Dovolená v Singapuru

Singapur - mapa

SINGAPUR - supermoderní a extrémně bohatý městský stát je znám svou čistotou, přísnými zákony a překvapivými kontrasty. Od Malajského poloostrova je oddělen pouze úzkým průlivem. Singapur je druhý největší přístav světa.

Kdy jet do Singapuru

Připravte se na to, že v Singapuru slunce svítí v průměru dvanáct hodin denně, což může být pro osoby s citlivější pokožkou pořádný šok. Majitele ubytovacích kapacit drží ceny pokojů vysoko po celý rok, nejdražší jsou ale během velkých singapurských svátků (například na Čínský nový rok). Co se týče hlavní sezóny, ta je tady od prosince až do června.

Singapur duben

Nejtepleji je v Singapuru od dubna do května, kdy teploty neklesnou pod třicet stupňů. Pokud tedy chcete odpočívat na místních plážích, užívat si Singapurského sluníčka, chytat bronz a prozkoumávat krásy podmořského světa, jsou tyto dva měsíce ideální. Chcete-li se vyhnout monzunovým dešťům, pak zde necestujte v období od listopadu do ledna. Na druhou stranu právě v listopadu, prosinci a lednu jsou ceny ubytovacích kapacit i letenek nejnižší.

SINGAPUR: POČASÍ

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 31 32 32 32 31 31 31 31 30 30 30 31
Průměrná teplota vody °C 27 28 28 29 29 29 28 28 28 28 28 27
Průměrné měsíční srážky (mm) 195 149 188 294 136 93 96 75 132 218 316 187

Vízum

Singapur je pro občany České republiky dostupný i bez víza a to po dobu 30 dnů. Při příjezdu je vyžadováno vyplnění imigrační karty.

Kultura v Singapuru

Možná jste se setkali s celou řadou předsudků a neopodstatněných obav, které se Singapuru týkají. Ačkoli je tato země značně ovlivněna Čínskou kulturou, rozhodně má mnoho společného s kulturou západního světa. V Singapuru žije přibližně 5,5 milionů obyvatel, z nichž 75 % tvoří Číňané, 13 % Malajci, 9 % Indové a zbytek ostatní národnosti. Vírou zde převládá buddhismus, v nějž věří třetina obyvatel.

Obyvatele Singapuru jsou velmi uctiví a čistotní. Nedivte se proto, když uvidíte, jak se na ulici shýbají pro odpadek, který zde s největší pravděpodobností zanechal zdejších kulturních zvyků a hodnot neznalý turista. Zcela zásadním prvkem singapurské kultury je tak čistota a slušnost. Setkáte se se zákazy a přísnými pokutami na každém kroku, jedná se však o banality za účelem dodržování ohleduplnosti vůči ostatním.

Pravidla pobytu v Singapuru

Pokud do Singapuru zamíříte, pak počítejte s tím, že byste neměli chodit na červenou, nápadně žvýkat žvýkačku, předbíhat ve frontě, jíst ve veřejných prostředcích nebo odhazovat odpadky na zem. S více než pokutou se tady turisté setkají s pohrdavými pohledy ostatních. Ani pokuta však není úplně vyloučena.

Singapurské svátky a festivaly

Obyvatele Singapuru se rádi veselí a oslavují. Pořádají také nespočet zajímavých festivalů a slaví spoustu svátků. Mezi ty nejznámější a nejoblíbenější svátky jistě patří Nový rok, který se stejně jako u nás, slaví 1. ledna, Čínský Nový rok, který je ale svátkem proměnlivým a připadá na leden anebo únor a další proměnlivý svátek Muslimský nový rok, který se slaví v dubnu, září anebo říjnu.

Z oblíbených festivalů, jichž by bylo hřích se nezúčastnit, patří Thaipusam, pořádaný na přelomu ledna a února. Jde o dramatický hinduistický festival, během kterého si věřící propichují nejrůznější části těla (zejména obličej a jazyk). U těchto osob se předpokládá očista modlitbou a půstem po dobu 48 hodin před začátkem oslav. Dalším neméně zajímavým festivalem je Narození Opičího boha. Tato oslava se odehrává v čínských svatyních Eng Hoon a Cumming Street. Během ní jsou odháněni zlí duchové za pomocí akrobatických kousků.

Neméně zajímavý je i festival Wesak, který připadá na květen a představuje narození, smrt a osvícení Buddhy. Buddhisté poslouchají modlitby, svaté písně a slavnost zakončují vypouštěním ptáků, kteří mají symbolizovat život a svobodu. Zajímavý je i Festival světla – tzv. Deepavali, během kterého je oslavováno vítězství krále Rama nad démonem Ravanou. Všude se zapalují olejové lampy, neboť hinduisté věří, že bohyně hojnosti a majetku Lakshmi nepřijde tam, kde není světlo.

Nejstarším thajským festivalem je ale bezesporu Loy Krathong. Festival se koná v listopadu a lidé v East Coast Parkway vypouštějí lodičky ve tvaru lotosu se zapálenou svíčkou. Uctívají tak vodní duchy a zapomínají na vše zlé, co se v minulém roce odehrálo. Za zmínku jistě stojí také lampionový festival Yu Lan, kdy se oslavuje a děkuje za sklizeň předešlého roku. Vyrábí se papírové lampióny a v Čínské zahradě se koná i soutěž o ten nejkrásnější.

Jídlo a pití v Singapuru

Tak jako se v Singapuru mísí nejrůznější kultury, tak se tady mísí i jednotlivé kuchyně. Singapurská kuchyně byla ovlivněna malajskou, čínskou, indickou, srílanskou, thajskou, blízkovýchodní a indonéskou kuchyní. Pokud máte rádi pálivá a kořeněná jídla, pak si tady zaručeně přijdete na své.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější jídla patří nepochybně malajské saté. Malajské saté tvoří kousky skopového, hovězího nebo kuřecího masa opečené na špejli. Jako příloha se většinou podává oříšková omáčka, rýže, cibule a okurka.

Neméně oblíbený je také chilli crab – jedná se o celého kraba podávané v jemně pikantní chilli omáčce.

Singapurský chilli crab

Za zmínku jistě stojí také krab s černým pepřem. Mezi turisty je hojně oblíbené sambal stingray inspirované malajskou kuchyní. Neméně oblíbeným jídlem v Singapuru je také chléb čapati a dhosai, což je vlastně druh omáčky. To vše se podává s kari a bramborami.

Oblíbené jsou i kari nudle nebo chajnanská rýže s kuřetem. Pokrm je tvořen vařeným kuřecím masem s rýží, který doplňuje čistý vývar a okurka.

Kari nudle

Za vyzkoušení jistě stojí také kaya – džem kombinující vajíčko a kokos, který se servíruje především k snídani na tousty společně se sladkou kávou (tzv. kopi).

Zmínit musíme také laksu – bílé nudle v krémové omáčce z kokosu a kari podávané s krevetami. Pokud patříte mezi milovníky sladkého, pak si nenechte ujít zmrzlinu s typicky asijskými příchutěmi durianu a červených fazolí. Pokud chcete zaujmout místní, objednejte si zmrzlinu v „roti” chlebu.

Pokud chcete na tradičním singapurském jídle ušetřit a vyzkoušet co možná nejvíc chutí, vydejte se do speciálních jídelen, které jsou charakteristické plastovými židličkami a stolky. Říká se jim hawker–centra a ačkoli na první pohled nevypadají zrovna dvakrát vábně, hygiena je tady na velmi vysoké úrovni. Najíst se tady navíc můžete za 3 a 6 S$.

Nakupování a suvenýry

Pokud hledáte místo, které je doslova jako stvořené pro nákupy nejrůznějších suvenýrů a připomínek vaší exotické dovolené, pak je to určitě Singapur. Nakupování se tady stalo koníčkem a náplní většiny místních, ale zejména turistů. Co se týče tradiční singapurských suvenýrů, určitě nevynechejte umělecké předměty a starožitnosti, které pocházejí většinou z Číny, ale mnohé i z ostatních asijských zemí. Pokud si potrpíte na kvalitě, vydejte se do obchodního centra Tanglin, ve stejnojmenné ulici nedaleko Orchard Road.

Spoustu suvenýrů najdete také v uměleckém centru Singapore Handicraft Centre Chinatown, kde si přijdou na své zejména ti, kteří prahnou po keramických suvenýrech anebo špercích. Oblíbené jsou zejména barevné korálky na zápěstí anebo krk.

Šperky - drahokamy Singapur

Mezi tradiční suvenýry patří i umělecké předměty jihovýchodní Asie. Velmi oblíbené je třeba batikované a kožené zboží. Opomenout nesmíme ani tradiční čínské lampiony a lampy nebo pletené či šité postavičky zvířat, které mají svým nositelům přinést štěstí. Zavítáte-li na Smith Street, nezapomeňte nahlédnout do obchůdků s tradičním rákosovým a proutěným zbožím. Mezi méně tradiční, zato však velmi žádané zboží patří oděvy a obuv. Ty jsou v Singapuru (na rozdíl od jiných asijských zemí) o něco dražší, kvalitativně však nesrovnatelné.

pletené či šité postavičky zvířat

Oblečení za přijatelné ceny lze koupit v Nison, které najdete v People’s Park Complex v Chinatown nebo v Lucky Plaza na Orchard Road, kde se ovšem hůře smlouvá. Velmi oblíbené jsou také elektronické kytary, bubny anebo flétny, které pořídíte například v Sim Lim Square, na rohu Bencoolen St a Rochor Canal Road, nebo v City Music, 02 – 12 Peace Centre či 1 Sophia Road, na rohu Selegie Road. V dobách dávno minulých jste tady mohli pořídit i pirátské kopie a nahrávky svých oblíbených skupin a umělců. Tomuhle fenoménu naštěstí již odzvonilo. Dnes v Singapuru najdete originální kazety a CD, které jsou k dostání třeba v Tower Records, ve 4. poschodí Pacific Plaza, v 9 Scotts Road nebo 71 – 77 Stamford Road.

Pokud si chcete se Singapuru dovézt opravdu něco tradičního, vsaďte na Merliona – tvora, který je napůl lvem a na půl rybou. V Singapuru ho najdete na pohlednicích, klíčenkách, obrazech, plátnech, ale třeba také na tričkách nebo dalších šatech a oděvech. Pořídit si můžete také malé keramické, dřevěné anebo kamenné sošky.

A s nákupy neodmyslitelně souvisí také 3% Good & Services Tax (GST). Pokud jako turista v Singpapuru nakoupíte zboží v hodnotě S$3000 a více, v obchodě, který je součástí tzv. Tourist Refund Scheme in the GST, můžete požádat o navrácení této 3% daně. Dostanete nálepku, jež vás  opravňuje k navrácení daně, vyplníte formulář a ukážete svůj cestovní pas. Koupené zboží a formulář jste následně povini před odletem z letiště Changi nebo Seletar předložit u dané přepážky. Poté jej musíte odeslat zpátky do obchodu, kde jste zboží zakoupili a odtud vám přijde šek k navrácení daně.

Ceny v Singapuru

Cenová hladina České republiky je asi o polovinu nižší než v Singapuru. Průměrné spotřebitelské ceny jsou u nás nižší zhruba o 40 %. Za restaurační služby a ubytování v Singapuru zaplatíte asi o 44 % více. Cena za pokoj v průměrném hotelu se pohybuje okolo 4 500 Kč.  Jídlo vás v levné restauraci vyjde asi na dvě stě korun.

Drahý je zde především alkohol. Za půllitr točeného piva zaplatíte v Singapuru asi 165 Kč. Za třetinkovou láhev vody dáte v průměru 20 korun, za třetinku Pepsi anebo Coca Coly pak zaplatíte asi 27 korun. Cappuccino vás vyjde na cca 80 korun, espresso na 57 Kč. Za bochník čerstvého chleba zaplatíte něco málo přes 30 korun, za balíček cigaret více než dvě stovky. Litr benzinu tady stojí asi 37 korun.

Praktické informace před cestou:

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie

select aaa replica rolex datejust rolex calibre 2836 2813 ladies m126284rbr 0021 12mm and buy it directly on our official online store.a extensive progression is definitely the properties with the best best vape coils in the world.