Dovolená ve Finsku

Finsko je země známá pro svá jezera a krásnou přírodu bohatou na faunu a flóru. Specifická kultura Laponců mu dodává nezaměnitelné kouzlo. Finové nejsou nijak upovídaní, ale jsou vcelku milí a rádi vám v nesnázích pomohou.

Kdy jet

Pro Finsko je typická dlouhá a velmi studená zima a mírné, často deštivé léto. Kvůli blízkosti Ruska a specifické poloze obecně je Finsko zřejmě nejchladnější skandinávskou zemí. Zima trvá i v Helsinkách, které jsou poměrně na jihu, pět měsíců. Teplota se tu pohybuje kolem bodu mrazu, a to od poloviny listopadu až do března. Na severu a východě bývá vždycky o něco větší zima. Kromě jezer, kterými je Finsko proslulé, zamrzá i voda v Botnickém zálivu. Když v zimě zavane ledový vítr od Ruska, nejsou výjimečně teploty kolem -20 °C. Se sněhem se v Laponsku obyvatelé setkávají už v říjnu, v Helsinkách v listopadu. V létě je v Helsinkách běžná teplota asi 20 °C.

Nakupování a suvenýry

Ocitnete-li se při své návštěvě Finska až v Laponsku, určitě svým blízkým nebo sobě v upomínku přivezte některé z laponských rukodělných výrobků. Nejčastěji uvidíte nejspíš svetry se soby a losy, pak taky skleněné sošky nebo šperky z místních kamenů, parohy, zvířecí kosti nebo vydělanou kůži. Ve zbytku Finska seženete moderní suvenýry, jako klíčenky, trička nebo jiné upomínkové předměty.

Kultura

Jídlo v každodenním životě

Pravděpodobně tou nejpoužívanější surovinou ve finském jídelníčku je mléko ve všech svých podobách, tedy různě zpracované a upravené. Dusí se v něm maso, vyrábí se z něj puding nebo polévky. Specialitou, jejíž příprava se liší napříč částmi Finska, je sýrový chléb. Často se zde jedí ryby, brambory a řepa.

Sváteční stolování

Na rodinné akci nebo akci s přáteli nesmí chybět káva, tu Finové prostě milují. Při takových příležitostech se často jí makkara, tradiční druh uzenin, který je součástí finského stravování už od 50. let 20. století. Při nejrůznějších oslavách a svátcích se servíruje zmíněný sýrový chléb, bramborové taštičky a taky pivo a vodka. O Velikonocích nechybí mämmi, hnědá sladová kaše, viilia, což je sušené plnotučné mléko, nebo talouskalja, doma vyráběné pivo.

Etiketa

Finové mluví málo, protože nesnáší plýtvání slovy a bezvýznamné řeči. O to větší váhu mají jejich sliby. Mohou se zdát velmi rezervovaní. Opakem bývá atmosféra nastolená ve veřejných saunách, kde bývají otevřenější. Finové si vykají a křestní jména používají ve formálním styku jen výjimečně. Navzdory tomu, že je zde složitější koupit si alkohol, Finové o víkendech nadměrně pijí.

Ceny

  • Cappuccino – 95 Kč
  • Menu pro dvě osoby v restauraci –1 780 Kč
  • Voda v restauraci (0,33 l) – 41 Kč
  • Voda (1,5 l) – 39 Kč
  • Krabička cigaret – 178 Kč
  • Místní pivo (0,5 l) – 67 Kč
  • Lístek na MHD – 76 Kč

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie