Dovolená v Brazílii

BRAZÍLIE - perla Jižní Ameriky zaujímá podle rozlohy ve světovém pořadí 5. místo a podle počtu obyvatel 6. místo. Brazílie sousedí s většinou jihoamerických zemí a je omývána Atlantským oceánem.

Nejkrásnější město na světě, Rio de Janeiro, se vyznačuje všemi vlastnostmi ráje. Obklopují ho hory, nádherné zálivy a ostrůvky. Při návštěvě Rio de Janeira snadno uvěříte slovům, že Bůh tvořil svět sedm dní a dva z nich věnoval Riu. Tak vysvětlují Brazilci překrásnou polohu a nádheru svého města.

Pro obyvatele Brazílie je typická tolerance a velkorysost. Je to přátelská země a návštěvník pocítí již při prvním kontaktu s Brazílií připravenost lidí poradit, pomoci a přiblížit místní způsob života.

Rio de Janeiro

POČASÍ V BRAZÍLII (Rio de Janeiro)
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 30 30 30 28 28 27 26 26 27 27 28 28
Průměrná teplota vody °C 27 27 26 25 24 24 24 24 24 25 26 27
Průměrné měsíční srážky (mm) 157 125 134 102 63 56 51 40 63 80 130 130

Kdy jet do Brazílie

V Brazílii se můžeme setkat s různými klimatickými podmínkami. Obecně lze ale zdejší klima označit jako tropické na severu a subtropické na jihu. Průměrné roční teploty se pohybují kolem 22°C. Stejně jako mají různá místa Brazílie co nabídnout, je to velmi obdobně i s ročním obdobím. Od prosince do února tady panuje horké léto a teploty atakují hranice 30 stupňů Celsia. Zima zde naopak kraluje od června do srpna. Nejchladněji je především v jižních oblastech a průměrné teploty se pohybují mezi 15 a 20 stupni Celsia.

Pokud se do Brazílie vydáte od března do září, můžete se těšit z období sucha. Naopak od října do února tu panuje období dešťů a návštěva není příliš vhodná. Nejvhodnější dobou, kdy do Brazílie zamířit, jsou bezpochyby měsíce prosinec až únor. Počítejte ale s tím, že právě tehdy začínají brazilské prázdniny, což se odrazí na obsazenosti pláží, návštěvnosti památek i v cenách restaurací a půjčoven automobilů.

Nakupování a suvenýry

V Brazílii pořídíte suvenýry prakticky na každém rohu. Turisté si velmi oblíbili trhy pod širým nebem, které se pyšní bohatou nabídkou, ale i cenovou dostupností. Vybírat si zde můžete z nepřeberného množství kabelek, halenek, šperků nejrůznějších tvarů a velikostí a také z domácích potřeb.

Nejlevněji se nakupuje ve velkých supermarketech, které najdete v každém větším městě. V malých obchodech na hlavních třídách je zboží dražší. V kamenných obchodech se nesmlouvá, cena je tam pevně stanovena. Smlouvat je možno pouze na tržištích, kde se dá cena srazit dokonce až na polovinu.

vypreparovaná piraňa - suvenýr

Mezi nejoriginálnější brazilské suvenýry patří vypreparované dravé ryby piranhas, figurky karnevalových tanečnic, dřevěné podobizny Krista Vykupitele, ametysty, acháty, mapy Brazílie složené z motýlích křídel, pestrobarevná trička, brazilský národní fotbalový dres, kořalky caipirinha a cachaca a lahodný kokosový likér s názvem Baianinha.

Kultura v Brazílii

Protože je Brazílie bývalou Portugalskou kolonií, je zvětší poloviny obyvatelstvo evropského původu, tu druhou pak tvoří míšenci Evropanů, Afričanů a původních Indiánů. Obyvatelé Brazílie jsou velmi přátelští, srdeční, milí, temperamentní, rádi se veselí a konverzují. Jejich slabou stránkou je nedochvilnost.

V Brazílii ale platí, že Brazilci se nepřizpůsobují času, nýbrž čas se přizpůsobuje jim. Brazilci jsou srdeční, na nikoho se nepovyšují, zároveň se ale před nikým neponižují. Společenské zvyky jsou velmi podobné jako u nás. Nechybí podání ruky a časté jsou i nabídky a pozvání na čaj nebo kávu. Při pozvání je vhodné přinést květiny jako dar vaší země.

Brazilci milují hudbu a tanec. Není se proto čemu divit, že patří mezi nejmuzikálnější národy světa. Díky jejich africkým kořenům je jejich společenský život neodmyslitelně spjat s tancem. Mezi nejznámější a nejoblíbenější brazilské tance patří jistě samba&pagode.

Samba během minulého století procházela vývojem a v jednotlivých dekádách až v sedmdesátých letech se objevila pagode - neformální verze samby. Oblíbená je i bosa nova, jejíž počátky jsou dotovány do 50. let 20. století. Mezi její nejvýznamnější představitele patří Antonio Carlos Jobin nebo Vinicius de Moraes. Velmi oblíbený je i hudební styl Tropicalismo, který v sobě kombinuje brazilskou muziku se severoamerickým rockem. Mezi jeho představitele patří třeba Gilberto Gil, Caetano Veloso, Rita Lee, Maria Betanica a Gal Costa.

S hudbou jsou neodmyslitelně spjaty také svátky, oslavy a festivaly. 1. ledna slaví Brazilci stejně jako my Nový rok, tradiční karneval v Rio de Janeiru se koná na přelomu února a března. 21. dubna přichází Tiradentes a založení hlavního města, stejně jako u nás se prvního května slaví svátek práce. 7. Září jsou uspořádány oslavy u příležitosti vyhlášené brazilské nezávislosti. 12. října slaví Den zjevení Panny Marie. Druhého listopadu Památku zesnulých a 15. vyhlášení republiky. Vánoce tady připadají na 25. prosince.

Z významných festivalů můžeme jmenovat Festa de Sao Lázaro, který představuje významný náboženský festival konaný v Candoblé. 5. a 6. ledna Brazilci slaví Terno de Resi. Na ulicích můžete vidět dlouhé průvody s lampiony. 2. února Brazilci slaví Festa de Iemanjá – jeden z nejvýznamnějších a největších festivalů v zemi.

Za zmínku jistě stojí také datum 19. - 21. dubna, kdy se v Porto Seguro (Bahia) koná obrovská indiánská oslava, doprovázená tancem a hudbou. Zajímavá je i Regata de Jangadas, která se koná v druhé polovině července u města Fortaleza. Typické pro ni jsou závody regat mezi plážemi Praia do Meireles a Praia Mucuripe.

Pochopitelně největším a nejvýznamnějším festivalem je karneval v Riu. Čtyřdenní veselí doprovázené alegorickými vozy, nádhernými tanečníky a tanečnicemi, ale i všudypřítomným jídlem, alkoholem a nahotou se koná na přelomu února a března.

karneval v Riu

Jídlo a pití v Brazílii

  • Vodu kupujte v plastikových nebo skleněných lahvích, nedoporučuje se pít vodu z kohoutku! 

A u jídla ještě chvíli zůstaneme. Brazilská kuchyně – to je něco, co vám jednoduše nedá spát. Místní pokrmy jsou nesmírně chutné, bohaté, ale také poměrně kalorické a těžké. Zhubnout tady je prakticky nadlidský úkol. Základ brazilské kuchyně tvoří portugalský olivový olej, maniok, japonské suši, africká okra, italské těstoviny a německý párek nebo libanonský tabbouleh – zkrátka a dobře kombinace chutí a vůní z celého světa.

Co se týče typických brazilských specialit, ty se liší podle jednotlivých regionů. Národní brazilské jídlo se jmenuje feijoada, což je výborná směs z černých fazolí.  Pokrm se vaří z černých fazolí, hovězího či vepřového masa, uzenin, přidává se i trocha zeleniny – rajčata, mrkev, dýně či zelí. Feijoada se tradičně podává s rýží, většina Brazilců si ji pak neumí představit bez tzv. farofy – namletého a opraženého manioku.  Na závěr feijoady by se měl podávat ještě pomeranč, někdy se přidává také smažený banán.

Nesmírně oblíbené jsou arroz a feijao – fazole a rýže – základní potraviny brazilské stravy. Tyto základní složky jsou vařeny s česnekem a cibulí anebo je do jejich základu přidávána slanina. Brazilci milují maso a to zejména to grilované. Dopřávají si ho ale v rozmanitých variantách a obměnách.

grilované maso

Velmi oblíbené jsou tematické restaurace, tzv. churrascaria, kde platí, že za jednorázový poplatek (200 – 500 Kč) můžete sníst neomezené množství masa a masových specialit. Z grilovaných specialit Brazilci milují kuře, hovězí nebo vepřové, které je nasolené a pomalu připravované na otevřeném grilu. K tomu nesmí chybět salát anebo naložená zelenina. Po hlavních chodu následuje dezert sobremesa. Může to být čerstvé nebo konzervované ovoce, pudink, zmrzlina nebo další sladkosti. Na závěr se obvykle pije silná a slazená brazilská káva.

levandulová zmrzlina

Z nápojů nesmíte vynechat nejen velmi oblíbenou a věhlasnou brazilskou kávu, ale také nápoje vyrobené z guarany, které jsou v Brazílii oblíbené stejně jako například Coca Cola. Neméně oblíbené jsou také ovocné šťávy sucos, které nejčastěji dostanete připravené z limetky, papáji, ananasu, banánu, mrkve melou anebo avokáda.

Zajímavá je i Caldo de cana - šťáva z cukrové třtiny, která je lisována přímo z kmene třtiny. Zmínit musíme i nápoj Agua de coco, což je vlastně obyčejná kokosová šťáva, která je dostupná prakticky všude. Zručný prodavač vám přímo před očima kokos otevře a zapíchne do něj brčko.

Co se táče alkoholu, Brazilci milují pivo. Mezi nejznámější značky patří Brahma, Antarctica, Bohemia a Cerpa. Oblíbená je i Cachaça, někdy též označovaná jako pinga nebo aguardente. Jde o silný alkoholický nápoj vyráběný z třtiny, rozšířený a konzumovaný po celé zemi. Kvalita a obsah alkoholu je rozdílný a odráží se i v ceně. Mezi nejznámější značky patří - Velho Barreiro, Ypioca, Pitú a Carangueijo.

Neoficiálním národním drinkem je Caipirina složená z Cachaçi, drcené limetky ledu a cukru. Cachaçu je možno nahradit vodkou a pak se nápoj nazývá caipirosca.

Typická brazilská jídla pro jednotlivé regiony

V oblasti Bahie a severovýchodu se kuchyně zakládá na kokosovém mléku, pepři malagueta a palmovém olej. Nejznámější specialitou je pravděpodobně moqueca - pokrm připravený ze všech tří ingrediencí a mořských plodů.

V Amazonii konzumují především manioky, sladkovodní ryby, fazole a exotické ovoce. Mezi jejich speciality patří Caldeirada - místní rybí pochoutka. V Riu, Sao Paulu a dalších regionech jihovýchodu si lidé pochutnávají třeba na specialitě, jejíž názve je Frango do molho pardo. Jde o kuře nakládané ve vlastní krvi, které Brazilci konzumují se zeleninou.

Na jihu země je znát velký vliv Itálie a německé kuchyně. Velmi oblíbený je zde nápoj erva maté, který Brazilce naučili vařit původní obyvatelé – Guaraní. Nápoj je velmi oblíbený také v Argentině a Uruguayi. Z dalších typických jídel musíme zmínit bobulky plodu Acai, které jsou nesmírně osvěžující a plné vitamínů i dalších cenných látek.

Z dalších tradičních pokrmů musíme jmenovat brigadeiro, které představuje velmi sladká hmota podobná pudinku. Ta se připravuje ze slazeného kondenzovaného mléka, kakaa a mléka či mléčné rýže. Brigadeiro je obvykle posypáno strouhanou čokoládou. Pokud vás honí mlsná, ale nemáte velký hlad, dopřejte si misto quente - zapečený toast se šunkou a sýrem.

brigaderio

Ceny v Brazílii

Oficiální měnou Brazílie je brazilský reál, který se dělí na 100 centavos. Mezinárodní označení měny je „BRL“, značka pak „R$“. 1  BRL = 6.088 CZK. Peníze si můžete směnit ve směnárnách, kterých je v Brazílii dostatek. Obecně je ale lepší měnit peníze v bankách. Čeká vás tady většinou výhodnější kurz. Co se týče výběru z bankomatu, zde se připravte na to, že se systém od toho našeho maličko liší.

brazilská měna Real

Nejprve musíte do bankomatu vsunout kartu, naťukat pin, poté kartu odebrat a pokračovat v transakci. Platba kartou je zde možná i v menších městech. Ceny jsou v Brazílii většinou srovnatelné s těmi našimi. Počítejte ale s tím, že třeba v takovém Riu de Janeiru si budete muset za většinu věcí připlatit. A to zejména tehdy, cestujete-li zde během hlavní sezóny trvající od prosince do února. Ceny budou vyšší také v období karnevalu (v průměru asi třikrát).

Za kilometr jízdy v taxíku zaplatíte třicet korun a výše, litr benzinu vás vyjde asi na 27 Kč, ubytování v běžném hotelu seženete od 800 Kč za pokoj a nos. Pět litrů balené vody vás vyjde asi na 80 Kč, jídlo ve stánku pořídíte od 35 Kč. V restauraci začínají ceny na 150 korunách. Za pivo zaplatíte asi 33 Kč, za cigarety v průměru 57 Kč. Lístek na MHD vás vyjde na korun třicet.

Další ceny jsou uvedeny v následujícím výčtu:

Chléb - 18 Kč

Mango - 18 Kč

Meloun - 10 Kč

Papája - 5 Kč

Cappuccino - 28 Kč

Coca-Cola 0.33 l - 20 Kč

Láhev kvalitního vína - 230 Kč

Láhev vína střední kvality - 140 Kč

Místní pivo točené 0.5 l - 28 Kč

Místní pivo v láhvi 0.5 l - 20 Kč

Doprava

V Brazílii je hustá a spolehlivá autobusová síť, což platí jak pro místní autobusové linky ve velkoměstech, tak pro dálkové spoje po celé Brazílii. Možnost pronájmu automobilů v cenách od 80,- realů na den.

Komunikace v Brazílii

Úředním jazykem je portugalština, v turistických oblastech se lze domluvit anglicky a španělsky.

Očkování a lékař při cestě do Brazílie

Pokud se zúčastníte našeho poznávacího zájezdu, který zahrnuje cestu do amazonské oblasti, tak je pro Vás povinné očkování proti žluté zimnici, které musí být vyznačeno ve Vašem mezinárodním očkovacím průkazu, který si nezapomeňte vzít s sebou! Dále doporučujeme účastníkům tohoto poznávacího zájezdu zakoupení antimalarických tablet Lariam. Pokud navštívíte pouze Rio de Janeiro a okolí, tak žádné speciální očkování nepotřebujete. V případě potřeby naleznete ve všech turistických centrech dostatek kvalitních lékařských zařízení. Nezapomeňte si vzít léky, které běžně užíváte při zvýšené teplotě, bolestech hlavy a střevních potížích.

 

 

 

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie