Dovolená v Ománu

OMÁN - jeden z opravdových klenotů arabského světa leží v jihovýchodní části Arabského poloostrova na pobřeží Ománského zálivu a Arabského moře a hraničí s Jemenem, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

Omán nabízí čisté moře, prostorné pláže, drsná pohoří, tajemné historické pevnosti, pouštní duny, mešity. Kvůli výhodné poloze býval Omán v minulosti důležitou křižovatkou obchodních cest celé Arábie. V Ománu Vás mile překvapí přátelští lidé, poklidný životní styl a soulad celé společnosti. Ománci říkají, že zátoky, zálivy, pláže a moře v Ománu jsou darem od Boha. Krásné vzpomínky z návštěvy Ománu Vám zůstanou navždy.

Může se hodit:

Kdy jet do Ománu

Omán se vyznačuje poměrně velkou rozlohou a také neuvěřitelnou diverzitou své krajiny. Tomu odpovídají také klimatické podmínky v jeho jednotlivých částech. Obecně lze klima Ománu charakterizovat jako tropické až pouštní. Směle ho můžeme přirovnat třeba k podmínkám v Dubaji. Převládají tady horká a vlhká léta, na podzim a na jaro je tu poměrně teplo a zimy bývají velmi mírné. Ideální doba pro návštěvu je během měsíců října až dubna, kdy tady můžete očekávat slunečné a teplé počasí s teplotami okolo 35 stupňů Celsia. V noci ale počítejte s mírnějším ochlazením. Teploty mohou spadnout na 17 až 19 stupňů.

Krajina Ománu

Pokud byste se sem vydali v období od května do srpna, počítejte s velmi vysokými teplotami a vysokou vlhkostí a to zejména na pobřeží. Vnitrozemí obvykle bývá horké a suché. Zajímavé je i období mezi květnem a zářím, kdy má jižní guvernorát Dhofar vlastní mikroklima známé jako charíf. Charif je určitou formou monzunu z Indického oceánu, který ovlivňuje teploty. Ty jsou mnohdy o 10-15°C nižší než ve zbytku země. Co se týče dešťových srážek, ty v Ománu většinou spadnou v zimě. Její samotné množství se ale liší region od regionu. Na pobřeží a náhorní plošiny obvykle spadne 20-100 mm srážek ročně, v horách může jít až o 900 milimetrů. Během zimy se zde na nejvyšších vrcholcích objevuje dokonce sníh.

Kdy jet do Muscatu

POČASÍ V OMÁNU (Muscat)
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 26 26 28 32 37 38 36 33 34 34 32 28
Průměrná teplota vody °C 24 24 24 24 25 27 29 29 27 26 25 24
Průměrné měsíční srážky (mm) 21 17 0 0 0 18 0 0 0 11 8

28

Co navštívit v Muscatu

Jde o Starobylé město Muscat s úzkými uličkami a třemi nádherně vyřezávanými branami, je jedním z nejkrásnějších měst v Perském zálivu. Městu dominují tři pevnosti, které hrály velkou roli během portugalské okupace města v roce 1580. Pevnost Mutrah stojí na pahorku, zatímco pevnosti Al Jalali a Mirani střeží vstup do města. Všechny opevněné stavby jsou stále využívány policií nebo armádou, proto do nich veřejnost má vstup zakázán, ale je možné alespoň fotografovat. Mezi další pamětihodnosti patří Mešita Ali, Nová mešita a palác sultána Qabuse. Reprezentativní palác, obklopený překrásně udržovanou zahradou, je postaven na pobřeží v barvách modré a zlaté.  Vstup do jeho interiérů bohužel není povolen. V Muscatu je také nejhezčí akvárium v Perském zálivu.

Muskat

Nakupování a suvenýry

V Ománu srdce milovníka nákupů zaplesá. Tato země je pro nákupy totiž doslova jako stvořená. V každém městě narazíte na tradiční arabská tržiště, pojmenovaná jako souqy, kde na vás čeká jedinečná atmosféra pokřikujících prodejců a rozmanitých výrobků. Co se týče suvenýrů, pak zmíníme například zlato a stříbro, tradiční arabské oděvy a chybět nesmí ani kovové výrobky – tzv. džezvy na kávu anebo čaj.

Nesmírně zajímavé jsou také ručně vyráběné předměty. V této souvislosti musíme zmínit třeba hrnčířské výrobky (například malované misky) nebo tradiční ománské dýky – tzv. Khanjary, barvené textilie a neméně oblíbené vodní dýmky. Zakoupit můžete i koření a speciální kadidla, do kterých rovnou pořiďte i místní uhlí.

Kadidlo

Pokud bychom porovnali nákupní možnosti v Ománu například s Dubajem, pak dospějeme k názoru, že nabídka je v Dubaji ještě o něco větší. Z místních trhů ale rozhodně nebudete odcházet s prázdnou.

Kultura v Ománu

Obyvatele Ománu jsou k turistům nesmírně přátelští a obvykle se jim snaží ulehčit orientaci v jejich rodné domovině. Pokud zavítáte do nějakého menšího města, nedivte se, že se pro místní stanete kuriozitou, kterou si budou zvědav prohlížet a budou chtít navázat jakýkoli kontakt. Na přátelské gesto narazíte třeba v obchodě, kde vás ve frontě pustí před sebe. I přesto, že jsou Ománci nesmírně sympatičtí, na rozdíl od jiných národů nepočítejte s tím, že by vás zvali k sobě domů. Toto je opravdu výjimka.

člověk s dýmkou

Kulturní zvyklosti a etiketa

Co se týče kulturních zvyklostí a etikety, počítejte s tím, že po dotazu třeba na autobus anebo nejbližší nákupní možnosti, vás Ománec podá ruku a rozhovor začne zdvořilostní frází „Jak se máš?“ Od vás ale očekává to samé a chce, abyste rozhovor s ním neodbyli. Nic se ale samozřejmě nemá přehánět. Zajímavostí Ománu také zůstává, že jde jedinou zemi na světě, kde převažuje ibádíja – druh islámu odlišný od sunnitské i šítské větve, Nedivte se proto, že se místní oblékají do tradičních bílých hábitů a na hlavách noci africké čapky. Součástí jejich kroje je také zahnutá dýka, tu ale dnes již nosí pouze málokdo.

Co se týče významných svátků a festivalů, zmíníme, že na přelomu ledna a února se v Maskatu koná velký kulturní festival. V červnu se koná jeho ekvivalent v Salále na jihu země – Khareef Festival. Po skončení ramadánu probíhá svátek Íd al-Fitr, kdy věřící mohou bez omezení hodovat. A s hodováním je neodmyslitelně spojeno také množství dobrého jídla a pití.

Ománská kuchyně

Jak lze charakterizovat tradiční ománskou kuchyni? Jako velmi jednoduchou, přesto však nesmírně chutnou. Nejčastěji využívanými surovinami jsou kuřecí, rybí a skopové maso. Ománci si také potrpí na nejrůznější druhy marinád, díky nimž jsou jejich pokrmy tak chutné. Mezi sváteční jídla patří Shuwa, což je maso pečené v podzemní peci. Zajímavostí je, že maso se peče velice pomalu (asi osm hodin) a díky tomu je velmi jemné. Před vařením se silně ochutí kořením a bylinami, čímž získá velmi delikátní chuť.

Neméně zajímavý je i pokrm s názvem Maqbous, jehož základem je rýže obarvená šafránem dožluta a vařená spolu s okořeněným masem. Za zmínku jistě stojí také pokrm Mashuai, který se připravuje z pečené tresky. Ryba se servíruje s rýží ochucenou citronem. Jako přílohu Ománci servírují placka Rukhal, jejímž základem je jakési chlebové těsto. Placka se vyválí dotenka a peče se na ohni z palmových listů. Pokud se nacházíte v blízkosti jižního regionu Dhofar, ochutnejte jejich tradiční ománské jídlo ze škubaných sušených kousků hovězího masa. Jestliže zamíříte do nějakého stravovacího zařízení, pak se připravte na to, že zdejším chutím dominuje indická a pákistánská kuchyně, což znamená kari, rýži, typické indické chleby apod.

Sladkosti a nápoje

Máte chuť na něco sladšího? Pak si pochutnejte na tradiční ománské halwě. Ománská halwa je zcela odlišná od jiných zemí Zálivu. Halwa zdejšího státu se vyrábí z cukru, vody, vajíček, oříšků, kardamomu a několika dalších specifických ingrediencí. Co se týče tradičních nápojů, oblíbený je nápoj zvaný laban, který můžeme přirovnat k chuti sladkého podmáslí. Ománci milují ale další nápoje na bázi jogurtu smíchané s kardamonem a pistáciovými oříšky.

Halwa

Ceny v Ománu

Místní měnou je ománský rial (OMR), který se dělí na 100 filsů. Kurs je cca 1,- USD = 0,3 OMR.V obchodech se většinou platí v ománských rialech, ale můžete platit také v amerických dolarech. Jsou zde velmi rozšířeny kreditní karty.

  • Co se týče směnáren – ty nejlepší kurzy naleznete zejména ve větších obchodních centrech. Horší kurzy jsou obvykle na letištích. Bankomaty jsou ale v každém městě a není problém z nich bezpečně vybírat.

Co se týče cen, ty jsou obecně o něco vyšší než v Česku. Levnější než u nás je ale benzín, který stojí běžně lehce přes deset korun. Za cappuccino například zaplatíte 105 korun, za hamburger v řetězci rychlého občerstvení 115 korun, jídlo v lepší restauraci vás tady vyjde na zhruba 240 korun. Drahé je tu ale místní točení pivo. Půllitr vás vyjde asi na 179 korun.

Další praktické informace:

  • Vstupní formality: Pro občany České republiky platí vízová povinnost. Vízum je možné si vyřídit při vstupu do země na letišti za poplatek 25,- USD. Návštěvníci musí mít platný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po předpokládaném návratu.
  • Očkování a lékař: Očkování se pro cestu do Ománu nevyžaduje. Vezměte si s sebou léky, které běžně užíváte při zvýšené teplotě, bolestech hlavy a střevních potížích.
  • Jazyk: Úředním jazykem je arabština, domluvíte se také anglicky.
  • Časový posun: Časový posun proti České republice je + 3 hodiny.
  • Elektřina: Zavedeno je napětí 220 – 240 V, 50 Hz, je nutný adaptér. Většina elektrických spotřebičů prodávaných v Ománu má zástrčky pro dvouotvorové zástrčky, nicméně není problém kdekoliv koupit adaptér.
,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie