Keňa - informace o zemi

Keňa je mnohými označována za poslední pozemský ráj na zemi nebo kolébku života. Právě zde totiž najdete ty nejzajímavější národní parky plné ohrožených zvířat, ale i nejkrásnější pláže Indického oceánu. Keňa má zkrátka co nabídnout všem věkovým skupinám.

Noc tady můžete strávit v nejluxusnějších hotelech na světě, ale i ve skromných stanech, které potkáte během safari výletů. Keňa je zkrátka zemí kontrastů, kde není o překvapení nouze. Odpočívat můžete na překrásných běloskvoucích plážích, plachtit se na svahilské loďce okolo portugalské pevnosti z 16. Století, potkat válečníky z kmene Masajů, jejichž životní styl a tradice se od počátku věků nezměnily anebo si užít trochu adrenalinu a uvidět na vlastní oči obří savce i ohrožené druhy zvířat.

Vydat se můžete také na druhou nejvyšší horu Afriky anebo absolvovat let balonem nad množstvím migrujících kopytníků. O zábavu tady zkrátka není nouze. Chcete Keňu poznat zevrubně a detailněji? Pak jsou následující řádky určeny primárně vám.

Vstupní formality

Abyste mohli do země vstoupit, budete potřebovat platný pas a vízum. Pas musí být platný ještě šest měsíců po návratu do rodné domoviny. Vízum je možno získat např. na Velvyslanectví Keni v Haagu, ale též Velvyslanectví Velké Británie v Praze.

Jednorázové vstupní vízum získáte též na všech leteckých, silničních, železničních a námořních, resp. jezerních hraničních přechodech do Keni. Poplatek činí 50,- USD, resp. 40,- EUR (doporučuje se mít připraven přesný obnos).

Při příletu do země z jiných afrických destinací či jiných rizikových oblastí je vyžadováno platné očkování proti žluté zimnici. Po vstupu do země se nemusíte prokazovat dostatečným finančním obnosem.

Očkování a lékař

Turistům, kteří se chystají navštívit Keňu, doporučujeme očkování proti žluté zimnici a také žloutence typu A a břišnímu tyfu (žádné z nich však není povinné). Lékař vám také může doporučit, užívání antimalarik ještě před odcestováním. V Keni je potřeba dbát na důsledné používání repelentů a moskytiér, abyste se vyhnuli štípnutí infikovaným hmyzem.

Případné hospitalizaci anebo návštěvě lékaře se zkuste vyvarovat. Myslete totiž na to, pacient nemusí být v Keni vůbec přijat na ošetření. Platí zde zásadní podmínka a to je pojištění u renomované zdravotní pojišťovny. Proto je nutné mít i doklad o pojištění nebo kreditní kartu.

Soukromé nemocnice vyžadují před ošetřením zaplacení výloh, nebo alespoň složení zálohy. Pokud se návštěvě nemocničního zařízení přeci jen nevyhnete, navštivte některou ze soukromých nemocnic v Nairobi (napříkad Aga Khan Hospital, Nairobi Hospital, Karen Hospital). Ošetření ve státních nemocnicích se příliš nedoporučuje.

Vlajka

Vlajka Keni byla oficiálně přijata 12. prosince 1963. Tvořena je třemi barevnými pásy (černý, červený a zelený), mezi kterými jsou malé bílé proužky (lemy). Černá barva znamená svobodu milující africké obyvatelstvo, červená jeho krev a boj za svobodu, zelená hustou vegetaci a bílé proužky jsou symbolem míru a jednoty.

Uprostřed vlajky je vyveden červeno-bílo-černý štít masajských válečníků a za ním dva bílé, zkřížené oštěpy symbolizující obranu výše uvedených symbolů. Co se týče prezidentské vlajky, ta se mění s osobou prezidenta. Každý z dosavadních prezidentů měl svou vlastní odlišnou vlajku. Jejím společným znakem ovšem byl masajský (červeno-bílo-černý) štít a dva (žluté) oštěpy.

Náboženství

V Keni se můžeme setkat se čtyřmi náboženstvími. Keňané, žijící ve vnitrozemí jsou převážně křesťané. Díky intenzivní misionářské činnosti od dob kolonizace až po současnost je v Keni zastoupeno téměř každé křesťanské vyznání. Existuje zde také mnoho křesťanských sekt a církví, které se od sebe zásadně liší.

Ti co žijí na východním pobřeží, jsou převážně muslimové vyznávající sunnitskou větev Islámu. Díky této skupině muslimů jsou zde přiváděni zahraniční investoři ze Saudské Arábie, kteří financují především nemocniční a vzdělávací zařízení. Islám je v současnosti nejrychleji se rozvíjejícím náboženstvím Keni.

Je zde také spousta osob vyznávající hinduismus. Proto se nedivte, pokud během cest Keňou narazíte na nespočet hinduistických chrámů. Existuje zde řada hinduistických sekt, z nichž mnohé jsou ekonomicky významné.

Ti, kdo žijí v odlehlých částech Keni, stále vyznávají domorodá náboženství. I přes působení křesťanských misionářů se v Keni stále udržují tradiční náboženství založená na uctívání vlastních bohů, se kterými se komunikuje prostřednictvím zemřelých předků. Tato náboženství nejčastěji uctívají Masajové a další kmeny zabývající se sběrem plodin a sběrem.

Jazyk

Úředním jazykem Keňské republiky je svahilština, využít však můžete angličtinu, částečně také němčinu.

Měna

V Keni se platí keňským šilinkem. Při placení se běžně používají mince o hodnotách 1, 5, 10 a 20 šilinků a bankovky o hodnotách 50, 100, 200, 500 a 1.000 šilinků. Co se týče směnáren, ty dnes již přijímají velkou část měn. Nejrozšířenější je ale stále americký dolar. Síť směnáren a bank je v Nairobi i Mombase poměrně široká. V žádném případě ale neměňte peníze u místních pouličních překupníků.

Gramotnost

Gramotnost v Zimbabwe dosahuje osmdesáti procent a opět není výjimkou, stejně tak jako v ostatních rozvojových státech, že muži mají vyšší úroveň vzdělání než ženy.

Důležitá telefonní čísla

Telefonní číslo pro nouzové situace (policie, ambulance, hasiči) je 999. Pokud se vám stane úraz v Nairobi, můžete se nechat ošetřit v jedné z několika soukromých nemocnic (např. Aga Khan University Hospital, tel.: +254-20-3662000, +254-20-3740000, +254-20-3742531 nebo Nairobi Hospital, tel.: +254-20-2722160, +254-20-2714400, mobil +254-722204114,5, nebo +254-733639301,2,5). Při úrazech a nehodách mimo hlavní město Keni (ale třeba i na území Tanzanie nebo Ugandy) je možné využít služeb letecké záchranné služby AAR, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport, tel. +254-20-2715319.

Doba letu

Keňa je od Prahy vzdálena 10 881,7 kilometrů. Přibližná doba letu z Prahy (při průměrné rychlosti 800 km/h) je 9 hodin. Vždy ale záleží na konkrétní destinaci, do níž míříte.

Časový posun

V Keni je o jednu hodinu více než v České republice.

Elektrické napětí

Zásobování elektrickou energií je na dobré úrovni. Napětí je klasicky 220 V, ale je zde nutný zásuvkový adaptér, protože jsou zde používány zástrčky typu G.

Potápění

Pobřeží Keni je ideálním místem k šnorchlování i potápění s přístroji. Orientační cena ponoru je 35,- až 40,- Euro. Odliv a příliv: během odlivu mohou být výrazně omezeny možnosti koupání, především u hotelů na severním pobřeží. Doporučujeme boty do vody.

Golf

Golfové hřiště Nyali Golf Club s 18 jamkami se nachází severně od Mombasy. Velmi kvalitní, golfové hřiště mezinárodních kvalit Leisure Golf Club s 18 jamkami najdete jižně od Mombasy u Diani Beach.

Průvodce

Pobyty v Keni jsou individuální, asistence je v anglickém jazyce. Český delegát bude v Keni přítomen od ledna do konce března během speciálních letů s leteckou společností Travel Service.

Pronájem automobilu

Orientační cena pronájmu auta je cca 1.500,- Kč na den a více. Minimální věk řidiče je 25 let, nutný mezinárodní řidičský průkaz a garance platební kartou.

Doprava

Doprava v Keni není na příliš vysoké úrovni. Železnice je zde dlouhá pouze 2 778 km. Silnice jsou na tom přeci jen o trochu lépe. Na „asfaltku“ však narazíte jen ve větších městech. Do vzdálenějších lokalit doporučujeme zapůjčit terénní vůz.

Co se týče letecké dopravy, ta je v Keni vůbec tou nejrozšířenější. Narazíte zde pouze na dvě hlavní letiště Joma Kenyattana International Airport v Nairobi a Letiště Moi v Mombase. Působí zde celkem tři letecké společnosti Kenya Airways, Air Kenya a Regional Air, které létají nejčastěji na pobřeží letovisek či do turisty nejnavštěvovanějších národních parků.

Možná vám to bude znít bláznivě, ale nejpohodlnější a nejjednodušší způsob, jak se po Keni pohybovat, je pronájem vlastního letadla. Cena je závislá na době pronájmu a počtu cestujících.

Co se týče vlakové dopravy, ta není na příliš uspokojivé úrovni a v zásadě spojuje pouze hlavní město Nairobi s několika významnějšími středisky. Na trati Nairobi – Mombasa můžete očekávat vlaky 1. a 2. třídy, kde se můžete těšit na luxus v podobě umyvadla, pitné vody, WC či šatníku. Počítejte ale s tím, že jízdenku si sem musíte rezervovat několik dnů předem. Naopak vlaky třetí třídy nemá smysl rezervovat vůbec. Stejně se na sedadlech tísní více osob, než je oficiálně povoleno. V žádném případě nedoporučujeme cestovat těmito vlaky v noci.

Autobusová doprava je určitě rychlejší, bezpečnější a o víc jak polovinu levnější než doprava vlakem. I zde si ale musíte místo v autobusu dopředu rezervovat. Protože v Keni nejsou zastávky, autobusy vás naberou a zase vyklopí kdekoli budete chtít.

Narazit tady můžete i na klasické tuk-tuky, taxi služby i společnosti zabývající se pronájmem automobilů. Jistou raritou je tzv. bicykl taxi, kterému místní přezdívají boda boda. V oblíbených turistických letoviscích si jednoduše nasednete na sedátko přidělané k nosiči kola a řidič vás už zaveze kamkoli budete chtít.

Obyvatelé

Počet obyvatel Keni vzrostl v průběhu 20. století z necelých 3 milionů na 40 milionů. Keňa má ale velmi mladou populaci. Zhruba 73% Keňanů je mladších 30 let. Obyvatelé se dělí na 50 různých etnických skupin, mezi nimi jsou nejpočetnější Kikujové (cca 22%).

67 % obyvatelstva Keni žije ve vesnicích. 85,1 % všech Keňanů je gramotných, z toho 90,6 % muži a 79,7 % ženy, ale v zemi je velký podíl mladistvých, téměř 50 % všech obyvatel nebylo ještě 20 let.

Obyvatelé

Hlavním a největším městem Keni je Nairobi. Má více než čtyři miliony obyvatel. Nachází se na jihozápadě území na plošině. Nairobi se uvádí jako nejmodernější město východní Afriky. Nedaleko něj je přenádherný stejnojmenný národní park.

Politické uspořádání

Úředním názvem Keni je Republic of Kenya - Jamhuri y Kenya. Keňa je tvořena 7 provinciemi (Central, Coast, Eastern, North Eastern, Nyanza, Rift Valley, Western) a hlavním městem Nairobi.

Mezi hlavní politické strany zde patří CCU - Chama Cha Uma, DP - Democratic Party, EIP - Economic Independence Party, FORD-A - Forum for the Restoration of Democracy-Asili , FORD-K - Forum for the Restoration of Democracy-Kenya, FORD-P - Forum for the Restoration of Democracy-People, FPK - Federal Party of Kenya, GAP - Green African Party, KADU - Kenya African Democratic Union, KANU - Kenya African National Union nebo KENDA - Kenya National Democratic Alliance.

Prezident je zde volen na období pěti let. Národní shromáždění má 224 členů, 210 je voleno přímo, 12 křesel má vyhrazených Prezident a 2 křesla mají úřednické posty (Attorney-General a Mluvčí vlády). Národní uspořádání je voleno na 5 let. Charakteristickým rysem politického života Keni je tribalismus. Hlavní politické strany si zajišťují podporu deklarovaným hájením zájmů početně významných etnik.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie