Dovolená v Japonsku

Japonsko mapa

Japonsko ve zkratce

chrámy, hrady, svatyně zenové zahrady čaj, čajovny, konvice řemesla muzea japonské umění a design kamenné výrobky festivaly překrásné pláže Šinkansen

Překrásně zdobené chrámy jsou lákadlem, které touží vidět turisté z celého světa. Je jedno, jestli zamíříte ke kultovnímu zlatému chrámu Kinkaku-ji Kyoto nebo nejznámějšímu buddhistickému chrámu Tokia a významnému poutnímu místu Sensō-ji. Za návštěvu jistě stojí i chrám Oku-no-in nebo Zenkō-ji Nagano s fascinujícími příběhy z jeho historie.

Velkým lákadlem jsou také tradiční japonské zahrady. Kenroku-en Kanazawa je takovým malým mistrovským dílem. Slavná kyotská zahrada Ryōan-ji patří mezi nejkrásnější zenové zahrady Japonska. Zahrada vystavěná v 17. století Ritsurin-kōen má i dnešním návštěvníkům co nabídnout. Pokud si chcete během návštěvy zahrady pochutnat na tradičních japonských čajích, pak si nenechte ujít návštěvu zahrady Kōraku-en s mnohými čajovnami.

Za řemesly se vydejte do centra Kjóta, kde na vás čeká nejvyšší koncentrace řemesel a obchodů na jednom místě. Bizen Pottery centrum je pak známé pro své kamenné výrobky. Morioka je místem, kde seženete tradiční japonské konvice na čaj různých velikostí, materiálů i barev.

Co se týče architektonických skvostů a umění, za těmi vyrazte třeba na ostrov Naoshima, kde na vás čeká obří koncentrace muzeí. Současný japonský design si potom můžete prohlédnout na bulváru Omote-sandō Boutique. A když už jsme zmínili muzea, musíme být maličko konkrétnější. Tokijské národní muzeum je domovem největší sbírky japonského umění na světě, v Kjótském národním muzeu pak najdete klasická umělecká díla historické artefakty a chrámové poklady. Vaši návštěvu si zaslouží také Hirošimské muzeum míru, které mapuje osud místa zasaženého atomovou bombou.

I v Japonsku najdete překrásné pláže. Jednou z nich je třeba pláž Nishibama s kilometry bělavého písku nebo Sunayama Beach – pláž s fotogenickým skalním obloukem. Surfařská komunita si jistě zamiluje pláž Ikumi a ti, kdo dávají přednost klidu a poloprázdným plážím pak dvoukilometrový pás písku Ōkinohama.

Kdy jet do Japonska?

Do Japonska můžete zamířit celoročně. Ideální období pro návštěvu je ale jaro, kdy se budete kochat překrásně rozkvetlými stromy sakur nebo podzim, kdy vás naopak překvapí přívětivější ceny, bohatší možnosti ubytování a stálé počasí.

  • Pokud do Japonska zamíříte od března do května, počítejte s větším množstvím turistů, kteří zde obdivují již zmíněné kvetoucí sakury. Počasí je tady poměrně stálé, protože jde však o nejlepší čas pro návštěvu Japonska, mějte na paměti, že se tady budete potýkat s mírně vyššími cenami než mimo hlavní sezónu.
  • Rozhodnete-li se navštívit Japonsko od června do září, počítejte s větším množstvím deštivých dnů. Do poloviny září vás dokonce mohou potrápit tajfuny. Většina bouří ale zanikne dřív, než dorazí na pevninu. Vydat se do Japonska na podzim není vůbec špatný nápad. Rána jsou sice chladnější, počasí je ale poměrně stálé a ideální pro prohlídku památek.
  • Během zimy, která v Japonsku trvá od prosince do března, se nesetkáte s tak nízkými teplotami jako u nás, oproti létu jsou tady ale teploty přece jen citelně nižší. Pokud patříte mezi milovníky zimních sportů, vydejte se do japonských ski středisek, kde si užijete spoustu zábavy. V nížinách se ale sněhu nedočkáte. Pokud tady přeci jen napadne, roztaje do dvou dnů.

sopka Fudzi

Kam jet - zajímavá místa:

Počasí: teplota a srážky

JAPONSKO: POČASÍ (Tokio)
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 8 9 12 17 22 24 28 30 26 21 16 11
Průměrné měsíční srážky (mm) 121 137 168 165 246 329 180 296 167 154 146 114

Podnebí

Podnebí Japonska je oceánské, vlhké a monzunové. Jednotlivé oblasti této země mají díky značně protáhlému tvaru výrazně odlišné klimatické podmínky. Počasí v létě je velmi podobné našemu, jen je větší vlhko. Klimatické podmínky jsou na podzim, v zimě a na jaře velmi příznivé, v létě je velké horko (30-38°C).

Nakupování a suvenýry

Hledáte-li zemi, kde můžete do sytosti ukojit své nákupní vášně, pak jste v Japonsku správně. Paleta zboží, které zde můžete nakoupit, je totiž opravdu dechberoucí a ohromující. Levnější než u nás je obvykle elektronika a značkové oblečení (v USA ho ale nakoupíte ještě výhodněji), naopak poměrně drahé jsou kvalitnější suvenýry a anime připomínky. Počítejte s tím, že spousta obchodních domů otevírá až v deset hodin dopoledne a jejich otevírací doba končí v osm večer. Pokud si chcete vychutnat tu pravou nákupní atmosféru, vydejte se na trh Nishiki, který se ovšem uzavírá v 18 hodin. Ve většině obchodů můžete jednoduše platit kartou. Na trzích doporučujeme hotovost.

A co si z Japonska dovézt? Určitě tradiční dárkové předměty a suvenýry, které jsou proslulé svou poetikou a vyznačují se též exotickým nádechem. Nesmírně oblíbené jsou kočičky pro štěstí, jídelní hůlky, lakované krabičky Bento, japonské bytové dekorace, japonské šátky, origami, vějíře, panenky Kokeshi, figurky japonského vodníka Kappa, pokud dáváte přednost sladkým suvenýrům, rozhodně nevynechejte možnost nakoupit Pocky – japonské tyčinky, které vyrábí japonská firma Ezaki Glico Co., Ltd.

figurky - suvenýry

Domů si můžete přivézt také lahvinky rýžového vína – tzv. Saké, a pokud vaše ratolesti ještě stále sbírají Pokémony, pak nezapomeňte navštívit specializované obchody, které se této tématice věnují. Pořídit zde můžete kartičky, samolepky i figurky oblíbených anime postaviček. A když už jsme u těch animovaných postaviček, zapomenout nesmíme ani na proslulou kočku – Hello Kitty, kterou si zamilují zejména slečny.

Pro Japonce je nezbytný látkový kapesník, který nosí vždy u sebe. I ten si můžete dovézt domů v překrásném dárkovém balení. Nesmírně oblíbené jsou také sošky, masky a další ozdobné rukodělné výrobky. Hledáte-li něco netradičního, pak zaměřte svou pozornost na randoseru - tradiční školní aktovku japonských žáčků, která se stala nejnovějším trendy suvenýrem, který se z Japonska vozí.

Z dalších tradičních suvenýrů můžeme jmenovat třeba jukatu, vějíř, meč, furošiki, speciální suši magnetky, které jsou absolutním hitem současnosti nebo trička a další kusy oděvů potištěnými znaky kanji.

Kultura a zvyky v Japonsku

Kultura v Japonsku je kapitolou samou o sobě. V Japonsku žije téměř 127 milionů osob. Lidé jsou v Japonsku nesmírně milí, vstřícní, úslužní, disciplinovaní, zároveň ale také zbožňují a vyžadují morálku a slušné chování. To samé očekávají také od turistů, kteří jejich zemi navštěvují. Pokud Japonce zastavíte a zeptáte se na cestu, rád vám cestu ukáže, případně půjde kousek s vámi. Pokud sám neví, není pro něj problém zeptat se jiného Japonce nebo zajít do restaurace či hospody, kde se poptá na cestu.

Počítejte ale s tím, že i s dobrou znalostí japonské kultury je velice obtížně se zařadit do jejich společnosti, která je velice složitá a i spousta Japonců s tím má problémy. Japonci jsou hrdý a nacionální národ. Nenechte se vyvést tím, že se vám budou Japonci při sebemenší příležitosti klanět. Pokud se jim ukloníte, začnou se klanět ještě víc, což vás může uvrhnout do rozpaků. Základem pro dobrou pozici v dalším jednání, je vzájemné předávání vizitek. Podávají se oběma rukama směrem k partnerovi, který po přečtení stejným způsobem podá svoji vizitku. Rituál může být doplněn malou úklonou.

tradiční oblečení

Zajímavé je, že Japonci nedokáží (snad i nemohou) říkat ne. Pokud položíte Japonci otázku, na kterou by musel odpovědět záporně, dočkáte se přívalu nicneříkajících citoslovcí. Možná vás bude zajímat, že v Japonsku existuje až 17 způsobů, jak zdvořile říci ne. Za nezdvořilé se považuje také pokyvování hlavou na znamení souhlasu při konverzaci nebo tzv. ztráta tváře. Co to znamená v reálu? „Ztrátu tváře“ může pocítit člověk, který byl vystaven osobní urážce, v jehož přítomnosti bylo proneseno něco nevhodného ať formou poznámky, nebo komentáře, dále jestliže se nebere zřetel na jeho postavení, nebo je-li nucen vzdát se hodnot, k nimž má zvláštní vztah.

Co se týče postavení mužů a žen, mužovo postavení je neotřesitelné. Manželka se stará o dům a děti a to až do chvíle, kdy opustí domovinu. Na muži je finanční zajištění domácnosti. Je stále ještě velmi běžné, že manželka svému muži nazouvá i bačkory, naopak on v domácnosti takřka nepomáhá, jeho role je vydělávat peníze a živit rodinu.

Mezi zvyky a obyčeje, které vás možná v Japonsku poněkud zarazí, je srkání a mlaskání při jídle, které je považováno za výraz spokojenosti. Naopak naprosto nepřípustné je umývání se mýdlem ve vaně (mýdlem se smí umývat pouze ve sprše), dávání spropitného nebo smrkání.

Japonské slavnosti

K Japonsku se váže také nespočet slavností, které jsou typické pro jeho jednotlivá města. Například v Kjóto můžete navštívit Gion Macuri. Festival začíná v červenci a trvá celý jeden měsíc. Oblíbený je také Aoi Macuri – průvod v aristokratickém stylu od císařského paláce do svatyně Kamo, který probíhá vždy 15. Května. Zmínit musíme také velkolepý historický průvod, jehož tradice sahá 1000 let do minulosti. Název festivalu je Džidai Macuri a začíná vždy 22. října.

Naproti tomu v Tokiu slaví třeba Sandža Macuri, který probíhá ve čtvrti Asakusa, trvá tři dny a navštíví ho až dva milióny návštěvníků. Probíhá od 19. do 21. května. To festival Kanda Macuri se skládá z mnoha akcí, které trvají po celý týden. Jeho vyvrcholení připadá na nejbližší víkend k 15. Květnu.

To v Ósace slaví Tendžin Macuri – obří festival, který se koná nejen v ulicích Ósaky, ale také na lodích. Festival doprovází ohňostroje a probíhá vždy 24. - 25. července. Neméně zajímavý je také Kišiwada Macuri, který je rozdělený na dva festivaly. Jeden z nich probíhá v v září, druhý v říjnu. Jde o jeden z největších festivalů, kdy jsou městem taženy zdobené lodě tzv. dandžiri.

Jídlo a pití v Japonsku

A s festivaly neodmyslitelně souvisí také dobré jídlo a pití, o které není v Japonsku nouze. Když před vámi někdo zmíní Japonsko, jistě se vám vybaví syrová ryba a hromada rýže. Ve skutečnosti je ale japonská kuchyně mnohem rozmanitější. Jejím základem je již zmíněná rýže, ryby a zelenina. Drtivá většina jídel se vyrábí z čerstvých surovin, které se jen minimálně tepelně upravují. Pokud už k tepelné úpravě dojde, pak jde nejčastěji o smažení, dušení či vaření. Jídla jsou v Japonsku hojně dochucována. Mezi nejoblíbenější dochucovadla patří zázvor, wasabi a sójová omáčka. Velmi ceněná je také chuť umami, kterou rozeznáváme vedle základních čtyř lidských chutí.

Zřejmě tím nejznámějším a nejoblíbenějším japonským jídlem je nepochybně suši, které dnes dostanete prakticky na každém rohu. Kromě klasického suši s rybou můžete ochutnat také suši se zeleninou, masem, mozzarellou a rajčaty nebo čerstvým ovocem. Tradiční suši se ochucuje pikantní sójovou omáčkou a pastou wasabi. Pokud si chcete na suši opravdu pochutnat, vyzkoušejte místní kalifornské rolky, které představují rýži s krabem, lososem či tuňákem, okurkou, avokádem, kouskem wasabi a dalších neméně chutných ingrediencí.

Sushi

Kromě suši si v Japonsku pochutnáte na nespočtu variant čínských nudlí. Nudle jsou obvykle vařené ve vepřovém vývaru, k nim se často přidává vepřové maso, špenát a pórek. Jí se čínskými hůlkami a pozor – voda se z misek srká. A u nudlí ještě chvíli zůstaneme. Kromě klasických čínských nudlí známe také nudle soba, vyrobené z pohanky nebo nudle Udon, které představují pšeničné tlusté nudle nažloutlé barvy.

nudle Udon

Z dalších typicky japonských jídel musíme zmínit plněné taštičky masem a zeleninou, vařené v páře nebo smažené, kterým se říká Gyoza, delikatesu s názvem tempura, kterou tvoří zelenina, mořské plody a ryby obalené podobně jako v trojobalu. Našinec by měl alespoň jednou za život ochutnat netradiční pochoutku Nattó, která sice nezní příliš lákavě, obsahuje však řadu vitaminů a pro tělo důležitých látek. Nattó jsou zkvašené sójové boby světle hnědé barvy. Mají velice ostrý zápach a typicky výraznou chuť. Chcete si spravit chuť nebo něco zakousnout na dlouhé cestě? Kupte si Senbei – rýžové krekry polité sójovou omáčkou a řasou, podobně jako u nás známá „japonská směs”.

Tradiční jídlo natte fazole

 

Pokud si chcete vychutnat přípravu pokrmu přímo u stolu, objednejte si Sukijaki. To se připravuje vařením tence nakrájeného hovězího masa společně s různými druhy zeleniny a dlouhými tenkými nudlemi. Oblíbené je také Jakitori, což jsou vlastně malé kousky kuřecího masa, jatýrek a zeleniny, napíchnuté na bambusovou tyčinku a grilované na rozžhaveném dřevěném uhlí. Za zmínku stojí i Tonkacu, což představuje smaženou vepřovou kotletu v chlebové strouhance. Mnozí ji přirovnávají k našemu tradičnímu smaženému řízku, japonská strouhanka je ale o poznání křupavější a chutnější. Posledním pokrmem, který byste neměli zapomenout na svých toulkách asijskými zeměmi ochutnat, je Šabu-šabu. Šabu-šabu je alternativou švýcarských fondue, kdy se ve velkém kotlíku vaří maso společně se zeleninou. Suroviny si každý u stolu napíchne na hůlku a namáčí v nejrůznějších dipech a omáčkách.

Co se týče japonského pití, určitě ochutnejte místní čaje. Za zmínku stojí jistě sencha, která je typickým zeleným čajem, genmaicha, což je zelený čaj s praženou rýží, mugiča představuje ječmenný čaj, matcha je práškový čaj s trpkou chutí využívaný hlavně v čajových obřadech a jako ochucení cukrovinek. Z alkoholu ochutnejte rýžové víno saké nebo jejich typickou pálenku z brambor Shouču. Máte-li chuť na pivo, ochutnejte některou ze značek Asahi, Sapporo, Kirin nebo Yebisu.

typický čaj Sencha

Co Japonsko nabízí turistům?

Tokyo - město plné paradoxů, na jedné straně moderní budovy s nejdražšími reklamními plochami světa, na druhé straně klidné parky s chrámy a svatyněmi. Pokud budete v Tokyu v neděli, navštivte park Yoyogi. Je to japonská obdoba newyorského Central Parku. Uvidíte tu začínající zpěváky a skupiny, tančící Elvise a lá Japan, muže, co cvičí karate a jiné zajímavosti. Kousek od parku je svatyně Meiji Jingu, kde lze právě v neděli vidět tradiční japonskou svatbu. Za vidění stojí i Imperial Palace, císařský palác, který leží v pomyslném centru Tokya. Ve známé čtvrti Ueno je možné navštívit chrám Kaneidji nebo Tokyjské národní muzeum. Součástí širšího centra je Asakusa, kde naleznete prazáklady Eda (původní jméno Tokya) a obdivuhodný buddhistický chrám Sensodji.

K dalším vyhledávaným památkám se řadí horské lázně Judanaka poblíž Nagana a hrad v Curuoce.

Pokud ovšem toužíte objevit kouzlo původních dob, kdy Japonsko bylo zmítáno nejrůznějšími hrdinskými činy, platí, že čím zapadlejší místo, tím tradičnější způsob života tu naleznete. Můžete to zkusit na západě střední části Honshú v distriktu Noto, nebo v prefektuře Jamagata, cestovatelé doporučují také městečko Shirokawa na ostrově Shikoku.

Japonsko je tvořeno vulkanickými ostrovy, kde naleznate na mohutné horské masívy, krásné pláže i neprostupné lesy. Nádherné jsou národní parky Shikocu - Tóya s mnoha jezery a sopkami a horský Daisecuzan, oba na druhém největším ostrově Hokkaidó.
Japonsko není vyhlášené přímořskými resorty, nicméně především na Okinawě můžete najít příjemné pláže. Dále se můžete koupat v termálních pramenech na Hokkaidó. Zajímavé je také "vnitřní moře", uzavřená vodní plocha při jižním okraji Honshú.

Fudzi

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie