Dovolená na Madagaskaru

Madagaskar mapa

MADAGASKAR - tento romantický ostrov díky své odlehlosti a relativní izolovanosti stále uniká pozornosti masové turistiky a zachovává si autentický ráz a jedinečnost panenské přírody. Během pobytu můžete brouzdat v blankytně modrém moři, pozorovat majestátné baobaby a vzácné druhy lemurů, přivonět k vůni Ilang Ilang či jen tak lenošit na pláži.

Dlouhá izolace ostrova způsobila, že se zde vyskytuje jedinečná endemická fauna i flóra. Ostrov je známý především více než padesáti druhy lemurů. Charakteristickým rysem rostlinné říše jsou majestátní baobaby. Madagaskar se může pyšnit úchvatnéými národními parky a rezervacemi, které rozhodně stojí za návštěvu.

MADAGASKAR: POČASÍ
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 26 26 26 24 23 22 22 22 22 23 24 25
Průměrná teplota vody °C 25 26 26 26 25 24 23 23 23 23 24 24
Průměrné měsíční srážky (mm) 24 13 35 150 43 75 36 26 57 24 24 58

Kdy jet do Madagaskaru?

Ostrov Madagaskar je charakterizován tropickým klimatem. Teplota je zde ale závislá na konkrétní nadmořské výšce. Pokud se vydáváte na pobřeží, počítejte s průměrnou teplotou pohybující se okolo 21 až 26 stupňů Celsia. V případě centrální plošiny jsou teploty ještě o něco nižší (13 – 19 stupňů Celsia). Pokud se chcete vyhnout vydatným dešťům, které zde přinášejí stálé jihovýchodní větry, pak na Madagaskar cestujte mimo měsíce května až září.

Jestliže se vydáváte do oblastí ve vnitrozemí, počítejte s tím, že počasí zde ovlivňují monzunové větry s dostatkem srážek od října do dubna. Na jihu země se ale srážek bát nemusíte. Ba právě naopak. Déšť zde po značnou část roku chybí. Ideální návštěva Madagaskaru je od května do října. Abyste se vyhnuli dešťům, necestujte sem během měsíců leden, únor a březen.

Chameleon

Nakupování a suvenýry

  • místní měna: paralelně jsou v současné době v oběhu stará měna Madagaskarský frank – 1000 MFG = cca 1,50 Kč a nová měna Madagaskarský ariary – 100 MGA = cca 1,- Kč. Nejvýhodnější zahraniční měnou jsou EURO, která lze bez problémů směnit. K platbám v některých hotelech vyšší kategorie a výběrům z bankomatů lze použít embosované platební karty.

Při nákupech mějte na mysli, že se ze země nesmí vyvážet ohrožené druhy zvířat a rostlin (lemuři, dugong, želvy, žáby atd.), orchideje, autentické předměty zařazené v mezinárodním dědictví (alaolo, zafimaniry), staré předměty a dokumenty, chráněné jsou i fosilie, dinosauří kosti, vejce. Vyvážet se naopak smí bižuterie (250 g - 1 kg) s polodrahokamy, 2 kg vanilky.

A co si z Madagaskaru můžete přivézt? Velmi chutný je například místní rum, který se na Madagaskaru vyrábí ze třtiny. Mezi nejlepší značky patří nepochybně Dzama, dobrý je i Mangoustan. Ty nejlevnější rumy nakoupíte ve větších supermarketech, ale překvapivě také u velkých benzínek. Cena těch nejlepších se pohybuje mezi 500 až 800 Kč.

Tradiční řezbářské výrobky

Mezi tradiční madagaskarské suvenýry patří různé ručně vyráběné hračky a upomínkové předměty. Od řezbářů si můžete zakoupit maličké figurky a zdobené krabičky, ale i židle, truhly či skříně. Výjimkou nejsou ani víka od rakví, které se ale jako suvenýr příliš nehodí J. Zajímavé jsou také výroby vyráběné z kovového odpadu. Plechovky od piva anebo coly, korunkové uzávěry či obaly od konzerv se v rukou místních mění v dokonalá autíčka, motorky anebo traktory. Zajímavé jsou také upomínkové předměty ze sisalu. Odvézt si odtud můžete třeba sisalové tašky, ubrousky anebo hračky pro různé věkové skupiny dětí.

Vanilkový ráj

Samostatnou kapitolou jsou nákupy koření a vanilky. O Madagaskaru se ne nadarmo povídá, že jde o zemi koření. Jeho sláva přetrvává až do dnešních dnů. Ostrov totiž patří mezi největší producenty vanilky, hřebíčku a dalších kořenících druhů. Na tržištích běžně seženete nejrůznější kořenící sety, které představují hezky zdobené dárkové balíčky nejen pro vás, ale především pro vaše nejbližší. Součástí dárkové kazety bude dozajisté skořice (mletá anebo v celku), chilli papričky, hřebíček, kari, kardamom, koriandr a kurkuma. Chybět samozřejmě nesmí ani vanilka, která se zde pěstuje opravdu ve velkém. I velmi kvalitní tobolky tady můžete sehnat podstatně levněji než u nás.

Přírodniny pouze s povolením

Z Madagaskaru si můžete přivézt také celou řadu přírodnin. Tady ale pozor. Na suvenýry přírodního původu (ale třeba i na významnější etnografické předměty) je proto nutné mít povolení. Pokud nakoupíte u autorizovaného prodejce, nebudete mít s povolením problém. Pozor si dejte ale na nákupy přírodnin někde u stánku nebo na tržišti. Tady se vám může situace v případě letištní kontroly nepříjemně zkomplikovat.

Drahokamy pro dámy

Dámy si jistě budou chtít odvézt nějaký pěkný drahokam či polodrahokam. Toto zboží je možno koupit v obchodě nebo u náhodného prodejce na ulici. Vřele doporučujeme první zmíněnou možnost. Nejen, že máte jistotu pravosti výrobku, také opět obdržíte povolení, které je při převážení drahokamů a polodrahokamů nezbytné.

Polodrahokam

Kultura na Madagaskaru

Madagaskar obývá 24 milionů obyvatel, kteří jsou směsicí potomků z Indonésie, Indie, Afriky, arabských a asijských zemí a nazývají se Malgaši. Více než polovina obyvatel Madagaskaru vyznává některé z původních domorodých náboženství. Zajímavostí je, že se na Madagaskaru chodí brzo spát (obvykle ihned po setmění) a také se tady brzy vstává (často už ve čtyři ráno). Pokud patříte mezi milovníky nočního života, ani v tomhle ohledu vás Madagaskar příliš nenadchne. Většina podniků totiž zavírá po 22. hodině. Výjimku tvoří soukromé obchůdky a krámky se suvenýry, které mají často otevřeny dlouho do noci. Pokud cestujete do oblasti Ambositra, všimněte si na dřevěných domcích velice zajímavých kreseb. Místní je nazývají zafimaniry a jsou zapsány na seznamu UNESCO.

Obyvatelé Madagaskaru

Co se týče obyvatel Madagaskaru – Malgašů, pak můžeme zmínit, že jsou velmi tolerantní a mírumilovní Malgašové jsou mírumilovní a tolerantní. Na druhou stranu jsou ale silně vázáni svými zvyky, hlavně na vesnicích, takže je důležité respektovat jejich tradice, tabu a zákazy a to zejména u starších lidí nebo vysoce postavených. Je dobré, když se o nich budete informovat předem. Třeba tykání je tady naprosté tabu. Nemluvte příliš nahlas a nedávejte na sobě znát projevy rozčilení. Na některých místech nemají rádi hlazení po hlavě a můžou mít problém s tím, když je fotografujete. Vždy se tedy dopředu zeptejte na svolení. Co se týče nudismu, ten není na plážích povolen. Ženy by se měli při návštěvě města zakrýt alespoň pareem.

Jazyk

Oficiálními jazyky jsou malgaština a francouzština. Většina obyvatel hovoří francouzsky, anglicky minimálně.

Svátky a oslavy

Co se týče svátků a oslav, ty jsou nejčastěji vždy spojené s historií země. Původní obyvatelé ostrova věřili v sílu přírody, dobré a zlé duchy a odkaz svých předků. Co se týče fixních svátků, ty připadají na prvního ledna, kdy se (stejně jako u nás) slaví Nový rok. 29. 3. se slaví Den mučedníků, který připomíná protifrancouzské povstání z roku 1947. 1. 5. se stejně jako u nás slaví svátek práce, 26. 6. pak Den nezávislosti, 15. 8. obyvatelé Madagaskaru slaví Nanebevzetí Panny Marie, 1. 11. pak obdobu našich Dušiček (Všichni svatí). Vánoce tady připadají na 25. prosince.

Jídlo a pití na Madagaskaru

A s oslavami je neodmyslitelně spjato také dobré jídlo a pití. Asi nikoho nepřekvapí, že základem malgašské kuchyně je rýže, která se tu podává jako příloha ke každému jídlu. A u rýže ještě chvíli zůstaneme. Pokud chcete ochutnat něco opravdu netradičního, pochutnejte si na zdejších rýžových koláčích, které jsou k dostání běžně na ulici.

Co se týče národního jídla, to místní nazývají raviot. Jde o maniokové listy utlučení v hmoždíři, naplněné vepřovým masem a romazavou (listovozeleninová směs s masem a lilkem). Neméně oblíbený je také pokrm s názvem ravitoto - pečené nebo smažené maso, které natolik ztvrdne, až zkřehne a rozpadne se na jednotlivá svalová vlákna.

pokrm Raviototo

Mezi plodiny, na kterých je postavena malgašská kuchyně, patří kromě rýže i fazole, burské oříšky a ovoce. Samostatnou kapitolou je potom maso, z něhož místní pokrmy připravují. Bohužel situace s masem je tady ve velmi bezútěšném stavu. A masnu poznáte podle typického zápachu a hejna much. Pokud si přeci jen přejete na masu pochutnat, pak vsaďte na ryby a mořské plody, které se prodávají a připravují v přímořských oblastech.

rýže

Pití máte v rámci jídla obvykle zdarma. Většinou jde ale o teplou (převařenou) vodu určenou k pití. Pokud byste si chtěli koupit samostatnou 1,5 litrovou lahev vody, pak si připravte 0,5 – 1 euro. Za ochutnání tady jistě stojí malgašské pivo, které nese označení „pilsner“, neboť je to opravdu pivo tohoto typu. Nejznámější a nejchutnější je Three Horses Berr (tzv. THB). Za zmínku stojí i místní rum, který patří opravdu mezi chutné a limonáda – tzv. Bonbon Anglais, která se často míchá s pivem.

Ceny na Madagaskaru

Oficiální měnou Madagaskaru jsou malgašské ariary (MGS). Aktuální kurz (k 20. 11. 2018) činí 6,376 Kč za 1000 MGA. Současné mince v oběhu mají hodnoty 1 a 2 iraimbilanja, dále 1, 2, 4, 5, 10, 20 a 50 ariary. Bankovky mají hodnoty 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 ariary. Počítejte s tím, že na ostrově není příliš mnoho bankomatů. Vždy se proto vybavte dostatečnou zásobou hotovosti. Peníze si můžete směnit jednoduše v bance. Zde ale počítejte s poměrně vysokým poplatkem a dlouhou čekací lhůtou. Někde si ve směnárně postojíte třeba i hodinu. Při výměně peněz mějte na paměti, že nejlepší kurz nabízí jedna ze dvou směnáren přímo na letišti v Antananarivu. Co se týče plateb kartou, ty jsou zde až na výjimky vyloučené.

Co se týče samotných cen, obecně můžeme říct, že jídlo je tady o něco levnější než u nás. O pití to ale neplatí. To je naopak dražší, než na co jsme zvyklí v Česku. Například za cappuccino tady zaplatíte asi 23 korun. Za jídlo o třech chodech v nějaké z lepších restaurací dáte asi 181 korun. Za jídlo v levné restauraci zaplatíte zhruba 36 korun. Za míchaný nápoj dáte 41 korun. Půllitr piva vás pak vyjde na 26 korun. Za kilogram brambor zaplatíte zhruba 5 korun. Chleba vás tady vyjde na jednu desetikorunu. Kilo jablek pak na 38 korun. Za vstupné do rezervací anebo národních parků zaplatíte od 50 do 200 korun. 

Praktické informace pro vstup do země

Vstupní formality na Madagaskar

Občané ČR i SR potřebují pro vstup na Madagaskar vízum, které lze obdržet na hranici při vstupu do země za 60 EURO. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po ukončení pobytu.

Očkování a lékař

Pro vstup do země není vyžádováno žádné speciální očkování. Doporučuje se očkování proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, žloutence typu A a B. Malárie se na pobřeží vyskytuje celoročně. V privátních lékařských zařízeních je poskytována lékařská péče.

Časový posun Madagaskar - Praha

časový posun proti středoevropskému času +2 hodiny

Elektrické napětí

Standardně je v zemi napětí 220 V, zásuvky evropského typu. Výjimečně může být napětí pouze 110 V.

Sportovní aktivity

V sezóně červenec-září je oblíbené pozorování velryb. Sportoviště jako tenisové kurty, hřiště, motorové vodní sporty nejsou běžnou součástí hotelů.

Potápění

U blízkých korálových útesů lze pozorovat bohatý podmořský život. Cena ponoru cca 50,- EURO.

Průvodce

Pobyty na Madagaskaru jsou individuální.

Pronájem automobilu

Automobily lze na Madagaskaru pronajmout ve většině případů pouze s řidičem, cena od 45,- EURO/den. Motocykly lze pronajímat běžně, cena se řídí podle objemu válců a pohybuje se od 45,- EURO/den. Je nutno mít řidičské oprávnění na motocykly.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie