Dovolená Dubaj

Když je někdo chudý a chce postavit sjezdovku v poušti a metro nechat řídit robota, skončí v ústavu pro choromyslné. Pokud na to ale má dost peněz, mohou se bláznivé sny stát realitou. Přesvědčit vás o tom může dovolená v Dubaji.

Dovolená v Emirátech je totiž plná divů, ať už jde o obrovská nákupní centra jako Dubai Mall, obrovské plochy umělých palmových ostrovů nebo nejdelší automaticky řízenou městskou železniční dráhu na světě.

Kdy jet do Dubaje a co důležitého vědět?

Od května do října tam prakticky neprší a ani jindy nebývají srážky nijak významné, denní teploty vzduchu pod 20°C jsou po celý rok považovány za tuhou zimu. Vyrazit do Dubaje bez opalovacího krému se tedy rovná čirému šílenství. O tématu kdy sem jet vypovídá tabulka níže.

POČASÍ SAE (Dubaj)
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu-den °C 24 25 27 30 33 35 37 38 36 32 31 26
Průměrná teplota vody °C 23 22 23 24 26 27 29 32 28 27 28 25
Průměrné měsíční srážky (mm) 18 4 0 0 0 0 0 0 0 16 21 6

Město a stejnojmenný emirát se nachází na západním pobřeží výběžku Spojených arabských emirátů do Perského zálivu. Začátek jeho bouřlivého vývoje se datuje do devadesátých let, kdy se vizionář Mohamed ibn Rašíd al-Maktúm dostal do významné funkce a začal s přeměnou města. Opravdový boom ovšem nastal roku 2006, kdy se Maktúm stal emírem Dubaje, tedy mužem číslo 1 v celém širém okolí.

Burdž Dubaj

Zajímavá místa

Celou dovolenou v Dubaji můžete strávit klidně na pláži, ale byla by škoda přijít o ojedinělá místa, která jinde na světě jen tak neuvidíme. Patří mezi ně mimo jiné tato turistická lákadla:

Dubai Mall – zapomeňte na všechna nákupní střediska, která jste doposud viděli. Tohle se rozprostírá na více než jednom milionu m?. Tady si něco vybere i ten nejnáročnější nákupčí.

Krytá sjezdovka – onen šílený nápad převedený do reality je součástí Dubai Mallu. Bobová dráha i sjezdovka končí mezi obchody, takže můžete s hůlkami a lyžařskou helmou dojet kousek od obchodu se slunečníky nebo s opalovacími krémy. Atrakce se jmenuje Ski Dubai a zalyžovat si na ní je možné od roku 2005.

Burdž Chalífa – Petřínská rozhledna, Petřínská rozhledna, Petřínská… celkem bychom na sebe museli postavit tuto dominantu Prahy dvanáctkrát, aby byla skoro tak vysoká, jako nejvyšší budova světa známá jako Chalífova věž nebo Burdž Chalífa. V jednom z jejích pater se lze nechat profesionálně vyfotit s panoramatem města za zády.

Burdž al Arab – není nejvyšší, ale jde o jednoznačný symbol Dubaje. Má tvar plachetnice, v restauraci se hosté mohou koukat do akvária s téměř milionem litrů vody a jde o jeden z nejluxusnějších hotelů světa.

Dubaj Mall

Palmové ostrovy – kdysi se z Dubaje začaly vyvážet perly. Tehdy to vypadalo, že Dubaj trochu zbohatne. Ropa ale celý rozvoj vykopla do nebes a dnes zázrak moderní doby žije hlavně z turismu a pohybu kapitálu skrze zdejší podniky. Není divu, vždyť se zde podařilo vybudovat například nejdražší soustavu umělých ostrovů světa, a stále se budují. Jde o Palmové ostrovy. Jejich stavba si vyžádá prostředky rovnající se celkovému ročnímu objemu albánské státní ekonomiky.

Co dělat v Dubaji

Projížďka na velbloudech vždy patřila mezi aktivity, bez nichž se žádný zájezd do Dubaje prostě nemohl obejít. Moderní velbloudi mají čtyři kola a místo uzdy brzdový a plynový pedál. Brázdění okolních písků ve čtyřkolce patří k velmi oblíbeným kratochvílím zlatého emirátu.

Mešita Jumeriah

Hezký výhled, a to ne až z pouště, ale ze samotného centra města, poskytuje také trať hypermoderního dubajského metra. Většina úseků totiž vede nad zemí. Pasažéři se mohou podívat i na nejvyšší stavbu světa, 828 metrů vysokou věž Burdž Chalífa. Jde to i přes čelní sklo prvního vozu, kde většinou sedí strojvůdce. V Dubaji metro řídí robot, takže cestujícím patří všechny prostory. Město se tak může pochlubit nejdelším automatizovaným městským přepravním systémem.

Kdo neví, co dělat v Dubaji, by mohl třeba zajet do nedalekého emirátu Sharjah a obdivovat jeho architekturu, třeba z obřího ruského kola na pobřeží. Nebo lze zůstat na pláži a využívat jejích možností – potápění, vodního lyžování, výletů lodí.

Ski Dubaj

Zajímavosti Dubaje

Zajímavá místa Dubaje jsme si prošli, teď si projdeme další zajímavosti. O tomto emirátu plném zázraků možná ani netušíte, že:

  • Většinu populace města tvoří cizinci. Občanů Spojených arabských emirátů tu žije asi 17%, zbytek tvoří „náplavy“. Každý druhý je tu Ind. Právě z Indů a Pákistánců se rekrutuje nejvíce dělníků, kteří budují divy moderní architektury.
  • Spousta Indů, častý kontakt křesťanů a muslimů, zkrátka rasový a náboženský guláš. Leckde jinde by to vyústilo ve velmi vysokou hladinu kriminality, v Dubaji je ale naprosto zanedbatelná. Všichni si tu jsou vědomi, že emirát nyní žije především z turismu, takže bezpečí zde má prioritu.
  • Sebevrazi v dubajském metru nemohou skočit pod vlak. Zabraňují jim v tom dvojité dveře otevírající se jen po dojezdu soupravy do stanice.
  • Ve městě kousek od sebe najdete mešity, synagogy, kostely i hinduistické chrámy.
  • Ulice s nejdelším názvem se jmenuje…nijak. V Dubaji ulice názvy nemají.
  • Nejvyšší vodotrysk stříká do výše padesátipatrové budovy. Na město v poušti slušné.
,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie