Dovolená v Argentině

Argentina ve zkratce

gurmánské restaurace muzea světové úrovně špičková hudba nekončící noční život Córdoba turistika argentinské pláže pozorování velryb kvalitní jídlo a dobré pití argentinský steak dobré pivo kvalitní víno úžasná krajina vodopády Iguazú Patagonie exotická zvířata

Argentinská města – to jsou gurmánské restaurace, muzea světové úrovně, kvalitní nákupy, špičková hudba a nikdy nekončící noční život. Na Buenos Aires si vyčleňte několik dnů, pokud milujete historii, rozhodně nevynechejte Córdobu. Rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu nejjižnějšího města světa.

Jinde vás pro změnu čekají bohaté možnosti trávení volného času – od lyžování, přes turistiku, až po rafting.  Oddávat se můžete i horolezectví a pěší turistice a samozřejmě také lenošení na argentinských plážích. Vyzkoušet si můžete windsurfing, paragliding, rafting a den zakončíte pozorováním velryb.

Kvalitní jídlo a dobré pití– bez toho se Argentina neobejde. Ochutnejte pravý argentinský steak nebo regionální kuchyni. Smlsněte si na čerstvém a křupavém pečivu nebo mořských plodech a večer zakončete dobrým pivem nebo kvalitním vínem z prosluněných svahů.

Argentina je tvořena úžasnou krajinou, od pouští plných kaktusů a vznešených andských štítů, až po temně modrá jezera a zelené lesy. Najdete tady proslulé vodopády Iguazú a krásy Patagonie se vám v hlavě zařadí do škatulky „nezapomenutelné“. I tady můžete pozorovat řadu exotických zvířat ve svém přirozeném prostředí. Příkladem budiž třeba majestátní kondoři, pumy, nandu, velbloudi, kajmani nebo opice.

Kdy jet na dovolenou

Argentina má výhodu v četnosti podnebí a zároveň i přítomností majestátního horstva a dlouhých pláží. Proto můžete tuto nádhernou zemi navštívit v kterémkoli ročním období. Všeobecně ale platí, že od prosince do února je v Argentině léto, zatímco červen až srpen jsou měsíci zimními. Vzhledem k velkému rozdílu podnebí mezi severní a jižní částí Argentiny je léto díky mírným teplotám a dlouhým dnům tou nejlepší dobou na návštěvu Patagonie a jižní části And. Pro milovníky lyžování v Andách začíná sezóna v červnu a končí zhruba v září.

Naopak v zimě se doporučuje cestovat spíše na sever- severozápad. V tomto období ustupuje období dešťů a vysoké teploty klesají. Buenos Aires, Cudo a oblast mezi Ba Rioja a Catamarca jsou nejúžasnější na podzim a na jaře. Jak již bylo naznačeno, Argentina zasahuje do téměř všech klimatických pásem. Na severu najdete tropické horké a na jihu subarktické podnebí. Ve střední Argentině vládne mírné subtropické podnebí. Nejvíce srážek padá v Patagonských Andách, ve východním podhůří je ale podnebí velmi suché. Průměrná teplota v Buenos Aires je v červenci 9° a v lednu 23°C

  • Více se dozvíte na stránce Kdy jet.

Zajímavá místa

Argentina je pokladnicí tajuplných klenotů. Některé z nich vás donutí smeknout, jiné zvládnou zatajit dech a další budete s pokorou obdivovat. Pro všechny ale platí jeden společný jmenovatel – jsou zkrátka unikátem, který se vyplatí během toulek Argentinskou republikou alespoň jednou navštívit. Tady máte ty nejzajímavější z nich.

Města a vesnice

Kdo zamíří do Argentiny, nesmí vynechat kompletní prohlídku a návštěvu hlavního města Buenos Aires, které je díky 2,9 milionům obyvatel zároveň nejlidnatějším městem Argentinské republiky. Součástí Argentiny je i jezero Lago Argentino, na jehož břehu leží další z významných argentinských měst El Calafate. Rozvoj města začal ve 40. letech minulého století. Nyní je z něj malebné a prosperující místo, které rozhodně stojí za návštěvu.

La Casa Rosada na Plaza de Mayo v Buenos Aires

Turisté si oblíbili také Trelew v argentinské provincii Chubut, které je skvělým výchozím bodem k mysu Punta Tombo, u něhož se nachází gigantické kolonie tučňáků magellanských. Za zmínku jistě stojí i Ushuaia – město, které se pyšní přívlastkem „jedno z nejjižnějších měst světa“. Svou tvář upírá k Antarktidě a mimo jiné slouží jako základna pro arktické expedice.

Nenechte si ujít ani návštěvu městečka Tolhuin, které je součástí Ohňové země a hovoří se o něm jako o „srdci ostrova“. Při svých toulkách nezapomeňte ani na návštěvu hlavního města stejnojmenné provincie Mendoza, které leží na východní straně And asi 200 kilometrů od nejvyšší hory Ameriky Aconcaguy. Mendoza ukrývá několik překrásných památek (např. Cerro de la Gloria, Parque San Martin, Plaza Independencia nebo Plaza Espaňa) a milovníky kvalitního vína potěší mnohými vinicemi, které se nachází v jejím okolí.

Ledovec Perito Moreno v NP Los Glaciares

Ulice a čtvrti

Součástí hlavního a nejlidnatějšího města Argentiny Buenos Aires je i několik ulic a čtvrtí, které musíte navštívit. Jednou z nich je i ulice 9 de Julio Avenue, která je považována za jednu z vůbec nejdelších ulic na světě. Nenechte si ujít ani návštěvu ulice Corrientes Avenue, která je centrem zábavy, divadel, barů i nočního života. To Mayo Avenue na vás dýchne okouzlující španělskou atmosférou, která je podpořena pouličními umělci, tanečnicemi a všudypřítomnými rytmy flamenca. Za zmínku stojí i Florida Avenue, kde na vás čeká mnoho představení tanga, z něhož vám naskáče husí kůže a začne se tajit dech.

Město Ushuaia ležící blízko NP Tierra Del Fuego v Argentině

Pokud chcete prozkoumat místo, kde žila místní aristokracie až do konce XIX. Století, zamiřte do pitoreskní a historické čtvrti San Telmo. Nedaleko ulice Avenida Pedro de Mendoza najdete i Caminito – uličku, které vdechl život a krásu malíř Benito Quinquela Martín. Daroval jí i pozemky a nechal zde vystavět třeba muzeum a školu Pedra Mendozy, jejíž prostory vyzdobil svými obrázky z přístavu La Boca.

A právě čtvrť La Boca, jejíž součástí je zmíněný přístav, je naší předposlední zastávkou. Obdivovat tady můžete charakteristická obydlí, pokrytá barevnými žlábkovanými plechy, které dotváří jedinečnou atmosféru tohoto místa. Naši krasojízdu po argentinských uličkách a čtvrtích zakončíme v aristokratické čtvrti zvané Recoleta, kde mimo jiné nachází i kostel Panny Marie, který je druhým nejstarším chrámem ve městě. 

Metropolitní katedrála v Buenos Aires

Kostely, katedrály a paláce

V Buenos Aires se nachází Metropolitní katedrála (Buenos Aires Metropolitan Cathedral) s okouzlujícím výhledem na náměstí Plaza de Mayo. Katedrála zde stojí od 16. století. Rozhodně ale nejde o její původní podobu. Katedrála totiž byla několikrát přestavěná a její současná podoba je směsicí architektonických stylů. V útrobách katedrály se nachází vzácné sochy z 18. století.

Součástí města je i kostel Panny Marie, který je druhým nejstarším chrámem ve městě. V Buenos Aires najdete i Baziliku Panny Marie na Sloupu (španělsky Basílica Nuestra Seňora del Pilar) s překrásnou vnitřní výzdobou.

Podzimní krajina v pohoří Cordillera de los Andes v Argentině

Netradiční stavbou hlavního města je La Casa Rosada, oficiálně známá jako Casa de Gobierno ("Vládní dům") nebo Palasio Presidencial ("Prezidentský palác"). Dům je oficiální rezidencí a sídlem úřadu argentinského prezidenta. Vystavěn byl v roce 1873 na východním konci Plaza de Mayo - velkého náměstí, které bylo od založení města Buenos Aires sídlem hlavních politických institucí Argentiny.

Náměstí a městské památky

Srdcem města Buenos Aires je náměstí Plaza de Mayo, na jehož východním konci je postavena již zmíněná rezidence argentinského prezidenta La Casa Rosada a na opačné straně Metropolitní katedrála. Náměstí vzniklo v roce 1580, v němž bylo také založeno hlavní město. Současnou podobu náměstí získalo 1884, kdy byla zničena kolonáda mezi Plaza de la Victoria a Plaza del Fuerte.

Za zmínku jistě stojí i náměstí Plaza Espaňa v Mendoze. Toto místo ovšem není tradičním náměstí, které známe od nás či ze světa. Je totiž obklopeno bohatou zelení a ve své podstatě tvoří malebný park přímo vybízející k odpočinku a relaxaci.

Proslulý most Puente del Inca v provincii Mendzoza v Argentině

Na stejném náměstí, na kterém se nachází prezidentský palác, najdete i divadlo Colón a stavbu jménem Cabildo. Ta byla za koloniálních časů radnicí, dnes je z ní ale městské muzeum. Asi dva kilometry od prezidentského paláce stojí budova Kongresu "Congreso de la Nación“, která je známá svou nazelenalou kapitolou, která se údajně nachází v každém hlavním městě světa.

Příroda a scenérie

Argentina vás nepřekvapí pouze nespočtem historických, kulturních a náboženských památek, ale také přenádhernou přírodou, bohatou faunou i flórou. Během návštěvy místa, kterému vládnou kontrasty, navštivte mys Punta Tombo, který je gigantickou kolonií tučňáků magellanských. Ve své podstatě se jedná o největší kolonii mimo Antarktidu. Kromě tučňáků zde můžete pozorovat i buřňáky obrovské, kormorány a mořské racky.

Ve 40. letech minulého století byl zřízen národní park Los Glaciares, stejně jako město El Calafate. Los Glaciares ukrývá několik ledovců, mezi nimiž je i ledovec Upsala - druhý největší v Jižní Americe nebo věhlasný ledovec Perito Moreno, jenž patří k těm největším na světě a je jediným pohybujícím se ledovcem planety. Čeká na vás úžasná podívaná, kdy se osmdesátimetrové ledové skály pohybují směrem k přední části poloostrova Magallane.

Skupina tučnáků na poloostrově Valdés v Argentině

Jakmile dosáhne jeho břehů poloostrova, vytvoří přirozenou přehradu z ledu, která zabrání toku vody z přítoku Rico k ledovcové bariéře. Hladina vody následně stoupá vzhůru, čímž tlačí na ledovou masu, která se pak pozvolna odděluje. Vznikají tak přírodní tunely, kudy proudí voda do jezera Lago Argentino.

Jedinečnou scenerii dokreslují dechberoucí žulové štíty chilského masívu Cerro Paine. Součástí národního parku je kromě obřího ledovce i ptačí rezervace Laguna Nimez, kde si můžete prohlédnout volně žijící plameňáky a nespočet druhů ptáků.

K návštěvě láká i poloostrov Valdés, který je biosférickou rezervací pod záštitou UNESCO a domovem neuvěřitelného množství ptactva, vzácných lam guanako a pásovců.

Za zmínku jistě stojí i pampy nacházející se nedaleko Buenos Aires. Říká se o nich, že jsou to vůbec ty nejúrodnější prérie na světě. Navštívit zde můžete typické zemědělské usedlosti (estancie), kde se seznámíte se životem honáků dobytka (gaučů).

Zamíříte-li do Ohňové země, navštivte národní park Tierra del Fuego, který leží asi 12 km západním směrem od Ushuaie. Táhne se podél hranice s Chile a nabízí obrovitánské množství značených pěších tras, které procházejí všemi typickými biotopy. Projdete se tak patagonským lesem, mokřady, po mořském pobřeží a můžete dokonce vystoupat do hor. V parku najdete několik skromných tábořišť a jeden kemp.

Na svých toulkách zamiřte i do průsmyku Garibaldi. Ten se nachází ve 450 m n. m. a vede přes pohoří Cordillera de los Andes s krásným výhledem na jezera Escondido a Fagnano.

Vodopády Iguacu a pohled z argentinské strany

A u hor ještě chvíli zůstaneme. Vašemu obdivu nesmí ujít hora Aconcagua s nadmořskou výškou 6959 m n. m., která je nejvyšší horou Ameriky. Kromě toho drží prvenství také na celé západní a jižní polokouli a zároveň je i nejvyšší horou světa všude mimo Asii. Je součástí přírodního parku Aconcagua, jehož součástí jsou i hory Tupungato nebo Cerro El Plata.

Během toulek napříč Andami můžete obdivovat i proslulý most Inků (Puente del Inca), který se nachází kousek od chilské hranice. Přírodní most vede přes nevelkou říčku a v minulosti zde byly vybudovány i lázně, které jsou ovšem dnes již nefunkční. Nedaleko mostu je i několik krámků s typickými argentinskými suvenýry.

Argentina se může pochlubit také nespočtem malebných údolí, nad kterými se vám bude tajit dech. Jedním z nich je například Valle Carbajal, majestátní The Huskies nebo Tierra Myaor, které vás dostane zasněženými vrcholky hor a tradičními obydlími.

Jezera, vodopády a další vodní plochy

Během svých toulek Argentinou musíte navštívit zdejší největší jezero Lago Argentino, jenž je ledovcového původu. Jezero je zahrazeno morénami a jeho maximální hloubka činí asi 500 metrů. Západní část jezera navíc zasahuje do již zmíněného národního parku Los Glaciares. A když už budete v blízkosti jezera, nenechte si ujít ani návštěvu moderního Glaciaria, které představuje jedno z nejlepších muzeí světa věnovaných ledovcům.

Jezero Potrerillos blízko vrcholku hor v provincii Mendoza

Vydáte-li se na poloostrov Valdés, zamiřte k zálivu San José, kam se připlouvají pářit velryby a samotné pobřeží poloostrova obývají kolonie rypoušů sloních, tuleňů a tučňáků.

Zajímavou raritou je i průliv Beagle Channel. V jeho bezprostřední blízkosti totiž můžete obdivovat antarktické ptactvo a budete-li mít opravdu štěstí, dočkáte se i obřích velryb, které tuto oblast v hojném počtu obývají.

Budete-li se věnovat spíše trekovým výstupům přes pohoří Cordillera de los Andes, nechte se okouzlit překrásnými výhledy na jezera Escondido a Fagnano.

Onou pomyslnou třešničkou pak budou vodopády Iguaçu, které představují největší systém vodopádů na Zemi. Jsou součástí stejnojmenné řeky na hranicích mezi Argentinou a Brazílií. Přepad vodopádů činí necelé tři kilometry a jde proto o nezapomenutelnou podívanou. Během období dešťů můžete obdivovat na 270 samostatných vodopádů, z nichž největší jsou Ďáblova ústa (Ďáblův chřtán).

Kultura

Nákupy

V každém větším městě najdete desítky stánků a obchodů se suvenýry. Kromě drobných upomínkových předmětů si odsud můžete odvézt také různé umělecké předměty ze dřeva či kamene s indiánskou tematikou, šperky z místních polodrahokamů, pletené výrobky s tradičními domácími vzory včetně svetrů, rukavic a šál z vlny lamy alpaky.

Velmi oblíbená jsou i barevná ponča, slámové klobouky a předměty s kovbojskou tematikou. Za zmínku jistě stojí i menší balení místních tradičních potravin – patagonské čokolády a čokoládových pralinek, karamelu „dulce de leche“ nebo vína a jiného alkoholu.

Obyvatelé

V Argentině žije asi 43 milionů obyvatel. Stejně jako v jiných nově osídlených oblastech (USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Brazílie nebo Uruguay) je i Argentina zemí přistěhovalců. Většina Argentinců pochází z velké imigrační vlny (roky 1850 až 1955) a různých evropských zemí. Většina z nich přišla z Itálie a Španělska. Odhaduje se, že asi 17 % populace má francouzský původ a asi 8 % německý. Argentina je také domovem pro významnou populaci Arabů či osob s částečným arabským původem, většinou ze Sýrie a Libanonu

Snad každá země má nějaké to své národní motto. "En Union y Libertad", což v překladu znamená "Jednota a svoboda" je mottem Argentinské republiky. Velká část ze 43 milionové populace žije v oblasti Buenos Aires (12 milionů). Druhým největším městem je Cordoba (1,3 mil obyvatel), další velká města jsou Rosario, Mendoza, Tucuman a La Plata.

Zbytek populace je rozprostřen na obrovské ploše celé země. V porovnání s ostatními zeměmi Latinské Ameriky se Argentina nemůže pyšnit nějak významnější populací původních obyvatel. Jako jedna z mála byla tato země vybudována přistěhovalci z Evropy, nikoliv kolonizací původních obyvatel nebo dovozem afrických otroků. Argentina svým národnostním složením (především potomci Španělů a Italů) přebírá i kulturu těchto zemí.

Zejména Buenos Aires je město s evropským aspektem a z toho vyplývá také např. způsob oblékání, které lze označit za velmi elegantní. Úzkostlivě se dodržuje osobní hygiena ve všech společenských vrstvách a ve všech věkových skupinách. Při pozdravu je běžný polibek na pravou tvář (i muži mezi sebou). Nelze spoléhat na dochvilnost, běžné je 20-30 minutové zpoždění. Argentina je už méně známá tím, že jsou její obyvatelé velmi citliví na požívání alkoholických nápojů.

Tradiční pokrmy a nápoje

Charakteristické jsou velké porce, které dokáže našinec spořádat jen stěží. Neopomenutelnou součástí argentinské kuchyně je hovězí maso a těstoviny. Tradiční argentinskou kuchyni ovlivnil nejen španělský vliv, ale též vliv italský. Proto se v posledních dobách objevuje spousta jídel s těstovinami a oblíbená je i pizza na nespočet způsobů. Zejména ve velkých městech narazíte také na typické řetězce rychlého občerstvení (Mc Donalds, Burger King apod.) Své místo zde má i arabská kuchyně.

Obyvatelé jihu Argentiny milují jehněčí maso a mořské plody (zejména kraby a ústřice). Na západu země hraje prim skopové maso. Typická argentinská snídaně se skládá z café con leche y medialunas (káva s mlékem a croissanty). Oblíbené jsou i toasty s máslem a marmeládou. Některé hotely však nabízí typickou „anglickou snídani“.

Obědvat Argentinci začínají mezi 13:00 – 13:30. Večeře se poté začínají servírovat od osmi, ale Argentinci obvykle nevečeří dřív než v devět večer. Pokud by vás během dne zachvátil hlad, můžete si dopřát menší svačinku, která zahrnuje vše od zmrzliny, sladkých zákusků, sendvičů, hot dog (pancho), pražených oříšků, plátku pizzy do ruky až po empanády (z těsta vyrobené a masem, zeleninou, sýrem nebo šunkou plněné výrobky, které se pečou nebo smaží).

Argentina je vyhlášena svým hovězím, na které jsou její obyvatele po právu pyšní. Ochutnejte jednoduše připravované maso na roštu, které je tady k dostání prakticky kdekoli, objednat si můžete i  parilla mixta, které většinou začíná kouskem uzeniny (chorizo), jelítkem (moricilla) nebo kouskem něčeho dobrého v trojobalu, a pak teprve přijde na řadu hovězí maso. Obvykle se z jedné porce parilla mixta dosyta najedí dva Argentinci a čtyři až pět nezasvěcených turistů.

Velmi populární jsou také zákusky, přičemž tou nejznámější ingrediencí je pravděpodobně dulce de leche (sladké mléko). Velice populární je i zmrzlina, na které si Argentinci pochutnávají během celého roku. Nejlepší a nejrozmanitější příchutě zmrzliny najdete v Bariloche.

Za zmínku jistě stojí také argentinská vína. Argentina je totiž čtvrtým největším výrobcem vína (hned po Itálii, Francii a Španělsku). Většina tohoto nápoje pochází z provincií Mendoza a San Juan, zbytek pak z Río Negro, Salta a La Rioja. Nejvíce je zde zastoupenou stolní víno, ale zkrátka nepřijdou ani typické argentinské speciality v podobě jerez, oporto a vermut. Nejvíce se pěstuje Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Pinot Noir.

Náboženství

Přes 90 % obyvatel Argentiny se hlásí ke křesťanství, které je zde též státním náboženstvím. Z toho jde asi o 93 % katolíků, kteří jsou zde zastoupeni arménskými katolíky, maronity, řeckokatolíky-melchity. Zhruba 1 % tvoří protestanti. V Argentině žijí i křesťané arabského původu, včetně těch pravoslavných. Asi 2 % zde tvoří muslimové.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie