Dovolená v Emirátech

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY - dynamicky se rozvíjející země na Arabském poloostrově. Nesmírné bohatství pocházející původně z těžby ropy a nyní z obchodu, dává netušené možnosti pro budování moderního turistického ruchu. 

Emiráty ve zkratce

moderní hotelové komplexy celoročně příznivé klima Velká mešita šejka Zayeda Sharjahovo muzeum islámské civilizace Muzeum umění Sharjah mešita Al-Badiyah pěší turistika, kempování potápění čtyřkolky poušť kajak přehrada Hatta nejrychlejší zip-line světa závodní okruh Yas Marina Circuit vyhlídkový let letadlem obrovský aquapark Waterpark

Klenot za 13 miliard korun - Velká mešita šejka Zayeda je jednou z nejkrásnějších budov na světě. Za návštěvu ale stojí také Sharjahovo muzeum islámské civilizace s nádhernou sbírkou artefaktů shromážděných pod velkou kupolovou střechou. Pokud vás zajímá umění, vydejte se do Muzea umění Sharjah, které uchovává jednu z nejvýznamnějších světových sbírek moderního umění Středního východu. Svou návštěvou poctěte také nejstarší mešitu Emirátů  Al-Badiyah, která leží u stejnojmenného městečka asi 40 km severně od hlavního města Fujairah.

Kromě památek se můžete oddávat také venkovním aktivitám. Samozřejmostí je pěší turistika, kempování na pláži nebo potápění. Vydejte se na čtyřkolkách nebo hřbetech velbloudů do pouště nebo nasedněte na kolo a vyrazte na některou z trailových stezek. Pobřeží Abu Dhabi můžete prozkoumat z kajaku a přehrada Hatta pak vybízí k brzké ranní návštěvě.

Milovníci adrenalinu by neměli opomenout návštěvu nejrychlejší zip-line světa (Jebel Jais Flight Zip Line). Ti, kteří propadli rychlé jízdě pak mohou otestovat svoje řidičské dovednosti na okruhu Yas Marina Circuit. Chcete vidět Emiráty z výšky? Není nic lepšího, než si zaplatit vyhlídkový let letadlem, z jehož paluby se společně s instruktorem a padákem vrhnete směrem k rozbouřenému moři. Děti pak jistě potěší přítomnost obrovského aquaparku Waterpark s množstvím skluzavek a vodních atrakcí.

Počasí v Emirátech

Kombinace pouště, moře a polohy přímo na obratníku Raka činí zdejší podnebí velmi horkým, slunce tu svítí prakticky po celý rok.

  • I zimy zde panují teplé, i když noci tou dobou bývají chladnější. Většinou se déšť objevuje během zimních měsíců, obvykle v únoru a březnu, někdy i dřív.  
  • Velká horka nastávají přes léto, na pobřeží jsou doprovázená extrémní vlhkostí vzduchu.
POČASÍ SAE (Dubaj)
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu-den °C   24 25 27 30 33 35 37 38 36 32 31 26
Průměrná teplota vody °C 23 22 23 24 26 27 29 32 28 27 28 25
Průměrné měsíční srážky (mm) 18 4 0 0 0 0 0 0 0 16 21 6

Nakupování a suvenýry

Pro Emiráty a zvláště pak Dubaj je typický americký slogan: "Shop till you drop!" - "Nakupuj, dokud nepadneš". Nutno podotknout, že ten má v Emirátech své opodstatnění. Emiráty jsou totiž snem všech shopaholiků a milovníků nakupování. Jde zde k dostání prakticky veškeré zboží, na které si jen vzpomenete – od luxusního oblečení, přes elektroniku, až po ryzí zlato. Hlavními centry nakupování SAE jsou Dubaj, Abu Dhabi, Sharjah a Al-Ain.

Velmi oblíbené jsou obří nákupní domy vybavené klimatizací. Nakupování je tady mimořádně příjemným zážitkem také v horkých letních dnech. Ti, kdo do těchto nákupních center míří, ale nemají v plánu pouze vzít obchody útokem, lidé se sem chodí také bavit, odpočívat nebo se zúčastňují obchodních či jiných sešlostí. Obří obchodní zóny jsou totiž často kombinovány se zábavními centry a odpočinkovou zónou.

nakupování Dubaj

Co se týče otevírací doby, ta je v klasických supermarketech zpravidla od 10.00 do 22.00. Ve čtvrtek a pátek, kdy je den pracovního klidu zavírají velká obchodní centra až kolem půlnoci. Mimo obchodní centra mívají menší obchody polední přestávku od 13 h do minimálně 16 h. Po polední pauze jsou v provozu až dlouho do noci. Během Ramadánu se prodejní doba v SAE prodlužuje až do jedné hodiny ráno.

Zajímavý je také každoročně pořádaný Dubai Shopping Festival, který se koná společně s prestižním golfovým turnajem Desert Classing PGA a koňským dostihem Dubai World Cup. Festivaly se tady konají v zimě a jednotlivá obchodní centra a obchody lákají zákazníky mnohdy až na 70% slevy. Součástí Dubai Shopping Festivalu je také bohatý doprovodný program v ulicích, včetně ohňostroje a her pro děti.

nakupování Dubaj - potraviny

Suvenýry

Pokud se do Emirátů dostanete, jistě budete pokukovat po nějakém tom suvenýru. Co je ale typickým suvenýrem Emirátů? Není toho málo! Pokud dáváte přednost spíše suvenýrům, které můžete jednoduše zkonzumovat, přivezte si s sebou domů chutné datle. Že máte vůči jejich chuti nemalé předsudky? Pak věřte, že chuť datlí z Emirátů vás naprosto odrovná. Koupit je tady můžete vážené anebo jako součástí bonboniéry (třeba s ořechy anebo sušeným ovocem).

Samostatnou kapitolou je potom koření. To Dubajské vás doslova pohltí svou omamnou vůní. Koření koupíte nejen v jednotlivých krámcích a obchodních centrech, ale také na trhu s kořením (tam doporučujeme smlouvat o ceně). Za zmínku stojí třeba íránský šafrán v pěkných skleničkách, který pořídíte asi za 180 korun. V obchodních centrech je ale prodáváno nejen koření z Emirátů, ale také dalších zemí (například z Indie, Filipín apod.)

Ženy si jistě oblíbí zdejší parfémy. Najdete zde typické dubajské vůně, ale také parfémy vyhlášených světových značek. Velmi oblíbené jsou dřevité a kořeněné vůně, které seženete v parfumeriích i dalších specializovaných obchodech. A s vůněmi neodmyslitelně souvisí také nejrůznější vonné oleje, vonné tyčinky a směsi, ale také speciální dřevěné věže s uhlíkem a vůní, které představují bytové difuséry.

suvenýr - džezva

Oblíbeným suvenýrem jsou také konvičky – tzv. džezvy na přípravu kávy nebo čaje, ale i celé kávové a čajové sety. A k nádobí neopomeňte dokoupit také pravý marocký čaj anebo typickou arabskou kávu s kardamomem. A s kardamomem neodmyslitelně souvisí také zdejší sladkosti. Připravte se na to, že jsou sladké. A když říkáme sladké, tak tím myslíme opravdu sladké. V Dubaji pořídíte typické arabské sladkosti, ale i luxusní bonboniéry, pralinky nebo čokolády.

Zmínit musíme také skleněné vázy s obrázkem z různobarevného písku. Jakmile se obrázek přesype, vytvoří většinou nějaký obrázek anebo nápis. Velmi oblíbené jsou například obrázky s velbloudem. Při nákupu takové vázy ji ovšem důkladně zkontrolujte. Zaměřte se zejména na to, zda nemá uštípnuté hrany.

K Emirátům neodmyslitelně patří také velbloudi v nejrůznějších podobách. Koupit si můžete velblouda kovového, dřevěného anebo velblouda potaženého pravou kůží. Populárním suvenýrem jsou i pestrobarevné tašky nebo spíš pruhy látky s kapsami, které nosí skuteční velbloudi na zádech. Ze stejné tkaniny jsou asi nejoblíbenější dekorační polštáře všech velikostí a další textilie.

Pokud patříte do skupiny kuřáků anebo nakupujete suvenýry pro někoho, kdo tomuhle nešvaru holduje, pak si s sebou přivezte místní cigarety. Mnohdy je tady pořídíte ve speciálních dárkových baleních společně se zdobenými zapalovači anebo popelníky. Jistou alternativou jsou také vodní dýmky, kterých je v místních obchůdcích opravdu nespočet. Jejich vázy jsou překrásně zdobené a v interiéru vypadají opravdu dokonale.

Z textilních suvenýrů jistě zmíníme tradiční oblečení. Třeba taková pánská dišdaša a dámská abája jsou vskutku netradičním, nicméně velmi autentickým suvenýrem. Pořídit si můžete také překrásně zdobené koberce a koberečky na zem či dokonce na stěnu. Vždy ale kontrolujte, zda má vámi zvolený prodejce odpovídající certifikáty. Neméně oblíbeným suvenýrem jsou také kašmírové látky a šály, ze kterých si můžete nechat ušít nový oděv.

A čím jiným skončit, než zlatem a diamanty, které jsou pro Emiráty typické. Zdejší zlatnické výrobky jsou vskutku přenádherné a jejich kvalita je velmi vysoká. Zlato se prodává na váhu a jeho cena se neustále mění. Přesto zůstává více než příznivá. Po prodejnách a tržištích chodí neustále zástupy Arabů, kteří nakupují pro své manželky stálé nové a nové zlaté šperky. Podle místních tradic totiž musí každá žena v den své svatby mít množství nových zlatých šperků. Zlato je tady vůbec tím nejoblíbenějším dárkem. Ani v tomhle případě se nebojte smlouvat. Obchodník vám rád nabídne slevu.

ulice v Dubaji

Kultura a zvyky v Emirátech

V turistických průvodcích jsou SAE charakterizovány jako konzervativní, avšak tolerantní muslimská země. I přesto byste tady měli dodržovat několik obyčejů a zvyklostí. V opačném případě se dopustíte nepříjemného faux pas a v krajním případě se o vás může zajímat i zdejší policie. Na spoustu společenských pravidel upozorňují nejrůznější cedulky – některé najdete třeba i v obchodních centrech.

Etiketa a společenské chování

Pokud jste si jako suvenýr koupili tradiční mužský oděv dišdašu anebo dámskou abáju, je naprosto nevhodné v něm chodit na veřejnosti. Místní to budou brát jako urážku a zesměšnění jejich tradic. Možná vás zarazí, že se tady drží a vodí za ruku osoby stejného pohlaví. V tomto případě jde o projevy přátelství, nikoli o homosexualitu. Ta není v Emirátech tolerována.

Zakázáno je také popíjení alkoholu na veřejnosti, fotografování místních žen, muže si vyfotografovat můžete, ale pouze s jejich souhlasem. Velmi neslušné je také odmítání pohostinnosti místních – např. pozvání na čaj, kávu, předávání dárků či věcí levou rukou a agresivní či neslušná gesta. Pokud budete dodržovat alespoň základní pravidla slušnosti a osvojíte si zdejší specifika etikety a kultury, prožijete dokonalou dovolenou, kde není pro stres a spěch místo.

Etiketa týkající se žen na dovolené (ženy - turistky)

Ženy by neměly odhalovat příliš holé kůže, ideální je, pokud budou mít zakrytá ramena a nohy, muži by na veřejná místa také neměli vstupovat v kraťasech a nátělníku. Nejlepší pro cestování jsou volné kalhoty a košile s dlouhými rukávy. Málo tolerované jsou projevy náklonnosti na veřejnosti.

Specifikem je pobyt na pláži. V SAE je naprosto zakázané opalovat se nahoře bez. Mimo hotelové resorty je dobré, pokud si budete všímat místních. Jestliže se zde koupou i místní ženy, není to problém. Pozornost ale věnujte oděvu, v němž se na pláži objevují. Zcela zakázané jsou plavky typu bikin. Zejména v emirátech Sharjah, Ajman a Ras al-Khaimah musí ženy na koupání mít alespoň jednodílné plavky, muži pak šortky. Počítejte také s tím, že odhalená žena u místních vzbuzuje značnou pozornost. Případné poznámky se vyplatí ignorovat.

Postavení zdejších žen

Ženy jsou v Emirátech samostatnou kapitolou. V jakékoli jiné arabské zemi, ale i v jakémkoliv jiném emirátu SAE, se role žen nezměnila tolik jako v Dubaji. Ačkoli to na první pohled nevypadá (ženy tady chodí v hojné míře stále zahalené), jejich postavení se extrémně změnilo. Zdejší ženy a dívky mají vysoké vzdělání, na rozdíl od jiných arabských zemí mohou řídit automobily anebo v nich jezdit bez doprovodu muže. Ženy, které si uhájily své postavení v obchodním světě ovládaném muži, se tady těší nejvyšší vážnosti a mají dokonce i některá privilegia. Ovem privilegia mají také ženy na různých místech – třeba ve státních institucích. Je povoleno (a dokonce také očekáváno), že žena si v případné frontě půjde stoupnout dopředu, kde jí bude nabídnuto místo k sezení.

Ženy se tady také mohou pohybovat bez doprovodu muže a místní přísloví říká, že spíše velbloud projde uchem jehly, než aby byla žena obtěžována! Důvodem této skutečnosti je i to, že hrozí extrémně přísné tresty těm, kdo obtěžují ženy. V dopravních prostředcích jsou vyčleněny místa speciálně pro ženy a zdejší pláže mohou ženy navštěvovat v předem jasně dané dny, kdy je přítomnost mužů na plážích zcela zakázána (výjimku tvoří malí chlapci do 8 let). Nejde ale o omezení, nýbrž o projev slušnosti, který je pro Emiráty tolik typický.

ženy v Dubaji

Jídlo a pití v Emirátech

Spousta lidí si myslí, že pro zdejší kuchyni jsou typická arabská jídla a pokrmy typu hummus, falafel a schawarma. Ty však najdou svůj původ spíš v libanonské, egyptské a syrské kuchyni a s originální emirátskou kuchyní nemají nic společného. I přesto se tady arabský původ tak úplně nezapře.

Dávné arabské menu se skládalo hlavně z datlí, velbloudího mléka, jehněčího a skopového masa, nezbytných chlebových placek, a později i rýže a kávy. Jídla často obsahují množství oleje a jiných tuků, koření a cukru. Prakticky všechna hlavní jídla vycházejí z masového základu, hlavně jehněčího a skopového. Perský záliv je nesmírně bohatým lovištěm ryb a vůbec všech darů moře. K nejchutnějším rybám patří hamur a zubeidi, opravdovou delikatesou jsou ale obří královské krevety (rubian), které jinde na světě neseženete. Nejdůležitější přílohou je rýže.

Machbous - tradiční jídlo

Mezi zdejší tradiční jídla patří Margooga (dušená zelenina s masem a s arabským chlebem), Machbous (kuřecí, jehněcí nebo kozí maso s rýží), Ma’louba (mleté maso s lilkem a rýží), Fireed (smažení kuře nebo ryba), Harees (pokrm ze šlehané přenice, tradičně konzumován během ramadánu) a Mishwy (grilovaná masa). Jídla se většinou vaří v jednom hrnci a pro jejich dochucení je používáno koření jako šafrán, kurkuma, kardamom a tymián.

Po jídle téměř vždy následuje sladký dezert. V Emirátech, stejně jako v jiných arabských zemích jsou sladkosti opravdu velmi sladké. Oblíbené jsou ale také dezerty z dýně. Co se týče alkoholu, ten je tady k dostání ve velmi omezeném množství a v prodejnách, které jsou pro běžné turisty téměř nedostupné. Navíc je poměrně drahý. Naprostý zákaz alkoholu pak platí v emirátu Sharjah. Všude jinde si téměř bez problému objednáte skleničku místního vína anebo třetinku piva. Z nápojů je velmi oblíbená káva a silný černý čaj.

Praktické informace

Vstupní formality

S platností od 22.3.2014 byla zrušena vízová povinnost pro občany České republiky. Podmínkou bezvízového vstupu je cestovní doklad s minimální platností 6 měsíců po návratu ze Spojených arabských emirátů. Pro vstup nelze použít cestovní pas, ve kterém je doložen vstup nebo pobyt v Izraeli! Po příletu je zdarma uděleno do pasu razítko opravňující držitele k pobytu v délce maximálně 30 dnů (tzv. "visa upon arival"). Rádi bychom Vás také informovali o zavedení povinné taxy tzv. Tourism Dirhams, která platí pro všechny ubytovací kapacity v Dubaji od 31.3.2014 a od 1.11.2015 také pro hotely v emirátu Ras al Khaimah. Poplatek budou cestující hradit na hotelu při check-inu (nejpozději však do ukončení pobytu) buď v hotovosti nebo kartou.

# Kategorie ubytování Poplatek za pokoj
a noc (v USD)
1 5* hotel (nebo hotel či resort vyšší kategorie) 5.50
2 4* hotel nebo resort 4.00
3 3* hotel nebo resort 3.00
4 2* hotel nebo resort 3.00
5 1* hotel nebo resort 2.00
6 Deluxe Hotel Apartment 5.50
7 Superior Hotel Apartment 4.00
8 Standard Hotel Apartment 3.00

Očkování

Očkování se pro cestu do Spojených arabských emirátů nevyžaduje. Vezměte si s sebou léky, které běžně užíváte při zvýšené teplotě, bolestech hlavy a střevních potížích. Povinná nejsou žádná očkování.

Jazyk

Úředním jazykem je arabština, domluvíte se také anglicky a rusky.

Časový posun

Časový posun proti České republice je + 3 hodiny, v době letního evropského času je + 2 hodiny.

Cenová hladina

Pokud bychom srovnali cenovou hladinu Česka a Emirátů, pak dospějeme k názoru, že takový život v Dubaji anebo jiných Emirátech se vám oproti Česku poměrně zásadně prodraží. Z aktuálních statistik vyplývá, že měsíční náklady na existenci jsou v průměru v Dubaji o 60 % vyšší než u nás v hlavním městě Praze. Hlavní podíl na tom má strava, služby a především nájemné, které je zde až 350 % vyšší než u nás.

A co kolik stojí? Orientačně:

  • Za menu v restauraci střední třídy zaplatíte asi 340 korun.
  • Půllitrová lahev piva z obchodu vás vyjde asi na 68 korun.
  • Dražší je tady káva. Ta vás vyjde zhruba na 100 – 120 korun.
  • Jak jsme již zmínili výše, nejvíce nákladné je tady bydlení. Třeba měsíční nájem bytu o velikosti 45 metrů čtverečních stojí asi 30 500 Kč.
  • Co se týče oblečení, ani to není úplně nejlevnější. Například značkové džíny vás vyjdou na 2 200 Kč, pár značkových bot je pak ještě o tři stovky dražší.
  • Co je zde naopak levné, je benzín. Za litr benzínu zaplatíte asi 12 korun.
,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie

the watchmaking crafts of Rta vape is in the lead.potential customers won't be able to benefit from the best services major benefit of best swiss voopoo drag s pro silikonowy futeral na vape.