Dovolená v Panamě

V zemi, kde dosud žijí indiánské tradice, zakusíte tropické podnebí, ale možná i chlad obyvatel země chovaný vůči cizincům. Nebojte se, formálnější styl komunikace je tady úplně normální. Vřeleji se k sobě chovají jen rodinní příslušníci a přátelé. Užijte si svůj pobyt ve střední části Ameriky a odvezte si domů suvenýr, který vám ho vždy spolehlivě připomene.

Kdy jet

Ve středoamerické Panamě je po celý rok horko. Od ledna do dubna tu panují deště, od května do prosince bývá sucho. Déšť často přichází v podobě lijáku a bouře, a to obvykle během odpoledne nebo večera. Pokračovat může i v noci. Nejchladněji bývá v říjnu a listopadu, v hlavním městě se v těchto měsících teploty pohybují mezi 23 a 29 °C. Nejtepleji naopak bývá v březnu a dubnu, kdy se teploty šplhají až k 32 °C.

Nakupování a suvenýry

Co vám nejvěrněji připomene návštěvu této pro nás poměrně exotické země? Rozhodně ručně vyšívané šátky od zdejších indiánů kmene Kuna. Kromě pestrobarevných tkanin taky můžete vybrat ručně vyráběné sošky nebo šperky. Pokud máte rádi náramky, nebude se vám chtít z tržiště odejít.

Kultura

Jídlo v každodenním životě

Obyvatelé Panamy často jedí ryby a zvěřinu a z kukuřice vyrábějí hlavně pečivo zvané arepas. Indiáni kmene Kuna často pečou banány a vaří je společně se slepičím masem nebo zvěřinou. Mezi ostatními obyvateli je rozšířená polévka s masem, kořenovou zeleninou a kukuřicí.

Zajímavé je, že v Panamě najdete spoustu čínských restaurací. Je to pozůstatek po Číňanech, kteří sem přišli v 50. letech stavět železnici.

Sváteční stolování

Bohatší lidé si v Panamě rádi při svátečních příležitostech servírují čerstvé mořské plody, například na svatbách nebo jiných velkolepějších akcích. Ke každé neděli patří jídlo zvané tasajo , uzené a sušené maso.

Etiketa

Navzdory tropickému klimatu tu často potkáte lidi formálně oděné. Vůči cizincům si udržují odstup, v komunikaci je to velmi znát. Jakmile vás ale přijmou mezi přátele nebo do rodiny, začnou se chovat velmi vřele.

Ceny

  • Cappuccino – 60 Kč
  • Menu pro dvě osoby v restauraci – 945 Kč
  • Voda v restauraci (0,33 l) – 21 Kč
  • Voda (1,5 l) – 27 Kč
  • Krabička cigaret – 103 Kč
  • Místní pivo (0,5 l) – 41 Kč
  • Lístek na MHD – 5 Kč

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie