Rusko - důležité informace před cestou

Rusko je obrovská země, která zasahuje do Evropy i do Asie. Proměnlivé je proto nejen počasí a geografie, ale také i kultura a myšlení lidí.

Ceny, místní měna a směnárny

Místní měnou je ruský rubl (RUB), který se dělí na 100 kopějek. Budete překvapeni množstvím směnáren, které jsou prakticky na každém rohu. Není problém směnit žádnou měnu, nejběžnější je USD a EUR.

V Rusku naleznete i mnoho nadnárodních bank, které jsou i v Česku (Unicredit, KB, Raiffeisen apod.). Platby kartou jsou tady běžně akceptovány ve všech větších supermarketech, které jsou součástí řetězce, v lepších hotelích, dražších restauracích nebo v pokladně na nádraží. Obecně je ale doporučováno mít alespoň nějaký finanční obnos v hotovosti. Bez hotovosti se neobejdete v menších městech ani na vesnicích.

  • Aktuální kurz ZDE

Ceny v Rusku

Místní měnou je ruský rubl (RUB), který se dělí na 100 kopějek. V běžném oběhu kolují bankovky v hodnotě 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1.000, 2.000 a 5.000 rublů a také mince v hodnotě 1, 2, 5, 5, 10 rublů a 1, 5, 10 a 50 kopějek. Budete překvapeni množstvím směnáren, které jsou prakticky na každém rohu. Není problém směnit žádnou měnu, nejběžnější je USD a EUR.

Nelze jednoznačně říct, zda jsou ceny v Rusku nižší či vyšší než u nás. Na některých místech nakoupíte levněji, jinde podstatně dráž. V průměru je život například v Moskvě o něco nákladnější než v Praze a to zejména díky vyšším cenám nájmu či jídla v restauracích, nikoliv však kvůli cenám potravin.

Za menu v menší restauraci mimo hlavní město zaplatíte asi 150 korun. Litr vody stojí asi 11 korun. Za půllitru piva v obchodě dáte asi 22 korun. Za espresso zaplatíte 30 korun, za cappuccino 43 korun. Průměrná cena za hotelový pokoj činí v Rusku asi 1 000 korun.

Chrám svatého Petra a Pavla

Doprava

Většina měst trpí v posledních letech dopravními zácpami. Nejrychlejší a nejpropracovanější dopravou je metro. Oficiální cena taxi je mírně nižší než v Praze, je možné použít i taxi neoficiální, kde je nutné cenu předem dohodnout. Na ulicích narazíte na spousty policistů, kteří trestají každý přestupek. Na vysoké úrovni je vlaková doprava.

Očkování, lékařská pomoc

Při cestách do turistických oblastí evropské části Ruské federace není nutné žádné očkování. Ve větších městech naleznete dostatek odborné lékařské péče.

Komunikace

Úředním jazykem je ruština.

Elektřina

Rusko používá systém 220 V / 50 Hz s evropským typem zásuvek.

Časový posun

+2 až +10 hodin vůči středoevropskému času.

Ruská kultura

Tretjakovská galerie

Kriminalita

Zásluhou všudypřítomných policistů je kriminalita na poměrně nízké úrovni.

Průvodce a informace při zájezdech s CK ESO travel do Ruska

Během poznávacích zájezdů je po celou dobu přítomen průvodce CK ESO travel.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie