Mexiko - důležité info před cestou

Mexiko je spojovací článek mezi Severní a Jižní Amerikou a zároveň země, o které toho rozhodně nevíme tolik jako o Řecku nebo Itálii, kam běžně jezdíme dovolenou. Chystáte se na zájezd do Mexika? Pak si pročtěte praktické informace pro dovolenou, které vám usnadní přípravy na cestu. Základní informace o Mexiku

Mexiko, plným názvem Spojené státy mexické, je země, která leží ve Střední Americe a je pojítkem mezi dvěma kontinenty. Na severu hraničí se Spojenými státy, na jihu s Guatemalou a Belize a omývají ho vody Mexického zálivu na východě a Pacifiku na západě. A tak vlastně není divu, že délka mexických pobřeží je přes devět tisíc kilometrů. Mimo to je Mexiko, co do rozlohy, třetí největší zemí Latinské Ameriky a se 112 miliony obyvatel potom 11. nejlidnatější zemí planety.

Podnebí a počasí

Mexiko leží v subtropickém pásmu, a tak si obyvatelé rozhodně nemohou stěžovat na ošklivé počasí. Tedy minimálně ti, kteří žijí v nejnižším ze čtyř klimatických pásem, které na území Mexika jsou. Platí, že na západním pobřeží Pacifiku je sušší podnebí než na východním a na jihu je výraznější dělení roku na období sucha a období dešťů. Bližší informace (nejen) o počasí najdete na stránce Kdy jet do Mexika.

Počasí v Mexiku

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 34 33 33 33 32 32 32 31 32 33 33 34
Průměrná teplota vody °C 28 28 28 27 26 26 25 25 26 27 28 28
Průměrné měsíční srážky (mm) 15 5 10 20 53 119 170 152 130 51 18 8

Vstupní formality

Do Mexika se můžete vydat na dovolenou bez toho, abyste museli řešit vízum. České ministerstvo zahraničí k tomu říká: Občan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Spojených států mexických bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 180 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. Občané ČR, kteří hodlají pobývat na území Spojených států mexických po dobu delší než 180 dnů nebo tam vstupují za účelem výdělečné činnosti či řádného denního studia, si musí předem opatřit odpovídající povolení a víza na Velvyslanectví Mexika v Praze.

Očkování a lékař

Chystáte-li se navštívit Mexiko, není nutné vyřizovat žádné speciální očkování. V případě potřeby naleznete ve všech turistických centrech dostatek kvalitních lékařských zařízení. Nezapomeňte si vzít léky, které běžně užíváte při zvýšené teplotě, bolestech hlavy a střevních potížích.

Průvodce a informace při zájezdech s CK ESO travel do Mexika

Během poznávacích zájezdů je po celou dobu přítomen místní odborný průvodce a průvodce CK ESO travel, který zajišťuje nejen výklad, ale i bezproblémový chod celého zájezdu.

Mexiko a úřední jazyk

Mexiko má jeden úřední jazyk, a to španělštinu, nicméně v turistických centrech se lze domluvit anglicky.

Časový posun

Oproti našemu středoevropskému času je v Mexiku o šest hodin méně. V období letního času je tento rozdíl dokonce sedmihodinový.

Mexiko - měna a směnárny

Místní měnou je v Mexiku nové mexické peso (MXN), které se dělí na 100 centavos. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 500 pesos. Ve všech turistických centrech se nachází mnoho směnáren. Kurz měny se v roce 2009 pohyboval kolem 11 MXN/1 USD. Mexiko akceptuje prakticky všechny druhy platebních karet. Pro výměnu doporučujeme mít s sebou USD.

Ceny v Mexiku

Ačkoli je platba kartou napříč zeměmi světa nesmírně oblíbená, v Mexiku jí nelze realizoat všude. Platnou mexickou měnou je peso, které se označuje symbolem $ (1MXN = 1.1600Kč). Kromě pesa zde můžete bez problémů platit americkými dolary (USD), případně Eury. Mexiko je nákupním rájem zejména pro Američany. Ceny tady totiž nejsou bůhvíjak vysoké.

Co se týče levnějších hotelů, tam zaplatíte zhruba 100 – 200 pesos (9 – 18 USD) za dvoulůžkový pokoj. U hotelů střední kategorie se jedná asi o 20 – 70 USD za pokoj a noc. Cena základních potravin se na tržnicích pohybuje okolo jednoho dolaruPolední menu v restauraci vás vyjde na 5 – 15 dolarů. Za malou láhev piva zaplatíte zhruba dolar, za lahev vody také. Jízdenka na metro stojí asi 0,30 dolarů.

Další ceny jsou uvedeny v následujícím výčtu:

Dovozové pivo (láhev 0,33 l) - 2,56 $

Cappuccino - 2,37 $

Cola/Pepsi (láhev 0,33 l) - 0,76 $

Mléko 1 litr - 1,02 $

Bochník čerstvého bílého chleba (500 g) - 1,70 $

Vejce (12 ks) - 1,67 $

Čerstvý sýr - 5,88 $

Kuřecí prsa (bez kosti, bez kůže, 1 kg)- 5,33 $

Jablka (1 kg) - 1,96 $

Pomeranče (1 kg) - 0,97 $

Rajčata (1 kg) - 1,03 $

Láhev vína (střední kvalita) - 9.57 $

Balíček cigaret (Marlboro) - 2.96 $

Může Vás zajímat: 

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie