Dovolená v Dominikánské republice

Dominikána ve zkratce

bílé pláže luxusní hotely šnorchlování potápění surfování jízda na kánoi jízda na kole rafting kitesurfing pěší turistika

fauna a flóra rezervace a národní parky kolonie ptáků krokodýli leguáni plameňáci želvy velryby (zimní měsíce)

Punta Cana nejznámější Juan Dolio - pro poznávání klidná Samaná Bayahibe La Romana Boca Chica - ideál pro potápění Cayo Levantado - ostrov Las Terrenas

Dominikánská republika je známá především pro své nádherné bílé pláže. Mezi ty nejznámější patří třeba Bahía de Las Águilas lemovaná kaktusy, která je sice hůře přístupná, o to však klidnější. Tři kilometry tropického ráje jsou synonymem pro pláž Playa Rincón. Playa del Macao je méně známá a proto nabízí dostatek prostoru i během hlavní sezóny. Milovníci surfování a vodních sportů si jistě oblíbí pláž Playa Grande ve tvaru půlměsíce. Playa Cosón západně od Las Terrenas nabízí 7 kilometrů bílého písku a všudypřítomného klidu. Playa La Entrada je pak jedním z nejfotografovanějších míst v Dominikáně.

A s přenádhernými plážemi a zdejší přírodou jsou neodmyslitelně spojené také venkovní aktivity. Oddávat se můžete třeba surfování, potápění, jízdě na kánoi, kolech, raftingu, kitesurfingu nebo vyzkoušet některou z tras pro pěší turistiku.  

Ze známých letovisek pak musíme jmenovat oblíbené Punta Cana, v němž najdete největší koncentraci luxusních hotelů se službami na vysoké úrovni. Stýská se vám po domovině? Zamiřte do střediska Las Terrenas s evropským nádechem. Playa Dominicus je potom malou enklávou letovisek na přeplněném, ale pěkném úseku poblíž města Bayahibe.

Poznávat místní faunu a flóru můžete skrze zdejší rezervace a národní parky. Kolonie ptáků uvidíte v parku Parque Nacional Los Haitises, krokodýly a leguány pak u odlehlého jezera Lago Enriquillo. Laguna Oviedo slibuje dobré podmínky pro pozorování plameňáků s želv. Pokud navštívíte letovisko Bahía de Samaná během zimního období, máte vysokou šanci na pozorování velryb, které tady odpočívají.

Skvělé podmínky pro potápění a vodní sporty nabízí letovisko Bayahibe nebo Laguna Dudu s několika podvodními jeskyněmi. Po náročném dni si pak můžete odpočinout v některém z barů letoviska Santo Domingo Capitaleños, kde najdete největší koncentraci barů v Dominikáně. Za netradičním kulturním zážitkem pak zamiřte do drsného horského města Jarabacoa, kde mají zdejší bary svou nezapomenutelnou atmosféru.

Co dělat v Dominikánské republice

Dominikánská republika - mapa

Do Dominikánské republiky se jezdí zejména za relaxem, opalováním a odpočinkem na zdejších plážích. Nicméně zábavu a vyžití si tady najdou i ti, kterým je bližší spíše aktivněji a akčněji prožitá dovolená. Co dělat v Dominikánské republice během dovolené? Mrkněte na náš přehled!

 • Potápění v Dominikánské republice – užijte si jednu z nejlepších lokalit pro potápění na planetě! Vydejte se na lodní výlet k ostrůvkům Saona a Catalina, nebo jen kousek od pláže jen se šnorchlem a ploutvemi. Orientační cena ponoru s kyslíkovou bombou se pohybuje okolo 50 amerických dolarů za jeden ponor včetně zapůjčení potápěčské výstroje.
 • Golf v Dominikánské republice - Dominikánská republika je doslova golfovým rájem, kvalitní golfová hřiště jsou k dispozici v Juan Doliu, Case de Campo u Bayahibe i v Punta Caně. Orientační cena green fee za 18 jamek je od 100 USD a výše dle kvality hřiště.
 • Další sporty v Dominikánské republice - Pobyt ve většině hotelů je s programem All Inclusive, který zahrnuje i velké množství sportovních aktivit – většina hotelů nabízí zdarma veškeré nemotorizované vodní sporty, k dispozici bývají kajaky, šlapadla, windsurfing, menší katamarány a plachetničky. Rovněž většinou zdarma k dispozici tenisové kurty, plážový volejbal či půjčovna kol.
 • Výlety v Dominikánské republice - Při pobytu v Dominikánské republice máme ve všech střediscích zajištěnu asistenci českého delegáta během celého roku. V Juan Doliu, Bayahibe i v Punta Caně je široká nabídka fakultativních výletů. V letovisku Samaná asistence v angličtině nebo němčině.

Kam do Dominikánské republiky vyrazit?

Záleží, co od dovolené v Dominikánské republice čekáte. Jsou tu letoviska, kde to žije celý den, jsou tu ale i místa, kde budete mít absolutní klid a soukromí. A záleží i na tom, zda chcete jen polehávat na pláži, nebo vyrazit i někam dál. Kam jet na dovolenou do Dominikánské republiky? Tady je výčet těch nej míst:

 • Punta Cana – asi nejznámější letovisko celé Dominikány. Užijte si poležení na pláži Bavaro, která patří k absolutní špičce. Nechte se hýčkat v místních luxusních resortech a zahrajte si golf na skvělých hřištích.
 • Juan Dolio – je příjemný zlatý střed. Není ani opuštěné, ani přelidněné. Navíc je toto místo ideální pro dovolenou v případě, že chcete hodně cestovat a poznávat. Je považováno za ideální výchozí bod.
 • Samaná – tady si užijete dovolenou v maximálním klidu. Navíc uprostřed krásné přírody. Místní pláže jsou nepřelidněné, stíněné kokosovými palmami a nádherné. Samaná leží mimo hlavní proud turistů.
 • Bayahibe – stále oblíbenější letovisko, které pomalu začíná šlapat na paty letovisku Punta Cana. Jde o luxusní letovisko, které svými službami prý uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Přesvědčte se! 
 • La Romana – letovisko, které zažívá ohromný boom od roku 1999, kdy tu bylo otevřené letiště. Leží na jihu, pláže jsou tu také nádherné a najdete tu i zázemí pro velkou část vodních sportů.
 • Boca Chica – korálové útesy, jemný písek a poklidná atmosféra města jsou hlavními taháky letoviska Boca Chica. Surfovat, sportovně rybařit či se potápět? Vodní království je zde plně k dispozici. Resort je také Ideálním místem pro rodiny s malými dětmi.
 • Cayo Levantado – čarokrásný ostrov plný exotických barev a zvuků. Na ostrově je jenom jediný hotel, ale za to s tím nejkomfortnějším vybavením, jaké si můžete jen představit. Luxus je jediné správné synonymum pro Cayo Levantado.
 • Las Terrenas – krémově zabarvené pláže a nádherné západy slunce? Město Las Terrenas a jeho okolí toho nabízí ale o mnoho více, jako např. pozorování delfínů a velryb nebo výlety do pestrobarevné přírody Dominikány.

Kdy vyrazit do Dominikánské republiky?

Stanovení optimální doby, kdy jet na dovolenou do Dominikánské republiky, je individuální. Hlavní turistická sezona probíhá v Dominikánské republice zhruba od prosince do dubna. Teploty se pohybují okolo pětadvaceti stupňů, vlhkost vzduchu není extrémní a vyhnou se vám i větší srážky. Nicméně počítejte s tím, že tu bude více lidí.

Pokud si chcete užít více klidu, pak do Dominikány můžete odcestovat mimo hlavní sezonu. Pak ale pozor na to, že od května do června je nejdeštivěji a v srpnu a září zase můžete natrefit na hurikán. Pro milovníky přírody je pak ideální dobou období od prosince do dubna, kdy ke břehům Dominikány připlouvají za pářením velryby, jež je možné pozorovat.

Suvenýry

A opět nemůžeme začít jinde, než u bižuterie a polodrahokamů. Pokud nakupujete suvenýry v Dominikánské republice, nezapomeňte si přivézt modrý polodrahokam larimar, který se nevyskytuje nikde jinde na světě. Název kamene je odvozen od jména dcery klenotníka, který poprvé vyrobil šperk s tímto kamenem, Larisy, a od slova mar, což znamená španělsky moře. Kromě larimaru stojí za zmínku i zdejší dominikánský jantar, známý svou největší škálou odstínů a barev na světě.

Šperk

Ze suvenýrů, které můžete doma zkonzumovat anebo je věnovat známým či přátelům jde o kávu, kakao, rum a doutníky. Při výběru kávy sázejte na tu v bílém obalu se značkou Santo Domingo. Koupit ji můžete mletou nebo zrnkovou. Pokud máte zájem o dárkové balení, pak se poohlédněte po té v jutových balíčcích. Dovézt si můžete i pravý karibský rum z cukrové třtiny. Potrpíte-li si na kvalitě, poohlédněte se po značkách 3B: Brugal, Barceló, Macoríx a Bermúdez. Potěšit sebe či přátele můžete také kokosovým likérem Licor de coco, který se prodává přímo v originálním balení, kokosovém ořechu, a po jeho dopití ještě získáte velice delikatesní rumem nasáklou kokosovou dužninu.

Pokud máte odvahu anebo problémy v ložnici, vyzkoušejte od místních zdejší afrodisiakum, které najdete pod označením Mama Juana. Jde o směs různých bylin, kůry a lístků z léčivých stromů, uzavřených společně v láhvi či sáčku. Ze směsi si připravíte silný nápoj zalitím třtinovým rumem nebo červeným vínem. Dle chuti pak můžete do nápoje přidat med.

Doutníky

Nesmíme zapomenout ani na doutníky a cigára. Dominikánská republika je tou největší vývozní zemí světa (také jste si mysleli, že šlo o Kubu)? Zdejší značkové doutníky se balí ručně a jejich kvalita podléhá přísným kontrolám.

Dovézt si můžete také nahrávku populárního dominikánského merengue či bachaty nebo sexy latinskoamerické salsy. A s merengue neodmyslitelně souvisí také hudební nástroj zvaný guira, což je kovový válec s rýhovaným povrchem, po němž se přejíždí kovovou vidlicí.

Z dalších suvenýrů jde určitě o ručně malované obrazy. Motivy se na obrazech obvykle opakují a nejčastěji jde o západ slunce nad mořem, pláže s palmovým hájem, haitský trh, malebné dominikánské chaloupky pod červeně kvetoucími stromy nebo vyobrazení taínských rytin, tak jak byly nalezeny v nesčetných jeskyních na území Dominikánské republiky.

Zajímavé jsou také ručně vyráběné suvenýry z keramiky. Dovezte si třeba speciální panenky LIMA bez obličeje nebo železné sošky znázorňující určité taínksé bůžky. I zde se ale setkáte s ozdobami z naplaveného dřeva nebo kokosových skořápek.

Mentalita

V Dominikánské republice žije téměř 9 milionů lidí. Z toho vyplývá, že kultura zde bude velmi rozmanitá a ovlivněná mnohými národnostmi. Zdejší lidé se řídí jednoduchým heslem, které říká, že: „život se má prožít, ne přežít“. Proto jejich tvář zdobí neustálý úsměv od ucha k uchu.

Dominikánci jsou velice temperamentní, milují latinskoamerickou hudbu a především tanec. Mezi místní oblíbené tance patří salsa, merengue a bachata. Kromě hudby a tance Dominikánci holdují i umění, tradičním kohoutím zápasům a také dominu.

Součástí zdejší kultury je také malířství a sochařství, vycházejíc ze španělských tradic. Místní umělecká škola „Bellas Artes“ vychovala řadu dominikánských malířů a sochařů, kteří dosáhli světového věhlasu.

Dítě

Dominikánci jsou náležitě hrdí na polodrahokamy larimar a dominikánský jantar, známý svou největší škálou odstínů a barev na světě. Tento jantar nejen, že hraje různými odstíny, také může obsahovat zakonzervovaný hmyz nebo části rostlin.

Tradiční kuchyně

Co se týče dominikánského jídla, to pravděpodobně nepatří mezi bůhvíjaké gurmánské speciality, přesto se z něho dá dobře najíst. Velmi zjednodušeně ho charakterizuje jedna zásadní věc – velké množství cukru. Sladké je tady prakticky cokoli – od masa, přes kaše, až po zeleninu anebo přílohy. Z moučníků si pochutnáte na Dulce de leche, vyrobeném z karamelu a dochucený kokosem, vanilkou, kakaem a ovocem. Neméně oblíbený je také Flan, který ale není tak sladký. Ochutnejte také místní ovoce, kterému vévodí meloun, mango, papája, ananas, banán a citrusy. Z nápojů si pak nenechte ujít ovocné a zeleninové šťávy a mléčné koktejly.

Strom

Etiketa - chování

Pokud sem cestujete, měli byste si osvojit také základní znalost místní etikety, která je ovšem v mnohém velmi podobná té naší. Zhruba 95 % obyvatel tu totiž tvoří křesťané. Pozor si ale dávejte na příliš odhalující oblečení, které tu nevidí rádi. Pokud hodláte místní fotografovat, zeptejte se dopředu o svolení. Pokud místní naznačí, že jim je vaše pozornost nepříjemná, odložte kameru a okamžitě se omluvte. Připravte se také na to, že sem tam po vás budou chtít dolar. Pokud odpovíte klidně a bez větších emocí: „No, thank you.“, nechají vás být. Nezapomínejte na pozdravy a poděkování. Počítejte také s tím, že byste měli být slušně a čistě oblečení. I ten nejchudší Dominikánec si totiž na svém vzhledu nesmírně zakládá a to samé požaduje i od vás.

Co byste měli vědět o Dominikánské republice?

Dominikánská republika je pro většinu Čechů už pořádnou exotikou. Nicméně se není čeho obávat – zázemí pro turisty je tu na vysoké úrovni a pokud si přečtete praktické informace o této zemi, pak vás nic nepřekvapí.

Dominikánská republika

Podívejte se na bližší informace o:

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie