V tak rozmanité a pestré zemi, jako je Čína, rozhodně není o nudu nouze. Lidé sem vyráží na zájezd často kvůli nákupům, ale klidně i kvůli atraktivní přírodě vhodné pro horolezecké či cyklistické vyžití. To však nemění nic na tom, že nejvíce turistů láká především důkladné poznání starobylé čínské kultury. Co patří mezi největší lákadla?
Kosmopolitní Šanghaj je velkolepým moderním centrem všeho současného dění v Číně. Nachází se zde jeden z nejdelších systémů metra na světě či oficiálně největší světový přístav. Z novodobých památek musíme předně vyzdvihnout chrám jadeitového Buddhy, který byl dostavěn na začátku 20. století.
Ve městě také stojí vůbec první postavená budova ze železobetonu v zemi, je jím Park Hotel z roku 1934 – do roku 1952 také nejvyšší mrakodrap v zemi. Hlavním architektonickým klenotem Šanghaje, který nikde jinde na světě nenajdete, je ale orientální art deco styl např. stojících budov v ulicích francouzské čtvrti.
Hlavní město Peking se svým nádherným Zakázaným městem, císařským komplexem z 15. století, je jasnou volbou, kde začít objevovat historické poklady starověké Číny. Jen pár kroků od místa, kde vládl císař na svém dračím trůnu, se nachází neméně úchvatný taoistický areál Chrám Nebes se Zdí Ozvěn či Oltářem Nebes.
Další neuvěřitelný historický poklad se nachází u města Xi’an ve střední oblasti země, které bylo také výchozím bodem Hedvábné stezky. Jsou jím neskutečně „živé“ a detailně zpracované sochy více než 7 tisíc hliněných válečníků z 3. století př. n. l., známých ve světě jako Terakotová armáda.
Pokud hledáte v Číně oblast, kde byste si na své dovolené mohli odpočinout od všelijakého civilizačního hluku, tak Tibetská náhorní plošina je pro to jako stvořená. V této pozoruhodné přírodě nemusíte celé dny potkat ani „živáčka“, a na druhou stranu je domovem obrovské škály zde volně se potulujících živočichů.
Kousek severně od Pekingu v rokli Longging se každým rokem v lednu koná originální festival sněhu a ledu. Stavějí se sochy lidí i mytických tvorů a nechybí ani mistrovsky vystavěné ohňostroje. Led a světlo a barvy jsou zde hlavními aktéry.
V červnu se zase konají slavnosti Dračích lodí, které nabízejí šanci vidět přehlídku a závody mnoha krásných dlouhých lodí (tzv. dračích) s pestrou uměleckou výzdobou. Nejpůsobivěji se slavnost slaví v Hongkongu.
Ve stejném měsíci můžete také nahlédnout „pod pokličku“ tajemných buddhistických rituálu, protože o tom je známý duchovní festival v chrámech na posvátné hoře Wuta.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT