Dovolená na Maledivách

Maledivy - mapa

Pohádkové Maledivy leží ve středu Indického oceánu. Jde cca o 1200 ostrovů a ostrůvků, z nichž je pouze 200 obydleno! Ostrovy jsou atoly - korálové útesy obklopující vrcholky pásma podmořských sopek. Chcete strávit dovolenou ve fascinujícím světě s azurově modrou vodou, lagunami, pestrobarevnými tropickými rybkami a zářivě bílými plážemi? Maledivy už čekají.

Co dělat na Maledivách

  • Vodní sportovní aktivity - Všechny resorty (vyšší kategorie mají i tenisové, squashové kurty či fitness centrum) mají širokou nabídku vodních sportů, včetně vodního lyžování, windsurfingu, kitesurfingu a plachtění. A běžně jsou i velmi dobře vybavená potápěčská centra, kde můžete získat cenné rady pro potápění. A nezapomeňte do kufru přibalit také „šnorchl“.
  • Relax na pláži – Pláže na Maledivách jsou hotovou zlatou výkladní skříní. Bílý písek a průzračné moře, které pomalu odkrývá kaleidoskop přilehlých korálových útesů, vyloudí posvátný údiv na každé ženské či mužské tváři. Když k tomu přidáte příjemnou houpací síť a koktejl v ruce, není už co řešit, ale jen a jen si užívat.
  • Poznávání tradiční kultury – Víte, co je např. Boduberu? Je k tomu potřeba 15 lidí včetně 4 bubeníků na pozadí. A kdybyste chtěli i slyšet toto tradiční domorodé hudební vyjádření, tak se budete muset začít objevovat místní etnické kulturní zvyky. I to je možnost, jak si zpestřit dovolenou na Maledivách.
  • Výlety s průvodci – K základní nabídce patří výlety po okolních ostrovech, rybaření nebo výlety spojené se šnorchlováním. Některé resorty též nabízí celodenní pronájem neobydleného ostrova. Český delegát je vždy přítomen v hlavní sezoně.

Potápění

Windsurfař na Maledivách

Nesmírně bohatý podmořský svět Indického oceánu v místech, kde se rozkládají Maledivy, je obrovským magnetem pro turisty. Jsou zde jedny z nejlepších podmínek (více než 800 druhů ryb) pro potápění na celé zeměkouli. A za čím se lidé na maledivských atolech nejčastěji potápějí? Nejlepší období pro potápění, kdy je moře extrémně dobře viditelné, tak je mezi lednem a březnem.

Vraky lodí

Leží na mořském dně jako mlčenliví a tajuplní bohové, připraveni při první volné chvíli odkrýt svá tajemství vodním dobrodruhům. Potápění k vrakům lodí je vždy příjemným zpestřením všech možných podmořských toulek.

Manty

Obrovská manta a potápěči, Maledivy

Potápění s mantami neboli patří k jed nomu z potápěčských vrcholů na Maledivách. Manta neboli rejnok obrovský může mít rozpětí až k 4 metrům, plavat těsně kolem vašeho udiveného obličeje a vůbec si vás ani nevšimne. Tento „mořský pták“ oplývá mnohými záhadnými věcmi, které se dosud vědcům nepodařilo ještě stále rozšifrovat. Třeba budete mít více štěstí!

Žraloci

Ti jsou asi největším potápěčským tahákem na atolech, samozřejmě u těch lidí, kteří stojí o adrenalin v krvi. Ale na druhou stranu zdejší žraloci zde mají mnoho chutnější potravy po ruce než je zrovna člověk, a tak je vlastně ani okounějící potápěči vůbec nevzrušují. Výhodou Malediv je to, že zde můžete z tohoto respekt vzbuzujícího vodní tvora vidět mnoha odlišných druhů.

Korálové útesy a jeskyně

Na Maledivách vás na mnoha místech čeká úchvatně spletitý labyrint korálových jeskyní, které hýří všemi možnými známými i neznámými barvami. Málokdy se někomu může poštěstit sledování těch nejminiaturnějších vodních živočichů jako právě zde.

Na jaký atol na Maledivách jet, když…

Chci hrát golf a být společensky aktivní

Tak to rozhodně doporučujeme se ubytovat na překrásném ostrově Kuredu, který leží na atolu Lhaviyani. Zdejší golfové hřiště je skvěle vybavené a uspokojí i náročnějšího golfového hráče. A pokud chcete při dovolené na Maledivách zažít i více tohoto společenského povyražení, tak obecně můžeme doporučit též atol Lhaviyani.

Chci zažít nezapomenutelnou svatební cestu

V tom případě doporučujeme vydat se na atol Dhaalu, který je oblíbenou líbánkovou lokalitou všech novomanželských párů z celého světa. Tropická fauna, pestrobarevné vodní hlubiny, slunce a pláže jak z pohádky? Chybí tu zamilovaným k dokonalosti ještě něco dalšího?

Chci vidět nejkrásnější faunu a flóru?

Baa atol je unikátní edenskou zahradou celých Malediv. A Jako jediná oblast na souostroví je také pod záštitou organizace UNESCO. Neuvěřitelná biodiverzita zde fascinuje nejen turisty při dovolené, ale také vědeckou veřejnost.

Chci si užít nadstandardní luxus?

Svatební obřad na Maledivách

A nechat se pořádně personálem rozmazlovat a dopřávat si opravdového přepychu? Jižní Ari atol je takové malé Beverly Hills. Tady vám snesou i modré z nebe na vyžádání. Strávit dovolenou v luxusních resortech na tomto atolu je snem, který si nyní můžete snadno splnit.

Chci zažít největší romantiku pod hvězdami?

Představte si, že se v noci probudíte ve vodním bungalovu uprostřed tropického ráje a přímo nad vámi září nádherné hvězdné nebe. Tak pozor, na Raa atolu je tohle dost dobře možné. Jestli můžeme doporučit, tak určitě si vyberte ubytování v těchto „vodních komnatách“. Je to zážitek na celý život.

Chci vidět nejvíce památek z buddhistického období

Severní Ari je nejen pyšným ekologickým štítem Malediv, ale také velmi rozsáhlou a otevřenou „studnicí“ historických pozůstatků. Chcete na této jedinečné exotické dovolené kromě potápění a plážových aktivit nasát také starobylou a tajuplnou atmosféru? Vydejte se tedy na tento atol.

Hledám méně rušná turistická místa

Vodní vily stojící v tropickém moři, Maledivy

Potřebujete načerpat nové síly a pořádně si odpočinout od uspěchaných všedních dnů? Na atolu Jižní Malé vás tedy čeká hotový zázrak. Tady najdete věčný klid, který ještě navíc v nádherném tropickém prostředí chutná o stupeň lépe.

Chci poznat moderní tvář souostroví

Severní Malé je zřejmě nejrušnějším místem v Maledivské republice. To je dáno především polohou hl. města Malé. Samotné město vás může překvapit neotřelými moderními památkami. A rozhodně při návštěvě města nezapomeňte navštívit místní trhy.

Suvenýry

Dámy jistě nemohou opustit souostroví Malediv bez připomínky tohoto pozemského ráje v podobě bižuterie. Nejoblíbenější jsou všelijaké náramky a náhrdelníky z kamínků, perliček, mušlí a škeblí. Obchodníci také nabízejí náhrdelníky doplněné o korály. Na to však pozor – vývoz korálů v jakékoli podobě je v zemi přísně zakázán.

Bižuterie a mušle v písku

Zakázán ale není vývoz mušlí, kterých je v moři a na plážích neuvěřitelné množství. Pokud se vám nechce hledat, anebo zrovna nemáte štěstí, opět si můžete krásné kousky zakoupit u místních prodejců. Mušle jsou sice k dostání v každém obchodě se suvenýry, bezkonkurenčně nejlevněji je ale pořídíte na místních tržnicích.

Zajímavé jsou také dřevořezby z rozmanitých druhů dřeva, které jsou turistům nabízeny v podobě misek, šperkovnic, krabiček různých tvarů či dekorativních ozdob na stěnu. Pořídit můžete i dekorativní předměty ze skořápek kokosových ořechů nebo palmových listů. Ze skořápek jsou vyráběny nejrůznější „zvonkohry“ k zavěšení na provázek, z palmových listů třeba fotoalba, fotorámečky a nejrůznější dekorace na stěnu.

Barevné šátky

Za zmínku jistě stojí také pestrobarevné šátky a šály, barvené vesměs přírodními barvivy. Textilní výrobky jsou prošívané barevnými nitkami. Dámy určitě neodolají ani batikovaným šatům, které jsou vyráběny z příjemných materiálů.

Z Malediv si ovšem můžete přivézt také čaje. Největší oblibě se tady těší indický a ceylonský čaj, který pořídíte za velmi příznivé ceny.

Kultura

Kulturní tradice na Maledivách byly ovlivňovány mnoha mořeplavci a cestovateli, kteří sem zavítali. Pokud sem zavítáte a těšíte se na tradiční zpěv a tance, pak vás musíme zklamat. Ty jsou totiž pro místní spíše jen slavnostní záležitostí. Mezi ně patří třeba slavnostní pojmenování nově narozeného dítěte – Bodumaloodhu. Bodumaloodhu představuje bohoslužbu spojenou se slavnostním jídlem. Další slavnostní záležitostí je i slavnost Eid a také slavnostní obřízka malých chlapců.

Jídlo

Je ale potřeba uvědomit si, že spousta maledivských svátků vychází z islámského lunárního kalendáře, což znamená, že každý rok vychází svátek na jiný den. Tyto svátky a významné události ale neovlivňují denní režim v resortech, v nichž jsou turisté ubytováni. Pokud se ale vydáte do obchodů či na trhy v Malé, pravděpodobně bude všude zavřeno.

A k nákupům se ještě na chvíli vrátíme. Pokud chcete ochutnat tradiční maledivské plodiny, pak si kupte místní mango, papáju a kokosy. Jsou to vlastně jediné plodiny, které se tady pěstují, o to lepší je jejich chuť. Co se týče maledivské kuchyně, připravte se na kuchyni indického typu - čili ostrá jídla s příměsí kari a dalších koření.

Korály

Zmínit se musíme také o etiketě. Myslete na to, že Maledivci jsou náležitě pyšní na své podmořské korálové bohatství a jsou velice striktní při dodržování pravidel ochrany životního prostředí. Jak jsme již zmínili výše, vývoz korálů ze země je na Maledivách přísně zakázán v jakékoli formě. Zakázán je zde také nudismus.

Co se týče plavek a letního oblečení, to si můžete dovolit pouze v resortech. Pokud se vydáte do města anebo na okolní ostrovy, je dobré vybavit se alespoň sukní, která vám bude zakrývat nohy a krátký rukáv (nikoli výstřih). Také muži by neměli odhalovat svou nahou hruď. Myslete na to, že na domorodých ostrovech není zdvořilé příliš vyzývavé chování ani vzhled. Pokud hodláte navštívit některou ze zdejších mešit, vždy se zouvejte. Vstup tady je navíc povolen pouze v dlouhých kalhotách nebo dlouhé sukni a dlouhém rukávu.

  • Zajímají vás další informace o zemi? Podívejte se sem.
  • Počasí a průměrné teploty na Maledivách.
,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie