Dovolená Kambodža

Kambodža je mezi turisty čím dál oblíbenější. Většina se sem vydává ze zvědavosti v rámci dovolené, kterou tráví v Thajsku. Vaše srdce si ale může získat i sama o sobě. Je totiž úžasně pestrá, okouzlující a některá místa mají skutečně nezaměnitelnou atmosféru.

Zajímavá místa

Kambodža, to není jen světově proslulý chrám Angkor Wat. Najdete tu spoustu dalších kulturních, historických, architektonických, moderních i přírodních zajímavostí. Tady je jejich ochutnávka.

Kamenná tvář Buddhy jako reliéfní výzdoba v Bayon

Chrámy a náboženská místa

Angkor Wat je tím nejznámějším a nejpopulárnějším chrámem v celé Kambodži. Pochází z 12. století, svůj název získal o čtyři staletí později a jde v překladu o „městský chrám“. Angkor Wat je největší a nejzachovalejší chrám v oblasti a jako jediný dosud naplňuje svůj původní účel – nejprve sloužil hinduistům, později buddhistům. Chrám je dokonalou ukázkou typické khmerské architektury, je symbolem země a dokonce ho najdeme i na státní vlajce.

Angkor Thom je městský komplex nacházející se jen necelé dva kilometry od chrámu Angkor Wat a asi 7 kilometrů od města Siem Reap. O jeho výstavbě rozhodl tehdejší panovník ve 2. pol. 12. století, aby toto místo ušetřil před dalším pleněním ze strany nepřátelských vojsk. Vnější zdi města mají čtvercový půdorys a délka zdí dosahuje 13 kilometrů. Součástí komplexu je stavba Bayon, která je známá pro svou bohatou reliéfní výzdobu, která měla původně 49 věží.

Ve stejné provincii jako předchozí skvost najdeme také chrám Tha Prohm pocházející z přelomu 12. a 13. století, který svým stylem hodně připomíná zmíněnou stavbu Bayon. Chrám původně sloužil jako klášter a univerzita.

Chrám Prasat Kravan

Banteay Srei pochází z konce 1. tisíciletí a je specifický svým vzhledem – postaven byl totiž z nezaměnitelného zrnitého a narůžovělého pískovce. Na rozdíl od spousty dalších chrámů, které v zemi najdeme, je tento docela malý, ale zato má své kouzlo a stojí za návštěvu. Ještě před svým dokončením byl zasvěcen hinduistickému bohu Šivovi.

V roce 921 vznikl chrám Prasat Kravan, který dnes turisté docela opomíjejí, což je škoda. Jeho chloubou bylo pět věží, kompletně zachovalá je dnes pouze jedna. Na stěnách jsou z vnitřní strany vidět cihlové reliéfy typické spíše pro čamskou architekturu.

Na konci 1. tisíciletí byl vysvěcen také chrám Pre Rup. Jde o státní chrám, zasvěcený bohu Šivovi. Pre Rup je dokonalou ukázkou chrámové hory. Na jejím vrcholu navíc najdeme pět věží s podivuhodnými falešnými vyřezávanými dveřmi.

Wat Phnom je chrám z 11. století. Nachází se na kopci, z něhož je vidět na největší kambodžské jezero Tonlé Sap. Dominantou chrámu jsou tři věže, které jsou však dnes již v poměrně špatném stavu.

Královský palác v Phnompenhu

Paláce a památky

Památník v Choeng Ek je smutnou vzpomínkou na období vlády Rudých Khmerů a asi 17 tisíců zde popravených mužů, žen i dětí. Toto místo je lemováno hromadnými hroby a najdeme zde i pagodu s lebkami a oděvy lidí, kteří zde byli zavražděni.

Muzeum Tuol Sleng je muzeum genocidy v kambodžské metropoli. Jde o bývalé školní budovy, které dříve sloužily jako vězení s neuvěřitelně přísnými podmínkami. Během vlády Rudých Khmerů zde bylo uvězněno asi 16 tisíc lidí, přežilo pouze 12 osob.

Královský palác v Phnompenhu je typický svou žlutou střechou. Kambodžský panovník ji dodnes využívá jako rezidenci. Pochází z 2. pol. 19. stol., kdy byla země francouzským protektorátem. Součástí Královského paláce je několik budov a najdeme zde například i Stříbrnou pagodu, jiným názvem Chrám smaragdového Buddhy, s několika budovami, stúpami a svatyněmi. Pagoda získala svůj název podle toho, že podlaha hlavní budovy je pokryta více než pěti tisíci stříbrných dlaždic.

Dvě tradiční tanečnice kambodžského tance Apsara v městě Siem Reap

Města a letoviska

Při cestování po Kambodži rozhodně nevynechte návštěvu metropole Phnompenh. Ta láká na tradiční khmerskou, ale také francouzskou architekturu. Najdete tu spoustu památek a zajímavých míst, ochutnáte zde tradiční pokrmy a na předměstí dokonce můžete ještě stále zahlédnout staré dřevěné domky, které zatím neustoupily moderním stavbám. Rozhodně se projděte po bulváru Norodom.

Už ve 20. a 30. letech 20. století si francouzská smetánka oblíbila Sihanoukville, pobřežní letovisko, kde si můžete užít stejně krásnou relaxaci jako v Thajsku, jen tu budete mít víc klidu. Určitě navštivte předlouhou písečnou pláž O Chheu Teal. Je považovaná za tu nejlepší v zemi.

Kep, podobně jako Sihanoukville, nabízí typickou plážovou dovolenou. V okolí města se nachází solná a pepřová pole. Pepř si odsud můžete odvést i jako velice autentický suvenýr.

Chrám Angkor Wat

Příroda

I co se přírody týče, má Kambodža co nabídnout. Pro zemi hraje důležitou roli řeka Mekong, která je jednou z nejvýznamnějších světových řek a je také 10. nejdelší řekou na planetě. Voda z řeky se využívá hlavně k zavlažování. Jedním z turistických cílů je jezero Tonlé Sap. Je to pozůstatek mořského zálivu a na jeho pobřeží se díky přítomnosti jílu daří pěstovat rýži. Další, co může kambodžská příroda nabídnout, je jeskynní komplex Phnom Sorsia nedaleko Kampotu v jižní části země.

Doporučené zájezdy

Mohlo by se vám líbit

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie