Dovolená v Namibii

Namibie ve zkratce

safari lev leopard gepard více než 430 druhů ptáků plameňák pštros okouzlující krajina vysoké hory jedinečné výhledy písečné duny hluboké kaňony koloniální architektura měst tradiční africké vesnice

Kdo neabsolvoval safari v Namibii, jakoby tuhle zemi snad ani nenavštívil. Ideální podmínky pro pozorování divoké zvěře panují v Národním parku Etosha, v přírodní rezervace Okonjima, kde kromě leopardů a gepardů narazíte také na divoké psy. Severovýchod země pak láká do parku Khaudum s divoce žijícími lvy.

Ideální podmínky pro pozorování kolonií ptáků pak panují v rezervaci Caprivi Strip Mahango Game Reserve a národním park Mamili, kde žije více než 430 druhů ptáků. Walvis Bay pak nabízí ideální podmínky pro pozorování plameňáků. V národním parku Etosha pak můžete pozorovat i volně žijící pštrosy.

Bystré oko fotografa si jistě všimne zdejší okouzlující krajiny. Například Fish River Canyon je takovým africkým Grand Canyonem, pánev Etosha Pan pak nabízí jedinečné výhledy na barevnou paletu africké savany. Mezi nejneuvěřitelnější krajiny v regionu patří Skeletonské pobřeží a Kaokoveld s otevřenými výhledy a osamělé pouštní silnice.

Kdy jet do Namibie

Namibie je nesmírně velká a rozlehlá země. Proto je potřeba počítat s velkými teplotními rozdíly v jednotlivých oblastech a regionech. Jih země je spíše suchý a horký, sever nejvlhčí a povětšinou také nejchladnější. Do Namibie ale můžete cestovat v kteroukoli roční dobu. Každá z nich má totiž své kouzlo.

Od září do listopadu je v Namibii jaro, které se vyznačuje mírným klimatem. Na jihu země a v pouštních oblastech se teploty pohybují v příjemném rozmezí  25 – 35°C, ve výše položených oblastech středu země a na severu mohou být teploty ještě o 5 – 10 stupňů nižší. Počasí je většinou slunečné, ale na obloze nechybí mraky. Krajina je také nesmírně zelená díky častějším srážkám Co jistě ocení milovníci zvířat a fotografové, je nespočet mláďat, která se během jara rodí.

Od prosince do února čekejte v Namibii pravé namibijské léto. V pouštích a na jihu se připravte na teploty kolem 40 °C. Všude vás pak čeká suché, slunečné počasí a nebe bez mráčku. Pokud sem jedete pořizovat unikátní snímky, je právě léto tím nejvhodnějším obdobím. Zvířata se soustřeďují u napajedel a v krajině je minimum zeleně.

Od března do května panuje v Namibii podzim. Teploty jsou velmi podobné jako na jaro (25 – 35°C), avšak je zde nejvyšší koncentrace srážek. Není jich mnoho, pokud ale přijdou, jsou opravdu vydatné. Krajina je krásně zelená a i na poušť může přijít bouřka, což je neopakovatelným zážitkem nejen pro turisty, ale především fotografy.

Během zimy, která v Namibii trvá od června, do srpna se denní teploty obvykle pohybují okolo 20 stupňů, v noci ale klesají k nule, s čímž je potřeba počítat. V některých částech země může dokonce napadnout i trocha sněhu.

POČASÍ (Windhoek)
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 28 27 26 24 21 20 20 23 25 27 28 29
Srážky (mm) 80 84 80 40 8 13 4 2 5 13 28 42

Nakupování a suvenýry

Že není nakupování vaší silnou stránkou? Přesto ale chcete domů dovézt tradiční namibijské suvenýry? Pak se ničeho nebojte, namibijští prodejci jsou na vaše peněženky kvalitně připravení. Prakticky na každém rohu můžete nakoupit letáčky, brožurky, košíky, ale i trička s logem Namibie. Pokud ale chcete dovézt opravdu tradiční suvenýr, pak zvolte některý z následujících.

Velmi oblíbené a nesmírně tradiční jsou sošky a předměty ze dřeva a kamene. V tomto případě půjde zejména o sošky se zvířaty. Nejoblíbenější jsou sloni a najdete je v každém větším krámku i na tržišti. Většinou jsou dováženy ze Zimbabwe, ale pokud budete opravdu hledat, narazíte i na sošky místní produkce.

dřevěný slon

Namibie je známá také pro své šperky a bižuterii. Najdete tady šperky z platiny zdobené diamanty nebo ze stříbra s polodrahokamy, které jsou přeci jen o něco dostupnější. Mějte ale na paměti, že namibijské drahokamy jsou proslulé po celém světě a místní polodrahokamy, především akvamaríny, ametysty, turmalíny a topasy, vás překvapí svým nádherným zabarvením. Narazíte tady také na ornamentální knoflíky, které jsou vyrobené ze slonoviny nebo kosti.

Za zmínku jistě stojí i kožešiny a kožené výrobky. V Namibii totiž chovají tzv. karakulské ovce, z jejichž proslule jemné kožešiny se zde vyrábějí kožichy a další výrobky. Pokud hledáte kvalitní kůži, pak se tady zaměřte na bundy, saka, kabelky a boty. Specialitou Namibie jsou výrobky z pštrosí kůže, boty z kůže antilopy, kudu nebo z kůže tuleně.

Neméně oblíbené jsou také vlněné přehozy, koberečky a další výrobky. Na první pohled vás upoutá jejich neobvyklé zbarvení a zdobení africkými motivy.

barvený koberec

Pokud hledáte nějaký suvenýr, který můžete zkonzumovat, pak zaměřte svou pozornost na cukrovinky a likéry. Jejich obliba je spojena s německým koloniálním obdobím a přetrvává až do dnešní doby. V Namibii se vyrábí výborné čokoládové bonbony plněné likérem a marcipánem. Oblíbeným suvenýrem je například Amarula Cream, vyrobený z exotického ovoce stromu marula a smetany. Neméně výborné jsou ale i další druhy místních likérů.

A u stromu marula ještě chvíli zůstaneme. Kromě likéru je neméně oblíbený i marulový olej. Ženy z Oshana, Omusati a dalších severních částech centrální Namibie tento olej používají nejen v kuchyni, ale také v péči o pleť. Olej je vyráběn ručně z maličkých jader stromu.

Marulový strom

Kultura v Namibii

Ačkoli je Namibie známá spíše pro své přírodní krásy, i zdejší kultura je úžasná a nezapomenutelná. Nejzajímavějším kulturním zážitkem je návštěva domorodých osad, zejména Himbů na severu země, a Sanů (křováků) na severovýchodě. Během výletu do některé z osad uvidíte něco, co jste dosud nikdy neviděli – červené lidi. Červení jsou díky zdejší hlíně smíchané s tukem a bylinkami. Jistě vás překvapí také děti hrající si na měkkém koberci z dobytčích výkalů a všudypřítomný červený prach vyschlé krajiny. Místní ženy jsou ve velké většině obnažené a zdobí se výraznými doplňky a šperky. Nechybí jim ani sukně z kozí kůže nebo dredy na hlavě.

Křováci

Co se týče kultury Himbů, ta se pochopitelně neslučuje s kulturou, na níž jsme zvyklí u nás v Evropě. Žena zde nemá prakticky žádnou moc ani pravomoci a je plně oddána muži. Muž tady může mít tolik žen, kolik dokáže uživit. Nejvyšší moc nad všemi ženami z kmene má místní stařešina, který uzavírá výhodné sňatky a s ženami tak obchoduje. Není se proto čemu divit, že je otcem většiny dětí v kmeni.

Tradiční jídla a pokrmy

Co se týče namibijské kuchyně, ta není příliš pestrá. Její základ zde tvoří variace ovesných kaší oshifima a mealiepap. K těmto kaším se ale dostanete jen v případě, že vás na ně pozve někdo místní. V turistických letoviscích a větších městech se podává mezinárodní kuchyně a nechybí tady ani fast foody.

Místní kuchyni dominují grilované speciality. Kromě klasických krav či kuřat vás čekají steaky z antilop, jelenů, zeber či třeba krokodýla. Zajímavostí je, že každá namibijská etnická skupina má své vlastní pokrmy a tradiční jídla.

Třeba základem pro Owamby je mealiepap - kaše z kukuřice nebo mahango (proso), též zpracované do kaše či polévky. Obojí je většinou pojídáno s rybami, skopovým či telecím masem. Zástupci této skupiny mají v oblibě dýně, pepř a cibuli. Z alkoholických nápojů si oblíbili oshikundu. Běžně se zde vaří mataku (víno z vodních melounů) a walende (destilovaný nápoj z palem, který chutná jako vodka.

Pokud se vydáte do pouště a potkány Námy, pak se vsaďte, že si budou pochutnávat na plodech nara, které vám možná budou připomínat meloun. Plody jsou pro ně ale nesmírně důležité a každá jejich sklizeň je pro Námy malým svátkem a oslavou. Naopak Hererové většinou pojídají mléčné produkty (např. tvaroh a máslo).

Lidé San (křováci) mají v oblibě spíše pouštní rostliny a v hojné míře konzumují divoké ovoce, ořechy, bobule a hlízy. Součástí jejich kuchyně jsou také pštrosí vejce a chybět nesmí ani ještěrky, kobylky a drůbež.

Namibijské speciality a nápoje

Pokud do Namibie zavítáte, jistě budete toužit ochutnat některou ze zdejších specialit. Mezi ty nejzajímavější a také nejchutnější patří jistě ústřice z Lüderitzu, chřest z Swakopmundu nebo houba omajowa, která vyrůstá na termitištích po období dešťů.

Ústřice

Nevynechte také ochutnávku sýrů z kozího mléka a ovoce. Ovoce zde dozrává zejména v období zimy, zhruba od května do září, kdy stojí za to ochutnat místní pomeranče nebo papáju.

Co se týče nápojů, seženete zde vodu v litrových nebo dvoulitrových lahvích, která není nijak drahá. Oblíbené jsou také krabic místních džusů. V kavárnách a restauracích nezapomeňte ochutnat místní rooibos. Co se týče alkoholu, na ten v klasických supermarketech nenarazíte. Budete pro něj muset zamířit do tzv. drankwinkel obchodů nebo barů.

Ochutnejte třeba místní pivo. Za zmínku jistě stojí to windhoekské lehké 4% nebo 7% Urbock. Dostanete ho buď v tzv. „dumpi“, které má obsah 375 ml nebo klasicky v půllitru. Zajímavostí zůstává, že se tady místní pivo vaří v souladu s Reinheitsgebot (německý zákon z roku 1516, chránící čistotu piva; produkt smí obsahovat jen ječmen, chmel a vodu).

Kromě piva ochutnejte také jihoafrické víno. Mezi oblíbené odrůdy patří cabernet nebo vína z vinařství Kristall Kellerei a vynechat byste neměli ani zdejší melounové víno. Za zmínku stojí i zdejší likéry. Velmi oblíbený je třeba Amarula Cream. Jak už jeho název napovídá, vyráběný je z plodů marula. Chutí vám bude možná trochu připomínat irský krém.

Ceny v Namibii

Oficiální měnou Namibie je namibijský dolar, který se označuje N$ (1 NAD = 1.561 CZK). Namibijský dolar má sto centů a je přímo vázán na jihoafrický rand (v poměru 1:1), který je v zemi rovněž legální měnou. Co se týče výměny peněz, ty v zemi provádějí pouze banky a autorizované směnárny ve velkých městech s víceméně unifikovaným kurzem. Směna dolarů či eur je zhruba stejně výhodná jako výběr z bankomatu.

Bankomaty se hojně nachází ve všech větších městech. Platba kartou je možná v obchůdcích a restauracích okolo hlavních turistických letovisek. Samotné ceny jsou v Namibii o něco vyšší, než v České republice. Výhodné je nakupování ve velkých supermarketech a levně vyjdou i vstupy do parků.

Například jídlo v restauraci vás vyjde na 120 N$, jídlo ve fast foodu pak na 60 N$, za pokoj v hotelu dáte cca 900 N$, malé auto si vypůjčíte za 700 N$ na den, džíp pak za 1100 N$ za den. Benzin vás tady vyjde na 11 N$ za litr a vstupné do nejoblíbenějšího namibijského parku Etosha pak na 80 N$.

Další ceny jsou uvedeny v následujícím výčtu:

fazole v tomatě: 5,69 N$

sýr gouda 150g:  12,49 N$

chleba 700g: 7,99 N$

voda 5l: 21,49 N$

steak hovězí kg: 45 N$

lunch hovězí: 15 N$

pivo windhoek draught 6x440:  56,49 N$

chleba v supermarketu cca 20 N$

porce hranolek (benzinová stanice, supermarket) – cca 20 N$

kempování 50 – 250 N$/osoba

1,5l vody cca 10 N$

plechovka piva od cca 8 N$

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie