vývařovnách se spropitné nedává.

Kultura v Myanmaru 

Zvyky 

Myanmar leží na křižovatce dvou velkých světových civilizací - Číny a Indie. Jeho kultura není typicky indická nebo čínská, ale je směsí obou těchto civilizačních kultur, obohacená rysy domorodého obyvatelstva. Díky jisté izolaci se v Myanmaru zachovala spousta tradičních zvyků a obyčejů, které jsou pro turisty obzvlášť zajímavé.

Obyvatelé Myanmaru jsou nesmírně slušní, milí a uctiví. Prakticky vůbec se tady nesetkáte s tím, že by někdo na někoho křičel. Kriminalita, včetně loupeží, tady prakticky neexistuje. Přesto je však dobré mít se na pozoru v davech anebo dopravních prostředcích. Z náboženství tady 87 % vyznává buddhismus (odnož Theravada), 5 % křesťanství, 4 % islám a zbývající tři procenta jsou animisté.

Žvýkání betelu

Mezi jeden z nejrozšířenějších (a pro někoho možná také nejodpudivějších zvyků) je žvýkání betelu, což ostatně poznáte podle odpudivých skvrn všude po zemi. Betel obsahuje kus ořechu v určitém stadiu zralosti a trochu páleného vápna. Obě složky se zabalují do srdčitého listu pepře betelového. Tento zvyk je starý více než 2 000 let. Pro místní dívky bylo největším důkazem lásky, když před nimi muž sousto betelu vytáhl z úst. Díky jeho žvýkání se rty a sliny zbarvují trvale do červena, což má za následek zmíněné odpudivé skvrny všude, kam lidské oko dohlédne.

příprava betelu

Muži a ženy v sukních

Pro muže i ženy je vhodné a příjemné takové oblečení, které zakrývá ramena a kolena a to nejen při návštěvě náboženských objektů. Mezi základní zvyky a obyčeje patří nepochybně muži nosící sukně – tzv. longyi. Pokud si chcete zajistit sympatie místních obyvatel, jednu takovou sukni si sami pořiďte. Nejen, že výborně větrá, ale také se jednoduše udržuje.

Přírodní make-up pro muže i ženy

Další zvyklostí je líčení přírodním make-upem – pudrem z kůry stromu tanaka. Nástroje pro výrobu pudru si můžete vy sami nakoupit prakticky na každém rohu. Jde o malé dřevěné špalíčky a třetí kameny, z nichž se vyrábí pomocí vody jakési blátíčko, které si člověk následně nanese na tváře a čelo. Po zaschnutí na tomto místě vznikají bílé kruhy nebo šmouhy, které příjemně chladí a chrání před žhavým sluncem. Kromě toho se vyznačují celou řadou kosmetických účinků.

přírodní make-up

Etiketa v Myanmaru

Počítejte s tím, že obyvatelé Myanmaru dodržují celou řadu pravidel slušného chování. V první řadě se vyvarujte témat týkajících se náboženství. Náboženské stavby a předměty jsou pro místní nedotknutelné. Pokud si budete chtít prohlédnout nějaký chrám či pagodu, vhodně se oblečte. Naprosto nepřípustné jsou trička bez rukávů a krátké kalhoty.

Hlava a nohy

Důležité je také vaše tělo. Nejposvátnějším místem je hlava a tím nejspodnějším pak nohy, což ovlivňuje celou řadu společenských pravidel. Před vstupem do domů, klášterů, svatyní a stúp je třeba si vyzout boty a ponožky, které je dobré dát buď do batůžku nebo nechat v úschovně u vchodu. V žádném případě je nenoste v ruce a už vůbec je neodkládejte na posvátná místa! Nikdy si také nesedejte na místa nebo předměty, která mají něco společného s hlavou (např. polštáře).

Pozor na chodidla

Jakmile usednete, v žádném případě nesměrujte svá chodidla k sochám Buddhy nebo dalším náboženským symbolům. Pokud nevydržíte klečet na patách, je vhodný tzv. turecký sed se zkříženýma nohama nebo "malá mořská víla", kdy jsou nohy v kolenou složeny na jednu stranu podél těla chodidly dozadu. Pozor si také dávejte na situaci, kdy chcete někoho překročit. Ani toto totiž není vhodné. Raději svůj záměr naznačte a počkejte, až vám dotčená osoba uvolní průchod.

obyvatelky s přírodním make-upem u sochy budhy

Nečistá levá ruka

Pokud budete místním cokoli podávat, vždy tak učiňte výlučně pravou rukou. Ta levá je totiž v Myanmaru, stejně jako v některých dalších zemích, považována za nečistou. Také jídlo je potřeba konzumovat výlučně pravou rukou. Na tržištích se vyvarujte překračování cizích předmětů položených na zemi.

Nahota a projevy náklonnosti

Vyvarujte se všech projevů náklonnosti na veřejnosti. Zapomeňte na vášnivé polibky a objetí. To si nechte na hotelové pokoje. Zcela nepřípustná je veřejná nahota a to včetně koupání anebo opalování na plážích. Pokud přeci jen některé společenské či etické pravidlo porušíte, místní vás na něj asi neupozorní. V žádném případě to však neznamená, že jim to nevadí.

Svátky a festivaly

Co se týče nejznámějších svátků, mezi ty patří Den nezávislosti (4. 1.), Svazový den (12. 2.), Rolnický den (2. 3.), Den armády (27. 3.), Mezinárodní den práce (1. 5.), Den hrdinů (19. 7.), vánoční svátky (25. 12.) a Národní den (pohyblivý svátek – prosinec). Z festivalů je nejznámější vodní festival Thingyan (oslava Nového roku v dubnu) a festival světla (říjen), kdy se slaví konec buddhistického tříměsíčního půstu a nebe je tři dny pokryto papírovými horkovzdušnými balóny.

svátky

Jídlo a pití

Myanmarská kuchyně je zajímavou směsicí barmských, monských, indických a čínských vlivů. Jejím základem je ale rýže na nespočet způsobů. Nejoblíbenějším jídlem je nepochybně rýžové kari s nejčastěji z ryb, drůbeže, krevet a skopového. Vzhledem k náboženství zde není příliš rozšířené hovězí a vepřové maso.

Na rozdíl od čínských jídel je potřeba ta barmská dlouze připravovat. Jídlo se obvykle připravuje tak dlouho, dokud se z něj z jednotlivých přísad oddělí olej a plave na povrchu. V některých restauracích navíc ještě olej přidávají, protože jídlo stojící v hrncích i po několik hodin je pod vrstvou oleje chráněno před znečištěním hmyzem a bakteriemi.

Nejoblíbenějším jídlem je mohinga z rýžových nudlí s kuřetem nebo rybou, která se jí lžící a pomocí jídelních hůlek. Oblíbené jsou také nejrůznější nudlové polévky, jejichž základem je vývar.

mohinga

U stánků se můžete setkat také s celou řadou nudlových salátů. Součástí barmských jídel je nespočet ochucovadel a často nechybí zmiňovaný vývar. S čím obyvatelé Myanmaru naopak šetří, to je chilli. V kari směsích je přidáváno tak jen výjimečně.

Jídlo je většinou zakončeno naloženými lisovanými zelenými čajovými lístky doplněnými o směs sezamových semínek, opražených fazolek, sušených garnátů, smaženého česneku, arašídů, naloženého kokosu a zázvoru a jiných křupavých přísad.

prodejce jídla

Nealkoholické nápoje

Velmi oblíbený je tzv. barmský čaj, který je podáván v indickém stylu s velkým množstvím mléka a cukru. Ve většině restaurací navíc dostanete k jídlu prakticky neomezené množství slabého čínského čaje (bez mléka a cukru).

Pochutnat si můžete také na celé řadě nealkoholických nápojů místní výroby, které svou chutí často předčí nápoje dovážené ze zahraničí. Co se týče vody, vždy pijte jen tu, kterou dostanete v uzavřených plastových lahvích. Mnohem bezpečnější variantou je zmíněný čaj, který projde varem.

Alkoholické nápoje

V Barmě určitě zamiřte do tzv. „beer stations“, které začínají konkurovat tradičním čajovnám. Ochutnat taky můžete celou řadu piv domácí výroby. Počítejte však s jejich vyšší cenou. Veškeré tyto hospůdky totiž musí vládě platit „poplatky za licenci k prodeji alkoholu“, které někdy mohou být relativně vysoké.

Ze zahraničních piv můžete ochutnat třeba značky Tiger, ABC Stout, Singha nebo San Miguel.

Z tradičních myanmarských pivních specialit doporučujeme dlouho vyráběné pivo Myanmar Beer nebo pivo Mandalay Beer, které je ale vodovější. Pivovar Mandalay Brewery, založený v roce 1886 v Yangonu, vyrábí také New Mandalay Export, které je považováno za nejlepší místní pivo. Dalšími místními značkami jsou Dagon a Skol, které stojí podobně jako pivo Mandalay Beer, ale chutnají výrazně hůře. Za zkoušku stojí také nová značka piva Mandalay Strong Ale, u které je ale potřeba počítat s vysokým procentem alkoholu (7,5 %).

intha

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie