Dovolená Argentina

Argentina je země s bohatou historií a množstvím kulturních, historických, náboženských i přírodních památek. Okouzlí vás svými neuvěřitelnými kontrasty, nad kterými zůstává rozum stát, pitoreskními pestrobarevnými městečky či nekonečnými a nadmíru divokými pláněmi v Patagonii. Každé místo v Argentině má své osobité kouzlo, které se vám vryje pod kůži neuvěřitelnou silou. Zjistěte důležité informace o zemi a ideální dobu na návštěvu Argentiny a podívejte se, co všechno můžete v Argentině zažít a na jaká místa se vyplatí vydat.

Zajímavá místa

Argentina je pokladnicí tajuplných klenotů. Některé z nich vás donutí smeknout, jiné zvládnou zatajit dech a další budete s pokorou obdivovat. Pro všechny ale platí jeden společný jmenovatel – jsou zkrátka unikátem, který se vyplatí během toulek Argentinskou republikou alespoň jednou navštívit. Tady máte ty nejzajímavější z nich.

Města a vesnice

Kdo zamíří do Argentiny, nesmí vynechat kompletní prohlídku a návštěvu hlavního města Buenos Aires, které je díky 2,9 milionům obyvatel zároveň nejlidnatějším městem Argentinské republiky. Součástí Argentiny je i jezero Lago Argentino, na jehož břehu leží další z významných argentinských měst El Calafate. Rozvoj města začal ve 40. letech minulého století. Nyní je z něj malebné a prosperující místo, které rozhodně stojí za návštěvu.

La Casa Rosada na Plaza de Mayo v Buenos Aires

Turisté si oblíbili také Trelew v argentinské provincii Chubut, které je skvělým výchozím bodem k mysu Punta Tombo, u něhož se nachází gigantické kolonie tučňáků magellanských. Za zmínku jistě stojí i Ushuaia – město, které se pyšní přívlastkem „jedno z nejjižnějších měst světa“. Svou tvář upírá k Antarktidě a mimo jiné slouží jako základna pro arktické expedice.

Nenechte si ujít ani návštěvu městečka Tolhuin, které je součástí Ohňové země a hovoří se o něm jako o „srdci ostrova“. Při svých toulkách nezapomeňte ani na návštěvu hlavního města stejnojmenné provincie Mendoza, které leží na východní straně And asi 200 kilometrů od nejvyšší hory Ameriky Aconcaguy. Mendoza ukrývá několik překrásných památek (např. Cerro de la Gloria, Parque San Martin, Plaza Independencia nebo Plaza Espaňa) a milovníky kvalitního vína potěší mnohými vinicemi, které se nachází v jejím okolí.

Ledovec Perito Moreno v NP Los Glaciares

Ulice a čtvrti

Součástí hlavního a nejlidnatějšího města Argentiny Buenos Aires je i několik ulic a čtvrtí, které musíte navštívit. Jednou z nich je i ulice 9 de Julio Avenue, která je považována za jednu z vůbec nejdelších ulic na světě. Nenechte si ujít ani návštěvu ulice Corrientes Avenue, která je centrem zábavy, divadel, barů i nočního života. To Mayo Avenue na vás dýchne okouzlující španělskou atmosférou, která je podpořena pouličními umělci, tanečnicemi a všudypřítomnými rytmy flamenca. Za zmínku stojí i Florida Avenue, kde na vás čeká mnoho představení tanga, z něhož vám naskáče husí kůže a začne se tajit dech.

Město Ushuaia ležící blízko NP Tierra Del Fuego v Argentině

Pokud chcete prozkoumat místo, kde žila místní aristokracie až do konce XIX. Století, zamiřte do pitoreskní a historické čtvrti San Telmo. Nedaleko ulice Avenida Pedro de Mendoza najdete i Caminito – uličku, které vdechl život a krásu malíř Benito Quinquela Martín. Daroval jí i pozemky a nechal zde vystavět třeba muzeum a školu Pedra Mendozy, jejíž prostory vyzdobil svými obrázky z přístavu La Boca.

A právě čtvrť La Boca, jejíž součástí je zmíněný přístav, je naší předposlední zastávkou. Obdivovat tady můžete charakteristická obydlí, pokrytá barevnými žlábkovanými plechy, které dotváří jedinečnou atmosféru tohoto místa. Naši krasojízdu po argentinských uličkách a čtvrtích zakončíme v aristokratické čtvrti zvané Recoleta, kde mimo jiné nachází i kostel Panny Marie, který je druhým nejstarším chrámem ve městě. 

Metropolitní katedrála v Buenos Aires

Kostely, katedrály a paláce

V Buenos Aires se nachází Metropolitní katedrála (Buenos Aires Metropolitan Cathedral) s okouzlujícím výhledem na náměstí Plaza de Mayo. Katedrála zde stojí od 16. století. Rozhodně ale nejde o její původní podobu. Katedrála totiž byla několikrát přestavěná a její současná podoba je směsicí architektonických stylů. V útrobách katedrály se nachází vzácné sochy z 18. století.

Součástí města je i kostel Panny Marie, který je druhým nejstarším chrámem ve městě. V Buenos Aires najdete i Baziliku Panny Marie na Sloupu (španělsky Basílica Nuestra Seňora del Pilar) s překrásnou vnitřní výzdobou.

Podzimní krajina v pohoří Cordillera de los Andes v Argentině

Netradiční stavbou hlavního města je La Casa Rosada, oficiálně známá jako Casa de Gobierno ("Vládní dům") nebo Palasio Presidencial ("Prezidentský palác"). Dům je oficiální rezidencí a sídlem úřadu argentinského prezidenta. Vystavěn byl v roce 1873 na východním konci Plaza de Mayo - velkého náměstí, které bylo od založení města Buenos Aires sídlem hlavních politických institucí Argentiny.

Náměstí a městské památky

Srdcem města Buenos Aires je náměstí Plaza de Mayo, na jehož východním konci je postavena již zmíněná rezidence argentinského prezidenta La Casa Rosada a na opačné straně Metropolitní katedrála. Náměstí vzniklo v roce 1580, v němž bylo také založeno hlavní město. Současnou podobu náměstí získalo 1884, kdy byla zničena kolonáda mezi Plaza de la Victoria a Plaza del Fuerte.

Za zmínku jistě stojí i náměstí Plaza Espaňa v Mendoze. Toto místo ovšem není tradičním náměstí, které známe od nás či ze světa. Je totiž obklopeno bohatou zelení a ve své podstatě tvoří malebný park přímo vybízející k odpočinku a relaxaci.

Proslulý most Puente del Inca v provincii Mendzoza v Argentině

Na stejném náměstí, na kterém se nachází prezidentský palác, najdete i divadlo Colón a stavbu jménem Cabildo. Ta byla za koloniálních časů radnicí, dnes je z ní ale městské muzeum. Asi dva kilometry od prezidentského paláce stojí budova Kongresu "Congreso de la Nación“, která je známá svou nazelenalou kapitolou, která se údajně nachází v každém hlavním městě světa.

Příroda a scenérie

Argentina vás nepřekvapí pouze nespočtem historických, kulturních a náboženských památek, ale také přenádhernou přírodou, bohatou faunou i flórou. Během návštěvy místa, kterému vládnou kontrasty, navštivte mys Punta Tombo, který je gigantickou kolonií tučňáků magellanských. Ve své podstatě se jedná o největší kolonii mimo Antarktidu. Kromě tučňáků zde můžete pozorovat i buřňáky obrovské, kormorány a mořské racky.

Ve 40. letech minulého století byl zřízen národní park Los Glaciares, stejně jako město El Calafate. Los Glaciares ukrývá několik ledovců, mezi nimiž je i ledovec Upsala - druhý největší v Jižní Americe nebo věhlasný ledovec Perito Moreno, jenž patří k těm největším na světě a je jediným pohybujícím se ledovcem planety. Čeká na vás úžasná podívaná, kdy se osmdesátimetrové ledové skály pohybují směrem k přední části poloostrova Magallane.

Skupina tučnáků na poloostrově Valdés v Argentině

Jakmile dosáhne jeho břehů poloostrova, vytvoří přirozenou přehradu z ledu, která zabrání toku vody z přítoku Rico k ledovcové bariéře. Hladina vody následně stoupá vzhůru, čímž tlačí na ledovou masu, která se pak pozvolna odděluje. Vznikají tak přírodní tunely, kudy proudí voda do jezera Lago Argentino.

Jedinečnou scenerii dokreslují dechberoucí žulové štíty chilského masívu Cerro Paine. Součástí národního parku je kromě obřího ledovce i ptačí rezervace Laguna Nimez, kde si můžete prohlédnout volně žijící plameňáky a nespočet druhů ptáků.

K návštěvě láká i poloostrov Valdés, který je biosférickou rezervací pod záštitou UNESCO a domovem neuvěřitelného množství ptactva, vzácných lam guanako a pásovců.

Za zmínku jistě stojí i pampy nacházející se nedaleko Buenos Aires. Říká se o nich, že jsou to vůbec ty nejúrodnější prérie na světě. Navštívit zde můžete typické zemědělské usedlosti (estancie), kde se seznámíte se životem honáků dobytka (gaučů).

Zamíříte-li do Ohňové země, navštivte národní park Tierra del Fuego, který leží asi 12 km západním směrem od Ushuaie. Táhne se podél hranice s Chile a nabízí obrovitánské množství značených pěších tras, které procházejí všemi typickými biotopy. Projdete se tak patagonským lesem, mokřady, po mořském pobřeží a můžete dokonce vystoupat do hor. V parku najdete několik skromných tábořišť a jeden kemp.

Na svých toulkách zamiřte i do průsmyku Garibaldi. Ten se nachází ve 450 m n. m. a vede přes pohoří Cordillera de los Andes s krásným výhledem na jezera Escondido a Fagnano.

Vodopády Iguacu a pohled z argentinské strany

A u hor ještě chvíli zůstaneme. Vašemu obdivu nesmí ujít hora Aconcagua s nadmořskou výškou 6959 m n. m., která je nejvyšší horou Ameriky. Kromě toho drží prvenství také na celé západní a jižní polokouli a zároveň je i nejvyšší horou světa všude mimo Asii. Je součástí přírodního parku Aconcagua, jehož součástí jsou i hory Tupungato nebo Cerro El Plata.

Během toulek napříč Andami můžete obdivovat i proslulý most Inků (Puente del Inca), který se nachází kousek od chilské hranice. Přírodní most vede přes nevelkou říčku a v minulosti zde byly vybudovány i lázně, které jsou ovšem dnes již nefunkční. Nedaleko mostu je i několik krámků s typickými argentinskými suvenýry.

Argentina se může pochlubit také nespočtem malebných údolí, nad kterými se vám bude tajit dech. Jedním z nich je například Valle Carbajal, majestátní The Huskies nebo Tierra Myaor, které vás dostane zasněženými vrcholky hor a tradičními obydlími.

Jezera, vodopády a další vodní plochy

Během svých toulek Argentinou musíte navštívit zdejší největší jezero Lago Argentino, jenž je ledovcového původu. Jezero je zahrazeno morénami a jeho maximální hloubka činí asi 500 metrů. Západní část jezera navíc zasahuje do již zmíněného národního parku Los Glaciares. A když už budete v blízkosti jezera, nenechte si ujít ani návštěvu moderního Glaciaria, které představuje jedno z nejlepších muzeí světa věnovaných ledovcům.

Jezero Potrerillos blízko vrcholku hor v provincii Mendoza

Vydáte-li se na poloostrov Valdés, zamiřte k zálivu San José, kam se připlouvají pářit velryby a samotné pobřeží poloostrova obývají kolonie rypoušů sloních, tuleňů a tučňáků.

Zajímavou raritou je i průliv Beagle Channel. V jeho bezprostřední blízkosti totiž můžete obdivovat antarktické ptactvo a budete-li mít opravdu štěstí, dočkáte se i obřích velryb, které tuto oblast v hojném počtu obývají.

Budete-li se věnovat spíše trekovým výstupům přes pohoří Cordillera de los Andes, nechte se okouzlit překrásnými výhledy na jezera Escondido a Fagnano.

Onou pomyslnou třešničkou pak budou vodopády Iguaçu, které představují největší systém vodopádů na Zemi. Jsou součástí stejnojmenné řeky na hranicích mezi Argentinou a Brazílií. Přepad vodopádů činí necelé tři kilometry a jde proto o nezapomenutelnou podívanou. Během období dešťů můžete obdivovat na 270 samostatných vodopádů, z nichž největší jsou Ďáblova ústa (Ďáblův chřtán).

Doporučené zájezdy

Mohlo by se vám líbit

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie