Dovolená v Hongkongu

Hongkong

Hongkong: přestože oblast patří mezi nejhustěji osídlené na světě (až 10.000 obyvatel na km2, leží na území překvapivě také lesy a hory (až 1.000 metrů vysoké) a při hranicích s Čínou zemědělská oblast zvaná Nové území.

Odhalte při dovolené zde nesrovnatelně pulsující bývalou britskou kolonii, která 1. července 1997 přešla pod čínskou správu.

Top zajímavá místa pro dovolenou

Mekkou“ veškerého kulturního dění je v Hongkongu obchodní čtvrť Kowloon. Mezi nejvíce vyhledávanou zdejší turistickou atrakcí je Avenue of Stars na pobřežní promenádě Tsim Sha Tsui, kdy jde o „Východní kopii“ holywoodského chodníku slávy. A tomu všemu zde vévodí bronzová socha asijského filmového poloboha minulého století – Bruce Leeho.   

Každý večer od 8 hodin se za pomocí více než 40 budov ve městě odehrává strhující multimediální show Symfonie Světel (Symphony of Lights). Během cca 15 minut hudba a obraz znázorní 5 hlavních témat – Probuzení, Energie, Dědictví, Spolupráce a Oslava. Jedna z nejlepších stálých a nezpoplatněných show na celém světě, tak rozhodně nepromeškejte!

Projít se po zajímavých místních trzích a nasát zdejší atmosféru je další věcí, kterou kdo nezažije, tak neví o, co vše přichází. Noční trh na ulici Temple Street je nádhernou ukázkou různorodosti a jisté umělecké půvabnosti čínského trhu, najdete zde textil, elektroniku, hračky atd. Naopak mezi dopoledními hodinami je nejlepší čas na návštěvu slavného Nefritového trhu a v ulici Hong Lok si zase důkladně poté projít místní Ptačí trh.

Výhled na moře a mrakodrapy v městě Hongkong

Zajímavá přírodní místa a moderní architektura

Navštívit horu Victoria Peak (554 metrů nad mořem) – to znamená doslova a do písmene, vychutnat si opravdu úžasný výhled na zátoky a ostrůvky, se kterými je Hongkong spojen prostřednictvím trajektů. Všechny důležité objekty máte tak na dosah jediného pohledu. Zajímavostí je i to, že vás na horu doveze přes 120 let stará dopravní souprava.  Jsou zde restaurace a i kavárny.  

Když se poté vrátíte zpět do každodenní vibrace a ruchu tohoto moderního velkoměsta, tak možná budete velmi mile překvapeni, že zničehonic v něm uprostřed naleznete Honkgong Park. Průzračná jezírka a fontány v této příjemné zeleni snadno uklidní tep vaší mysli. Součástí parku je i zřejmě nejstarší koloniální budova v celém Hongkongu – Muzeum čajového náčiní, kam se můžete podívat zcela zdarma.  

Takto uvolněni a povzneseni se můžete vydat do centrální části města a právem poznáte, proč se zde tomu říká hlavní tepna světového obchodu, finančních a bankovních služeb. Málokdo ale ví, že tyto nádherné a moderně postavené „bohům až do oken“ mrakodrapy, se drží starobylé čínské filozofie o harmonii Feng-Šuej.

A když už jsme u těch bohů, tak je na čase při zdejší dovolené se podívat i na krásně umělecky zdobený taoistický chrám Wong Tai Sin, který byl dostaven na začátku 70. let minulého století. Naleznete ho u stanice metra se stejným jménem.

Bronzový Buddha na ostrově Lantau, Hongkong

Pozoruhodné kulturní památky

Poblíž již výše zmiňované Avenue Of Stars v Kowloonu naleznete také elegantní 44 metrů vysokou věž s hodinami (Clock Tower), postavenou v roce 1915. Pro dnešní generace lidí se jedná o vrcholný doklad století páry neboli 19. století. Věž byla původně totiž součástí již dnes nefungující Kowloon – Canton železniční trasy.

Na ostrově Lantau (dvakrát větší než ostrov Hongkong) se nachází krásný buddhistický klášter Po Lin, postavený z roku 1906.  Za dalších 87 let už ale zde můžete najít 268 dlouhých schodů, které vedou v masivní bronzové soše mírumilovně sedícího Buddhy v nadživotní velikosti. Socha je díky každonočnímu velkolepému osvětlení „svítícím majákem štěstí pro všechny lidi světa“.

Na ostrově můžete také najít i díky turismu známou rybářskou vesnici Tai O, která je postavená na vodě a říká se, že její základy byly položeny už v 16. století. Každopádně se zde nachází jeden z nejvíce postavených starobylých chrámů v Hongkongu – pozoruhodný Yeung Hau Temple ze 17. století.

Suvenýry

Hongkong je doslova rájem pro všechny nákupů chtivé cestovatele. Pulzující velkoměsto, ve kterém to bzučí jako v úlu, je doslova protkané stánky s rychlým občerstvením, nákupními centry, kde pořídíte opravdu cokoli, i zapadlými krámky s nespočtem tradičních suvenýrů. Co si z téhle čínské metropole odvézt a na co nezapomenout?

Svačinový kuřecí pařát je asi tím, co vás na Hongkongu v sekci suvenýrů šokuje nejvíc. Zavakuovaný pařátek si můžete dopřát ke svačině anebo rychlému obědu. Dovézt ho samozřejmě můžete na ochutnání i domů. Ne nadarmo se o něm říká, že jde o ten vůbec nejbizarnější suvenýr v Hongkongu, potažmo celé Číny. Chcete si dovézt něco maličko sofistikovanějšího a kulturního?

Čaj

Pak se zaměřte na čaje a čajové servisy. Čínská čajová kultura je jedním z velkých pojmů v Číně. Číňané ho pijí už více než 4 000 let a je důležitou součástí čínské tradice. Abyste nešlápli vedle, vydejte se do specializovaného čajového obchodu, kde si můžete nechat konkrétní čaj doporučit a sami vám ho tu také naváží. Počítejte ale s tím, že za opravdu kvalitní čaj si budete muset připlatit. A když už čajový obchod navštívíte, poohlédněte se také po keramickém čajovém servisu s typickým čínským zdobením.

Přiletět domů bez tradičních hůlek? Nemyslitelné! Také v Hongkongu, stejně jako v Pekingu mají tyto hůlky prakticky na každém druhém rohu. Vybrat si můžete hůlky z bambusu, ale třeba i ty dražší z keramiky anebo umělé hmoty.

Hůlky

Pokud hledáte suvenýr pro dámu, poptejte se po jasmínovém krému, který se vyznačuje svým okouzlujícím vzhledem, ale i jedinečnou vůní. Přivézt si můžete i nejrůznější bambusové suvenýry, šátky a látky s čínskými motivy anebo ukázky kaligrafie. Nevynechte ani prohlídku tradičního umění, a pokud se vám zalíbí, přivezte si některý z obrázků do rodné domoviny.

Kultura

Možná si myslíte, že kultura v Hongkongu jde ve šlépějích tradiční čínské kultury. To je ovšem mylná informace. Zdejší kultura z té čínské samozřejmě vychází, na druhou stranu je tady ale morálka a kultura obecně o dost uvolněnější, než v dalších oblastech Číny. O Hongkongu se dokonce traduje, že je semeništěm hříchu. Je to pravda? To budete muset odzkoušet na vlastní kůži.

Nic a nikdo však Hongkongu neupře jeho tradiční svátky, na kterých si místní velmi zakládají. Jde například o tradiční Čínský Nový rok, který je spojen s mytologií a nestvůrou, jíž mohly zaplašit pouze ohňostroje. Proto jsou oslavy Čínského Nového roku dodnes s bujarými ohňostroji neodmyslitelně spojené. Za zmínku stojí také Spring Lantern Festival, který je součástí Čínského Nového roku. Během festivalu lidé vyrážejí do ulic v průvodech, které jsou vyzbrojené stovkami svítilen a lampiček. Zajímavý je také Ching Ming Festival, který místní slaví během jara a vzpomínají během něj na své mrtvé předky. Jedním ze zajímavých je i Tuen Ng Festival, který je úzce spjat se závody dračích lodí.

Hudebníci

A s festivaly a oslavami neodmyslitelně souvisí také dobré jídlo a pití. Mezi tradiční a velmi oblíbená jídla patří čínské knedlíčky vyráběné z klasického bramborového těsta nebo rýže. Knedlíčky jsou plněny nejrůznějšími druhy masa, zeleniny, ale natrefit můžete i na zajímavější a pro našince poměrně nevšední kombinace. Oblíbené jsou také jarní závitky, vyráběné z tenkého rýžového těsta, které po namočení změkne. Závitky jsou následně plněny masem, zeleninou a někdy také tenkými rýžovými nudlemi. Neméně oblíbené je také kuřecí Kung Pao. Tento tradiční hongkongský pokrm je doplněný o kvalitní sójovou omáčku, bambusové výhonky, arašídy a papriky. Zapomenout nesmíme ani na ďábelské ohnivé kotlíky, na kterých si pochutnají jen milovníci chilli a pálivých specialit. Bez pekingské kachny nebo vepřového masa ve sladké omáčce se ale tradiční jídelní stůl v Hongkongu také neobejde.

Jídlo

A s jídlem souvisí také kultura stolování a etiketa obecně. Číňané jsou obecně velmi milí, usměvaví a příjemní lidé. Vzájemně spolu neustále o něčem diskutují a to samé očekávají také od vás. Své dojmy a postřehy chtějí také sdílet s okolím, proto mají u ucha neustále přilepený mobilní telefon. Telefonují domů, rodinám, do práce anebo přátelům. Typický je pro ně také neustálý spěch a shon. Jejich notorickou zálibou je pomalé pití čaje. Kromě čaje si libují také v nešvaru jménem cigarety a zlozvyku spočívajícím v neustálém plivání. Pro Evropana může být docela šok, že i taková místa jako kupé vlaku, jsou vybavena tzv. plivátky. Obecně jsou ale obyvatelé Hongkongu čestní, ochotní a spolehliví lidé. A to samé vyžadují také od nás.

Zajímají Vás praktické informace pro dovolenou v HongKongu?:

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie