Dovolená v Jižní Koreji

JIŽNÍ KOREA - turisty opomíjená země je symbolem překotného asijského rozvoje a vitality. Pod moderním povrchem však stále žijí šamanské, konfuciánské a buddhistické tradice, mezi mrakodrapy se vynořují tichá zákoutí svatyní a klášterů. Členitý reliéf poloostrova je nesmírně bohatý na přírodní krásy, pokroucené borovice na skalách, rozeklané skalní soutěsky. Korea – země dlouhodobě rozťatá vejpůl železnou oponou, země kontrastů, snových krajin a starodávné kultury. Navštivte její přívětivější jižní polovinu.

Kdy jet do Jižní Koreje?

JIŽNÍ KOREA: POČASÍ (SOUL)
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C -3 0 5 12 17 23 26 25 22 17 8 1
Průměrné měsíční srážky (mm) 32 15 15 56 97 124 530 595 176 71 20 29

Stejně jako v Evropě i v Jižní Koreji se střídají čtyři roční období. Během nich je ale potřeba počítat s extrémnějším počasím. V létě bývá více horko a v zimě zase větší zima než u nás. Vyloženě špatné období pro návštěvu této země ale neexistuje. Každé z ročních období má svoje kouzlo.

Například na jaře (od dubna do června) bývá počasí nejpříjemnější a je zároveň poměrně stálé. Příroda se navíc halí o růžového hávu rozkvetlých sakur. Proto patří jaro mezi hlavní turistickou sezonu. V některých místech tak může být maličko přeplněno.

 

Jižní Korea v dubnu

Léto vás může nepříjemně zaskočit poměrně vysokými teplotami. Při objevování památek a architektonických skvostů se tak pěkně zapotíte. V období od července do srpna je zde také zvýšené riziko monzunových srážek.

Podzim je naproti tomu dalším ideálním obdobím pro návštěvu. Teploty začínají pomalu klesat, mizí srážky a příroda se barví do rozmanitých barevných tónů.

Pokud patříte mezi milovníky zimy, pak si ji v Jižní Koreji opravdu užijete. V některých částech země (například Soul a okolí) klesají běžně teploty i pod minus dvacet stupňů Celsia. Na jihu a na ostrově Jeju taková zima není – teploty tady běžně neklesají pod nulu. Pohled na zasněženou krajinu a věhlasné památky je to ale okouzlující.

Zajímavá místa

V Jižní Koreji je nespočet zajímavých míst, která stojí za vaši návštěvu. Během svých toulek můžete vidět přenádherné chrámy, spoustu architektonických skvostů, paláce, svatyně, ale i města, která jsou pod ochranou UNESCO. Kam zamířit? Máme pro vás dva atraktivní tipy.

Soul

Začít pochopitelně nemůžeme jinde než v hlavním městě Soulu. Soul je v současnosti nesmírně moderním městem, jehož podzemní dráha patří mezi ty nejdelší na světě.  Nejzajímavější částí města je nepochybně centrum a severní čtvrť Soulu. Místo je osídleno místní šlechtou a starými královskými paláci. Proplétat se můžete křivolakými uličkami a mezi barevnými domky, mají mohutné dřevěné dveře s kováním a klepadly s ornamenty. Nevynechejte návštěvu paláce Gyeongbokgung, sídla dynastie Čoson s pavilóny v korejských zahradách. Prohlédnout si můžete také uličku Insadong a buddhistický chrám Jogye-sa nebo svatyni Jongmyo, hlavní korejskou svatyni předků, založenou dynastií Čoson. Pěkné panoramatické výhledy nabízí Korejská věž. 

korejská věž lotte v Soulu

Kyongju

Dalším oblíbeným místem je provinční městečko Kyongju, které bylo v roce 1995 prohlášeno UNESCEM za Světové kulturní dědictví. Těšit se tady můžete na velké množství pozůstatků chrámů a královských hrobek z doby vlády dynastie Shilla. Během návštěvy nevynechejte park Tumuli s 20 královskými hrobkami nebo observatoř Chomsugndae ze 7. století, jež je popisována jako první známá observatoř. Určitě rovněž navštivte umělé jezírko Anapji Pond, místo, kde královské rodiny dynastie Shilla odpočívaly. Za zmínku stojí i Chrám Pulkuksa patřící mezi nejznámější chrámy v Koreji nebo socha Buddhy Sokkuram Grotto - jedna z nejznámějších soch Buddhy na světě, zařazená do Světového kulturního bohatství.

Kjongdžu

Nakupování a suvenýry

Jižní Korea má jedny z největších obchodních center na světě. Obchody jsou tady běžně otevřené třeba až do 4 do rána. Pro suvenýry můžete vyrazit sem nebo do menších krámků, které najdete prakticky na každém kroku. Narazit tady můžete na sofistikované, ale i maličko ulítlé kousky. Co všechno si odtud můžete dovézt?

Tady je pár tipů. Odjet z Jižní Koreje a nedovézt si originální ponožky? To by byl hřích! Funky motivy nebo obrázky oblíbených komiksových postaviček nesmí na korejských ponožkách chybět. Zamilovali jste si jídelní hůlky, pak si z Koreji přivezte jejich kovovou variantu, která je mnohem hygieničtější, ekologičtější a odolnější než jejich plastové varianty.

ručně vyráběný papír zvaný Hanji

Zajímavou připomínkou jihokorejské kultury a historie je ručně vyráběný papír zvaný Hanji. U papíru ale Korejci nezůstali. S jeho pomocí jsou vyráběny nejrůznější ubrusy, záclony, závěsy, papírové panenky i stolní lampy.

obchody Suwon

Pokud někdy zavítáte do Koreji, rozhodně zemi neopouštějte bez přírodního zázraku jménem ženšen. Právě ten korejský totiž patři k těm vůbec nejkvalitnějším 

korejský ženšen

Věděli jste, že popíjet alkohol na veřejnosti je v Koreji zcela legální? Není se proto čemu divit, že Jihokorejci jsou dlouhodobě světovou špičkou v oblasti konzumace tvrdého alkoholů. Korejské Soju je nejprodávanější likér na světě, poráží dokonce i ruskou vodku. Proto by byla škoda tenhle alkohol neochutnat, případně si lahvinku nebo dvě neodvézt domů.

tradiční alkoholický nápoj dri

Jižní Korea je známá také pro svou náklonnost k minimalismu a roztomilosti. A kdo jiný ocení roztomilé výrobky víc, než menší děti? Pro nejrůznější druhy papírenského zboží a psacích potřeb můžete zamířit do tzv. Mungujeomnebo obchůdků. Propisky, tužky, pouzdra, gumy, ale i další výbavu pro malého školáka s roztomilými postavičkami pořídíte v mnoha atraktivních barevných variacích.

Mungujeomnebo obchůdky

Už výše jsme zmínili, že Jižní Korea je přeborníkem v konzumaci tvrdého alkoholu. Kromě něj si ale Korejci pochutnávají také na čajích a kávě. Ačkoli tady není čaj tak populární, jako v Číně nebo Japonsku, přesto patří mezi zajímavé suvenýry, které si můžete ze země dovézt.

čaj

Hitem poslední doby jsou také personalizovaná razítka – tzv. Dojang. Vytvořit si je můžete nechat z jihokorejské abecedy hangul a najdete je prakticky v každém obchodě se suvenýry. Milovníky suši a dalších rýžových pokrmů jistě potěší skutečnost, že v Jižní Koreji je na každém rohu k dostání výtečná zelená řasa. Ta je zajímavým zpestřením pokrmů, ale také dokonalou zásobárnou celé řady vitamínů a minerálů.

zelená řasa

Náš výčet jihokorejských suvenýrů zakončíme vskutku tradičními připomínkami. Jednou z nich je tradiční korejská výšivka, kterou můžete nechat opatřit oděv, pouzdra, tašky nebo nádobí. Zvířecí a květinové motivy se budou na předmětech příjemně vyjímat. Pokud si chcete přivézt něco opravdu tradičního, pak se poohlédněte po typickém jihokorejském oděvu známém jako Hanbok. Hanbok se v Jižní Koreji nosí u příležitosti významných svátků a oslav.

typický oděv Hanbok

Kultura a zvyky v Jižní Koreji

Obyvatele Jižní Koreji jsou velice zdvořilí, milí, přátelští, upovídaní, někdy až příliš rychlí a roztěkaní. Na turisty jsou ve větších městech zvyklí. Většina z nich také ovládá základní anglická slovíčka. To ovšem neplatí pro menší městečka anebo vesnice, kde anglicky neumí prakticky nikdo. O to více zábavy si ale během domluvy užijete.

Počítejte s tím, že kamkoli se hnete, budete bedlivě pozorováni. Lidé si s vámi budou chtít povídat, je jedno, zda to budou vojáci, hoteloví poslíčci, studenti, businessmani nebo pouliční tuláci. Neděste se otázky na věk, ta je v Jižní Koreji zcela normální. Jihokorejci totiž uctívají starší, proto budou chtít vědět, v jakém postavení jsou ve vaší společnosti. Když se k nim budete chovat přátelsky a uctivě, máte vekou šanci, že vás pozvou domů na lahodný oběd nebo večeři.

Jihokorejci jsou velmi slušní, úslužní a zdvořilí. To samé ale očekávají také od vás. V souladu s konfuciánským učením jsou všechny vztahy hierarchizované. Konfuciánské učení položilo pět základních pilířů, které ustanovují vztahy mezi nadřízeným a podřízeným, otcem a synem, mužem a ženou, starým a mladým a mezi přáteli. Kromě konfucianismu v zemi spousta obyvatel vyznává také buddhismus a dokonce je zde zastoupeno i křesťanství.  Většina Jihokorejců se ale nehlásí k žádnému vyznání.

lidé

Etiketa v Jižní Koreji

Pokud plánujete vytáhnout slovník, mějte na paměti, že Korea má několik druhů zdvořilostní mluvy, aniž byste tak chtěli, můžete Korejce svou neznalostí urazit. Korejci dokážou být shovívaví, když vidí, že jejich mateřštinou nemluvíte, přesto si tím nemusíte udělat zrovna dobrý obrázek. To ovšem neznamená, že se nemůžete naučit základní fráze, kterými je rozhodně mile překvapíte.

Co se týče základních společenských pravidel, při pozdravu se nezapomínejte uklonit. Čím hlubší poklona, tím uctivější. Na Korejce nikdy neukazujte. Toto se považuje za velmi neslušné gesto. Pokud chcete přivolat svého korejského kamaráda zamáváním rukou, vaše zápěstí by mělo být skloněné a prsty by měly směřovat směrem dolů. Když někomu něco dáváte, či od někoho nějaký předmět přijímáte, vždy věc uchopte oběma rukama, případně pravou rukou, kterou si přidržíte levou. Není od věci se i při tom uklonit. Kromě předávání vizitek to můžete uplatnit zejména u jídla či při placení.

způsob servírování

Etiketa stolování je v Jižní Koreji ještě maličko komplikovanější. Opět je potřeba myslet na konfuciánská pravidla: otec a syn, starší a mladší, nadřízený a podřízený, muž a žena. Je vhodné nalévat pití od toho nejstaršího, po nejmladšího. Pokud někdo nalévá pití vám, opět držte pohár nebo sklenici oběma rukama.

Pokud vám nápoj nechutná, není vhodné ho odmítat. Jednoduše sklenici přiložte k ústům, a buď ochutnejte, nebo to alespoň naznačte. Při pojídání pokrmu nezapomeňte počkat, dokud nezačne jíst nejstarší. U jídla klečte na zemi a nohy nenatahujte pod stůl.

V Koreji bylo zvykem, že muži jedli vždy první a ženy s dětmi až poté, co muži dojedli, a to v oddělené místnosti. Platilo i to, že starší, tedy paní domácnosti, měly před ostatními ženami přednost. Dnes zde ale přeci jen proniká západní učení, což se odráží také ve stylu stolování.

Pokud jíte s hůlkami, v žádném případě je do jídla nezapichujte nebo neodkládejte na misku s rýží. Svou misku s rýží mějte na levé straně od polévky a pokuste se nezanechat zbytky. Nepohoršujte se nad tím, když budou Korejci srkat. Pro ně je tento styl jedení naprosto normální.

Co je naopak nezdvořilé, to je smrkání. Pokud potřebujete smrkat, běžte do jiné místnosti nebo poodejděte stranou. Jestliže vás Korejec pozve na večeři, vhodně se oblečte (nejsou vhodná tílka, hluboké výstřihy, příliš krátké šaty nebo sukně), nezapomeňte přinést dárek, buďte zdvořilí a uctiví.

Postavení mužů a žen v Jižní Koreji

Ženský a mužský svět je v Koreji stále velmi oddělený a to především v tom, že se k sobě opačná pohlaví neumějí chovat, resp. mají velký problém spolu komunikovat. Muž zde skoro výlučně platí za živitele rodiny a žena je v roli pečovatelky o děti. Korejská ekonomika tak stojí převážně na pracovní síle mužů, kteří v práci tráví deset až čtrnáct hodin denně.

A ženy pochopitelně touží po tom nejvýkonnějším muži, který je dokáže bezpečně zajistit. Aby o ženu projevil zájem bohatý a úspěšný muž, předpokládá to její fyzickou krásu. K ní si Jihokorejky dopomáhají prostřednictvím plastických operací. Výjimkou není sesekání lícních kostí nebo operace očních víček.

muž a žena

Svátky a festivaly v Jižní Koreji

Během svátků a festivalů jsou uzavřeny pouze banky a úřady. Ostatní obchody, včetně služeb, bývají otevřené. Mezi nejvýznamnější jihokorejské svátky patří Vánoce, které slaví Korejci 25. 12. Zajímavým svátkem je i Den stromů, připadají na datum 5. 4. Chybět samozřejmě nesmí ani Narození Buddhy, které se slaví na přelomu dubna a května. Valentýn se tady slaví rovnou dvakrát – 14. 2. dávají dárky ženy mužům a přesně o měsíc později pak muži ženám. 11. 11. pak Jihokorejci slaví Pepero Day, kdy si zamilované páry dávají tyčinky Pepero.  Zajímavý je i  1. leden, kdy dospělí dávají dětem ve své rodině nějaké peníze.

Mezi nejvýznamnější festivaly patří Jinhae Gunhangje Festival, který každoročně navštíví přes dva miliony turistů z celého světa. Festival začíná připomínkou vlády dynastie Čoseon, známé také jako dynastie I nebo R. Nechybí samozřejmě ani famózní přehlídky v tradičních krojích a ochutnávka místních specialit.

festival Jinhae Gunhangje

Významný je také Starlight festival, který je součástí výše zmíněného Jinhae Gunhangje Festivalu. Jeho součástí je laserová show, nasvícený most a okolní třešně u řeky Yeojwacheon a na závěr večera je připravený ohňostroj.

Zmínit musíme také královskou přehlídku, kterou doplňuje vojenská hudební skupina. Průvod se předvádí každoročně kolem ulice Jungwon rotary a poukazuje na válečné vítězství za vlády dynastie Čoson. Součástí přehlídky je vystoupení čestné vojenské gardy.

Jídlo a pití v Jižní Koreji

Pokud milujete barvy, pak si přijdete v Jižní Koreji na své. A to i díky místní kuchyni. Každá barva tady totiž něco symbolizuje. Oproti nám konzumují Korejci mnohem méně masa. Každý pokrm je pak doplněn o misku rýže, polévku a spousta malých mističek tzv. banchan.

mističky banchan

Základem mističek banchan je nepochybně známé kimchi – speciálně upravené a naložené pikantní zelí s česnekem a dalšími místními dochucovadly. Mezi další oblíbená jídla patří bibimbap, což je chutná a pro našince snadno stravitelná směs zeleniny, masa a vajec podávaná na rýži.

kimchi jídlo

Oblíbené je také bulgogi, což jsou vlastně tenké plátky grilovaného hovězího masa marinovaného ve sladké sójové omáčce. Pokud milujete pikantní jídlo, vyzkoušejte jeon – pikantní palačinky obvykle servírované s mořskými plody a jarní cibulkou. Milovníci masa by pak měli ochutnat jjigae – dušené maso v husté omáčce servírované ještě vroucí v horkém hliněném hrnci. K nejoblíbenějším nápojům patří nejrůznější druhy čaje. Oblíbený je především čaj citronový a čaj z kořene ženšene.

tradiční jídlo Jižní Korea

Ceny v Jižní Koreji

Oficiální měnou Jižní Koreje je Jihokorejský won. 1  KRW (jihokorejský won) se pak rovná asi 0.019480 CZ. Platí se jak bankovkami, tak mincemi. Won se dělí na čchony, které se ale v praxi téměř nepoužívají. V oběhu jsou mince o hodnotě 10, 50, 100 a 500 a bankovky o hodnotách 1.000, 5.000, 10.000 a 50.000.

Většina obchodů a hotelů přijímá běžné platební karty (Visa, MasterCard, American Express). Pokud chcete využít místní bankomaty, počítejte s tím, že většina z nich nebude otevřená 24 hodin denně jako u nás. Provozní doba bankomatu je většinou uvedena v jeho blízkosti. Směnárny mají většinou otevřeno do 9 – 16 hodin.

korejský won

Kolik co stojí?

Za noc v hostelu zaplatíte zhruba 750 korun. U lépe vybaveného hotelu (3 hvězdičky) vás noc vyje na necelých patnáct stovek. Jídlo pro jednu osobu v levné restauraci stojí zhruba 140 korun. Za jídlo pro dvě osoby v restauraci střední třídy zaplatíte asi 750 Kč. Půllitr domácího piva vás vyjde na 68 korun. Za třetinkovou láhev vody zaplatíte 16 korun. Za cappuccino dáte zhruba 86 Kč.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie